Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.07.2009, 13:19:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Grija mare. Nu toti sfintii au moaste. Nu cautati semne si minuni la sfinti, ci viata sfanta. Moastele si minunile sunt dupa iconomia lui Dumnezeu.

Asta imi aduce aminte de acel episod halucinant din Fratii Karamazov, in care la moartea parintelui Zosima toti sunt incredintati ca are moaste, dar se trezesc ca trupul lui putrezeste prematur si la priveghere este un miros ingrozitor. Asta tot de la Dumnezeu, ca oamenii sa nu caute minunile si nici sa cada in idolatrie.

Moastele sunt o binecuvantare de la Dumnezeu pentru poporul dreptcredincios. Nu exista moaste catolice.
Dar ce ziceti demoastele unor sfinti recunoscuti si de ortodocsi, care se gasesc in biserici catolice? Sfantii Ambrozie de Milan, Martin dein Tours, nenumaratii martiri.. Cum sa nu aiba catolicii moaste, atunci?

Ce se intampla acum la ei este ca dupa o perioada de exagerare in venerarea moastelor si inflatia de moaste, ca sa zic asa, acum au trecut in extrema cealalta si nu prea le mai baga in seama. Uneori vin ortodocsii in bisericile lor si le venereaza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.07.2009, 13:20:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Oare ei nu si'or da seama cat de penibil ar fi ca sa se ceruiasca Moastele Sfintilor.

I'as intreba: [COLOR=darkred]"Cum ar fi sa il ceruim pe Sfantul Dimitrie, Izvoratorul de Mir?"[/COLOR]
Acest sfant este inca din crestinismul primar si izvoraste MIR si astazi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.07.2009, 13:25:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sunt si destule neceruite, sa nu exageram.
Am vazut nenumarate racle care contin osemnite, pur si simplu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.07.2009, 13:25:42
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Ce sfinti sa iasa din astfel de ,,spiritualitate": http://photography.nationalgeographi...francisco.html

PS: Am zarit poza intamplator. Am un gadget la google care imi da aleatoriu diverse poze.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.07.2009, 13:28:28
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Ma indoiesc ca Pr Arsenie ar fi zis asa ceva. El nu era cu...ecumenismul...

Este important sa specifici daca avea aureola de sfant. Pentru ca si ctitorii sunt pictati in biserica, si nu inseamna ca sunt neaparat sfinti.
Da, are. Este pictat, asa cum am mai scris, in rand cu sfintii ortodoxiei.
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.07.2009, 13:28:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Ce sfinti sa iasa din astfel de ,,spiritualitate": http://photography.nationalgeographi...francisco.html

PS: Am zarit poza intamplator. Am un gadget la google care imi da aleatoriu diverse poze.
Ei, fâs. :-)
Chestiile astea cu calugarite mai lumete sunt moderne, nu din perioadele din care provin moastele.
Repet, uitati-va si la sfintii din primul mileniu. Sunt nenumarati, si au si nenumarate moaste care mai pot fi venerate prin bisericile de aici.
Si chiar si la unii din al doilea, care sunt de admirat totusi, chiar daca nu ii veneram noi direct.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.07.2009, 13:56:57
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Vorbim despre moaste, nu de mumii sau falsuri

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Grija mare. Nu toti sfintii au moaste. Nu cautati semne si minuni la sfinti, ci viata sfanta. Moastele si minunile sunt dupa iconomia lui Dumnezeu.

Asta imi aduce aminte de acel episod halucinant din Fratii Karamazov, in care la moartea parintelui Zosima toti sunt incredintati ca are moaste, dar se trezesc ca trupul lui putrezeste prematur si la priveghere este un miros ingrozitor. Asta tot de la Dumnezeu, ca oamenii sa nu caute minunile si nici sa cada in idolatrie.

Moastele sunt o binecuvantare de la Dumnezeu pentru poporul dreptcredincios. Nu exista moaste catolice.
Doamne-ajuta!
Frate draga, rationamentul este prezentat jumatate. De acord ca nu toti sfintii au moaste, ca moastele tin de iconomia lui Dumnezeu, dar ai omis ca toate moastele apartin sfintilor. Si, daca esti de acord cu aceasta, atunci nici ultima propozitie nu are acoperire. Nici macar teoretica.
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.07.2009, 15:27:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Frate draga, rationamentul este prezentat jumatate. De acord ca nu toti sfintii au moaste, ca moastele tin de iconomia lui Dumnezeu, dar ai omis ca toate moastele apartin sfintilor. Si, daca esti de acord cu aceasta, atunci nici ultima propozitie nu are acoperire. Nici macar teoretica.
Doamne-ajuta!
Draga frate,

Sigur ca am omis, dar mai sunt si lucruri pe care cred ca le stiau toti. Mi se pare ca prin definitiemoastele sunt ale sfintilor.
In alta ordine de idei, moastele sunt doar ortodoxe, intrucat doar cei ortodocsi (cei care se inchina in Duh si in adevar) se mantuiesc. Ar fi cam culmea sa vorbim despre moastele unor oameni din afara Bisericii lui Hristos. Apropos, sfintii catolici dinainte de schisma sunt de fapt sfinti ortodocsi.

Doamne-ajuta!

PS. Am 0 interes in rationamente si schimburi de vorbe.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.07.2009, 18:58:16
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Draga frate,

Sigur ca am omis, dar mai sunt si lucruri pe care cred ca le stiau toti. Mi se pare ca prin definitiemoastele sunt ale sfintilor.
In alta ordine de idei, moastele sunt doar ortodoxe, intrucat doar cei ortodocsi (cei care se inchina in Duh si in adevar) se mantuiesc. Ar fi cam culmea sa vorbim despre moastele unor oameni din afara Bisericii lui Hristos. Apropos, sfintii catolici dinainte de schisma sunt de fapt sfinti ortodocsi.

Doamne-ajuta!

PS. Am 0 interes in rationamente si schimburi de vorbe.
Doamne-ajuta!

Draga frate recunosc ca nu ma asteptam din partea dumneavoastra la un postscript atat de contondent. Dar, nu-i bai. Pe forum, ca si in viata. Daca spui ceva altfel decat sunt unii obisnuiti sa inteleaga risti sa ai surprize neplacute.

Foarte pe scurt: au si catolicii moaste cum au si ortodocsii. Este un adevar incontestabil, randuit chiar de Dumnezeu si lasat la indemana oricarui credincios care vrea sa stie.

In ceea ce privesc rationamentele. Formulari de genul: ortodoxia este calea cea dreapta; doar ortodocsii se mantuiesc sunt rezultatul firesc al interesului 0 pentru rationamente. Pacat.

P.S. Sa va substituiti lui Dumnezeu si sa decretati senin cine se mantuieste si cine nu, este riscant. Cel putin, pentru ca se contrapune smereniei.

Cu drag,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.07.2009, 19:55:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
In biserica de la Draganescu, pe drept cuvant numita Capela Sixtina a Ortodoxiei
Doamne-ajuta!
:)))), da bine spus, Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 27.10.2016 00:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 01:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 23:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 08:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 10:12:41