Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.03.2009, 23:31:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar seara nu poti sa inveti?Iti distrugi sanatatea si te imbolnavesti de stres.Cunosc multe persoane care sufera de stres din cauza asta.Eu daca nu dorm bine intr-o zi a doua zi incerc sa iau totul lejer adica sa fiu calm si sa nu fac efort nici fizic nici psihic prea mare.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.03.2009, 23:35:53
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Si eu vreau timp sa dorm dar nu prea am,inainte cand eram mica nu vroiam sa dorm si acum as vrea dar numai pot.Din cauza ca nu ma odihnesc deajuns sunt asa stresata si nu prea mai am chef de nimic dar nu prea am de ales.Pt mine e foarte important somnul sa ma odihnesc in liniste.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.03.2009, 23:42:46
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar seara nu poti sa inveti?Iti distrugi sanatatea si te imbolnavesti de stres.Cunosc multe persoane care sufera de stres din cauza asta.Eu daca nu dorm bine intr-o zi a doua zi incerc sa iau totul lejer adica sa fiu calm si sa nu fac efort nici fizic nici psihic prea mare.
Alin , seara se prelungeste la mine, tocmai din cauza stresului ca nu am terminat tot ce am de facut, asa ca mai stau putin ca sa ma culc mai linistita; e un cerc vicios si o inselatorie! de fapt, problema e ca ma incred mai mult in fortele mele, intotdeauna gandindu-ma ca daca nu am invatat destul, nici Dumnezeu nu are de ce sa ma ajute..si intotdeauna am impresia ca nu fac destul..deh, nu pot scapa de gandirea asta desi Dumnezeu mi-a demonstrat de mai multe ori ca gresesc...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.03.2009, 23:46:56
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

In medie 7-8 ore acum. Dar in trecut dormeam doar 4-5. Si nu resimteam prea rau oboseala. Insa in ultimul timp am ajuns si la 10 ore. Lucrurile se mai schimba: mai multe probleme, mai multa oboseala, dar am devenit si mai lenes.
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.03.2009, 23:56:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si eu am avut probleme din acestea.Dar eu nu dormeam mult,imi propuneam sa dorm in weekend si nu puteam..nu ma lua somnul...de multe ori fac asa...am dormit odata 2-3 ore si a doua zi credeam ca in noaptea urmatoare o sa dorm 10 ore si nu s-a intamplat ,tot vreo 5 am dormit,asta nu din cauza muncii sau ca nu am avut timp..nu stiu ...organismul te surprinde cateodata...Dar oricum multe zile cu 4 ore dormite nu exista..pana la urma o sa reusesti sa dormi mai mult fiindca organismul asta cere..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.03.2009, 00:19:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si lucrezi ziua ?

Scrabble cum te mentii a doua zi?Eu asta incerc sa aflu dar nu reusesc.Eu cand nu dorm decat 3-4 ore a doua zi sunt obosit..
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.03.2009, 00:22:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Scrabble cum te mentii a doua zi?Eu asta incerc sa aflu dar nu reusesc.Eu cand nu dorm decat 3-4 ore a doua zi sunt obosit..
Sunt obosit, dar dupa doua-trei zile din astea dorm cat trebuie. Cred ca are de-aface si cu cantitatile enorme de cofeina din cola fara zahar pe care le bag in mine.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.03.2009, 14:01:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Un barbat de 43 ani, din Marea Britanie, a tinut cu orice pret ca urmasii lui sa-si aduca aminte de el. Astfel ca s-a gandit sa stabileasca un record mondial si sa ajunga in Cartea Recordurilor. Incepand din 14 mai, Tony Wrigth nu a mai pus geana pe geana pana azi, stabilind un nou record mondial la a sta trez. El nu a dormit 266 de ore, adica timp de 11 zile. Britanicul a reusit sa doboare recordul in materie, vechi de 43 de ani. Acesta fusese stabilit de un adolescent de 17 ani, Randy Gardner din California, care, in 1964, a stat treaz 264 ore si un minut. Pe parcursul incercarii sale, care s-a desfasurat la "Studio bar" din oraselul Penzance, englezul a fost supravegheat de sase camere de filmat. In cele 11 zile petrecute la bar, Tony a jucat biliard, a ascultat muzica, a conversat, pe diverse teme, cu toti cei prezenti si a consumat cantitati industriale de ceai, conform bunului obicei englezesc. "A fost dificil, dar sunt bucuros ca am reusit. Sincer sa fiu, dupa 70 de ore, am fost nevoit sa-mi pun ochelari, pentru ca nu mai vedeam clar. Aveam privirea incetosata", a marturisit Tony.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.03.2009, 12:04:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Definitie: Insomnia este, din punct de vedere medical, o tulburare a somnului, caracterizata fie prin imposibilitatea de a adormi, fie prin trezirea dupa o scurta perioada de somn (1-2 ore de la adormire).
Un adult sanatos trebuie sa doarma in general 6-8 ore din 24, iar copiii ceva mai mult. Este adevarat insa ca exista persoane care au nevoie de mai putine ore de somn, dar astfel de cazuri sunt exceptii.
Circumstantele in care pot aparea insomniile sunt: mesele prea copioase seara, surmenajul fizic si intelectual, sedentarismul, bolile acute in curs de evolutie (cardiopatie, astm, ulcer, dischinezie, migrena) sau anumite etape din viata, cum ar fi adolescenta si climacteriul.
Alte circumstante ce pot fi urmate de insomnie
Exista insa si alte circumstante ce pot fi insotite de insomnie: nevrozele, toxicomaniile minore (cafea, cacao, pepsi, cola) sau medicamentoase, ori profesiile ce presupun dereglarea cronica a ritmului somn-veghe.
Exista, desigur, o serie de masuri ce se impun pentru prevenirea insomniei: mentinerea unui program de viata cat mai ordonat, evitarea suprasolicitarilor de tot felul, a sedentarismului, relaxarea inainte de culcare etc. In acelasi timp, nu se va recurge la somnifere din proprie initiativa, mai ales ca fiecare insomnie isi are particularitatile ei si doar medicul este in masura sa stabileasca medicamentatia.
Recomandari generale
  • Evitarea la masa de seara a unor alimente cum ar fi: mezelurile, conservele, carnea de vinat, mazarea, fasolea, orezul, ouale, brinzeturile fermentate.
  • Cina nu trebuie sa fie nici prea usoara (foamea ne trezeste), nici prea grea.
  • Ea trebuie sa contina proteine (carne de peste sau de pasare) si calciu (lactate), care au proprietati sedative.
  • Seara trebuie sa ne ferim de alimente diuretice si de excitante cum sunt alcoolul, tutunul, cafeaua, ceaiul tare si coca-cola.
  • Foarte indicat este sa bem un pahar de lapte cald (daca este posibil, de capra)
  • Este bine de asemenea ca seara sa ne destindem cu o muzica placuta, cu o lectura usoara sau cu o plimbare lunga de 40-60 de minute.
  • Seara, inainte de culcare, se vor face timp de citeva minute bai de aer in fata ferestrei deschise. Se va face un dus caldut sau rece cu 20-30 de minute inainte de culcare, dar in nici un caz fierbinte (in cazul in care va treziti in timpul noptii, puteti sa va frecati energic pe tot corpul cu un prosop inmuiat in apa rece).
  • Imbracamintea pentru dormit va trebui sa fie cat mai lejera, iar camera bine aerisita inainte de culcare.
  • Se vor respecta cu strictete orele de culcare si de trezire, aceleasi in fiecare zi.
  • Daca este posibil, se vor folosi perne in care se introduc conuri de hamei, fin, frunze de sulfina, roinita.
Plante medicinale utilizate
  • Ciubotica cucului (Primula officinalis): infuzie din 15 g de flori la un pahar de apa clocotita.
  • Se da in clocot, dupa care se lasa sa se raceasca si se strecoara.
  • Se ia cate o lingura, de 3-4 ori pe zi, cu 30 de minute inainte de culcare.
  • Hameiul (Humulus lupus): infuzie dintr-o lingura de conuri de hamei (se aduna toamna) la 200 ml de apa clocotita. Se bea seara, inainte de culcare. Se mai poate pregati de asemenea un ceai din 15 conuri de hamei la 500 ml de apa. Se beau 2-3 cesti pe zi.
  • Macul (Papaver rhoeas): infuzie dintr-o lingurita de planta la 200 ml de apa clocotita. Se iau 1-2 linguri cu 30 de minute inainte de culcare.
  • Mararul (Anethum graveolens): infuzie dintr-o lingura de seminte de marar (sau planta) la 300 ml de apa clocotita. Se beau cite 100 ml, de 3 ori pe zi.
  • Maghiranul (Majorana hortensis): infuzie dintr-o lingura de planta la 300 ml de apa clocotita. Se beau 1-2 cani pe zi.
  • Odoleanul (Valeriana officinalis): infuzie dintr-o lingurita de planta la 200 ml de apa clocotita. Se iau 2-4 linguri seara, inainte de culcare. Se mai poate prepara de asemenea si o tinctura dintr-o parte de planta si 5 parti alcool de 70 la suta. Se iau cite 30-40 de picaturi seara, cu 30 de minute inainte de culcare. Pentru a mari actiunea sedativa si calmanta, odoleanul se asociaza cu musetel, menta, levantica.
  • Paducelul (Crataegus monogyva): infuzie dintr-o lingurita de planta la 200 ml de apa clocotita. Se beau cite 2 cani pe zi.
  • Porumbarul (Prunus spinosa): infuzie dintr-o lingurita de flori la 250 ml de apa clocotita. Se beau 2-3 ceaiuri pe zi.
  • Ruscuta (Adonis vernalis): infuzie dintr-o lingurita de planta la 250 ml de apa clocotita. Se lasa 30 de minute, dupa care se strecoara. Se iau 2-3 linguri seara, inainte de culcare.
  • Salcia (Salix alba): decoct din 10 g de coaja maruntita la 200 ml de apa. Se fierbe 20 de minute, dupa care se strecoara. Se iau 3-4 linguri pe zi.
  • Sulfina (Melilotus officinalis): infuzie dintr-o lingurita de flori la 200 ml de apa clocotita. Se beau 1-2 ceaiuri pe zi.
  • Sovarful (Origanum vulgare): infuzie din 2 lingurite de planta la 200 ml apa clocotita. Se bea cate 1/2-1 pahar pe zi. In caz de insomie se poate spala capul cu infuzie de sovarf: infuzie dintr-o mina de sovarf la 3 l de apa clocotita. Se lasa sa se raceasca 1-2 ore, apoi se spala capul.
  • Talpa gastei (Leonorus cardiaca): infuzie din 3 linguri de planta la 300 ml de apa clocotita. Se iau 2 linguri seara, inainte de culcare.
  • Teiul (Tilia platyphyllos): infuzie din 2 lingurite de flori la 200 ml de apa clocotita. Se beau 2 ceaiuri pe zi, indulcite cu miere.
  • Urzica moarta (Lamium album): infuzie dintr-o lingurita de planta maruntita la 250 ml de apa clocotita. Se lasa 15-20 de minute, dupa care se strecoara. Se beau 1-2 ceaiuri pe zi.
Preparat somnifer
Hamei: conuri, 20 g
Levantica: flori, 30 g
Maghiran: frunze, 30 g
Portocal: muguri, 20 g
Cimbrisor: frunze, 20 g
O lingura de amestec la o cana de apa clocotita; se lasa la infuzat timp de zece minute. Se bea una-doua canii seara la culcare.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.03.2009, 15:04:48
angel_wings angel_wings is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Locație: Galati
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru angel_wings
Question

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Da, somnu e important. Ca sa ma simt bine de tot, dorm cam 13 ore. Insa nu e o prioritate zilnica. Au fost momente in care am dormit si 5 ore in unele nopti si m-am simtit la fel de odihnit ca si atunci cand am dormit 13.
Odata am reusit recordu sa ma culc la ora 9 seara si sa ma trezesc la ora 15:00 a doua zi, intr-o vara. Voi cat ati reusit cel mai mult?
wow...da-mi voie sa nu te cred...
eu dorm cam 6-7 ore pe noapte adorm de obicei pe la 1-2 si ma trezesc pe la 7.30-8.00...dar cert e ca daca dorm mai mult de 10 ore toata ziua mi-s adormita :D
Frate draga la tine deja e exagerare, fara suparare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor! ghost7 Pocainta 16 14.07.2014 00:31:55
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Paralizia in somn Marcel_Ionut Generalitati 4 02.01.2013 01:26:33
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02