Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 21.01.2011, 11:43:37
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (IV)

De remarcat că restricția operează exclusiv în familiile adepților sectei, care sunt numite aici "familii creștine" pentru a se face delimitarea de celelalte familii, zise "din lume".

Interzicerera căsătoriilor este așadar o reacție emoțională de represalii, luată "la supărare", și nu un rezultatul unei necesități logice și atent cântărite. "Dumnezeul" Pucios e nevoit să-și recunoască înfrângerea și faptul că măsura lui a fost luată la nervi, "la supărare". Reacția generală a tinerilor față de această inovație nu a întârziat să apară, arătând lipsa ei de înțelegere și de popularitate. Ei au respins energic această pretenție năstrușnică, de a face monahi la normă, din fiecare familie, fără nici o cercetare asupra vocației celor în cauză. "Dumnezeul" Pucioasei constată cu stupoare că fiicele pucioșilor își doresc în continuare să devină mămici, iar feciorii lor se întrec unii pe alții în "neascultare" și în îmbrăcarea "hainelor de păgâni":

"... Cât puteți, căutați și fiți vrednici de ceea ce se pregătește pentru poporul Domnului care mai este astăzi pe pământ. Fiți pregătiți și alungați de la voi orice poftă. Uitați-vă și nu mai doriți, fecioarelor, căsătorie, că Dumnezeu S-a supărat și nu mai face căsătorii, că am luat pe mulți tineri și i-am băgat în grădină și le-am poruncit să fie curați, nepătați, și nu M-au ascultat, și astăzi s-au îmbrăcat în haine de păgâni și s-au repezit ca leul împotriva Mea. Sunteți rugați, cu viață curată să Mă așteptați.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 10/23 februarie 1976)

Încet, încet, cu ingeniozitate, mesajele Verginicăi suprapun două planuri diferite pentru a crea același efect de respingere pentru amândouă. Pe primul plan se anunță "căsătoria pământească" ca fiind intrată în dizgrația Divinității, iar pe al doilea plan se sugerează și motivul: desconsiderarea căsătoriei de către oameni, prin "părăsirea bărbaților de către unele femei, care s-au unit cu alții". Cititorul mesajului ar trebui să-l înțeleagă de la coadă spre cap, anume că: dacă oamenii desconsideră darul căsătoriei, de ce le-ar mai da Dumnezeu acest dar, dacă ei tot îl nesocotesc? De aceea darul căsătoriei pământești se va lua de la ei (pregătindu-se în schimb "darul căsătoriei cerești"):

"... Fiți desăvârșiți, că Domnul Iisus nu vă căsătorește pământește, că avem de luptat luptă crâncenă, că a înșelat milioane de femei care să poarte rochiță de mireasă. Multe din ele au lăsat bărbații și s-au unit cu alții. Vai lor! că pentru unele ca acestea suferă tot poporul, suferă tot cerul, și trâmbița Mea cu tot ce se petrece în ea.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 20 mai/2 iunie 1976)

O altă motivație fabricată a "inutilității căsătoriei" este aceea că, oricum, fiindcă trăim vremurile de pe urmă, ea nu-și mai are rostul nici măcar pentru cei care deja sunt căsătoriți:

"Astăzi e vremea de pe urmă și sunteți rugați să fiți ca și cum nu ați fi căsătoriți. Fiți pregătiți." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 2/15 octombrie 1976)

Totuși, în mintea Verginicăi se reactivează din când în când datoria de a puncta adevăratele motive care ar trebui să stârnească preocupare pentru cei căsătoriți: nerespectarea făgăduințelor reciproce făcute de către miri în fața preotului și a lui Dumnezeu, la căsătorie:

"Vai de tine, care ți-ai lăsat bărbatul și te-ai recăsătorit cu altul! Vai de tine, bărbat care te-ai recăsătorit cu altă femeie și ți-ai lăsat femeia ta! Vai de tine, că la ziua de judecată nu vei avea ce răspunde măcar o dată, că Domnul Iisus Hristos nu a scris niciodată ca omul să se despartă de femeia sa și să ia alta. Feriți-vă de acest păcat, că de ani de zile, de când M-am pogorât, am spus de vremea aceasta și de lucrurile acestea." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 13/26 noiembrie 1976)

Sunt reconsiderate așa zisele "căsătorii creștinești" făcute doar între mebrii sectei. Acum ele sunt "de plâns" și nu se mai recunoaște motivația lor inițială. Se instituie o atitudine falsă despre căsătorie, în care valorile tradiționale, bazate pe respect, pe îngrijire și ajutor reciproc sunt bagatelizate. "Dumnezeul" Pucioasei este ambiguu și duplicitar, afirmând pe de o parte că nu a venit ca să-i căsătorească pe adepții Lui, iar pe de alta că totuși a venit ca să-i căsătorească după voia Lui, pentru a-i împiedica să se căsătorească strâmb, după voia lor, cu "fiicele Sodomei":

"... Copilul Meu, care ești binecuvântat și te-am ales! Că te-am căsătorit, e că am voit să împlinesc mai curând veacul, și să te rogi și să plângi de ceea ce am făcut Eu cu tine. Dar tu, creștine, nu vrei să asculți, nu vrei să iei aminte la lucrarea sfântă pe care am făcut-o cu tine. Nu am venit ca să te căsătoresc, că dacă nu veneam Eu ca să te căsătoresc, și așa te căsătoreai tu cu fiicele Sodomei. Dar Domnul Iisus a venit și te-a făcut ucenic și ți-a dat femeie din fiicele lui Israel. Că nu știe femeia ta să te servească, nu-i nimic. Că nu știe să te îngrijească, nu-i nimic. Dar nu așa ca lumea, ci ca ai Mei creștini din vremurile de demult.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11/24 aprilie 1977)
  #392  
Vechi 21.01.2011, 16:34:06
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (V)


"Necredința" sau "credința" adepților pucioși se verifică acum prin propensiunea lor spre căsătorie, respectiv prin disprețul față de ea. Cei "credincioși nu mai doresc căsătorie" și "nici nașterea de prunci", care nu mai este bine văzută pe motiv că pruncii vor ajunge automat și inevitabil, fără excepție, în solda lui Antihrist:

"... Dacă ai fi credincios, n-ai mai dori să te căsătorești, și nici fii și fiice n-ai mai dori, pentru că ți-i ia vremea aceasta. Te-ai scrie în cartea unor fii feciori și fecioare.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 10/23 iunie 1977)

"Dumnezeul" Pucioasei recunoaște că nu știe ce face: regretă faptul că le-a îngăduit adepților Lui să-și ia servicii la stat bine plătite în loc să rămână țărani liberi, dar săraci și lipsiți de toate cele, spunând că "nu trebuia să facă acest lucru". El se recunoaște vinovat de faptul că noii salariați la stat s-au îmbogățit și nu mai merg duminica la biserică. (Remarcăm aici o deosebire esențială față de timpurile de astăzi, când pucioșilor li se interzice exact contrariul de către "Dumnezeul" lor cel schimbăcios : ei nu mai au voie să mai meargă la "bisericile din lume"). Tinerii sunt îndemnați să nu se mai gândească nici la căsătorie sau la haine frumoase, deoarece nu vor mai avea timp ca să se bucure de ele (acest îndemn s-a dovedit a fi o minciună; dacă s-ar fi căsătorit atunci, tinerii ar avea acum peste 30 de ani de căsătorie, deci ar avea și nepoți, nu numai copii, în urma căsătoriei lor, iar hainele frumoase s-ar fi rupt de mult, de prea multă purtare):

"... V-am dat voie să vă luați serviciu, și acest lucru nu trebuia să-l fac. Dar voi ce faceți cu banii de la serviciu? Vă umpleți hambarele cu haine și camerele cu tronuri și trupurile cu îmbuibare. Și dacă ți-am dat serviciu, lucrezi duminica și sărbătorile, și la biserică și la rugăciune nu mai mergi, zici că ești obosit. Cu ce poți să ștergi acest păcat, creștine? Iată, au venit peste voi zile grele când duminica și sărbătoarea mergi la serviciu. Și iată, Eu sunt vinovatul tău, că te-am îngăduit să-ți iei serviciu. ... Nu te mai căsători, fecioară, și tu, fecior! Nu te mai îmbrăca frumos, nu, tată, nu mai e vremea. Am spus să nu vă mai faceți haine multe, că vom fugi la munte. ” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 30 noiembrie/13 decembrie 1977)

Căsătoria și nașterea de copii sunt bagatelizate, pe motiv că timpul rămas până la sfârșitul lumii este atât de scurt, încât se măsoară cu zilele, deci fiecare dintre ele ar fi un demers cel puțin inutil:

"... Nu mai doriți căsătorie pentru o zi. Nu mai doriți zămislire de copii pentru o zi.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat10/23 februarie 1978)

Vorbind în numele "Dumnezeului" Pucioasei, Verginica recunoaște că "a căsătorit" destule cupluri de tineri în trecut, ca să arate că și ea se supune legii creștinești. Cu atât mai de neînțeles este ce se întâmplă acum, pentru tinerii care provin din familiile adepților pucioși și care vor și ei căsătorie, dar li se pun interdicții sau opreliști mascate sub forma unor alternative nedorite de ei. Ei nu înțeleg de ce pentru unii a fost posibilă căsătoria, iar ei sunt trimiși cu forța la mănăstire, ca să sufere o viață ternă și plină de suferințe pe care n-o doresc. Li se răspunde că nu trebuie să fie invidioși pe alții, căci "Dumnezeul" Pucios va fi generos și drept cu toți cei care L-au urmat: nimeni dintre pucioși nu va scăpa de suferință și de lipsuri, dar cu condiția să asculte de "Cuvântul lui Dumnezeu" de la Pucioasa; și că suferințele le va primi fiecare după meritul său:

"... Am căsătorit ca să nu ziceți că am scos ceva din lege, și n-am ținut tineri necăsătoriți. Ferice de cine a stat până la ziua păstrată și și-a păstrat fecioria. Vai de acela ce nu și-a păstrat fecioria! Este cineva care așteaptă să se căsătorească și zice: A căsătorit alții mai mici, și pe mine mă trimitea la mănăstire. A căsătorit, și pe mine m-a trimis să mă pocăiesc“. Nu mai judecați, că vă veți căi. Da. E numai și numai îndoială în poporul Meu de ceea ce a făcut Dumnezeu: „că m-a dus de la oraș, la țară; că m-a dus la mănăstire; că la unul i-a dat să trăiască așa, și la altul i-a dat să trăiască așa...“. E numai îndoială în poporul Meu: „că unul suferă, și altul nu suferă“. Dar Eu zic: fiecare va avea vreme de suferit și nimeni nu va scăpa de suferință, dar să asculte de aceste cuvinte, oricum ar fi ele. Suferința vasului Meu nu a avut-o nici Lazăr și nici Iov, și nimeni nu a avut și nu a suferit această suferință, că nici în casa ei nu este iubită. ... Mai e puțin și vine ce e scris să vină să facă ordine în această lume. E scris să facă dreptate și să împartă la fiecare după meritul său.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 1/14 iulie 1978)

Căsătoria albă este acceptată încă drept o alternativă pentru celibat, dar pentru cei căsătoriți ea devine deja o obligație. Familiile monogame sunt reconsiderate, punându-se problema conviețuirii mai multor persoane de sex opus în aceeași cameră, o idee în stadiu de morulă pentru viitoarele "obști" pucioșești:

"... Păstrați căsătoria neîntinată, că la mulți dintre voi căsătoria e ca o masă, când hrănește trupul cu bucate și îl hrănește și cu păcate. Cine are femeie, este rugat să fie ca un apostol, să fie ca un levit, să fie ca un ales sfințit; seminția lui să fie cu plăcere Domnului. Te-aș ruga, creștine, să nu stai tu în casă niciodată cu femeia ta singur, că te îndeamnă să faci păcat." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 25 iulie/7 august 1978)
  #393  
Vechi 24.01.2011, 00:48:28
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (VI)

Deja se formulează o restricție fermă pentru adepții pucioși din "poporul Verginicăi". Pentru ei căsătoria este interzisă! Rămâne însă valabilă (deocamdată) pentru cei din afara comunității eretice pucioșești; ei sunt (încă) liberi să se căsătorească:

"... Eu aș zice către poporul Meu: opriți-vă de la căsătorie! Căsătoria din vremea de azi nu mai e duhovnicească. Cine vrea, să ia aminte aceste cuvinte. Cine nu vrea, e liber să se căsătorească. Cine nu vrea să asculte aceste cuvinte, este rugat să nu încurce ceea ce Domnul grăiește.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 13/26 august 1978)
Argumentul principal al acelei perioade, folosit împotriva căsătoriei, este acela că pruncii ce vor fi născuți de acum încolo vor ajunge cu toții, fără excepție, în solda diavolului. Exponentul acestuia se sugerează a fi șeful statului comunist, care ar beneficia pecuniar de pe urma pruncilor născuți, lucru despre care se pretinde că e proorocit și de Scriptură (dar nu se mai spune și unde anume):

"... Eu să fiu ca tine, fecior sau fecioară, n-aș mai dori căsătorie, și aș sta așa, ca să nu se mai nască pentru Gog, să-i pună la numărătoarea lui. Voi știți că omul acesta ridică de pe urma pruncilor voștri miliarde de lei? Știți? Nu știți, că în sfânta Scriptură scrie ascuns.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11/24 septembrie 1978)

Tot șeful statului comunist este diabolizat ca nutrind intenția ascunsă de a institui o căsătorie forțată pentru toți tinerii și tinerele, inclusiv pe cele aflate în mănăstiri, lucru care se pretinde că le va bucura pe unele dintre ele:

"... Creștine, vine împăratul cel cu botul de câine și va face din sfințenie grajd de vite și vor trimite creștinele și monahiile să se mărite. Ce vei face, monahie care ai depus lui Dumnezeu jurământ că stai până la moarte neprihănită? Ce vei face când te va obliga să te căsătorești nu cu creștin, ci cu păgân? Multe creștine și multe monahii, la lucrul acesta se vor bucura. Să știți că mulți dintre moșii și strămoșii voștri au fost în mănăstiri, care au avut soți și soții, dar nu s-au dus în mănăstiri și atât, ci s-au dus să se curățească, să se sfințească.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 11/24 decembrie 1978)

Inutil de precizat faptul, cunoscut de oricine, că această "proorocie" despre căsătoria forțată prin lege nu s-a mai împlinit vreodată.
Încet, încet, se conturează concepția că taina căsătoriei trebuie înțelească exclusiv ca o conviețuire ascetică, exclusiv duhovnicească, în care apropierile trupești dintre soți sunt de neimaginat:

" ... Copilașii Mei, mai sunt creștini ca voi, dar ei nu știu ce împărat mai e azi pe pământ. Sunt uscați, tată. Când vor ieși, să nu vă speriați de ei că au trupurile uscate. Voi să-i primiți și să-i îmbrățișați. Sunt familii, tată, femeie și bărbat, care nu se întâlnesc prin păcat, ci duhovnicește. Copilașii Mei, Dumnezeu a interzis căsătoria cea pentru păcat.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 12/25 iunie 1979)

Unele procese de conștiință sunt însă inevitabile chiar și pentru stricătorii de lege. Procedând (în numele lui Dumnezeu) la dezavuarea căsătoriei, Verginica se întreabă retoric dacă nu cumva în acest mod se "strică legea". De aici rezultă că ea era conștientă de consecințele demersului său: nu mai era vorba aici de o împlinire a legii creștinești, ci de o stricare a ei. Totuși ea găsește resurse ca să se liniștească și pe sine, și pe cei care o ascultă: Legea trebuie stricată din simplul motiv că Dumnezeu nu mai are cu ce să o împlinească. Caz de forță majoră, așadar: unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Deci stricarea legii căsătoriei este scuzabilă indiferent de consecințele ei nenaturale și nefaste:

"... Tată, sunt oameni de nouăzeci și peste suta de ani,care se tăvălesc ca porcii în curvie până mor; și după ce mor,le face preotul o slujbă, două și s-a terminat. Fiilor, nu vorbim de păcatele acestora, dar feriți-vă de acest păcat, că din pricina a ce este în lume astăzi, Dumnezeu S-a hotărât ca să nu mai fie căsătorie. Acum, ce facem? Stricăm legea? Dar cu ce să împlinim legea dacă n-am cu ce?” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 19 iulie/1 august 1979)

În consecință, Verginica promovează un amendament: căsătoria se acceptă în continuare, cu condiția să fie o "căsătorie albă": mirii "să se căsătorească în Domnul". Asta cu atât mai mult cu cât ea pretinde că monahismul (alternativa clasică pentru cei care aspiră la celibat) este imposibil de trăit în mânăstirile de astăzi, deoarece din cauza degradării vieții monahicești, mânăstirile nu mai sunt mânăstiri:

"Dacă cineva vrea să se căsătorească, în Domnul să se căsătorească, și să primească duhovniceasca viață. Pentru că nu mai sunt mănăstiri, nu veți putea duce viața ca mirii. Cine vrea să-și țină viața sa, Domnul o primește cu bucurie, că mai bine să fii fecior decât să dai demonilor fii.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 27 iulie/9 august 1979)
  #394  
Vechi 24.01.2011, 08:59:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Iar ție, bubulina trandafila îți pun din nou aceiași bandă... banda de tâlhari:


Citat:
Citat:
Nu știu de astea... ori de astea, ori de astea, ori de astea, nu știu... de astea... spirtiritiste.

...decât vine unda:

Citat:
Cîntecul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă. Ce artă? Păi artă marțială și joială... firește.)

și... placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”

Că eu atâta știu... și nu știu... ce mă fac cu tine.
„Marto, marto, pentru multe te îngrijidoliceștii dar un singur lucru trebuiește... oare cine este cea care bine L-a ales?”

Bubu-Bubulina ofofof clos a e mira... Bubu-Bubulina sive same trandafila... Maya-Daya...

Last edited by vsovivi; 24.01.2011 at 09:04:12.
  #395  
Vechi 24.01.2011, 10:10:02
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (VII)

După moartea Verginicăi a urmat la “proorocie” lelița Maria. Nici discursul Mariei despre căsătorie nu s-a radicalizat. Căsătoria este în continuare “oprită” doar pentru cei care doresc să “aibă inimă pentru Domnul Pucios”, adică să adere la sectă, în care ei urmează să ducă o viață aparent “monahicească”. Aderenții care acceptă “căsătoria albă” sunt avertizați că au printre ei vânzători, gata să-i “toarne” la autoritățile civile comuniste, pârându-i că “au făcut o căsătorie de formă, ca să le înșele vigilența lor revoluționară, dar în realitate ei sunt mistici, habotnici și obscurantiști”:

"... Cine are urechi de auzit, să audă, și cine are inimă pentru Domnul, să înțeleagă. Domnul a oprit căsătoria pentru că nu mai e timp de întinare și de pofte trupești, dar luați bine seama, că sunt între voi lupi îmbrăcați în piei de oi." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 18 aprilie/1 mai 1982)

Oprirea căsătoriei numai pentru adepții pucioși (denumiți aici "creștini", în mod îngâmfat și selectiv, pentru a scoate în evidență faptul că ei sunt singurii creștini care au mai rămas pe pământ) este confirmată și prin intenția declarată ca prin această manevră aceștia să se deosebească și mai bine de ceilalți oameni, "cei din lume", lumea deșartă, care doar se consideră creștini, fără însă să mai și fie:

"Am oprit căsătoria și întinarea la creștini. Prin aceasta îi voi deosebi de lumea cea deșartă care se întinează până moare. Cine nu-și spală hăinuța, nu se poate strecura la Domnul. În lume nu se mai folosește nici postul, nici rugăciunea, ci numai curvia. Vor fi trupuri care vor zăcea, și sufletul nu va ieși.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 22 octombrie/4 noiembrie 1984)

O problemă "spinoasă" este aceea a căsătoriei preoților.
Se știe că în Biserica Ortodoxă se aplică sfaturile apostolice ( “Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei...” - 1 Tim.3,2) care a dus la obiceiul (devenit între timp, regulă) ca preotul de mir să se căsătorească, pentru a rezista mai bine ispitei adulterului – în timp ce ieromonahii au rămas mai departe celibi, având în vedere opțiunea lor de a trăi izolați de societate.
Lelica Maria consideră însă că celibatul preoților trebuie neapărat generalizat: nu numai ieromonahii, dar și preoții de mir trebuie să renunțe la căsătorie. Lelica Maria nu scapă ocazia de a diaboliza însăși instituția preoției, folosind o asociere foarte dragă sectanților: "preoțimea este cea care L-a pus pe Hristos pe cruce!". Ea identifică astfel în mod intenționat și interesat ( dar ticălos și fals) preoția Legii Vechi și preoția cea nouă, cea creștină. În consecință, (spre deosebire de sora ei, Virginia, care-i îndemna stăruitor pe adepții ei să nu părăsească sfânta Biserică) lelica Maria introduce o inovație importantă și gravă prin consecințele ei, atunci când susține că adepții ei pot foarte bine să nu mai meargă la slujbele preotului din biserică, ci să se adune în jurul ei, ca să-i asculte "cuvântul" , argumentând că "este mai importantă coborârea lui Hristos-Cuvântul", prin gura ei, la creștinii adepți. Această "coborâre" a duhului vorbitor îi așadar oprește pe adepți de la mersul în biserică, pe motiv că "duhul pucios este mai mare decât biserica" :


"... Astăzi sunt pline școlile care pregătesc tineri să fie preoți. De ce să fie preot? Pentru lume? Când iese preot, el trebuie să se căsătorească și nu mai lucrează ce-i dau Eu. A ajuns la hop. Preot să te duci în lume? Preoțimea M-a pus pe cruce, că nu i-a plăcut cu ce am venit Eu. Chiar și ucenicilor Mei nu le-a plăcut cu ce am venit Eu. Fiilor, nu vă îndoiți că am coborât Eu și n-ați putut merge la biserică. Eu sunt mai mare decât biserica, și tot biserică e și când stați de vorbă cu Mine." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 25 noiembrie/8 decembrie 1985)

Atunci când fiii familiei Chivulescu, din cetatea Căprioru, cer de la lelica Maria să obțină pentru ei "de la Domnul" binecuvântare pentru a îmbrăca haina preoției, se izbesc de o condiționare care nu-i prea încântă: obligația de a rămâne preoți celibi. Adică, să îmbrace haina monahală doar de formă, dar nu cumva să primească și tunderea în monahism și să intre în mânăstire. Li se explică faptul că rejectarea căsătoriei este singura cale prin care un preot poate să rămână "în planul lui Dumnezeu":

"... Poți să le împlinești pe toate, dar trebuie să împlinești și curățenia trupului. [...] Dacă vrei să îmbraci haina de preot, să îmbraci haina de monah. Nu în forma monahiei, dar vreau să te am ca un monah. Vrei? Nu prea vrei. Dar să te găsească venirea Mea acolo unde vrea Dumnezeu. Eu ți-am dat cuvântul Meu dacă-l vrei. Nici unul dintre voi nu vreți să îmbrăcați haina de monah? De ce nu vrei? Că vrei căsătorie. Dacă vrei căsătorie, înseamnă că ieși din planul lui Dumnezeu." (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 20 ianuarie/2 februarie 1989)

Last edited by mariamargareta; 24.01.2011 at 10:28:23.
  #396  
Vechi 24.01.2011, 18:58:47
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Iar ție, bubulina trandafila îți pun din nou aceiași bandă... banda de tâlchari:

Citat:
Nu știu de astea... ori de astea, ori de astea, ori de astea, nu știu... de astea... spirtiritiste.

...decât vine unda:

Cîntecul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă. Ce artă? Păi artă marțială și joială... firește.)

și... placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”

Că eu atâta știu... și nu știu... ce mă fac cu tine.
„Marto, Marto, pentru multe te îngrijidoliceștii dar un singur lucru trebuiește... oare cine este cea care bine L-a ales?”

Bubu-Bubulina ofofof clos a e mira... Bubu-Bubulina sive same trandafila... Maya-Daya...


„Spuneam că nu-mi pasă de dragoste și dor... bububui bui bui bui...”,

iar tu Dalilah spuneai tot mereu, numai și numai ale tale... cântând buybuybuy,

așa că nu pot văzându-te cât persiști decât să-ți spun byebye blackbird, ca să nu o pățesc și eu ca Samson, căci s-a încrezut într-o femeie străină, străină de Dumnezeu, care l-a ras în cap ca să-l lege cu propriul păr. Și apoi l-a predat la dușmani... dușmanii care i-au scos ochii... dar el a cântat bububui bui bui... și a murit foarte fericit.

Last edited by vsovivi; 24.01.2011 at 19:39:09.
  #397  
Vechi 25.01.2011, 09:56:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică bubuybuybuybuy:

„Bay Parkway wonder
You're such a success
Your pretty secretary, ha
She say you are the best

Your face always smiling
say you sure paid your dues
But I know inside
You've got the Bensonhurst blues

Those custom-made ciggies
that you offer to me pretend
and pretend to care about my family

And those pictures on your desk
All them lies that you abuse
Do they know you suffer
from the Bensonhurst blues

Your grandmother's accent
still embarrasses you
You're even ashamed
of the French you once knew

You're part of the chance now
They break you making the news
But I know inside
you've got the Bensonhurst blues

But thanks for the lesson
Cause the life that I choose
won't make me feel like living
with the Bensonhurst blues

And don't, don't try to write me
And don't bother to call
Cause I'll be in conference
Merry Christmas you all”

Și-ți spuneam Dalilah că nu-mi pasă de dragoste și dor...

„I saw the light on the night that I passed by her window
I saw the flickering shadow of love on her blind
She was my woman
As she decieved me I watched and went out of my mind

My my my Delilah
Why why why Delilah
I could see, that girl was no good for me
But I was lost like a slave that no man could free

At break of day when that man drove away I was waiting
I crossed the street to her house and she opened the door
She stood there laughing
I felt the knife in my hand and she laughed no more

My my my Delilah
Why why why Delilah
So before they come to break down the door
Forgive me Delilah I just couldn't take any more
Forgive me Delilah I just couldn't take any more”

...bububui bui bui bui...

Last edited by vsovivi; 25.01.2011 at 10:07:37.
  #398  
Vechi 25.01.2011, 14:36:01
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (VIII)

La presiunile de buldozer ale noului outsider ( lelița Mihaela Tărcuță) care țintea la obținerea excusivității în a exercita demnitatea de "proorociță" pentru poporul pucioșesc, lelica Maria se retrage în anul 1994 de la lucrarea "proorociei". Rămasă singura stăpână în țara orbilor, Mihaela începe să minimizeze toată lucrarea înaintașelor sale, Verginica și Maria. Ea se lamentează că propovăduirea lor împotriva "jugului căsătoriei" n-a dat deloc roade în "popor". Adepții pucioși nu s-au limitat nici măcar la "nașterea de prunci", darămite să practice "căsătoria albă". Cu toții s-au dedulcit la plăcerile trupești ale căsătoriei, și nicio "căsătorie curată" nu poate fi contorizată, nici la răbojul "poporului lelicăi", nici la cel al "poporului Verginicăi". Până și "cei mari din popor" (aluzie la Verginica și Maria, care au fost și ele căsătorite, iar Maria a avut și vreo trei copii) au trecut prin căsătorie nu pentru sfințenie, ci doar ca să fie apăsate și umilite sub jugul bărbaților lor:

"Căsătoria celor mari din poporul Meu trebuia să fie taină sfântă și nu jug pentru cel ce și-a ales căsătorie, că nimeni din poporul Meu ales nu și-a ales altceva, tată. Și dacă cei mari nu și-au ales altceva și dacă nici căsătoria nu și-au păstrat-o în toată legea cea rânduită căsătoriei, iată, Domnul lucrează cu darul înțelepciunii peste poporul Său, peste cei mici și peste cei mari. […] O, Israele, n-am și Eu în mijlocul tău o căsătorie curată,tată. Ce durere grea, măi Israele! O, cum n-ai înțeles tu cele cerești! Cum n-ai avut tu dragoste de sfințenie, așa cum au avut atâtea trupuri în a căror inimă a bătut dragostea lui Dumnezeu! Nici măcar legea n-ai împlinit-o, tată, nici măcar atât. Nu ți-a ajuns, tată, să fi născut fii dacă ai ales căsătorie, dar să mai fi avut în tine căsătorii curate, tată! ” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 21 februarie/6 martie 1994)

După moartea lelicăi Maria (1997), lelița Mihaela Tărcuță devine tot mai agresivă în limbajul care vizează căsătoria, ajungând să transforme cu de la sine putere libertatea Scripturii în lege. Acolo unde apostolii făceau recomandări pentru cei mai slabi, ca să evite "jugul căsătoriei" care aduce cu el multe responsabilități, lelița Mihaela instituie ca lege oprirea de la acest "jug" pe motiv că el îngrădește libertatea omului și-l face "plin de griji". Ea recunoaște o tactică fariseică, și anume că "poporului" pucios i s-a ascuns multă vreme această nouă "lege", ca să nu fugă de ea și să poată fi atras și amăgit cu convingerea că această sectă a "Noului Ierusalim" este însăși Ortodoxia, când de fapt ea era o clonă perfectă a ortodoxiei. Lelița Mihaela dă o interpretare vulgară a versetului biblic (vezi Rom.12,10) care îndeamnă la iubire, precizând că nu era vorba de o iubire trupească, ci de una duhovnicească. Ea însăși își rejecteză propriul soț (Emilian Tărcuță care, în calitate de soț, pretindea dreptul la "iubirea unul cu altul") și îl pune pe linie moartă, înlocuindu-l cu Nicolae Nedelcu cu care, în calitate de "frate de cruce", putea să practice "iubirea unul pe altul":

"Iată, acum, la sfârșitul veacului, pot să spun cu libertate de cuvânt, că nu mai am pe cezarul, nici pe Anna și Caiafa de care să Mă furișez; pot să spun că e greu de omul care se căsătorește, greu de tot, că un astfel de om este legat, este rob, și nu este liber, este plin de griji, este greu de el. Iată, nu este de folos omului să se căsătorească, dar pe cine mai vezi că înțelege această Scriptură a Mea pe care am lăsat-o prin apostolii Mei? Nici un folos nu vine de la această lege, că lege este, măi copii. Nimic nu iese bun din legea aceasta, decât oameni din oameni, robi din robi, oameni fără libertate pe pământ, și nu poate omul căsătorit să fie robul Meu, nu poate, că are multe piedici, multe de dus pe calea sa. Chiar și tu, poporul Meu, ai crezut că se poate [...] N-ai înțeles nici tu, poporul Meu, și Eu n-am avut cum să te aduc să înțelegi, că dacă Eu nu căutam la inima ta pe care o vedeam că nu poate fără căsătorie, Eu n-aș mai fi avut acum cu cine să vorbesc pe pământ, n-ai mai fi stat să asculți cuvântul Meu și să-l scrii ca să rămână înființată orbirea Mea de azi. N-ai mai fi stat să Mă asculți ce vorbesc Eu din cer, ca să rămână mărturie că am vorbit pe pământ și că nimeni n-a înțeles vorbirea Mea, că nici tu n-ai înțeles planul Meu și vorbirea Mea, Israele. [...] Eu am spus: „Iubiți-vă unul pe altul“, n-am spus „Iubiți-vă unul cu altul“. Am spus să fie iubire între cei ce sunt ai lui Hristos. Eu pentru aceia vorbeam. N-am spus lumii așa ceva, ci am spus celor ce nu sunt din lumea aceasta.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 13/26 iunie 1994)

Totuși, lelița Mihaela recunoaște că pentru "omul din lume" nu se pot pune restricții, deci pentru el "căsătoria merge până la sfârșit" (libertate care va fi încălcată curând, atunci când se va interzice căsătoria tuturor oamenilor); restricția va opera deocamdată doar pentru toți adepții sectei "Noul Ierusalim", adică "poporul" care se consideră "mireasa de azi" a duhului de la Pucioasa:

"Am scos apă dulce și am dat la mulțimi și am spus mulțimilor că Eu am un popor, și de aceea vin la tine, poporul Meu, și mereu te rog să fii tare cu Mine și să fii ca Mine, căci precum căsătoria va merge pe pământ până la sfârșitul de acum, tot așa cuvântul Meu cel dulce și cel amar va merge până la sfârșit, până la pragul celor ce sunt nesfârșite. […]Un mire și o mireasă sunt curați câtă vreme sunt miri. Așa iubire să fie între Mine și tine, Ierusalime, mireasa Mea de azi, și să nu dorești căsătorie, tată, adică pofte, adică idoli, adică voie după voia ta.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 2/15 februarie 1995)
  #399  
Vechi 25.01.2011, 18:32:29
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel

294. Pucioșii propovăduiesc învățăturile mincinoase denunțate de Apostolul Pavel în Epistola Întâia către Timotei (partea a II-a: oprirea de la căsătorie) (IX)

Intenția ascunsă a Mihaelei de a generaliza oprirea de la căsătorie și stoparea nașterilor naturale este resimțită și de "omul din lume", care reacționează cu fermitate, denunțând intențiile "poporului" pucios de a-și impune cu forța propriile precepte eretice. Lelița Mihaela inventează teoria că a existat în rai o intenție neîmplinită a lui Dumnezeu de a lăsa rânduiala ca oamenii să se înmulțească nu prin naștere, ci prin scamatorie de cuvânt, omul reproducându-se "prin cuvânt de om", și imitând astfel actul creației lumii prin Cuvânt de către Dumnezeu:

Se bate lumea cu tine, poporul Meu, și se teme să nu o molipsești de curățenie și de feciorie, se teme că oprești căsătoriile și nașterea cea de la om, că lumea nu știe ce vreau Eu să aduc prin tine pe pământ. Eu prin tine aduc cerul pe pământ, și omul se teme de cer, că omul vrea să rămână cu poftă până în veac, până la venirea Mea. E vreme de pregătire mare, tată, și omul nu ia aminte prin tine, și se uită omul la trup și nu la cer ca să vin după cum este scris. Dar Eu îi spun prin tine omului că nu așa am voit să-l fac Eu pe om când am spus "Creșteți și vă înmulțiți". Eu am vrut să înmulțesc pe om din cuvânt, dar omul n-a vrut, și a zis să se înmulțească prin poftă, prin trup, prin om, nu prin Dumnezeu. De aceea am lăsat botezul în numele Meu, ca să-l înfiez pe om prin botez, căci omul din păcate omenești se naște.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 5/18 iunie 1995)

Lelița Mihaela se disculpă de acuzația ce i se aduce că oprește căsătoriile, pretinzând că sunt două feluri de căsătorii: căsătorie pentru Dumnezeu (care nu se oprește, ci merge înainte) și căsătorie pentru om (care se oprește, pentru că "a ajuns lege a desfrâului și a adulterului pe pământ"). Monologul Mihaelei este pur retoric. Ea se întreabă în mod repetat (și întreabă, totodată) "Ce înseamnă căsătorie?" , dar nu dă și un răspuns la această întrebare. În schimb, tâlmăcește ce este căsătoria pentru om și ce este căsătoria pentru Dumnezeu: naștere de fii ai oamenilor, și respectiv naștere de fii ai lui Dumnezeu. Mihaela propune o lume absurdă și imposibilă, în care nu se mai nasc deloc fii trupești, ci numai fii duhovnicești. Ea ignoră deliberat că nu ar fi existat pe pământ nici o naștere de fiu duhovnicesc (fiu al lui Dumnezeu), dacă n-ar fi existat în prealabil o naștere de fiu trupesc (fiu al omului). Pentru că întâi se naște fiul omului, apoi, prin botez, are loc nașterea din nou a lui și devenirea lui ca fiu al lui Dumnezeu. Însuși Fiul lui Dumnezeu a trecut prin aceste experiența, a nașterii și a botezului, ca să ne arate și nouă calea. De altfel, toți adepții pucioși au trecut mai întâi prin experiența nașterii trupești și apoi, prin taina Botezului, prin experiența nașterii duhovnicești. Dar ei au uitat această experiență a botezului și în ce Biserică s-au botezat, sau se prefac doar că au uitat-o. De aceea afirmă cu seninătate că această biserică nu mai este a lor, căci ei și-au zidit o altă biserică, Biserica "Noul Ierusalim", o biserică în care nu se botează nimeni pentru că în ea nici nu se cunună nimeni:

"O, omule al bisericii, zici că fiii cuvântului Meu sunt mincinoșii despre care scrie în Scripturi că vor fi și vor opri căsătoriile și folosirea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut să se ia cu mulțumire. Dar de ce zici tu așa? De ce nu te uiți bine care sunt cei ce seamănă cu această Scriptură? Cine este cel ce oprește căsătoriile? Ce înseamnă căsătorie? Oare, tu ești cel ce împlinești legea căsătoriei de-l pui pe om să se căsătorească și apoi să-l faci preot slujitor pentru cele sfinte ale Mele și să-l pui păstor peste oameni? Ce înseamnă căsătorie? Oare, legea căsătoriei este pentru ca omul să se supună poftei trupului așa cum este astăzi căsătoria care a ajuns lege a desfrâului și a adulterului pe pământ? Oare, prin legea căsătoriei puteți să-L înșelați pe Dumnezeu, Care a spus: "Fiți sfinți, precum Eu sunt sfânt."? Oare, toți oamenii sfinți care au lăsat familii și pe femeile lor și s-au dat legii sfințeniei au oprit ei căsătoriile? Și dacă nu le-au oprit, de ce ziceți voi că fiii cuvântului Meu opresc căsătoriile? [...] Dar ce înseamnă căsătoria pentru om? Dar ce înseamnă căsătoria pentru Dumnezeu? Căsătoria pentru om e una, și căsătoria pentru Dumnezeu e alta. Pentru om, căsătoria este naștere de fii ai oamenilor, iar pentru Dumnezeu este naștere de fii ai lui Dumnezeu. [...] Ba mai mult vă spun vouă: cel ce oprește azi căsătoria, este acela care calcă peste legea ei. Și cine nu calcă azi peste această lege? Nici un om nu mai este curat în căsătoria lui. Nici măcar preoții n-au voit să nu calce peste legea căsătoriei lor. Ba, mai mult, prin căsătoria lor calcă legea lui Dumnezeu, legea sfințeniei unui slujitor al cerului. Și iată că biserica ta, omule al bisericii, nu este biserica Mea, ci este a ta; nu este turma Mea, ci este a ta, că dacă ar fi a Mea, ar face voia Mea, nu a ta. Eu nu i-am despărțit pe cei căsătoriți, dar i-am unit pe amândoi cu Mine, i-am făcut un trup cu Mine pe cei doi, și le-am spus să nu fie despărțiți de Trupul și Sângele Meu, căci scris este: "Cine nu mănâncă și nu bea Trupul și Sângele Meu, nu are viață în el".” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, datat 5/18 mai 1997)
  #400  
Vechi 26.01.2011, 09:27:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Am impresia că e vorba mai mult că omul nu e lămurit și nici hotărât de ceea ce vrea: dragoste sau bogăție...

Și el, omul rău și necredincios, defapt nu vrea nici una nici alta ci vrea să fie adulterin și viclean că așa i-a băgat gLumea în cap că cică așa e cel mai cool, așa cică ești puternic, și iată că poți să și hulești pe Dumnezeu fără să pățești nimic. Și dacă omul simte și se vede că poate atunci devine shjmecher și răzbunător și caută modalitățile cele mai viclene de a se băga în funcție și a-și face partia... că planul ticălos și mîrșav îți vine cât ai clipi, și-l aplici că e mai ușor să te dai victimă supărată care-și strivește sânul și-și sfârtecă hainele, și cine-mparte parte-și face, cu necuratul, Jack Spintecătorul, așa din pură lăudăroșelenie... aia a faptelor bune și multe și foarte „serioase”.

Deci e greu de tot, și e plin de suferință... căci durerea e grea.

Așa că hit the road Jack... că „mă iubește un țigan frumos” și de aia eu beau de trei zile... la bir-t, nonstop.

Și dacă ploaia s-ar opri...

...atunci tre' să spun, tre' să spun.

Last edited by vsovivi; 26.01.2011 at 10:39:55.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29