Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2011, 12:25:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sfantul Apostol Pavel spune asa:

1 Timotei 6, 10
"Că iubirea de argint este rădăcina tuturor relelor și cei ce au poftit-o cu înfocare au rătăcit de la credință, și s-au străpuns cu multe dureri."

Pe de alta parte stim ca mandria e primul pacat si cauza tuturor relelor.

Deci, cum sa fie pana la urma?
Pai si in cazul iubirii de arginti si in cazul mandriei, omul se aseaza pe sine in fata celorlalti. Ori Hristos cere sa slujim tuturor, nu sa ni se slujeasca.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2011, 19:55:14
claudiuboia claudiuboia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Problema care se pune aici nu este legata neaparat de patimile care ne macina, ci mai ales de lupta pe care noi o ducem ca sa le invingem sau maca sa le tinem sub control. cu siguranta toti suntem incercati de diverse patimi si ganduri care ne infricoseaza dar este fosrte important sa nu le lasam sa ne domine. Atunci cand patimile noastre ajung sa-i afecteze pe cei din jurul nostru, trebuie sa ne punem un semn de intrebare. In rest nu putem decat sa ne rugam ca Hristos sa nu ne lase singuri in lupta cu vrasmasul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.03.2011, 22:40:15
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Parintele Staniloae spunea ca patimile reprezinta cel mai coborat nivel la care poate cadea fiinta umana. Acestea ar fi in numar de opt:
- lacomia
- desfranarea
- iubirea de arginti
- mania
- intristarea
- trandavia
- slava desarta
- mandria
Conform Sfantului Maxim Marturisitorul, egoismul este radacina tuturor patimilor: E clar ca cine poseda egoismul, poseda toate patimile.

Din pacate, preferam sa facem loc patimilor in inimile noastre, iar pe Hristos sa-L indepartam.
Patimile sunt lanturile care ne tin legati in robia intunericului, pe cand virtutile sunt firele de lumina ce coboara din Lumina cea Neinserata. E greu sa sfarmi lanturile de unul singur, ba chiar imposibil, dar energia virtutilor, si in special cea a iubirii ce vine din Har, e ca un laser duhovnicesc ce reuseste sa topeasca pana si cel mai dur metal. Chemati Iubirea in ajutor caci fara ea nu puteti nimic.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.03.2011, 22:47:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit anti-patimi

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Har, smerenie si jertfa de sine.
Citeam la Parintele Staniloae ca unul din atributele chipului divin sadit in fiecare om este capacitatea de a se jertfi. Alaturi de posibilitatea de a crea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.03.2011, 23:07:30
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Uneori omul ajunge sa se simta bine asa, legat, robit de patimi. Nu-si mai doreste eliberarea, placandu-i mai mult robia, iubind lantul. Se complace in starea aceea decazuta, subumana.

Omul, in cinste fiind, n-a priceput; alaturatu-s-a dobitoacelor celor fara de minte si s-a asemanat lor (Psalmul 48).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.03.2011, 23:18:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Uneori omul ajunge sa se simta bine asa, legat, robit de patimi. Nu-si mai doreste eliberarea, placandu-i mai mult robia, iubind lantul. Se complace in starea aceea decazuta, subumana.

Omul, in cinste fiind, n-a priceput; alaturatu-s-a dobitoacelor celor fara de minte si s-a asemanat lor (Psalmul 48).
De asta a creat Dumnezeu o imparatie aparte, menita duhurilor rele si oamenilor care raman robiti de acestea, convenindu-le starea in care se gasesc si nemaivoind sa se mantuiasca [de aceste legaturi malefice].

Si vor fi chinuiti acolo zi si noapte [de iubirea Lui Dumnezeu cea nemasurata si nesfarsita] in vecii vecilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.03.2011, 23:33:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citeam la Parintele Staniloae ca unul din atributele chipului divin sadit in fiecare om este capacitatea de a se jertfi. Alaturi de posibilitatea de a crea.
Frumoase cuvinte!
Patimile, alterand, intunecand chipul dumnezeiesc din om, il fac pe acesta incapabil de jertfa. Si, totodata, ii ingusteaza orizontul duhovnicesc, il plafoneaza.

Dar Hristos e scaparea noastra! El ne elibereaza de patimi, oferindu-ne puterea de a ne jertfi. Fara Mantuitorul, ramanem intemnitati si neputinciosi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.03.2011, 23:40:41
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citeam la Parintele Staniloae ca unul din atributele chipului divin sadit in fiecare om este capacitatea de a se jertfi. Alaturi de posibilitatea de a crea.
Are dreptate Parintele Staniloae. Pai cum sa ne asemanam Celui ce este Jertfa Absoluta din infinita iubire de oameni, chiar si asa pacatosi cum suntem, daca noi nu reusim sa dam mica noastra jertfa de sine din iubire de Hristos Cel desavarsit.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.03.2011, 23:58:59
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De asta a creat Dumnezeu o imparatie aparte, menita duhurilor rele si oamenilor care raman robiti de acestea, convenindu-le starea in care se gasesc si nemaivoind sa se mantuiasca [de aceste legaturi malefice].

Si vor fi chinuiti acolo zi si noapte [de iubirea Lui Dumnezeu cea nemasurata si nesfarsita] in vecii vecilor.
Ma gandesc si la episodul scripturistic in care Mantuitorului i se cere sa plece din tinutul gadarenilor. Locuitorii cetatii n-au vrut eliberarea. Le placea sa traiasca precum au facut-o pana atunci - in robia pacatului. Prezenta lui Hristos le era neplacuta, ii deranja foarte tare; dragostea Sa ii chinuia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.03.2011, 12:12:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Ma gandesc si la episodul scripturistic in care Mantuitorului i se cere sa plece din tinutul gadarenilor. Locuitorii cetatii n-au vrut eliberarea. Le placea sa traiasca precum au facut-o pana atunci - in robia pacatului. Prezenta lui Hristos le era neplacuta, ii deranja foarte tare; dragostea Sa ii chinuia.
Da, de acord cu acest gand. Pentru ca liberul arbitru este un alt atribut al chipului divin imprimat in noi si Dumnezeu nu isi va suprapune niciodata vointa cu forta peste vointa omului. Cum zice Hristos? Iata, stau la usa si bat. De va auzi cineva glasul meu si va deschide, voi intra si voi cina cu el si el cu Mine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
egoismul, patimile



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patimile Domnului Florin-Ionut Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 14.04.2014 12:17:01
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 13:15:48
Film : Patimile lui Hristos anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 14 21.01.2011 18:10:56
PATIMILE - PIEDICI IN DESAVARSIRE iosif Pocainta 1 20.05.2008 16:16:24
PATIMILE MINTUITORULUI cozia Stiri, actualitati, anunturi 3 06.04.2007 18:39:59