Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2009, 10:26:49
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Lumina Lina

Se pare ca acest foarte frumos imn ortodox este atribuit unui sfant praznuit astazi -16 iulie.

Sfântului Sfintitului Mucenic Atinoghen, care a fost episcop Pidahtoei.
Acest sfânt a trait în Sevastia Capadociei, în zilele împaratului Diocletian, si pentru faptele sale bune si pentru smerenia sa a fost facut episcop al Pidahtoei. Fiind prins si cercetat de Filomarh ighemonul, împreuna cu 10 ucenici ai sai, si rabdând multe chinuri împreuna cu dânsii, si-a primit sfârsitul prin sabie. Se povesteste ca mai înainte de a fi prins, mergând la manastirea sa, nu si-a aflat ucenicii, pentru ca erau prinsi mai-nainte. Întâmpinând cerbul, pe care îl crescuse la mânastire, l-a binecuvântat si s-a rugat ca sa nu fie vânat de vânatori nici el, nici semintia lui; ci în toti anii la pomenirea sfântului sa aduca si el, si cei ce se vor naste din el, câte un pui de cerb în dar pentru obste. Si astfel în fiecare an, la pomenirea sfântului, dupa citirea Sf. Evanghelii, venea cerbul în biserica si aducea puiul si degrab iesea. Iar crestinii strânsi acolo junghiau cerbul si se ospatau, bucurându-se în slava si cinstea sfântului.

http://www.youtube.com/watch?v=FprNO...eature=related
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2009, 10:47:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Da, e una dintre cele mai frumoase cantari ortodoxe. Vad ca ai postat versiunea cantata in manastiri; mie imi place mai mult varianta cealalta, "mireneasca":

http://www.youtube.com/watch?v=7Nm3bN0OAlA
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2009, 11:00:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Lumina lina este cel mai vechi imn crestin cunoscut, in afara textului biblic, folosit in slujba Vecerniei pana in zilele noastre. Primul izvor scris in care imnul s-a pastrat, este Constitutiile Apostolice (sec II-IV).

"Lumina lina a sfintei slave a Tatalui ceresc, Celui fara de moarte, a Sfantului, Fericitului, Iisuse Hristoase, venind la apusul soarelui, vazand lumina cea de seara, laudam pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, Dumnezeu; vrednic esti in toata vremea a fi laudat de glasuri cuvioase, Fiul lui Dumnezeu, Cel de dai viata, pentru aceasta lumea Te slaveste."

Lumina lina - varianta traditionala, cantata la Catedrala Patriarhala din Bucuresti

Last edited by Marius22; 16.07.2009 at 11:18:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2009, 04:13:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Se pare ca acest foarte frumos imn ortodox este atribuit unui sfant praznuit astazi -16 iulie.

Sfântului Sfintitului Mucenic Atinoghen, care a fost episcop Pidahtoei.


http://www.youtube.com/watch?v=FprNO...eature=related
este superba aceasta varianta, multumim Constantin. si Sf. Muc. Atinoghen ca ne-a alcatuit asa o cantare frumoasa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2009, 15:53:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

M-am apucat si eu sa cant "Lumina Lina ", in fata calculatorului...baiatelul a spus ca-i place sa cant de biserica. Sotul ?..." ce-ai patit ? ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2009, 01:38:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, si-al meu sot cam stramba din nas cand pun muzica bisericeasca. de asta ascult mai mult cand nu este prin preajma, sau cu sonorul la minim (ptr ca nu-mi place sa ascult la casti).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2009, 11:44:11
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Minunat ! Toate cantarile sunt minunate ... dar nu stiu de ce , la cea postata de Marius am plans, am plans si-am cantat si eu ..

Mirela , Ory..ma bucur ca nu-s singura .. credeam ca doar pe mine ma ,,cearta,, sotul care ma intreaba daca imi dau ,,doctoratul,, in teologie ? !!!

Toate bune tuturor !

Lumina lina - varianta traditionala, cantata la Catedrala Patriarhala din Bucuresti
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina ochilor Rodica50 Intrebari utilizatori 7 21.11.2010 17:51:17
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Lumina sfanta speranta1970 Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.02.2010 11:27:42
Lumina Lina... 11111111 Generalitati 4 07.01.2010 08:09:50