Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.01.2010, 14:05:06
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
pentru mine blogul este ceva personal, in care spun ce gandesc eu, ce idei am, etc. una este site-ul, alta-i blogul. sa zicem ca sunt 10.000 de preoti, unde parerile, ideile, gandurile nu-s un tot, fiecare va avea propria opinie, idee, etc. sa vezi atunci babilon.
Sunt mii de preoti, fiecare cu personalitatea , ideile si asteptarile proprii si nu e babilon.
Babilon inseamna cand oamenii sunt uniti intr-un ideal distructiv.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.01.2010, 14:10:08
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Sunt mii de preoti, fiecare cu personalitatea , ideile si asteptarile proprii si nu e babilon.
Babilon inseamna cand oamenii sunt uniti intr-un ideal distructiv.
de acea am si folosit "babilon". ideile si asteptarile mele, ale tale, a lui nea Vasile sunt ok, dar ale preotilor..... brrrrr.... ar trebuie sa fie una singura. sa inceapa unul sa spuna sa porti ceva pe cap in biserica, altul sa spuna ca nu, nu e cazul, si tot asa.... babilon curat.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.01.2010, 14:17:25
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Datoria capitala a unui preot este misiunea, evanghelizarea, indrumarea oamenilor. Pot spune ca este o datorie a sa, pentru ca de aceasta e preot. Ca sa invete.
Aceasta invatare se poate face, si trebuie sa se faca, prin toate mijloacele de informare posibile, cu timp si fara timp. Nu este rau ca un preot sa isi faca un site web/blog, ba chiar este dator sa o faca! Pentru ca de aceea este preot, ca sa invete. Cu timp si fara timp.
Dar cum nu toata lumea se pricepe, aceasta modalitate revine doar celor care stiu sa gestioneze un site.

Cineva spunea ca nu l-ar vedea pe Par Cleopa sau pe Par Arsenie stand pe blog-uri. Pai nici eu nu i-as vedea! Aceasta modalitate de evanghelizare este pentru preotii de mir, care intra mai mult in contact cu mirenii, si au datoria de a-i sfatui, indruma, indrepta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.01.2010, 14:20:39
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
pentru mine blogul este ceva personal, in care spun ce gandesc eu, ce idei am, etc. una este site-ul, alta-i blogul. sa zicem ca sunt 10.000 de preoti, unde parerile, ideile, gandurile nu-s un tot, fiecare va avea propria opinie, idee, etc. sa vezi atunci babilon.
Sunt mii de preoti? Pai asta face parte din viata. Vii in contact zilnic cu mii de informatii. Omul poate selecta ceeace i se pare mai potrivit pentru el. Nu ar fi o problema.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.01.2010, 14:31:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nici o grija, nici un motiv de ingrijorare, anaana. S-o mai vad si pe asta, mii de preoti si teologi romani facandu-si bloguri si scriind cu abnegatie in tot felul de directii. La cum se misca la noi treburile, au bloguri/site-uri in general cei suparati pe lume si viata, anti-ecumenisti, anti-ierarhie, conspirationisti, cam asta-i imagine blogosferei ortodoxe romanesti, si cred ca o sa ramana cam asa o bucata de de vreme. Eh.

Last edited by Noesisaa; 25.01.2010 at 14:34:25.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.01.2010, 14:46:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Internetul depersonalizeaza intr'un mod atat de subtil.
Ma uit la cei dependenti de mess', de jocuri si alte chestii de pe net. Toti sunt aproape la fel... sunt uniformizati.

Este trist faptul ca si la noi se va ajunge la asemenea hotarari.
Desi nu este inca ceva stabilit, ma gandesc la metodele fratilor catolici... si ma intristez.
La noi... din fericire, nu multi au acces la net... nu multi vor asculta asemenea hotarari.

Cele mai multe roade va aduce preotul ce va sluji cat mai mult si cat mai des in Sfantul Altar.
Cat mai multe slujbe, de la Sfanta Liturghie si pana la Sfestaniile de prin casele noastre.

Subestimam puterea rugaciunii din Biserica si ne agatam de "nimicuri" moderne.

Sunt destui crestini care stau pe net din varii motive, sa lasam preotii in Sfintele Altare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.01.2010, 14:47:44
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nici o grija, nici un motiv de ingrijorare, anaana. S-o mai vad si pe asta, mii de preoti si teologi romani facandu-si bloguri si scriind cu abnegatie in tot felul de directii. La cum se misca la noi treburile, au bloguri/site-uri in general cei suparati pe lume si viata, anti-ecumenisti, anti-ierarhie, conspirationisti, cam asta-i imagine blogosferei ortodoxe romanesti, si cred ca o sa ramana cam asa o bucata de de vreme. Eh.
stau linistita ca ortodocsii sunt conservatori
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.01.2010, 14:52:23
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Sunt mii de preoti? Pai asta face parte din viata. Vii in contact zilnic cu mii de informatii. Omul poate selecta ceeace i se pare mai potrivit pentru el. Nu ar fi o problema.
nu toti stim dogme, sau teologie, sau Sfanta Scriptura, si ce sa mai selectezi? poate vine unul cu idei marete si mai stiu eu ce, nestiind Sfanta Scriptura, imi spun ca a venit Isus calare pe net. sunt o persoana careia ii place sa plateasca facturile pe net, sa cumpere de pe net , sa citesc presa de pe net etc...dar prefer ca duminica sa ma duc la biserica, nu sa descarc dupa net slujba. dar cu timpul in loc sa te duci la biserica, iti pui castile si o asculti pe net. aiuristic rau de tot
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.01.2010, 14:55:49
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Internetul depersonalizeaza intr'un mod atat de subtil.
Ma uit la cei dependenti de mess', de jocuri si alte chestii de pe net. Toti sunt aproape la fel... sunt uniformizati.

Este trist faptul ca si la noi se va ajunge la asemenea hotarari.
Desi nu este inca ceva stabilit, ma gandesc la metodele fratilor catolici... si ma intristez.
La noi... din fericire, nu multi au acces la net... nu multi vor asculta asemenea hotarari.

Cele mai multe roade va aduce preotul ce va sluji cat mai mult si cat mai des in Sfantul Altar.
Cat mai multe slujbe, de la Sfanta Liturghie si pana la Sfestaniile de prin casele noastre.

Subestimam puterea rugaciunii din Biserica si ne agatam de "nimicuri" moderne.

Sunt destui crestini care stau pe net din varii motive, sa lasam preotii in Sfintele Altare.
asa este. din pacate, au inceput sa apara la stiri copii dependenti de net, care isi omoara parintii sau au deviatii comportamentale. dependenta de net a ajuns pe acelasi loc cu dependenta de droguri.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.01.2010, 15:02:41
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
stau linistita ca ortodocsii sunt conservatori
:D ...Mai mult neimplicati. Poti sa fii si conservator si sa ai blog.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CELIBATUL preotilor catolici Sfanta Ichizitie Biserica Romano-Catolica 13 19.10.2012 20:21:06
Cor, strana, cantarile preotilor sophia Muzica Bisericeasca 17 13.08.2009 21:37:05
Sindicat al preotilor din BOR? PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 19 24.06.2008 22:27:29
Salarului preotilor saraci Indraznetul Generalitati 13 04.02.2008 20:55:48