Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2015, 21:47:08
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit O mare drama

O mare drama:
http://www.reteauadestiri.ro/biletul...liei-adoptive/
http://adevarul.ro/locale/craiova/fo...f26/index.html
Oameni care nu inteleg sufletul omului,copilului nu ar trebui sa fie in Sistemul de Protectia
Copilului. Oare ai pune oameni care toata viata au lucrrat cu ciocanul, sa repare ceasuri fine???

Cand i-ai facut un cuib unui copil dinasta, oare ptr ce l-ai darama???Fetita asta crestea langa mama ei.Nu e mama intre ghilimele, era MAMA ei!!!MAMA EI ADEVARATA!Devenise mama ei chiar daca nu era dpv biologic.
Ptr ce sa o smulgi din viata?
Nu stiu ce masa, de nu stiu ce lungime, nu a avut femeia asta!Si care e problema, nu ne uitam la ce e mai important: sufletul,caldura,empatia,buna intelegere.Toti tanjim catre asta, nu in special dupa:Cladiri,masini ,bogatie.Astea sunt doar mijloace de a le obtine pe primele.
Am mai auzit de cazuri din astea, au luat copii de langa asistenti maternali si la protestul acestora ca s-au legat de copii, li s-a raspuns tocmai de aceea ti-i luam!
DA , OARE E GRADINAR ALA CARE ATUNCI CAND PLANTA(EX.ROSIE SAU FASOLE) E APROAPE MARE, II IEI TUTORELE.OARE NU CADE JOS PLANTA.MAI POATE AVEA ROD PLANTA???!MAI E DE FOLOS???MAI POATE TRAI NORMAL?
In primul rand ar trebui luat la intrebari directorul din zona, ca nu a fost pe faza el, sa spuna si sa verifice daca lucrul asta este indeplinit,ca copii sa nu fie luati de la noii parinti decat in situatii bine definite, fiindca e o mare ruptura in sufletul copilului in special si apoi a asistentului maternal!
Dupa mine ar trebui sa iasa cu scandal mare ca asa ceva sa nu se mai poata intampla.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2015, 22:29:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oamenii nu se sinucid din dragoste,.ci din lipsa ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2015, 22:55:20
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oamenii nu se sinucid din dragoste,.ci din lipsa ei.
Alin te rog fii un pic mai atent cand raspunzi.Pe link-urile alea, arata ca fata a fost luata de 3 ani de la asistenta maternala care o ingrijea .La care ii spunea Mami!

“Mami, te iubesc!”, a fost ultimele ei cuvinte scrise, înainte de a-și lua viața.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2015, 11:07:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si ideea ta este ca..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.12.2015, 15:56:58
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

-ideea e sa nu comentezi aiurea sau sa explici mai bine ce vrei sa zici
-se intampla tot felul de nedreptati si mizerii la casele de copii, sunt batuti, se folosesc de ei (pedofilie)....

http://www.romanialibera.ro/special/...--timis-161880
"Un pastor nord-irlandez a iscat recent un adevarat scandal dupa ce a declarat unui ziar din Belfast ca si-ar fi distrus orfelinatul construit in judetul Timis de teama sa nu cada in mainile unei retele de pedofilie care ar avea legatura cu Guvernul Romaniei."

Last edited by crisstiann; 11.12.2015 at 15:59:10.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.12.2015, 17:55:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce treaba are pedofilia in toata povestea asta?

Ca de obicei ai un straniu prost-gust pentru povesti stranii din care nu rezulta nimic cert.

Deci, ai un orfelinat, si ca sa nu ajunga copiii din el pe mana pedofililor, ii dai afara si distrugi orfelinatul.
Genial.
Iar tie, ca si cu alte aiureli, totul ti se pare a avea sens.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.12.2015 at 17:59:13.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.12.2015, 19:28:32
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

-sunt si alte articole si marturii ca in unele centre de plasament au fost racolati copii pt pedofilie,prostitutie
-vroiam sa zic ca se intampla tot felul de mizerii cu unii copii orfani, si de asta se ajunge la sinucidere
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2015, 19:40:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citeste macar postarea initiala ca sa vezi despre ce e vorba.
Contextul povestii e cu totul altul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.12.2015 at 19:43:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2015, 19:59:43
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

-eu vorbesc de ce se intampla la orfelinate in ultimii 10 ani sa zic, deci trebuie sa tinem cont de toate cazurile nu numai de acesta
-ideea e ca se intampla multe abuzuri, statul e de vina si angajatii de la casele de copii, care ii bat pe copii, se folosesc de ei pt prostitutie
-fata aceea care a murit la Tanacu a fost si ea la casele de copii, si acolo era un fel de retea de pedofilie ( despre acea retea de pedofilie asculta prima parte, minutele 30-35, vorbeste Tatiana Niculescu Bran:http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...u-dupa-dealuri ), si cate cazuri or mai fii care nu sunt mediatizate

-trebuie privite lucrurile in ansamblu: deci acei copii dupa ce ca sufera pt ca nu au parinti, sufera si mai mult datorita ingrijitoarelor care ii bat, sau retelelor de prostitutie ,pedofilie, sau din diverse alte motive cum a fost si acest caz, si se poate ajunge si la sinucidere

Last edited by crisstiann; 11.12.2015 at 20:16:25.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2015, 22:54:12
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

AlinB ideea e ca daca un copil s-a integrat intr-o familie si e totul OK, de ce sa il scoti de acolo, si sa nesocotesti dorinta copilului si a asistentului maternal.
Un copil are nevoie de un parinte si cand e trecut de 30 de ani.Vrea sa se sfatuiasca cu ai lui, sa vorbeasca cu ai lui.Sa inceapa poate si sa daruiasca el catre parinti!
Am avut de cateva ori sansa sa fiu aproape de copii de la orfelinat.Atat de dornici de atentie ,de empatie,de comunicare, de validare!
Oare de ce s-a instituit sistemul asta cu asistenti maternali??
Eu cred ca tocmai ca ei sa aiba o familie ,sa aiba pe cineva.Dupa ce ai construit, de ce sa distrugi acel CUIB???
Ptr mine e o intrebare fara raspuns!Ce ar putea raspunde cei de la Protectia Copilului in situatia asta???
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare