Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.03.2015, 13:08:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

@Ioan_Cezar,

Catolicii nu au o problema cu validitatea Tainelor la ortodocsi. Dimpotriva, ortodocsii (sau o parte dintre ei) sunt tulburati de ideea ca Tainele de la catolici nu ar fi valide.

Iar daca ar fi dupa "logica" ta ecumenista, ar trebui ca fiecare sa ramana cu religia "in care s-a nascut". Nicio convertire nu ar mai fi posibila, fiindca nu ar avea niciun rost. Din moment ce pentru ortodox BORul e Biserica adevarata, presupun ca nu negi ca pentru penticostal BOP-ul (sau cum s-o fi numind) comunitatea lui este Biserica adevarata. Atunci, la ce bun activitatea de misiune si de reevanghelizare ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.03.2015, 13:39:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai nu te face că n-ai înțeles ce-a zis Ioan.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.03.2015, 13:44:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

On-topic - noi nu putem sa verificam autenticitatea moastelor.
Ne ducem la biserica si ne inchinam.
Raspunderea si pacatul totodata este a celor care le le expun. Punct.

Off-topic
Dumnezeule, este Postul Mare. Abia am terminat de citit Canonul Sf. Andrei Criteanul si ne apucam sa lovim oameni pe forum.

Doar atat as vrea sa spun: sa ne fereasca Dumnezeu pe toti sa ajungem in situatia foarte delicata si dureroasa de a decide sa ne parasim credinta in care am fost botezati.
Nu se stie niciodata de ce ajunge un om la asa o decizie si mai ales de ce n-a fost nimeni in preajma lui sa-l prinda in brate si sa-l ajute.
Exista situatii grele, de suflet cand chiar (si de obicei) preotul sau biserica te impinge la asa ceva, cand simti ca nu mai poti acolo.

Sigur exista o diferenta: credinta in sine si preotul, sau biserica (in sens de comunitate). Depinde ce anume te-a ranit atat de profund.

La fel cum exista si preot sau/si biserica si oameni care dimpotriva te ajuta sa vii/ramai la ei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.03.2015, 13:55:55
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Asta nu știu, Mihnea.
Eu doar continuam raționamentul pe care îl începusei onorabil în postarea ta. Văzusem că te opreai tocmai la propria ta experiență și, cu speranța că nu te superi, am voit să ți-o reamintesc. Fiind convins că te vei folosi mai mult de experiența personală decât de presupunerile referitoare la alții.
De ce nu continui raționamentul incluzînd și propriile pățanii? Te oprești chiar la tine? Nu ar fi fost mai potrivit să începi cu ceea ce cunoști mai bine? Pruncul și albia, apa murdară și avatarurile "trezirii" orgolioase a adolescenței... Asta e!

Dacă te interesează cumva opinia mea - Pentru un om botezat în Biserică, așadar deja ales și dăruit, problema nu mai e de a se converti. Asta ar fi opțiunea celor din afara Bisericii, eventual. Pentru noi treaba constă în a ne adânci acolo unde am fost înrădăcinați, iar nu de a ne fâțâi de colo-colo cu speranța capturării vreunei ciori de pe gardurile altora... Avem atât de mult război cu întunericul din noi înșine, care ne separă de Lumina dinlăuntrul nostru, de Împărăție, încât e pierdere de vreme să ne îndulcim cu fructe exotice. (Nu mă refer la țară, la job sau la alte lucruri exterioare, nici măcar la tipul de țigări preferate ori la soiul de struguri din care alegem să ne înveselim frumos, uneori. Ci numai la viețuirea duhovnicească, atât cât o fi posibilă la fiecare.)
Și mai e ceva, tot din bătrâni, Mihnea: calul de dar nu se caută la dinți. Că numai unul a fost cal troian și, încă, acela era de lemn...

*
În gogoașa apucăturilor speculativ-livrești nu crește fluturele Cerului, frate Mihnea...
Iertare pentru contrare!

Last edited by Ioan_Cezar; 28.03.2015 at 13:59:01.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.03.2015, 14:41:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
@Ioan_Cezar,

Catolicii nu au o problema cu validitatea Tainelor la ortodocsi. Dimpotriva, ortodocsii (sau o parte dintre ei) sunt tulburati de ideea ca Tainele de la catolici nu ar fi valide.

Iar daca ar fi dupa "logica" ta ecumenista, ar trebui ca fiecare sa ramana cu religia "in care s-a nascut". Nicio convertire nu ar mai fi posibila, fiindca nu ar avea niciun rost. Din moment ce pentru ortodox BORul e Biserica adevarata, presupun ca nu negi ca pentru penticostal BOP-ul (sau cum s-o fi numind) comunitatea lui este Biserica adevarata. Atunci, la ce bun activitatea de misiune si de reevanghelizare ?
Convertirea trebuie sa aiba in vedere mantuirea. E nevoie de mult ajutor de la Dumnezeu pentru a ne putea duce lumanarea aprinsa in furtuna. Probabil ai trecut prin ispite puternice carora n-ai putut sa le faci fata si ai crezut ca lucrul cel mai bun este convertirea. Dumnezeu poate ca are o lucrare cu tine. Dupa ce vei cunoaste mai bine ce ai ales de bunavoie, vei intelege cat de subtil lucreaza necuratul. Apostolul Pavel ii prigonea pe crestini crezand ca face o fapta buna si totusi adevarul era altul. A trebuit sa orbeasca mai intai pentru a accepta adevarul lui Hristos.

Este din ce in ce mai greu sa ne mantuim in aceste vremuri. Tendinta spre mandrie a omului contemporan, si in primul rand a mea, il supara pe Dumnezeu foarte mult. Ne este din ce in ce mai greu sa ne smerim pentru ca nu cumva sa cadem in dizgratia unor semeni superficiali in credinta. Viata este un sir de alegeri si vom fi judecati in functie de optiunile noastre.

Cat de bine ai cunoscut ortodoxia? Cat de bine cunosti catolicismul? Poti sa faci o comparatie sincera intre acestea? Acum esti ferm convins ca ai facut o alegere buna, insa nu e tarziu sa vezi ca nu e chiar asa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.03.2015, 12:36:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa mai, ca si tu ai cunoscut ortodoxia si ai preferat totusi nu stiu ce secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba care nici macar n-are curajul sa iasa la lumina si sa zica "astia suntem de de fapt".

Asa ca nu mai soma pe altii sa faca comparatii si alegeri bune din exterior daca nici tu macar, din interior, nu stii care e stanga si care e dreapta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.03.2015, 20:14:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa mai, ca si tu ai cunoscut ortodoxia si ai preferat totusi nu stiu ce secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba care nici macar n-are curajul sa iasa la lumina si sa zica "astia suntem de de fapt".

Asa ca nu mai soma pe altii sa faca comparatii si alegeri bune din exterior daca nici tu macar, din interior, nu stii care e stanga si care e dreapta.
Am iesit la lumina in conformitate cu statutul meu de crestina de rand. Era de asteptat sa-ti arogi statutul de ortodox sadea. Mai ortodox decat preotii ortodocsi care ne-au spus ceea ce trebuie in aceasta privinta. Observ ca repeti cam des: ,,secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba". Scrie mai mare , eventual cu majuscule, ca poate asa te asculta cineva!

Dreapta ta nu e si dreapta mea, din pacate...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.03.2015, 22:22:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am iesit la lumina in conformitate cu statutul meu de crestina de rand. Era de asteptat sa-ti arogi statutul de ortodox sadea. Mai ortodox decat preotii ortodocsi care ne-au spus ceea ce trebuie in aceasta privinta. Observ ca repeti cam des: ,,secta obscura, apocaliptica stilista si cipofoba". Scrie mai mare , eventual cu majuscule, ca poate asa te asculta cineva!

Dreapta ta nu e si dreapta mea, din pacate...
Preotii ortodocsi se impart si ei in 2:unii care isi consuma energia pe apocalipsa si unii interesati de mantuirea lumii ,nu de oprirea apocalipsei.

Pt noi,oamenii de rand ar trebui sa fie clar ca nu noi vom opri Apocalipsa! Chiar am avea putina nevoie de smerenie sa intelegem ca nu putem schimba lucrurile hotarate de Dumnezeu ,cum nu am schimbat nici rastignirea lui Iisus sau la fel cum nici egiptenii nu au reusit sa-i pastreze pe evrei la ei.
Daca asta e menirea lucrurilor si sunt puse in Scriptura,apoi asa se va intampla de la Dumnezeu vointa!

Noi trebuie sa veghem la mantuire si la respingerea acceptarii cipului in ultima forma a lui,aia din trup.
Totul este ingaduit sa se intample asa cum s-a hotarat acum mult timp inaintea noastra.

Poate intr-un scenariu utopic daca toti oamenii ar fi crestini autentici traitori ,nu ar mai fi nevoie de Apocalipsa...
Dar asta este fiction deja...cu tot optimismul ,dar nu vom ajunge noi acolo!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.03.2015, 23:20:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Majoritatea preotilor ortodocsi nu dau doi bani pe cipusoarele sectei voastre.

Si Biserica s-a pronuntat deja in privinta asta. Dar nu, voi tot bla bla, bla bla, blabla..
Mai nou ati pus si cipuri in Biblie
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.03.2015, 23:23:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poate intr-un scenariu utopic daca toti oamenii ar fi crestini autentici traitori ,nu ar mai fi nevoie de Apocalipsa...
Hm, fara suparare dar cred ca n-ai inteles ce e cu Apocalipsa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare