Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2009, 01:51:31
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit pacatuiesc ca nu ma inchin la moaste?

buna ziua, am descoperit intamplator site ul acesta si ma bucur , deoarece nu prea am cu cine vb. despre biserica. e vina mea, merg tot mai rar la slujba, si cei din anturajul meu au cu totul alte subiecte de povestit. Deci sa revin , pt. ce am intrat acuma: sunt credincioasa(zic eu- desi parca tot mai mult ma indepartez de cele sfinte) dar cand intru in biserica si vad moaste... nu ma pot inchina la ele.. ma gadesc la cea de a 2 a porunca: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." va rog, lamuriti ma si pe mine ce este cu ele. Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2009, 02:50:45
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar la icoane te inchini? De ce nu-i recunosti pe Sfinti? Crezi ca e rau?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2009, 11:25:38
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
buna ziua, am descoperit intamplator site ul acesta si ma bucur , deoarece nu prea am cu cine vb. despre biserica. e vina mea, merg tot mai rar la slujba, si cei din anturajul meu au cu totul alte subiecte de povestit. Deci sa revin , pt. ce am intrat acuma: sunt credincioasa(zic eu- desi parca tot mai mult ma indepartez de cele sfinte) dar cand intru in biserica si vad moaste... nu ma pot inchina la ele.. ma gadesc la cea de a 2 a porunca: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." va rog, lamuriti ma si pe mine ce este cu ele. Va multumesc
Ce religie esti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2009, 12:20:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Prin cinstirea sfinților Îi aducem laudă lui Dumnezeu, după cum zice Psalmistul: -”Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui, Dumnezeu lui Israel” (PSALM 67,36); -”[COLOR=Red]Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui[/COLOR]; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui” (PSALM 150,1). Făcând parte din aceeași comuniune a Bisericii, relația noastră cu sfinții e o relație de dragoste frățească, noi având îndrăzneală către ei, iar ei ca prieteni și casnici ai lui Dumnezeu au îndrăzneală către El ca să se roage pentru noi.

Daca cinstesti moastele unui Sfant, pe Dumnezeu il cinstesti de fapt.

Iata si o intamplare din VT, ca sa vezi cat bine fac Sfintii Sai chiar si dupa moarte:

4 Regi 13, 20-21:

20. Apoi a murit Elisei și l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în țară cete de Moabiți. 21. Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2009, 12:23:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Raluca, crezi ca noi ne facem chip cioplit prin cinstirea sfintelor moaste? Pai ce noi le-am facut nestricacioase? Sigur, orice protestant nu va intelege acesta minune, pentru ca afirma ca prin caderea in pacat natura umna a fost distrusa, deci, ea nu mai poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta.

Sfatul meu este sa intri mai des in biserica si va veni si ziua cand nu vei mai avea astfel de intrebari.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2009, 12:32:54
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
buna ziua, am descoperit intamplator site ul acesta si ma bucur , deoarece nu prea am cu cine vb. despre biserica. e vina mea, merg tot mai rar la slujba, si cei din anturajul meu au cu totul alte subiecte de povestit. Deci sa revin , pt. ce am intrat acuma: sunt credincioasa(zic eu- desi parca tot mai mult ma indepartez de cele sfinte) dar cand intru in biserica si vad moaste... nu ma pot inchina la ele.. ma gadesc la cea de a 2 a porunca: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." va rog, lamuriti ma si pe mine ce este cu ele. Va multumesc
Buna Ralluka,

In credinta ortodoxa se pune mare accent pe cinstirea inaintasilor , de fapt cred ca toata lumea isi cinstesc stramosii intr-un fel sau altul. Se cinstesc pentru ca prin viata pe care au dus-o, au ajutat la pastrarea si transmiterea credintei stramosesti.
Incearca sa citesti cateva lucruri despre moastele respective: ale cui sunt, ce viata a avut, cum a murit si s-ar putea sa simti un fel de respect pentru persoana respectiva.
Asta e o explicatie "rationala" , dar mai e o latura duhovniceasca care se descopera in timp.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2009, 13:12:41
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit De acord

Sunt de acord cu Raluca, la fel am simtit si eu de multa vreme, poate chiar dintotdeauna , ca fac un gest fortuit de a ma inchina la icoane sau chiar la moaste.Am avut de mic o retinere chiar cu spaima de a ma propia de...relicve.Exista oare si o inchinare mai simpla in Duh si in Adevar?! Eu cred ca da si cred ca daca urmam doar exemplul Mantuitorului nu putem gresi...El ne-a invatat cum sa ne rugam si sa traim iar inchinarea la moaste..nu prea apare nicaieri in viata Sa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2009, 13:27:56
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Sunt de acord cu Raluca, la fel am simtit si eu de multa vreme, poate chiar dintotdeauna , ca fac un gest fortuit de a ma inchina la icoane sau chiar la moaste.Am avut de mic o retinere chiar cu spaima de a ma propia de...relicve.Exista oare si o inchinare mai simpla in Duh si in Adevar?! Eu cred ca da si cred ca daca urmam doar exemplul Mantuitorului nu putem gresi...El ne-a invatat cum sa ne rugam si sa traim iar inchinarea la moaste..nu prea apare nicaieri in viata Sa.
Cum sa se inchine Hristos la moaste, cand El este inceputul ?
Dar El ne-a spus sa ne cinstim parintii si stramosii.
Cum sa nu-i cinstesti pe acei sfinti care au trait cu adevarat in Hristos si Hristos in ei si cu ajutorul carora s-a pastrat credinta noastra pana astazi.

Chiar si sectele ar trebui sa cinsteasca moastele, pentru ca fara acei sfinti care s-au jerfit pentru Hristos, azi n-ar mai fi avut "obiectul muncii"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2009, 14:46:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Sunt de acord cu Raluca, la fel am simtit si eu de multa vreme, poate chiar dintotdeauna , ca fac un gest fortuit de a ma inchina la icoane sau chiar la moaste.Am avut de mic o retinere chiar cu spaima de a ma propia de...relicve.Exista oare si o inchinare mai simpla in Duh si in Adevar?! Eu cred ca da si cred ca daca urmam doar exemplul Mantuitorului nu putem gresi...El ne-a invatat cum sa ne rugam si sa traim iar inchinarea la moaste..nu prea apare nicaieri in viata Sa.
Deocamdata inchinarea la moaste si la icoane ti se pare un ritual.
Moastele sunt cinstite si in VT ,ni se vorbeste despre Elisei a carui mormant a inviat un mort.
Cand ne inchinam la moaste sau la icoane are loc o legatura sufletesca cu sfantul respectiv prin faptul ca ne gandim la el.
Trebuie sa lasam ratiunea de o parte si sa incercam sa inaltam o mica rugaciune sau un gand catre acel sfant .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2009, 14:47:35
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit va mulumesc frumos

va multumesc pt. amabilitatea si rabdarea cu care mi ati raspuns.
cu siguranta trebuie sa ii urmez sfatul lui costel si sa intru mai des la biserica, astfel imi gasesc si eu linistea si impacarea sufleteasca.
sunt ortodoxa .. si ..DA, la icoane ma inchin..desi am acelasi gand ... cand intru in biserica prefer sa ma rog la Dumnezeu si atata...dar uite cum imi BAT CAP IN CAP ideile..pt. ca am o fetita de 1,6 ani pe care am tinut neaparat sa o botez cu un nume crestin. (Am ales Andreea)
asta este: TREBE NEAPARAT SA IMI FAC ORDINE IN prioritatile din viata mea.
Uneori- si de cand am copilul- parca tot mai des- ma bate un gand: Ca nu m am spovedit si poate mor.. ajung in iad si nu ma voi mai intalni cu fetita mea niciodata ... CE GAD MAI AM SI EU!!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTE alexandra Moaste 25 21.01.2014 16:56:00
Moaste iRoDiOn Generalitati 3 04.04.2012 22:54:52
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 20:22:06
Biserici cu moaste roman2010 Generalitati 11 22.12.2010 10:59:06
Păcătuiesc artiștii prin creațiile lor? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 15 14.02.2009 23:03:30