Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.08.2017, 01:02:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Forum crestin nu inseamna forum de prosti, neaparat sau zapauci - desi am avut/avem si din astia destui.

Da, am gresit, chiar si ce e incurabil poate fi purtat cu capul sus, demnitate si de ce nu, chiar si o farama de jovialitate, chiar si pentru cei care nu o duc si poate chiar n-au idee ce poveri poarta altii si nu ca nu i-ar interesa sau nu le-ar pasa ci isi risca pielea daca repeta exemplul bunului samaritean.

La polul opus se afla autocompatimirea si chiar sentimentul de superioritate, ca deh, nu stiu aia ce martiri suntem noi...
Indraznesc sa intreb totusi, desi pot sa anticipez raspunsul tzafnos, care a fost pana la urma scopul pentru care ati deschis subiectul, desi evident, nu doriti sa ne impartasiti substratul problemei?

Pentru ca, evident, in conditiile astea nu veti primi solutii ci cel mult... atentie, doar atat va doriti?
Mai ales ca si atentia asta dupa cum vedeti e mai degraba atentia spre propria persoana a celor care se cred deja intelepti si dau sfaturi fara nici cea mai vaga idee despre complexitatea unor probleme..
Si dvs. aveti probleme serioase, si nu de genul ca nu gasiti barbat, dar asta tocmai ati spus mai sus, nu-i asa?
Dar fiti linistita, orice sac isi are petecul sau, cum se zice iar daca va veti casatori veti regreta la fel de mult ca acum, ca nu reusiti sa o faceti. Sau mai mult, poate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.08.2017 at 01:13:05.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.08.2017, 01:07:16
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
@elenoirmiro Nu lua in seama replicile care nu sunt la locul lor. Aceleasi cateva persoane dau acelasi tip de replici acide de fiecare data.

Si ca sa fiu ontopic, parerea mea este ca trebuie sa privesti lucrurile cat mai realist si constructiv cu putinta. Vrei o relatie si casatorie? Deschide ochii, uita-te in jurul tau... oriunde ai merge... priveste, analizeaza, filtreaza, fii atenta la persoanele din jurul tau. Fii serioasa cand trebuie si simpatica, atunci cand este cazul. Nu-ti pierde umorul :).
Inteleg ca totul e bine in viata ta... si singura problema este ca nu ai pe cineva alaturi.

Si ca sa iti dau exemplul personal:
Pe sotia mea am cunoscut-o la semafor... fara nici o intentie de a aborda sau agata. Pur si simplu am deschis geamul pentru ca imi aprinsesem o tigara si m-am uitat in stanga. Am vazut-o pe ea, intr-o masina identica cu a mea. Am zambit ... mi-a zambit si ea. La urmatorul semafor am avut grija sa ajung tot in paralel cu ea si din nou ne-am zambit. Am luat o hartie si am scris pe ea: ” facem O – ?” (adica facem o liniuta?) am ras amandoi. La al treilea semafor am scris nr de telefon pe o hartie si l-am pus in geam... iar ea i-a facut o poza cu telefonul.

Urmarea ... pentru ca a fost si o urmare :): .... dupa 2 zile m-a sunat,... dupa 2 luni s-a mutat la mine,... dupa 2 ani am avut nunta. Intre timp avem un copil, ne-am terminat casa si suntem fericiti.

@elenoirmiro am scris cele de mai sus pentru a-ti extrage tu singura ceea ce ai de invatat (nu stiu daca sunt lucruri bune sau rele) insa poti vedea ca orice este posibil, cum spuneau si alti membrii ai forumului trebuie doar sa fi deschisa, sa vezi putin mai departe, iar daca vezi un singur lucru sau aspect care iti place, mergi inainte. Alegi cu mintea, cu ratiunea ... dar si cu sentimentele. Sunt alegerile tale :)

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunteti intr-o situatie MULT mai buna decat cea mai mare parte a prietenelor si colegelor dv. Unele dintre ele au si divortat deja. Unele nu o fac poate din credinta sau din speranta desarta de a salva inhamarea la jug nepotrivit. Altele traiesc in concubinaj prelungit, in relatii sufocante si umilitoare, neparasindu-si tovarasul de curvie din motive de inertie psihologica. Mai sunt unele care nici nu vor sa se casatoreasca, ci isi schimba partenerii precum hainele de sezon si care, desi ies in oras de 4 ori mai mult decat dv, se plictisesc mai mult decat dv. Uitati-va in jur si veti vedea multi ochi care va invidiaza. Multumiti Domnului si laudati-L nu numai pentru ce v-a dat, ci si de cate v-a ferit.
Nu cred ca este deloc ok sa ne resemnam cu nemultumirea noastra doar pentru ca altii sunt si mai nefericiti.
Am stat acum si m-am gandit...dintre prietenii mei, 5 dintre ei sunt divortati insa toti s-au casatorit in timpul facultatii sau imediat dupa terminarea acesteia. Insa restul, cei care si-au unit destinele mai incolo, spre 30 de ani nu a divortat nici unul si sunt fericiti. Oare de ce? Conteaza experienta de viata si cat de cat maturitatea, zic eu...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.08.2017, 09:47:32
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit ***

Mulțumesc Addy11 și mulțumesc și răspunsurilor tuturor.Am învățat încă o data ca e mai bine sa nu mă deschid în fata altora și Doamne ferește sa mai zic ceva din viata mea ca o sa fiu pusă la zid orice as zice.Și văd ca procedați așa cu mulți de aici nu doar cu mine.Daca Dumnezeu ar judeca ca voi am fi terminați.Dar Slava Domnului ca nu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.08.2017, 16:16:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Mulțumesc Addy11 și mulțumesc și răspunsurilor tuturor.Am învățat încă o data ca e mai bine sa nu mă deschid în fata altora și Doamne ferește sa mai zic ceva din viata mea ca o sa fiu pusă la zid orice as zice.Și văd ca procedați așa cu mulți de aici nu doar cu mine.Daca Dumnezeu ar judeca ca voi am fi terminați.Dar Slava Domnului ca nu.
Nu, din pacate n-ati invatat nici de data asta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.08.2017, 16:24:47
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Bine.

În regula.eu sunt cea mai vinovata dintre toți. Eu am greșit. Îmi cer iertare pentru greșelile cu voie sau fără voie.
Va rog mult sa incheiem dialogul. Eu nu mai adaug nimic.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.08.2017, 17:19:40
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

..."A fost un moment în care am realizat ca eu nu pot sa fac nimic bun, ca eu nu pot sa fiu fericita, ca orice aș face nu iese bine si ca oricât m-aș stradui și ca oricât m-aș ambiționa și oricât m-aș ruga, sfârșesc prin a face ceva care ma întristeaza, care ma face sa-mi fie rușine, care ma face sa ma simt stingherita, cel puțin în fata mea, daca nu în fața celorlalți, unde sa zicem ca-mi faceam rost de o justificare"...


... "Eu m-am întors în biserica târziu dupa ce am trait mult și profund în aceasta lume, gustând din toate durerile ei, din toate deznadejdile ei, dar și din toate bunatațile, frumusețile câte putin, cât am putut, dar din toate dimensiunile creației omenești am gustat. Și eram deja deznadajduita ca nu exista bine"...

..."Când am intrat în biserica și am vazut ca fac acelasi lucru, ca iau putere de la Dumnezeu, întelepciune de la Dumnezeu și ca repet aceleasi caderi și ca ispita deznadejdii era la îndemâna mea la fel ca si înainte, atunci a murit în mine orice forma de pietism sau de evlavie emoțională.Știam că oricât ar fi de puternică trăirea bazată pe efervescența emoțională, într-un eveniment mai dur emoțiile zise rele, de fapt negative, mă vor răsturna.Și atunci m-am așezat în fața lui Dumnezeu și am zis:..."


Maica Siluana Vlad: LA CAPATUL DURERII E DUMNEZEU
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 13.08.2017 at 17:26:58.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.08.2017, 19:23:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
@elenoirmiro Nu lua in seama replicile care nu sunt la locul lor. Aceleasi cateva persoane dau acelasi tip de replici acide de fiecare data.

Si ca sa fiu ontopic, parerea mea este ca trebuie sa privesti lucrurile cat mai realist si constructiv cu putinta. Vrei o relatie si casatorie? Deschide ochii, uita-te in jurul tau... oriunde ai merge... priveste, analizeaza, filtreaza, fii atenta la persoanele din jurul tau. Fii serioasa cand trebuie si simpatica, atunci cand este cazul. Nu-ti pierde umorul :).
Inteleg ca totul e bine in viata ta... si singura problema este ca nu ai pe cineva alaturi.
Binenteles ca ai inteles prost.

Citat:
Si ca sa iti dau exemplul personal:
Pe sotia mea am cunoscut-o la semafor... fara nici o intentie de a aborda sau agata. Pur si simplu am deschis geamul pentru ca imi aprinsesem o tigara si m-am uitat in stanga. Am vazut-o pe ea, intr-o masina identica cu a mea. Am zambit ... mi-a zambit si ea. La urmatorul semafor am avut grija sa ajung tot in paralel cu ea si din nou ne-am zambit. Am luat o hartie si am scris pe ea: ” facem O – ?” (adica facem o liniuta?) am ras amandoi. La al treilea semafor am scris nr de telefon pe o hartie si l-am pus in geam... iar ea i-a facut o poza cu telefonul.

Urmarea ... pentru ca a fost si o urmare :): .... dupa 2 zile m-a sunat,... dupa 2 luni s-a mutat la mine,... dupa 2 ani am avut nunta. Intre timp avem un copil, ne-am terminat casa si suntem fericiti.
Haide sa-ti dau exemplu pe un forum crestin cum casatoria de proba, adica desfranarea poate fi un lucru bun si mai mult, ne putem mandri cu asta.
Oare cu cate mai traisei pana atunci si ea oare la cati mai zambise la semafor?
apropo, ce masina conduceai?
Tu ceva nemtesc, ea probabil un logan, pe langa zambet avea si un decolteu generos?
Fericiti sau multumiti? Ca nu e acelasi lucru iar caile satisfactiei omului tare incurcate sunt, regula ar fi sa nu zici "hop" pana la ora finala a bilantului.

Citat:
@elenoirmiro am scris cele de mai sus pentru a-ti extrage tu singura ceea ce ai de invatat (nu stiu daca sunt lucruri bune sau rele)
Banuiesc ca ai totusi o varsta, sa fii atat de confuz incat chiar sa nu stii ce e bun si ce e rau in exemplul tau?

Citat:
insa poti vedea ca orice este posibil, cum spuneau si alti membrii ai forumului trebuie doar sa fi deschisa, sa vezi putin mai departe, iar daca vezi un singur lucru sau aspect care iti place, mergi inainte. Alegi cu mintea, cu ratiunea ... dar si cu sentimentele. Sunt alegerile tale :)
Truism. Nu neaparat productiv in sensul bun.

Citat:
Am stat acum si m-am gandit...dintre prietenii mei, 5 dintre ei sunt divortati insa toti s-au casatorit in timpul facultatii sau imediat dupa terminarea acesteia. Insa restul, cei care si-au unit destinele mai incolo, spre 30 de ani nu a divortat nici unul si sunt fericiti. Oare de ce? Conteaza experienta de viata si cat de cat maturitatea, zic eu...
Fericiti sau poate conservatori pentru ca deh, dupa o varsta nu e tocmai productiv sa mai alergi dupa cai verzi pe pereti, femeile cel putin isi dau seama ca fetii frumosi calare pe mercedes nu ajung pentru toate si oricat de darnica a fost cu ele natura pana pe la 20+, dupa 30 incepe sa-si arate si coltii.
Eu zic sa mai ai rabdare cu concluziile, unii divorteaza si dupa 50 ani.
Inclusiv in dreptul tau, sa-ti aduci aminte de 1 Corinteni 10:12.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.08.2017 at 19:26:17.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.08.2017, 23:00:02
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Nu cred ca este deloc ok sa ne resemnam cu nemultumirea noastra doar pentru ca altii sunt si mai nefericiti....
Lipsa asta de smerenie e mai mult decat protestanta(sau falsa), e eretica.

Pentru resemnare nu e nevoie de argument.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.08.2017, 17:16:26
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
La vecernie mergi? Agape nu se organizează în parohia ta? Chiar nimic nimic nu se leagă? :)

O altă cale ar fi ieșitul cu prietenii, poate prietenele tale au pereche, iar respectivii au la rândul lor prieteni singuri. Nu știu, recomand și eu.

Sunt într-o situație asemănătoare, nu par să mi se lege lucrurile pe planul ăsta. Dar nu disper, mă rog. Și sunt deschisă.

Sus inima!
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.08.2017, 00:22:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

No, Diana o zis ceva de bun-simț, cu siguranță. Dacă nu vînezi/cultivi/cumperi+gătești, iok mîncare!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 17.08.2017 at 00:33:52.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare