Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2008, 17:24:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Cind Catolicii vor vedea lumina si vor reveni la ortodoxie banuiesc ca toate aceste moaste ale sfintilor catolici vor fi puse cu pace si respect in morminte pentru odihna vesnica si Judecata de Apoi.
Doamne Miluieste!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2008, 00:11:51
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu,nu m-as fi inchinat la moastele unui sfant catolic decat daca ar fi fost un sfant canonizat inainte de a se desparti ortodocsi de catolici si care acel sfant a ramas respectat de ambele parti.Am observat un lucru:catolici mai canonizeaza si oameni care nu au sfinte moaste si asta doar pt ca au realizat ceva pe pamant,dar acestia neavand moaste,asta ma face sa cred ca sfintii lor nu sunt intru totul sfinti si ma indoiesc de sfintenia lor.Pe de alta parte tind sa cred ca o mare parte dintre catolici s-ar mantui.de ce?pt ca acestia nascandu-se intre rudele sale care acestea sunt catolice,invata ceea ce le zic parintii si alte rude ,preotul locului care intr-o comunitate de exp in America sunt numai catolici,e f greu sa se faca ortodox si tind sa cred ca Dumnezeu ii va judeca dupa alte criterii.Consider ca noi suntem un popor binecuvantat pt ca ne-am nascut ortodocsi,cunosc f bine si ce inseamna catolicism insa cu toate argumentele lor stiu ca ortodoxia este religia cea adevarata,insa daca m-as fi nascut in America cred ca as fi fost f influentata de cei din jur si as fi ramas in catolicism,mai ales ca acolo sunt putini ortodocsi in comparatie cu catolici si nu ar avea cine sa imi explice cum stau lucrurile intre religii.Bucurati-va ca suntem ortodocsi!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2008, 08:02:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
daca m-as fi nascut in America cred ca as fi fost f influentata de cei din jur si as fi ramas in catolicism,mai ales ca acolo sunt putini ortodocsi in comparatie cu catolici si nu ar avea cine sa imi explice cum stau lucrurile intre religii.
ehe, in america sunt si mai multi protestanti decat catolici si ortodocsi! iar de explicat sa stii ca sunt si aici destui in stare sa explice cum stau lucrurile intre religii, totul e sa cauti si sa vrei sa afli Adevarul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2008, 06:09:58
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu, nu trebuie sa cinstim moastele lor, din moment ce papa este proclamat infailibil. Plus ca am vazut ca moastele catolice sunt prea intacte, iar intr-o poza cu moastele sfintei Bernadete, am observat ca are unghiile facute parca. Suspect...:dozingoff:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.07.2009, 12:35:47
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Evidente

Doamne-ajuta!

Cred ca pierdem din vedere esentialul. Moastele ne sunt lasate de Dumnezeu pentru a putea sa avem dovada clara, incontestabila (in fiecare din noi exista, mai mult sau mai putin evident, un Toma) ca:

- Dumnezeu exista
- Dumnezeu exista intocmai cum este scris in Sfanta Scriptura (indreptarul de viata al tuturor celor care au ajuns sfinti)
- Sfanta Scriptura este intru-totul Adevarata
- Iisus Hristos este unicul model de viata pentru toti cei care vor sa se mantuiasca
- invataturile Sfintilor Parinti sunt Adevarate

Moastele, impreuna cu cele sapte Sfinte Taine si cu Sfanta Scriptura, precum si scrierile Sfaintilor Parinti sunt dovezi de nezdruncinat ale Adevarului Dumnezeiesc. Acestea fac evidenta diferenta intre crestini si cele peste 1000 de secte si culte care se revendica a avea credinta in Dumnezeu. Fiind dovezi evidente acestea mai certifica ceva: Diavolul exista si lucrarea sa are incredibil de multi adepti.

In disputa despre cultul icoanei, in aceeasi logica, icoanele izvoratoare de mir si facatoare de minuni sunt dovada evidenta ca Dumnezeu valideaza icoana asa cum este ea perceputa in ortodoxie.

Deci: eu nu pot sa il contrazic pe Dumnezeu si sa nu recunosc un sfant catolic care are moaste. Dar, pentru ca sunt ortodox, pentru ca inca nu am terminat de lecturat viata Sfintilor Parinti, mai am pana sa ma gandesc la moastele sfintilor catolici. Daca, insa, ajung in preajma unor moaste catolice ma inchin fara rezerve asa cum ma inchin si cand trec pe langa o biserica catolica pe care exiata Sfanta Cruce.

P.S. ATENTIE!!! Am citit in interventiile precedente ca se face confuzie intre moaste si corpuri imbalsamate sau mumii. Sunt deosebiri uriase intre ele si un crestin trebuie sa le cunoasca.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.07.2009, 12:53:06
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
P.S. ATENTIE!!! Am citit in interventiile precedente ca se face confuzie intre moaste si corpuri imbalsamate sau mumii. Sunt deosebiri uriase intre ele si un crestin trebuie sa le cunoasca.

Doamne-ajuta!
Eu as mai face o precizare. Catolicii au obiceiul sa puna pe trupurile celor pe care ii considera sfinti diferite masti subtiri de ceara, sau chiar sa trateze chimic neputrezirile existente. Asa au facut cu calugarita Bernadette, Padre Pio, Ioan al-XXIII-lea, si altii, pe care ii arata drept incoruptibili, cand defapt au masti de ceara pe fata. Chiar si recunosc pe alocuri aceste practici. Prin asta defapt ii pacaleste pe creduli care cred ca infatisarea este autentica.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2009, 12:58:19
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cere si ti se va da

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici, el a dat de inteles ca este bine sa-i cinstim, dar sa nu-i uitam si pe ai nostri.
Eu personal nu m-as inchina la racla unui sfant catolic, poate gresesc, dar asta cred eu.
Doamne-ajuta!

Incearca sa ai mai multa incredere in ceea ce a spus Parintele Arsenie Boca care, asa cum a si promis, ii ajuta mai mult acum, de dincolo, pe cei care il cheama. Iti spun ca unul care am beneficiat (nevrednicul de mine) de ajutorul sau si ca unul care, incercand sa merg pe urmele lasate de acest mare parinte roman am simtit si am vazut ce mare putere a primit de la Dumnezeu. Pentru mine este Sfant si sunt convins ca foarte curand si BOR va certifica acest fapt.

In biserica de la Draganescu, pe drept cuvant numita Capela Sixtina a Ortodoxiei sunt pictati sfintii asa cum i-a vazut parintele Arsenie Boca. In marginea din dreapta a picturii respective, in rand cu sfintii ortodocsi, este pictat Sfantul Francisc de Assisi, sfant catolic care in timpul vietii a vrut sa posteasca dupa modelul ortodox, dar Papa nu l-a lasat.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.07.2009, 13:02:50
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici
Ma indoiesc ca Pr Arsenie ar fi zis asa ceva. El nu era cu...ecumenismul...
Citat:
In marginea din dreapta a picturii respective, in rand cu sfintii ortodocsi, este pictat Sfantul Francisc de Assisi
Este important sa specifici daca avea aureola de sfant. Pentru ca si ctitorii sunt pictati in biserica, si nu inseamna ca sunt neaparat sfinti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.07.2009, 13:12:09
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda Vezi mesajul
eu,nu m-as fi inchinat la moastele unui sfant catolic decat daca ar fi fost un sfant canonizat inainte de a se desparti ortodocsi de catolici si care acel sfant a ramas respectat de ambele parti.Am observat un lucru:catolici mai canonizeaza si oameni care nu au sfinte moaste si asta doar pt ca au realizat ceva pe pamant,dar acestia neavand moaste,asta ma face sa cred ca sfintii lor nu sunt intru totul sfinti si ma indoiesc de sfintenia lor.Pe de alta parte tind sa cred ca o mare parte dintre catolici s-ar mantui.de ce?pt ca acestia nascandu-se intre rudele sale care acestea sunt catolice,invata ceea ce le zic parintii si alte rude ,preotul locului care intr-o comunitate de exp in America sunt numai catolici,e f greu sa se faca ortodox si tind sa cred ca Dumnezeu ii va judeca dupa alte criterii.Consider ca noi suntem un popor binecuvantat pt ca ne-am nascut ortodocsi,cunosc f bine si ce inseamna catolicism insa cu toate argumentele lor stiu ca ortodoxia este religia cea adevarata,insa daca m-as fi nascut in America cred ca as fi fost f influentata de cei din jur si as fi ramas in catolicism,mai ales ca acolo sunt putini ortodocsi in comparatie cu catolici si nu ar avea cine sa imi explice cum stau lucrurile intre religii.Bucurati-va ca suntem ortodocsi!
Grija mare. Nu toti sfintii au moaste. Nu cautati semne si minuni la sfinti, ci viata sfanta. Moastele si minunile sunt dupa iconomia lui Dumnezeu.

Asta imi aduce aminte de acel episod halucinant din Fratii Karamazov, in care la moartea parintelui Zosima toti sunt incredintati ca are moaste, dar se trezesc ca trupul lui putrezeste prematur si la priveghere este un miros ingrozitor. Asta tot de la Dumnezeu, ca oamenii sa nu caute minunile si nici sa cada in idolatrie.

Moastele sunt o binecuvantare de la Dumnezeu pentru poporul dreptcredincios. Nu exista moaste catolice.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.07.2009, 13:15:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu imi imbratisez copiii cu bucurie. Am aceeasi dragoste si pentru alti copiii. Dar cand vad un copil machiat ma doare inima. Cam asa stau lucrurile si cu moastele ceruite de la catolici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 27.10.2016 00:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 01:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 23:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 08:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 10:12:41