Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 04.11.2016, 13:28:14
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai afirmatia vine de la profanatorul de morminte, "Monahul Teodot", deci ce vrei.. :)
Vorbesti serios? Timpitul ala a facut si asa ceva?!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #732  
Vechi 15.11.2016, 01:53:46
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Cit am putut rade, citind idioteniile din articolul urmator:

https://danielvla.wordpress.com/2016...-dat-anatemei/

Unii chiar nu au ce face, si isi inventeaza cauze-idoli pe care le pupa undeva. Cred ca tot un calugaras este si ciudatul ala.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #733  
Vechi 15.11.2016, 13:36:52
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Mare prostie si purismul asta ideologic sau cultic sau de care o fi...boala grea, parerea de sine.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 17.11.2016, 10:15:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://actadiurna2016.wordpress.com...ar-acum-circa/
Reply With Quote
  #735  
Vechi 17.11.2016, 10:19:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Antonio, vezi că începu' postu'!
Mai lasă agitația și treci la și mai multă rugăciune atât pentru nevoitorii șeia cât și pentru ÎPS.
Da' mai ales pentru tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #736  
Vechi 19.11.2016, 21:07:13
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

http://epr.ro/inaltpreasfintitul-par...ui-si-bacaului

Axios! Magnificat!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 19.11.2016, 22:10:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
"după mărturii demne de încredere", "se aude" - asta da nevoitor in ale ..serviciilor de (dez)informatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.11.2016 at 22:50:00.
Reply With Quote
  #738  
Vechi 20.11.2016, 12:21:05
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit IPS Hirotheos Vlachos, catre un grup de calugari romani:

„Atunci când un om este teolog, el trebuie să îi păstorească pe oameni, iar păstorul la rândul lui trebuie să fie un teolog. Oamenii au astăzi nevoie de teologie în toate aspectele vieții lor, iar teologia Bisericii nu este fanatică și fundamentalistă, ci dimpotrivă este foarte echilibrată. Am venit în România și am participat la mai multe conferințe. Cunosc evlavia și credința poporului român. Mulți români, din propria inițiativă, au tradus din cărțile mele și consider acest lucru foarte important, o legătura foarte strânsă care s-a creat între mine și poporul român. Ne leagă aceeași biserică, aceeași teologie și aceleași tradiții și cultură. Am trecut prin aceleași probleme și neliniști. Suntem popoare care au suferit mult și suportăm presiuni din toate părțile din această lume, dar noi rămânem credincioși tradiției și culturii noastre .

Consider că Biserica este mai presus de țările noastre. De altfel, pe toți ne unește tradiția Imperiului roman creștin. Mitropolitul Teofan m-a rugat, la Mănăstirea Neamț fiind, să port o discuție cu maicile de la Mănăstirea Petru Vodă. Printre altele, le-am spus: Trebuie să îl respectați și să îl ascultați pe Mitropolitul vostru. Puteți să aveți dragostea și ajutorul tuturor, al întregii lumi, dar dacă nu aveți ocrotirea Ierarhului vostru, atunci nu aveți nimic.

Biserica este un sfânt așezământ și în această instituție există o ierarhie! Creștinul trebuie să respecte acest sfânt așezământ! Sfântul Nicolae Cabasila, după cum știți foarte bine, în cartea sa „Despre viața în Hristos” are un capitol în care descrie cum se sfințește Sfântul Altar și spune că acesta se sfințește de episcop cu sfintele moaște. Prin urmare, trei sunt polii vieții duhovnicești: Episcopul, Sfânta Masă și Sfinții Bisericii. Nu poate spune cineva: eu cinstesc biserica, dar nu cinstesc Episcopul! Dacă face acest lucru, înseamnă că nu are cuget bisericesc și nu primește binecuvântare de la Dumnezeu!“

Axios!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #739  
Vechi 20.11.2016, 12:23:39
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Acta diurna ala nu e idiotul sau idiotii care aruncau cu noroi in Inaltul Teofan, pe motiv ca, sanchi, desfiinteaza posturile?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #740  
Vechi 20.11.2016, 12:58:27
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Sinodul din Creta clar a fost eretic si cei care au semnat au fost de acord cu erezia ecumenista si alte rataciri
Reply With Quote
Răspunde