Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 15.04.2012, 19:53:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Astazi este cea de a 40 zi de rugaciune !


Probabil ca sora Glykys are in continuare dificultati cu computerul , de a nu mai revenit pina in prezent asupra subiectului .
Eu am dorit sa va anunt ca astazi este ultima zi de rugaciune pt. PATRICIA DIANA MARIA , cea de a 40 zi, si asa cum am fost de acord citiva , la orele 21.30 ne vom intilni in rugaciunea finala alaturi de sora normal rinduita pt. aceasta zi .

Tuturor un Paste linistit si cu duhovniceasca bucurie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #122  
Vechi 15.04.2012, 20:04:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Probabil ca sora Glykys are in continuare dificultati cu computerul , de a nu mai revenit pina in prezent asupra subiectului .
Eu am dorit sa va anunt ca astazi este ultima zi de rugaciune pt. PATRICIA DIANA MARIA , cea de a 40 zi, si asa cum am fost de acord citiva , la orele 21.30 ne vom intilni in rugaciunea finala alaturi de sora normal rinduita pt. aceasta zi .

Tuturor un Paste linistit si cu duhovniceasca bucurie !
Multumim frate Zaharia pt urari,asemenea si dvs!
Ce rugaciuni vom face?Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si Acatistul Sf.Nectarie?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.04.2012, 20:07:29
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Probabil ca sora Glykys are in continuare dificultati cu computerul , de a nu mai revenit pina in prezent asupra subiectului .
Eu am dorit sa va anunt ca astazi este ultima zi de rugaciune pt. PATRICIA DIANA MARIA , cea de a 40 zi, si asa cum am fost de acord citiva , la orele 21.30 ne vom intilni in rugaciunea finala alaturi de sora normal rinduita pt. aceasta zi .

Tuturor un Paste linistit si cu duhovniceasca bucurie !
Din cauza faptului ca Glykys nu poate intra momentan pe forum, m-a rugat sa spun, in numele sau, ca rugaciunea colectiva de astazi va avea loc la ora 21:30.

Fie ca Mantuitorul nostru sa asculte rugaciunile pentru Patricia-Diana-Maria!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.04.2012, 20:38:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Fie ca Mantuitorul nostru sa asculte rugaciunile pentru Patricia-Diana-Maria!
Doamne ajuta!

Fara sa stiu unde am ajuns, azi am participat la slujba in biserica unde au slujit parintele Arsenie Papacioc si Adrian Fagetenu, in Filea de Jos, in apropierea Clujului inspre Turda...
Citisem candva ca parintele Arsenie Papacioc, dupa ce a iesit din inchisoare a slujit la Filea de Jos, dar am uitat... iar de parintele Adrian Fageteanu nu stiam. La sfarsitul slujbei preotul a anuntat ca anul acesta se va inalta acolo o troita in amintirea celor doi mari duhovnici.
Eu am ajuns acolo, intamplator, soacra nepoatei mele a impartit Sfintele Pasti in satul ei natal, Filea de Jos, si asa am aterizat si eu pe acolo.
Oameni foarte frumosi am vazut acolo, taranii aceia cu bun simt despre care vorbeam odata... In biserica barbatii stau in fata, iar femeile stau in spate. Vazandu-ma straina au fost foarte atente si ospitaliere, poftindu-ma mereu sa ma asez inainte de a se aseza ele... Cum ziceam, bunul simt acela care se gaseste din ce in ce mai rar altfel, la oras nu prea il intalnim.... Biserica micuta, modesta dar foarte ingrijita, cu cimitirul in jur, asezata pe deal, doi preoti tineri dar tare buni, unul venit tocmai din Australia ca sa-si vada parintii a venit sa slujeasca de sfintele sarbatori alaturi de preotul satului, schimband la sfarsitul slujbei care o vorba cu fiecare om pe care-l miruiau, intrebandu-i ce mai face unul, cum mai merge treaba, etc, apropiati de oameni...Biserica plina de oameni, batrani, tineri, copii, acestia jucandu-se pe iarba din jurul bisericii, foarte frumos a fost.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.04.2012, 20:53:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Fara sa stiu unde am ajuns, azi am participat la slujba in biserica unde au slujit parintele Arsenie Papacioc si Adrian Fagetenu, in Filea de Jos, in apropierea Clujului inspre Turda...
Citisem candva ca parintele Arsenie Papacioc, dupa ce a iesit din inchisoare a slujit la Filea de Jos, dar am uitat... iar de parintele Adrian Fageteanu nu stiam. La sfarsitul slujbei preotul a anuntat ca anul acesta se va inalta acolo o troita in amintirea celor doi mari duhovnici.
Eu am ajuns acolo, intamplator, soacra nepoatei mele a impartit Sfintele Pasti in satul ei natal, Filea de Jos, si asa am aterizat si eu pe acolo.
Oameni foarte frumosi am vazut acolo, taranii aceia cu bun simt despre care vorbeam odata... In biserica barbatii stau in fata, iar femeile stau in spate. Vazandu-ma straina au fost foarte atente si ospitaliere, poftindu-ma mereu sa ma asez inainte de a se aseza ele... Cum ziceam, bunul simt acela care se gaseste din ce in ce mai rar altfel, la oras nu prea il intalnim.... Biserica micuta, modesta dar foarte ingrijita, cu cimitirul in jur, asezata pe deal, doi preoti tineri dar tare buni, unul venit tocmai din Australia ca sa-si vada parintii a venit sa slujeasca de sfintele sarbatori alaturi de preotul satului, schimband la sfarsitul slujbei care o vorba cu fiecare om pe care-l miruiau, intrebandu-i ce mai face unul, cum mai merge treaba, etc, apropiati de oameni...Biserica plina de oameni, batrani, tineri, copii, acestia jucandu-se pe iarba din jurul bisericii, foarte frumos a fost.

Foarte frumoasa experienta Adriana,mi-ar fi placut si mie si fiu acolo :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.04.2012, 20:54:53
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Domnul este cu noi!

Rugaciunea inimii ,face minuni,poate si acum cand va scriu undeva in lumea asta se intampla o minune ,,ce bucurie!
Spune-ti-mi ce trebuie sa fac,,credinta ne va mantuii!
Astept raspuns
stiu ca micuta va fi bine
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.04.2012, 21:17:59
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nico.dia Vezi mesajul
Rugaciunea inimii ,face minuni,poate si acum cand va scriu undeva in lumea asta se intampla o minune ,,ce bucurie!
Spune-ti-mi ce trebuie sa fac,,credinta ne va mantuii!
Astept raspuns
stiu ca micuta va fi bine
La 21.30 asta seara ne rugam cu Acatistele Maicii Domnului Pantanassa si a Sfantului Nectarie Taumaturgul
Reply With Quote
  #128  
Vechi 15.04.2012, 22:24:30
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta!
Il rugam pe Domnul nostru Iisus Hristos sa primeasca rugaciunile mijlocitoare ale Maicii Sfinte si ale Sfantului Nectarie si nevrednicile noastre rugaciuni pentru ajutorarea fetitei Patricia Diana Maria.

Va spun acum, mai devreme nu am vrut sa o fac ca sa nu demobilizez pe careva din cei participanti la rugaciune, imi era foarte rau, am venit acasa rupta de oboseala si cu o durere mare de cap, incat ma temeam ca nu oi fi in stare sa spun rugaciunile, imi venea sa cad din picioare. Dupa slujba a urmat masa de sarbatoare cu multa lume... a fost curent, zgomot, agitatie si m-am ales, ca de obicei, din cauza curentului cu durerea de cap...
Am inhatat repede doua pilule, si nu stiu cum s-a facut, dar imediat si-au facut efectul, de parca nu avusesem nimic inainte!

Doamne fii laudat si multumim Maicutei Sfinte si Sfantului Nectarie pentru rugaciunile lor!

Last edited by Adriana Cluj; 15.04.2012 at 22:38:00.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 16.04.2012, 14:11:41
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Probabil ca sora Glykys are in continuare dificultati cu computerul , de a nu mai revenit pina in prezent asupra subiectului .
Eu am dorit sa va anunt ca astazi este ultima zi de rugaciune pt. PATRICIA DIANA MARIA , cea de a 40 zi, si asa cum am fost de acord citiva , la orele 21.30 ne vom intilni in rugaciunea finala alaturi de sora normal rinduita pt. aceasta zi .

Tuturor un Paste linistit si cu duhovniceasca bucurie !
Hristos a Inviat !Adevarat a Inviat si ne-a daruit noua viata vesnica...!
Ceea ce s-a stabilit am finalizat si eu aseara prin rugaciunile de la orele 21:30,pentru micuta Patricia-Diana-Maria, citind acatistele "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu Pantanassa" si al Sfantului Ierarh Nectarie.
Bunul Dumnezeu sa primeasca rugaciunile si sa dea sanatatea mult dorita micutei bolnave.
PACEA si LUMINA INVIERII DOMNULUI sa ne insoteasca pe CALEA ADEVARULUI si a VIETII intru HRISTOS DOMNUL,Amin.
"
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.04.2012, 15:12:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hristos a inviat!

Din cauza problemelor tehnice, am avut o saptamana fara internet, dar ma bucur tare, tare mult ca nu am pierdut conexiunea la suflete si am putut finaliza rugaciunea pentru fetita! Dumnezeu sa asculte rugaciunile tuturor si Maicuta Domnului si Sf. Nectarie sa mijloceasca pentru ea!

Si eu am avut o mare bucurie de Pasti. Bunicutul se imbolnavise cu doua zile inainte, imi si imaginam ca ne vom petrece Pastile prin spital cu el, dar a dat Domnul de s-a vindecat de Inviere si m-am imbolnavit eu in locul lui. Pentru prima data ma bucur si eu cand am febra si ma dor capul si urechile! :))) Nemaipunand la socoteala ca in Vinerea Mare ne-a ferit Dumnezeu sa nu intre un ditamai tirul in microbuzul in care eram! Slavit fie Domnul! Va doresc tuturor spor la rugaciune, liniste si pace in Hristos!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va rog frumos si pentru bunica mea..e f bolnava.. suparata Rugaciuni 7 21.04.2012 00:00:35
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 21:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 13:12:01
Apel la rugaciune pentru fratii nostri din Rusia mihailt Generalitati 1 23.08.2010 00:32:41
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43