Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 07.09.2021, 17:10:20
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Ații revenit la setarile din fabrică. Ce legătură este intre situația sexuală a lui Iisus cu situația sexuală a mamei sale? E ca di cum ii spune mamei sale că nu a avut o relație cu o femeie iar ea îi răspunde lasă fiule că eu am fost virgină când Te-am născut. Ca nuca in perete. Probabil sunteți preoți că doar ei sunt în stare să nege realitatea pentru idei dogmatice imaginare.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 07.09.2021, 17:13:16
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Păcat ca nu și-a înțeles propria idee din "Dincolo de bine și de rău" și anume ca atunci când te lupți cu monștrii trebuie sa ai grija sa nu devii unul. Și mai ales ca atunci când privești prea mult în abis și abisul privește în străfundurile tale. Am parafrazat din memoria adolescentina când ii citeam cărțile. Eventuale erori de citare pune-le pe seama invariabilei decăderii a materiei cenușii cu timpul, Nietzsche ar fi înțeles, fie și în criza dementei finale. Spre diferența de el Karl Barth a înțeles un adevăr fundamental și anume ca in Biblie, pe ruinele tuturor apogeelor posibilităților umane Dumnezeu ne revelează posibilitatea Lui.

Dacă as fi putut i-aș fi citit lui Nietzsche ultima fraza din cartea lui Albert Schweitzer "The quest of the historical Jesus"., Este posibil sa fi vrut sa o trăiască pentru eliberare.

Singurul creștin care a trăit a murit pe cruce. Moartea lui Iisus a fost o mare decepțir pt apostoli șii neînțeleasă. Asta pentru că nu există nicio explicație logică a morții Lui. Creștinismul s-a chinuit secole să explice această moarte și a eșuat lamentabil. Problema lui Nietzsche nu a fost cu Iisus ci cu teologii, care au negat această realitate pentru una imaginară fără sens. Pentru mine religia reprezintă un abis în care oricât de deștept ai fi e imposibil să nu te scufunzi. E ca o mare care pare a fi sărată dar e atât de dulce încât te trage la fund. Eu sunt o fire introvertită, am preferat mereu să meditez la valorile și sensul vieții. Când "prietenii" mei erau afară la fotbal eu meditam meditațiile lui Descartes. Intra mama peste mine în bibliotecă și mă întreba dacă mi-e foame, sete să vadă dacă mai trăiesc neînțelegînd plăcerea infinită a meditației. Ascultam simfonia lui Bach doar citind notele de pe portativ. Avea dreptate Schopenhauer când afirma ca asceticismul este doar pentru cei ultradotati, elitele societății pentru că doar ei pot sta fără să facă nimic și în același timp să se delecteze din plăcerea unei minți hiperbolice. Restul, plebea se limitează la cele 5 simțuri, plăcerea lor fiind atât de limitată de timp și spațiu încât trebuie sa-si ocupe timpul făcând "ceva", munca fiind marea lor realizare și mândrie. Trist, dar așa sunt sclavii triști...
Reply With Quote
  #143  
Vechi 07.09.2021, 17:16:07
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Observ că am anumite greșeli de ortografie. Din cauza tastaturii care este setată pt a scrie în mai multe limbi. Îmi cer scuze dar nu am răbdare și nici timp să le corectez.:)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 07.09.2021, 22:08:43
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Smile

Într-un anumit sens, suficient de atipic pentru a-l tine doar pentru mine, sunt de acord cu prima propoziție scrisa de tine. Îți doresc sa trăiești pana la capăt conform propriei tale constiinte dacă asa vei alege și ma bucur ca am putut dialoga, fie și de pe poziții diferite. Numai bine îți doresc, sper în viitor sa îți scriu un răspuns mai elaborat.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 07.09.2021, 22:17:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ații revenit la setarile din fabrică. Ce legătură este intre situația sexuală a lui Iisus cu situația sexuală a mamei sale? E ca di cum ii spune mamei sale că nu a avut o relație cu o femeie iar ea îi răspunde lasă fiule că eu am fost virgină când Te-am născut. Ca nuca in perete.
Eu am arătat că Hristos nu s-a scârbit să vină în lume printr-o fire femeiască, nici nu avea timp Hristos să-și întemeieze o familie, a spus clar că nu are un cămin, nu avea averi, vulpile au vizuini dar Fiul Omului nu are unde să-și plece capul.

Hristos umbla pe drumuri în călătorii misionare cu ucenicii, erau considerați niște oameni neobișnuiți, dacă Hristos ar fi avut fii trupești nu mai exista nici Treime, căci și aceia erau niște dumnezei după fire, nu avea nevoie de fii trupești din moment ce a avut fii după Har.


Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Probabil sunteți preoți că doar ei sunt în stare să nege realitatea pentru idei dogmatice imaginare.
Eu nu sunt preot, nu știu să fie preoți pe forum poate urmăresc fără cont discuțiile, e nevoie de preoți conștiincioși față de misiune, secerișul e mult, am văzut că s-a făcut muncă rodnică pe trinitas tv și doxologia, dar nu e de ajuns, în fiecare parohie de oraș cel puțin predica ar trebui să fie la nivel înalt și cateheza și magazinul cu cărți să fie alimentat și bine segmentat pe teme de interes căsătorie, monahism, sfinte taine, atitudini pro viață, bioetică pictură bisericească, muzică bisericească, arhitectură bisericească, obiecte de cult, abordări misionare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 07.09.2021, 22:37:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Singurul creștin care a trăit a murit pe cruce.
Asta dacă scoți din ecuație martirii, mărturisitorii care au murit și ei unii pe cruce, alții chinuiți.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Moartea lui Iisus a fost o mare decepțir pt apostoli șii neînțeleasă. Asta pentru că nu există nicio explicație logică a morții Lui.
Nici minunile făcute de apostoli după învierea lui Hristos nu au explicație, dar lumea a început să creadă, cum se explică că s-au botezat mulți și după ce Hristos n-a mai fost cu ucenicii ?

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Eu sunt o fire introvertită, am preferat mereu să meditez la valorile și sensul vieții. Când "prietenii" mei erau afară la fotbal eu meditam meditațiile lui Descartes. Intra mama peste mine în bibliotecă și mă întreba dacă mi-e foame, sete să vadă dacă mai trăiesc neînțelegînd plăcerea infinită a meditației. Ascultam simfonia lui Bach doar citind notele de pe portativ.
A fi o fire introvertită nu presupune neapărat să nu ai activități fizice și Ivan Patzaichin era un om care nu vorbea mult, avea calmul Deltei se odihnea în lotca care înainta pe apele liniștite, se bucura de clipocitul apei, cu toate astea a fost amiralul 4 medalii de aur, doar la Montreal nu a luat nimic.

Nici Iisus Hristos nu a stat în Biblioteci a mers zeci de kilometri pe jos cu picioarele prin nisipul fierbinte suportând arșița.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Avea dreptate Schopenhauer când afirma ca asceticismul este doar pentru cei ultradotati, elitele societății pentru că doar ei pot sta fără să facă nimic și în același timp să se delecteze din plăcerea unei minți hiperbolice. Restul, plebea se limitează la cele 5 simțuri, plăcerea lor fiind atât de limitată de timp și spațiu încât trebuie sa-si ocupe timpul făcând "ceva", munca fiind marea lor realizare și mândrie. Trist, dar așa sunt sclavii triști...
Hristos l-a chemat pe Petru și pe fiii lui Zevedeu de la muncă, întâmplător pescuiau și se chinuiau prin soare să-și câștige existența, de multe ori au tras năvodul gol și au vâslit degeaba până în larg, erau bărbați asprii.

Ascetismul ar fi pentru toată lumea, căsătoria e o cale mai grea pentru cei care muncesc, știu să facă amenajări interioare și să ridice un cămin, știu să se îmbrace, să meargă la diferite activități sociale, să-și rezolve problemele care țin de finanțele și de unele situații juridice (moșteniri), sunt diplomați, se auto-cenzurează, își văd și de sănătate, și de dietă să nu se deformeze de la îngrășări, se ocupă de educația unor viitoare generații, cultivă relații.

E mai simplu să fii sălbatic și să te ascunzi de oameni, să nu-ți asumi responsabilități, să trăiești doar pentru stomacul propriu și activitățile plăcute proprii, decât să joci șah la jocurile societății și să câștigi pe limba și regulile lor.

Oamenii care sunt izolați nu au arta conducerii, sunt aerieni, orice șmecher de politician profită de pasivismul lor și îi împilează cu taxe, restricții, impuneri, jupuieli.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.09.2021 at 22:42:58.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 08.09.2021, 15:19:16
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu am arătat că Hristos nu s-a scârbit să vină în lume printr-o fire femeiască,
Dacă mama natură ar putea citi o asemenea marotă, v-ar avorta instantaneu. Chinuiți rău cerebelul pentru că nu înțelegeți că este conceput pentru acțiuni simple nu idei elaborate. Preocuparea robotită cât și trudnicia rugăciunii sunt pentru dumneavoastră. Lăsați bolta cerească aerienilor, că e posibil să vă frângeți gâtul. Fiecare idee filosofică pe care o arunc aici dvs o distorsionați cu o nonșalanță de gospodină ca și cum ați găti o oală de sarmale și explicați teoria orezului expandat. Am dedus că sunteți preoteasă(femeile în general au astfel de năzuințe filosofice "postculinare") :)))))
Reply With Quote
  #148  
Vechi 08.09.2021, 15:25:11
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ascetismul ar fi pentru toată lumea, căsătoria e o cale mai grea pentru cei care muncesc, știu să facă amenajări interioare și să ridice un cămin, știu să se îmbrace, să meargă la diferite activități sociale, să-și rezolve problemele care țin de finanțele și de unele situații juridice (moșteniri), sunt diplomați, se auto-cenzurează, își văd și de sănătate, și de dietă să nu se deformeze de la îngrășări, se ocupă de educația unor viitoare generații, cultivă relații.
Tocmai ați descris consumerismul. In filosofie poartă denumirea de ultimul om, sau mai bine zis ce a mai ramas din el. Dacă tot doriți sa trudim pentru a consuma, un cerc vicios al endorfinelor și dopaminei, totuși să consumăm ceva ce ne înnobilează sufletul, și anume arta.
https://youtu.be/3d4xXvF2ukY
Reply With Quote
  #149  
Vechi 08.09.2021, 21:51:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Preocuparea robotită cât și trudnicia rugăciunii sunt pentru dumneavoastră.
Și ce e rău în asta ora et labora - muncește și roagă-te e un dicton mai vechi în creștinism, aplicat atât în lumea latină cât și în cea greacă.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Lăsați bolta cerească aerienilor, că e posibil să vă frângeți gâtul.
Arienii sfâșie cămașa lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Fiecare idee filosofică pe care o arunc aici dvs o distorsionați cu o nonșalanță de gospodină ca și cum ați găti o oală de sarmale și explicați teoria orezului expandat. Am dedus că sunteți preoteasă(femeile în general au astfel de năzuințe filosofice "postculinare") :)))))
Și pe tine te-ar avorta mama natură la așa o idee, adică gătitul e doar pentru femei și filosofia nu e pentru femei- idee cam misogină, nu contează câți bucătari bărbați au stele Michelin, câți găteau pe vas, în armată, în mănăstiri, ce preparate gastronomice au inventat bărbații, câți au restaurantele lor, chiar la Chefi la cuțite au câștigat mai mulți bărbați până acum.

E bine să știi și să gătești, ai o pricepere în plus, există și o filosofie culinară la modul ce ingrediente se îmbină și ce nu se face niciodată în gastronomie, ce e fine dining, ce e desert, ce e mâncare spicy, ce e mâncare caraibeană, mediteraneană etc.

Nu m-ai nimerit mă, dar așa e când stai în biblioteci, în turnuri de fildeș, îți vin tot felul de idei, gânduri, ești cam aerian interpretezi frazele altora știind tu ce vor să zică, faci supoziții fără baze, confunzi oameni, într-un fel în Biblie se vorbește de a te face tuturor toate, deci nu e ceva deplasat ca un om să fie și părinte, și frate șamd.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Tocmai ați descris consumerismul. In filosofie poartă denumirea de ultimul om, sau mai bine zis ce a mai ramas din el.
Păi stați în peșteră atunci, de ce vă mai bateți capul, dar și acolo e mult de trudă și toate muncile sunt fizice, nu e loc de confort.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dacă tot doriți sa trudim pentru a consuma, un cerc vicios al endorfinelor și dopaminei, totuși să consumăm ceva ce ne înnobilează sufletul, și anume arta.
https://youtu.be/3d4xXvF2ukY
De ce Antonie cel mare a avut viziunea să muncească și să se roage, împletea rucodelie, călugării făceau coșuri de mână pe care le vindeau etc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.09.2021 at 22:46:04.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 09.09.2021, 08:40:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Moartea lui Iisus a fost o mare decepțir pt apostoli șii neînțeleasă. Asta pentru că nu există nicio explicație logică a morții Lui.
E drept ca pentru un credincios veritabil logica se ridica la nivele cu totul de neînțeles pentru orice neam.

23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.(1Cor1,23)


Unii dintre cei care au inteles logica mortii Lui au adoptat-o intocmai si astfel au explicat-o oricui vrea sa priceapa.
Ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si propovaduieste Cuvantul Lui o dovedeste si faptul ca inainte de Iisus si proorocii faceau la fel si suportau si ei moartea pentru "curajul" acesta.

Faptul ca si intelectual se poate argumenta aceasta jertfa demonstraeza ca logica e o carenta la cei care acuza si ucid.

Citat:
Eu sunt o fire introvertită, am preferat mereu să meditez la valorile și sensul vieții. Când "prietenii" mei erau afară la fotbal eu meditam meditațiile lui Descartes.
...
Restul, plebea se limitează la cele 5 simțuri, plăcerea lor fiind atât de limitată de timp și spațiu încât trebuie sa-si ocupe timpul făcând "ceva", munca fiind marea lor realizare și mândrie.
Daca de la varsta "batutului mingii" meditezi la valorile si sensul vietii,nu-mi ramane decat sa sper ca, intr-un tarziu, le vei gasi pe cele pentru care merita sa traiesti (viata vesnica); altfel mai bine muncesti.
9. Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!(Lc11,9.13)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.09.2021 at 01:50:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare