Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2010, 15:55:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Acceptarea unei acuzatii pe nedrept nu este o minciuna? Stiti acea povestire in care un batran este acuzat de catre cineva ca este lenes, desfranat samd si el confirma: da, asa este - desi nu era asa. La urma, este acuzat de erezie, iar el striga: NU sunt eretic!

Deci omul mintise de frica sa nu se mandreasca, dar totul pana la o limita, cand i s-a reprosat ca altereaza adevarul credintei ortodoxe.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2010, 17:01:27
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Este îngăduit creștinilor „să mintă pentru Dumnezeu”?

Ortodoxia originală a Bisericii „Noul Ierusalim” de la Pucioasa este caracterizată printr-o serie de inovații menite să netezească drumul creștinilor spre „înhristosire” și „șfințire”. Printre alte inovații năstrușnice, „Biblia” Pucioșilor (pe care ei o intitulează pompos „Cuvântul lui Dumnezeu”), promovează o ciudată permisivitate pentru minciună, pretinzând că „pentru Dumnezeu, creștinilor le-ar fi îngăduit să mintă”. Colac peste pupăză, ca și când îngăduința n-ar fi o concesie mai mult decât discutabilă, ideologia pucioasă chiar îi îndeamnă fățiș pe creștini la minciună. Vorbind în anul 1991 din partea Virginiei Tudorache ( și pretinzând că de fapt, duhul ei vorbește), liderii pucioși îi îndemnau deschis pe supușii lor să „mintă pentru Dumnezeu”, pe motiv că în acest caz, cu totul și cu totul particular, minciuna este o „taină acoperită”:

“Biruiți lumea, chiar de va trebui să mințiți pentru Dumnezeu și pentru calea Lui cea dreaptă și cea adevărată. [...]
Nicușor Zidaru, [...] De ar fi să minți pentru Dumnezeu, minte, mămică, și fă voia Lui, de acum, și învață ce este taină acoperită.” (Citat după Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 2 iunie 1991)

Desigur că aici este vorba de „Dumnezeul” pucioșilor, pe care ei îl numesc tot „Hristos”, un „Iisus Hristos” (contra)făcut și nu născut, care din Fecioara (Virginia) s-a făcut, mai înainte de toți vecii care urmează veacului XX (mai precis, începând cu anul 1955); și în pântecele ei a fost purtat (vreme de 25 de ani: 1955-1980†) și de aici au ieșit izvoare de apă vie și de Cuvânt Pucios, și călare, și pe jos (călare pe calul alb al Apocalipsei):

"O, popor venit la izvor, dacă ți-e sete, vino și bea, tată, dar nu numai să bei, ci să și crezi dacă vrei să vezi minunea Duhului Sfânt. Fii ochi și urechi la ce-ți spun Eu, căci cel ce crede în Mine, râuri de apă vie vor curge din pântecele lui, și acesta este semnul celor ce cred în Mine, și ei nu mai umblă în întuneric, ci au lumina vieții." (Citat după Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 7 iunie 2009)

“Gătesc acum masă de cuvânt între Mine și tine, poporul Meu. [...] și este scrisă în Scripturi taina aceasta când cerul se deschide, iar Eu pe cal alb sunt numit Credincios și Adevărat, judecând întru dreptate și având nume scris, pe care nimeni nu-l știe decât numai Eu, și se cheamă numele Meu Cuvântul lui Dumnezeu, [...] și nimeni nu știe decât numai Eu taina cuvântului Meu când el se face pe masa Mea cu tine, poporul Meu.”
(Citat după Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 7 iulie 2010)

Or, această doctrină creează o neobișnuită dilemă, deoarece Biblia spune limpede că “diavolul este tatăl minciunii”:

“Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.” (Ioan, 8,44)

Tot Biblia vine și cu exemple concrete: cum se poate ajunge la abuz din interpretarea greșită a evlaviei către Dumnezeu. Iudeii ajunseseră să nesocotească chiar unele dintre cele zece porunci, dintr-o părută evlavie, ca să fie ei cu orice preț „de folos lui Dumnezeu”:

Căci Moise a zis: "Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta", și "cel ce va grăi de rău pe tatăl său, sau pe mama sa, cu moarte să se sfârșească".
Voi însă ziceți: Dacă un om va spune tatălui sau mamei: Corban! adică: Cu ce te-aș fi putut ajuta este dăruit lui Dumnezeu,
Nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl său sau pentru mama sa.
Și astfel desființați cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o. Și faceți multe asemănătoare cu acestea. (Marcu 7, 10-13)

Istoria Bisericii Universale consemnează o sumedenie de abuzuri făcute „în numele lui Dumnezeu” și „pentru Dumnezeu”, unele ajungând chiar la crime. Să ne reamintim doar de anii negri ai Inchiziției, când mii de nevinovați au fost arși pe rug pe baza unor vinovății închipuite sau pre-fabricate.

Pucioșii acutizează așadar prin doctrina lor această întrebare: avem voie „să mințim pentru Dumnezeu”?

Și de aici, nedumeririle subsecvente: „este oare posibil să fie nevoie să mințim pentru Dumnezeu”? „Are nevoie Dumnezeu să mințim pentru El”?

Desigur că vor fi tentante răspunsuri de genul... „Da, dacă în felul acesta se salvează viața unui om... poate că merită chiar să minți! Așa a făcut, de exemplu, călugărița integră din „Mizerabilii” lui Hugo: a mințit (pentru prima dată în viața ei) ca să prevină situația ingrată ca Fantine să ajungă pe mâna nemilosului Javert”.
La un asemenea raționament, exemplificat cu pasaje alese din literatura universală, replica este simplă: Nu Dumnezeu, ci omul (Fantine) a fost beneficiarul minciunii omului (călugărița). Nu s-a mințit pentru Dumnezeu, ci pentru om!

Un lucru este cert: pucioșii au luat în serios acest îndemn. De aceea, nu puține au fost cazurile când ei au fost prinși că mint fără să clipească, fiind convinși că, în acele situații fără ieșire în care se aflau, numai mințind puteau salva aparențele, și că astfel ei I-au adus prin minciună "servicii" lui Dumnezeu.

Așadar, să mințim, sau nu, pentru numele lui Dumnezeu?!!

Pentru ce tot mereu minți ''pentru Mine''... uită-te la tine în sac mai înainte ca să păcălești pe alții cu sectarismul, si vezi că acolo ai ascuns ispisisikaa cu care te-ai autoîntronat ''dreptcredincioasă''...

Păi nu te-ai săturat cât ai întinat pe Cuvântul lui Dumnezeu, Iisus Hristos în oameni? Și nu ți-am răspuns aici destul? Ce tot obligi pe alții ca să lepede pe Dumnezeu pentru... zici tu pentru... Dumnezeu...

Și nu ai priceput că adminul a închis discuția ce o țineai în absurd, ca orbul de bâtă, că s-a săturat și el să tot citească ''argumentele'' tale, injecții cu slănină în puișorii de găină!

Defapt dumneata faci munca deșartă pentru nenia și pentru tanti grijania ca să credem cu toții în superstițul înfricoșător ce vine din zațul de cafia, că v-ați ghicit voi între voi cum o să vă fie norocul. Tu chiar vrei să ajungi direct în iad? N-ai decât... e liber săniușul și topogănitul... e poleit pe acolo cu bune intenții și cazi la final ca'n tr-o blaștină dulce, ca peștii într-un compot al frumuseților și curiozităților... așa au căzut pentru că erau frumoase ficele babilonului și toate s-au făcut asemenea ei, a ficei gomorei. Și prin poftă ajungi să fi slugă la Creiatină...

''Pârtie!''

Nu te-ai săturat? Nu crezi și pace... treaba ta dacă te-ai luat cu gLumea, dar lasă oamenii să creadă și să se mântuiască! Lasă-i să urce pe muntele Sion! Și nu mai fă dumneata pe Cerber.

Last edited by vsovivi; 30.09.2010 at 17:12:25.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2010, 20:41:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In copilarie,in clasele I-IV il intrebasem pe profesorul de religie daca in cazul in care cineva ar face un rau (ar sparge un geam - asta retin ca a fost exemplu meu atunci) si as spune ca eu am savarsit fapta,sa o iau deci asupra mea si sa suport consecintele (in esenta facandu-i respectivului un bine),s-ar socoti minciuna sau nu? Si mi-a raspuns doar atat: "Raoul,tot minciuna e!"

Acum nu stiu ce sa zic,probabil sunt taine ale lui Dumnezeu,un exemplu de acest gen intalnindu-l si in filmul Mizerabilii daca nu ma insel ( ),cand acel talhar l-a jefuit pe preot,si cand l-a adus politia (vrand sa-l aresteze) preotul a zis ca nu a furat,ca el i le-a dat,si mai ales ca uitase sa ia ceva. Deci judecata e la Dumnezeu,noi sa ne vedem de ale noastre.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.11.2010, 13:06:44
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Minciuna nu poate coexista cu adevărul, deoarece se exclud reciproc. Dar... poate coexista ea cu binele? Sunt exemplele livrești, ca cele din Mizerabilii, un dreptar sănătos pentru creștini?

Chiar dacă aparent și cu minciuna se poate face binele, totuși nici o minciună nu vine de la adevăr:

V-am scris vouă, nu pentru că nu știți adevărul, ci pentru că îl știți și știți că nici o minciună nu vine din adevăr.(Ioan 2,21)

Atunci de unde vine minciuna?

Un lucru sigur este : ea nu vine de la Hristos, căci Hristos este Adevărul. Hristos este Dumnezeu. A minți pentru Dumnezeu este așadar sinonim cu a-L face pe Dumnezeu mincinos și neputincios, cerând în neputința Lui ajutor de omul care-l “ajută” prin minciuna lui.

Nu Dumnezeu are nevoie de ajutor de la om, așa cum învață ereticii pucioși, ci omul are nevoie necontenit de ajutorul Lui.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2010, 15:05:53
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
[...]
Acum nu stiu ce sa zic,probabil sunt taine ale lui Dumnezeu,un exemplu de acest gen intalnindu-l si in filmul Mizerabilii daca nu ma insel ( ),cand acel talhar l-a jefuit pe preot,si cand l-a adus politia (vrand sa-l aresteze) preotul a zis ca nu a furat,ca el i le-a dat,si mai ales ca uitase sa ia ceva. Deci judecata e la Dumnezeu,noi sa ne vedem de ale noastre.


În romanul Mizerabilii sunt câteva exemple de minciună aparent motivată, pusă în folosul semenilor. Preotul (monsieur Bienvenu) îi minte cu seninătate pe jandarmi (spunându-le că el este acela care i-a dat lui Jean Valjean argintăria, pe care acesta tocmai i-o furase), și face acest gest ca să-l salveze de ocnă pe învinuit. Sora Simplice îl minte (se întâmpla asta pentru prima dată în viața ei) pe inspectorul de poliție Javert, pentru a salva de la prăbușire speranța disperată a muribundei Fantine. Același roman aduce însă și exemple de adevăr aparent nemotivat, pus tot în folosul semenilor. Monsieur Madeleine, primarul, vine și se recunoaște pe sine a fi adevăratul Jean Valjean, cu riscul de a fi arestat imediat și readus la ocnă, doar ca nu cumva un semen de-al său (Champmathieu) să nu fie condamnat pe nedrept, prin confuzie de persoană, deci printr-o eroare judiciară. Toate exemplele au însă un numitor comun: ele evidențiază exemple livrești de situații rezolvate – fie prin minciună, fie prin adevăr – în folosul semenilor.

Problema propusă de pucioși este cu totul alta. Ei nu pun problema de minți în folosul semenilor, dar pretind că dacă este în joc folosul lui Dumnezeu, atunci este vorba de un scop nobil, de excepție, deci nu mai este de ajuns adevărul ci, în mod necondiționat orice metodă este permisă, orice mijloc folosit este scuzabil și onorabil, căci scopul scuză mijloacele, nu-i așa?

Explicația acestei opțiuni este simplă. Pucioșii promovează un alt “Dumnezeu”, un Dumnezeu privat care vine numai la ei, în duh și în cuvânt, și ale cărui însușiri sunt oarecum diferite de cele ale Dumnezeului care a făcut cerul și pământul. “Dumnezeul” Pucios nu este atotputernic, deoarece strigă adesea spre liderii pucioși, așteptând de la ei după ajutor omenesc, și spune că nu poate face nimic fără ei, ci numai cu ei și prin ei. “Dumnezeul” Pucios nu este atotștiitor, deoarece îi scapă multe din evenimentele trecute și viitoare (adică uită, apoi își aduce aminte de lucruri care țin de trecut; iar în ceea ce privește viitorul, multe dintre “proorociile” lui nu s-au împlinit și unele nici nu mai au șanse reale de a se împlini vreodată). “Dumnezeul” Pucios pretinde că El este cel care Își lucrează a doua venire întru slavă a lui Hristos, dar în același timp spune că venirea Lui pe pământ din anul 1955 s-a făcut în ascuns și în mare umilință, în trupul umil și bolnăvicios al Fecioarei Verginica, asemenea întrupării lui Hristos în peștera Betleemului, din Fecioara Maria. “Dumnezeul” Pucios este lipsit de virtutea elementară a bărbăției, deoarece plânge ușor și des, cade în deznădejde și apoi iar se remontează (atunci când este confirmat de către liderii pucioși, prin declarațiile și faptele lor de sprijin de pe pământ). În aceste condiții, pucioșii au promovat o derogare de la doctrina imuabilă a adevărului, stabilind că “pentru Dumnezeul lor, în mod excepțional, chiar și minciuna este permisă, dacă-i poate fi Lui de folos cu ceva.

Are într-adevăr Dumnezeu nevoie de ajutorul omului? Are nevoie Dumnezeu de ceva? Este Dumnezeu vreodată în necazuri, sau în lipsă, sau în slăbiciune, sau la ananghie, sau în primejdie? Pucioșii sugerează că da, iar liderii lor de la “Noul Ierusalim” ar fi “sculele” lui Dumnezeu de pe pământ care Îi rezolvă Lui toate neîmplinirile și toate neajunsurile și toate ghinioanele și toate angaralele. Mai mult, pucioșii sugerează că ajutorul de la om, făcut prin simpla susținere a adevărului, nu este întotdeauna de ajuns, minciuna fiind cea care vine și completează de minune raționamentele și faptele omenești care-L “ajută” în mod curent pe Dumnezeu.

Or, atât Vechiul cât și Noul Testament includ păstrarea și apărarea adevărului în practicile obligatorii ale celor care Îl respectă pe Adevăratul Dumnezeu cel Atotputernic. Vechiul Testament include printre cele zece porunci o interdicție netă de a depune vreo mărturie mincinoasă (fără a preciza că ar fi vorba neapărat de săvârșirea faptei respective într-o instanță oficială, sau un tribunal suprem, sau vreo judecătorie de județ sau de plasă – deci interdicția de minți se referă la orice ocazie, orice loc și orice situație în care ar putea avea loc distorsionarea adevărului). Creștinii sunt învățați în Noul Testament că Domnul lor este Adevărul, care nu lucrează nici cu măsură calpă, nici cu jumătăți de măsură (deci nu va amesteca niciodată adevărul cu minciuna), iar domnul minciunii este un domn străin, căruia nu trebuie să i se închine cu nici un chip. Pucioșii îl ridică însă pe domnul minciunii lor la rangul de “Dumnezeu” și i se închină într-un ritual idolatru, privat și eretic, tăinuit cu strășnicie de ochii lumii.

În orice caz, nu romanele (fie ele cât de celebre) sunt cele care ar trebui să stea la baza educației creștinilor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2011, 13:26:11
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sunt situatii cand poti minti cu un scop bun [...]
Poveștile care povestesc despre asemenea "situații" intră în contradicție cu mesajul biblic, iar Biblia nu mai este o poveste pentru cei care o folosesc spre a lor zidire:

"Nu vă mințiți unul pe altul, fiindcă v-ați dezbrăcat de omul cel vechi, dimpreună cu faptele lui,
Și v-ați îmbrăcat cu cel nou, care se înnoiește, spre deplină cunoștință, după chipul Celui ce l-a zidit" (Col. 3,9-10)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2011, 15:07:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Minciuna înseamnă și ascunderea adevărului. Unii martiri ai comunismului au fost închiși pentru că nu voiau să dea declarații (care uneori ar fi fost adevărate) împotriva anumitor persoane. Spuneți voi că această minciună n-a fost bună!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2011, 15:29:47
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Minciuna înseamnă și ascunderea adevărului. Unii martiri ai comunismului au fost închiși pentru că nu voiau să dea declarații (care uneori ar fi fost adevărate) împotriva anumitor persoane. Spuneți voi că această minciună n-a fost bună!
Minciuna nu înseamnă ascunderea adevărului, ci pervertirea sau distrugerea lui. Dacă ascunzi o comoară, ca să nu cadă pe mâna năvălitorilor, nu înseamnă că ai distrus comoara, ci ai proteguit-o. Magii nu l-au mințit pe Irod, atunci când i-au ascuns ceea ce știau; dar, ca să nu-l mintă, au ales o altă cale de întoarcere, ascunzând adevărul de fața lui Irod. Ar fi putut foarte bine să treacă pe la Irod și să-l mintă, spunând că n-au găsit nimic deosebit. Ei nu pot fi acuzați așadar de minciună, căci ei nu erau supușii lui Irod, deci nu erau obligați ca să-i dea lui socoteală de ceea ce aflaseră de la Bethleem.

Există și o excepție: dacă ascunzi ceea ce din datorie ești obligat să-i spui stăpânului sau tutorelui tău, abia atunci ascunderea poate fi asimilată cu minciuna.

Dumnezeu nu este autor al minciunii, după cum nu este autor al răului. El le îngăduie eventual, atunci când diavolul voiește să le săvârșească, jucând rolul de "împărțitor al dreptății". Așa cum s-a întâmplat cu Iov, care a primit multe rele de la diavol, tot așa s-a întâmplat și cu proorocii lui Ahab, care au fost mințiți de către diavol:

Atunci a ieșit un duh și a stat înaintea feței Domnului și a zis: "Eu îl voi ademeni". Domnul a zis: "Cum?"
Iar acela a zis: "Mă duc și mă fac duh mincinos în gura tuturor proorocilor lui". Domnul a zis: "Tu îl vei ademeni și vei face aceasta; du-te și fă cum ai zis! Și iată cum a îngăduit Domnul duhului celui mincinos să fie în gura tuturor acestor prooroci [...]" (3Regi, 22,23)

Dumnezeu ascunde multe taine de cunoașterea omului, fie că nu-i sunt acestuia de folos, fie că omului ar putea să-i facă rău cunoașterea lor; și cu toate acestea, El nu poate fi făcut mincinos față de om, căci nu are nici o datorie înaintea lui.

Last edited by mariamargareta; 16.01.2011 at 15:38:07.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2011, 15:57:32
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Minciuna nu înseamnă ascunderea adevărului, ci pervertirea sau distrugerea lui. Dacă ascunzi o comoară, ca să nu cadă pe mâna năvălitorilor, nu înseamnă că ai distrus comoara, ci ai proteguit-o. Magii nu l-au mințit pe Irod, atunci când i-au ascuns ceea ce știau; dar, ca să nu-l mintă, au ales o altă cale de întoarcere, ascunzând adevărul de fața lui Irod. Ar fi putut foarte bine să treacă pe la Irod și să-l mintă, spunând că n-au găsit nimic deosebit. Ei nu pot fi acuzați așadar de minciună, căci ei nu erau supușii lui Irod, deci nu erau obligați ca să-i dea lui socoteală de ceea ce aflaseră de la Bethleem.

Există și o excepție: dacă ascunzi ceea ce din datorie ești obligat să-i spui stăpânului sau tutorelui tău, abia atunci ascunderea poate fi asimilată cu minciuna.

Dumnezeu nu este autor al minciunii, după cum nu este autor al răului. El le îngăduie eventual, atunci când diavolul voiește să le săvârșească, jucând rolul de "împărțitor al dreptății". Așa cum s-a întâmplat cu Iov, care a primit multe rele de la diavol, tot așa s-a întâmplat și cu proorocii lui Ahab, care au fost mințiți de către diavol:

Atunci a ieșit un duh și a stat înaintea feței Domnului și a zis: "Eu îl voi ademeni". Domnul a zis: "Cum?"
Iar acela a zis: "Mă duc și mă fac duh mincinos în gura tuturor proorocilor lui". Domnul a zis: "Tu îl vei ademeni și vei face aceasta; du-te și fă cum ai zis! Și iată cum a îngăduit Domnul duhului celui mincinos să fie în gura tuturor acestor prooroci [...]" (3Regi, 22,23)

Dumnezeu ascunde multe taine de cunoașterea omului, fie că nu-i sunt acestuia de folos, fie că omului ar putea să-i facă rău cunoașterea lor; și cu toate acestea, El nu poate fi făcut mincinos față de om, căci nu are nici o datorie înaintea lui.
Într-adevăr.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2011, 16:01:02
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Intai sa definim ceea ce este minciuna !

Curva Rahav ascunzandu-i pe slujitorii Domnului, a mintit pentru ei deoarece nu a spus unde sunt?
Eu zic ca nu a mintit.
Minciuna este atunci cand spui ceva deformat pentru a avea un castig rusinos. Dar cand ascunzi niste informatii, cu un scop pozitiv, nu este minciuna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
„Marșul pentru Viață” - 2012! Laura19 Generalitati 0 19.03.2012 10:04:25
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 20:25:48
„Particula” lui Dumnezeu Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 109 04.05.2010 11:22:19
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” cozia Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 13.01.2008 05:33:55