Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.09.2009, 15:14:56
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Independent Vezi mesajul
decat sa-l inveti pe fratele tau nu stiu ce prostii mai bine te sinucizi ...

fain te invata religia ...
Nu ai inteles bine. Se refera la gravitatea pacatului, nu era o recomandare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.09.2009, 19:37:25
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Sunt de acord cu Raluca, la fel am simtit si eu de multa vreme, poate chiar dintotdeauna , ca fac un gest fortuit de a ma inchina la icoane sau chiar la moaste.Am avut de mic o retinere chiar cu spaima de a ma propia de...relicve.Exista oare si o inchinare mai simpla in Duh si in Adevar?! Eu cred ca da si cred ca daca urmam doar exemplul Mantuitorului nu putem gresi...El ne-a invatat cum sa ne rugam si sa traim iar inchinarea la moaste..nu prea apare nicaieri in viata Sa.
fortuit: incidental, intamplator, neasteptat, neprevazut

fortat: facut sau impus cu forta, prin constrangere; silit, nenatural, nefiresc, artificial, fals

Simt nevoia sa mentionez asta deoarece e a treia oara in doua zile cand dau peste cineva care foloseste gresit "fortuit" (a mai fost si "mutual").
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.09.2009, 20:25:36
SabiaDomnului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi cei care ziceti ca e gresit sa te inchini la Sfintele Moaste sau la icoane,ati putea foarte bine sa va convertiti la protestantism si sa nu mai poluati forumurile ortodoxe cu ereziile voastre.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.09.2009, 22:23:31
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Independent Vezi mesajul
decat sa-l inveti pe fratele tau nu stiu ce prostii mai bine te sinucizi ...

fain te invata religia ...


Prin acea afirmatie(destul de dura) Mantuitorul a vrut sa ne atraga atentia asupra faptului ca noi oamenii prin comportamentul nostru(vorbe, gesturi, imbracaminte....) sau prin ce scriem si invatam, putem sa-l duce la pierzare(sa-l determinam sa cada in pacat si chiar sa-l facem sa piarda posibilitatea de a se mantui) pe semenul nostru. Hristos a vrut sa ne faca sa constientizam marea responsabilitate a fiecaruia dintre noi fata de semenul nostru, fata de modul in care noi il putem influenta pe acesta spre rau. Hristos nu ne indeamna sa fim un al n-lea Iuda, El ne invata ca pentru fiecare pacat exista POCAINTA.

Prin ceea ce scrii ma determini sa cred ca esti strain de duhul ortodoxiei, si interpretezi Sfintele Scrieri intr-un mod periculos si pentru tine dar si pentru semenii tai ortodocsi mai caldicei care iti citesc postarile.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.09.2009, 23:36:19
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Mare dreptate ai SabiaDomnului.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.09.2009, 02:36:01
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Ciprian85 in primul rand nu intentionez sa ne contrazicem la nesfarsit pe acest subiect, insa permiteti-mi sa va intreb: ce intelegeti dvs prin sfant? Tin sa va adresez aceasta intrebare deoarece dvs imi tot spune-ti ca Ingerul Gavril a dat dovada de smerenie (asta fiind motivul - dupa parerea dvs - pentru care l-a oprit pe Apostolul Ioan sa se inchine lui). Parerea mea este ca atata timp cat Gavril sta langa tronul Celui Vesnic..El prin excelenta este smerit. Nu are nici un interes sa arate lui Ioan faptul ca este smerit.
In al 2-lea rand parerea mea (cu privire la ce m-ati intrebat) este ca: decat sa impiedici pe un om sa piarda mantuirea, ar fi mai bine sa-ti legi o piatra de moara de gat si sa te arunci in mare. Daca pt mine un anumit om (fie el si sectar asa cum le place unora sa-i eticheteze pe altii), nu reprezinta mare lucru, pentru Dumnezeu este coroana creatiunii; si pt acel om a curs sangele Lui si ca atare avem datoria morala de a nu "impiedica" pe cineva de a-l cunoaste pe Dumnezeu.
Probabil ca esti de alta parere, dar ai dorit sa aflii parerea mea
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.09.2009, 14:28:33
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
insa permiteti-mi sa va intreb: ce intelegeti dvs prin sfant?
Am spus foarte clar in postarile mele anterioare ce se intelege prin om sfant. Am sa incerc sa mai expun inca o data folosind alta exprimare in speranta ca vei intelege. Sfantul este omul care in viata aceasta pamanteasca si-a dat toata silinta si a reusit sa se asemene cat mai mult lui Dumnezeu prin repectarea poruncilor Lui, cultivand o serie de virtuti(intre care esentiala e smerenia) ferindu-se de pacat, iar atunci cand a cazut in pacat a recurs la "unealta" pe care ne-a lasat-o Mantuitorul pentru astfel de situatii: POCAINTA. BO are o multime de sfinti proveniti din randurile desfranatilor, a vamesilor si talharilor care prin pocainta au ajuns la sfintenie. Tot sfinti sunt si oamenii care au suferit prigoniri pentru Cuvantul lui Dumnezeu, s-au chiar si-au pierdut viata pentru El. Pe scurt putem spune ca sfintii sunt prietenii lui Dumnezeu.



Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
El prin excelenta este smerit. Nu are nici un interes sa arate lui Ioan faptul ca este smerit.
Pai daca nu te comporti caatare cum poti fi smerit? Facand o analogie nu esti betiv decat daca bei peste masura , nu poti fi desfranat decat daca curvesti, nu poti fi cumpatat decat daca mananci cu masura.

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
In al 2-lea rand parerea mea (cu privire la ce m-ati intrebat) este ca: decat sa impiedici pe un om sa piarda mantuirea, ar fi mai bine sa-ti legi o piatra de moara de gat si sa te arunci in mare. Daca pt mine un anumit om (fie el si sectar asa cum le place unora sa-i eticheteze pe altii), nu reprezinta mare lucru, pentru Dumnezeu este coroana creatiunii; si pt acel om a curs sangele Lui si ca atare avem datoria morala de a nu "impiedica" pe cineva de a-l cunoaste pe Dumnezeu.

Sunt de acord cu tine ca pentru fiecare om a curs sangele Mantuitorului, si ca din pacate foarte putini in zilele noastre il cunosc. Dar e foarte important cum il facem noi cunoscut semenilor - asa cum s-a descoperit prin: prooroci, personal atat cat a fost pe pamant si mai apoi prin Apostoli luminati de Harul Duhului Sfant, sau intr-un mod distosionat prin interpretarea gresita a Sfintelor Scrieri dupa mintea omeneasca fara ajutorul Harului Duhului Sfant asa cum o face de cateva secole pana in prezent puzderia de secte neoprotestante. Nu consideri ca e mai grav sa trimiti un om care nu isi stie calea pe un drum gresit(riscand astfel sa-l ratacesti si mai rau) decat sa-l lasi in starea in care se afla sperand ca se va ivi cineva care stie drumul si l-ar putea indruma spre destinatia respectiva.

Last edited by ciprian85; 28.09.2009 at 15:14:38.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.09.2009, 14:47:33
hristofora hristofora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

omul care se nevoieste o viata intreaga(POST ,RUGACIUNE,MILOSTENIE,TACERE,SMERENIE,CUMPATARE si alte cai spre sfintenie)primeste de la Dumnezeu,harisme diferite,care sa foloseasca celorlalti . Deci daca acesti oameni nevoitori(nu asa cum suntem noi,nevrednici),se mentin in aceasata vietuire pana la moarte,trec in randul sfintilor. Ce e asa de greu de inteles de voi care rastalmaciti scripturile ,considerandu-va invatati? Oare nu spune Psalmistul,:Dumnezeu se preamareste intru sfintii Lui?Ce nevoie am avea de invatatura voastra,cand de 2000 de ani avem sfinti care ne protejeaza si care fac Minuni(fie ca vreti voi fie ca nu vreti)?Avem nevoie de mijlocitori catre Dumnezeu,chiar si catre Mantuitorul avem nevoie.Daca te duci la un director.intri asa ,nepoftit?
N-as crede.Acolo dai de secretara care te invita sau nu in cabinet...ea e mijlocitoarea ta. Ori nu spune in "Tatal Nostru"precum in cer asa si pre pamant?
SI APOI CINE TE PUNE SA LE CERI AJUTORUL?
Nu sti ca Sf apostol Pavel spune sa te departezi de omul eretic si sa iti fie ca un vames?
eu le cer ajutorul sfintilor si ei ma ajuta si ma protejeaza .Le sta in putere.... asa a vrut Dumnezeu...Minunat este Dumnezeu intru sfintiii Lui.(cititi viata cuviosului Paisie,nu ca sa ii dati un premiu pentru sfintenie ci ca sa vedeti cu ochii mintii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2010, 18:44:52
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit Despre sfintii

Buna dragi crestini ai Domnului nostru Iisus Hristos am sa spun si eu cate ceva:sfintii sunt prietenii Domnului si trebuie sai respectam si pe ei:fie ca sunt martiri,cuviosi,cuvioase trebuie sa cinstim cu se cuvine ca nheau dat niste invataturi pentru sufletul nostru cel intunecat de patimi s ei vor sa lumineze sufletul nostru ca sa nu mergem in "focul cel vesnic unde este crasnirea dintiilor."nu intelegeti cei care ati postat in legatura ca"ingerul sal fii oprit Ioan" sa multe cazuri care ingerii si sfintii pot sa faca reciproc adica:el se inchina sfantului,iar sfantul la inger de exemplu intamlparea lui Macarie Pustnicul.Nu uitati cei care ati scris depre sfintii Domnului,ca acestii oameni a Lui Dumnezeu ne pot sa scapa din beleli daca ne rugam cu staruinta.Oameni bun in legatura cu moastele sfintiilor sunt o dovada ca Domnul lucraza prin har,Domnul lucraza prin fiecare obiecat care sfintit de catre preot.Prin moaste omul poate sa fie sanatos de orice boala care cuprinde.Sectarii nu au nimic,absolut nimic fiindca le pasa doar de Sfanta Scriptura,dar nu vad fiindca le sunt intunecati ochii si inima ca nu inteleg nimic.


Oamenii lui Dumnezeu ne iubesc atat mult incat iar cere de la Domnul sa ne scape din mana diavolui si din muncile grele.



ex:In Traditia Ortodoxa se pune ca Sfantul Nicolae impreuna cu Cassian au coborat din ceruri sa vada ce se intampla in cetatea respective,dar cei doi aud un om care are probleme,dar ajunsi acolo vad ca omul avea carul impotmolit in noroi si nu putea sa scoata.Omul mai hulea,dar Sfantului Nicolae i sa facut mila de el s vroia sal ajute si la indemnat si pe Cassian sal ajute si el pe acel om,dar Cassian a refuzat sal ajuta fiindca el spunea ca omul a hulit,dar Nicolae sa dus sal ajute incat el cu barbatul au reusit sa scoate din noroiul si omul la multumite de binefacerile lui Nicolae[...] se pare ca un sfant sa facut mila de acel om si la ajutat la probleme pe care lea avut.Sfitii si cu Domnul ar vrea sai ajute pe fiecare om in parte sa stii. :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.12.2013, 06:15:39
Emanuel.g Emanuel.g is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2013
Mesaje: 1
Implicit

[quote=Florin-Ionut;153869]Prin cinstirea sfinților Îi aducem laudă lui Dumnezeu, după cum zice Psalmistul: -”Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui, Dumnezeu lui Israel” (PSALM 67,36); -”[COLOR=Red]Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui[/COLOR]; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui” (PSALM 150,1). Făcând parte din aceeași comuniune a Bisericii, relația noastră cu sfinții e o relație de dragoste frățească, noi având îndrăzneală către ei, iar ei ca prieteni și casnici ai lui Dumnezeu au îndrăzneală către El ca să se roage pentru noi.


Nu vreau sa te dezamagesc Ionut dar uite
Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos, (1Tim.2:5)
“Eu sunt Calea, Adevărul și Viața ! Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine” (Ioan 14:6)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTE alexandra Moaste 25 21.01.2014 16:56:00
Moaste iRoDiOn Generalitati 3 04.04.2012 22:54:52
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 20:22:06
Biserici cu moaste roman2010 Generalitati 11 22.12.2010 10:59:06
Păcătuiesc artiștii prin creațiile lor? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 15 14.02.2009 23:03:30