Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.06.2010, 16:42:46
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cateva surse pt. AlinB (si pt. toti ceilalti interesati de acest caz)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma interesa contextul exact, cine a spus, sursa..etc.
Aceasta (adica faptul ca Evgheni Rodionov a refuzat sa-si scoata crucea de la gat si sa treaca la islamism, din care cauza a fost chinuit si decapitat cu moarte agonizanta de catre barbarii teroristi ceceni musulmani care au si filmat totul, si din toate unghiurile posibile etc, apoi au dat mamei baiatului filmul cu executia oribila) a spus-o chiar mama lui, din relatarile facute jurnalistilor, cand au intervievat-o. Iar mamei lui i-a spus asta chiar ucigasul cecen insusi (Ruslan Hoyhorev parca se numea), de 17 ori!... fiindca de 17 ori a trebuit sa se tot intalneasca, sarmana femeie (reiese tot din marturia dansei), cu ucigasul ala imputzit si satanist, pt. a-i dezvalui (si contra cost! a trebuit femeia sa-si vanda apt. ori sa-l amaneteze, ceva de genul etc, spre a face rost de banii ceruti), intr-un final, unde i-au ingropat fiul! Mama spunea ca ucigasul cecen ii tot spunea de fiecare data ca a nascut un fiu 'rau' (dupa parerea lor! aia cu sigurantza ca n-or fi avand definitzia corecta a notiunii de 'rau'!... altminteri ar fi luat aminte la ei insisi pt. a defini aceasta notiune!... a raului extrem, adica!), fiindca baiatul ei, Evghenie (Yevgeny), nu a vrut cu nici un chip sa-si scoata crucea de la gat si sa treasca la islamism, si ca daca el ar fi facut ce spuneau ei (adica grupul acela de teroristi ceceni barbari ucigasi satanisti), poate ca l-ar fi lasat in viata etc. Gasesti surse daca dai cautare pe Google, in romana dupa numele 'Evghenie Rodionov', sau in engleza etc, dupa numele 'Evgeny Rodionov' sau 'Yevgeny Rodionov'. Iata si cateva surse, aici mai jos:
http://laurentiudumitru.ro/blog/2010...a-martiriului/
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-a-mamei-sale/
http://en.wikipedia.org/wiki/Yevgeny_Rodionov
http://www.desertwisdom.org/dttw/tru...-rodionov.html
http://www.independent.co.uk/news/wo...nt-534373.html
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.06.2010, 18:28:23
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit si celorlalti li s-a cerut lepadarea de credinta, si nu toti au rezistat ca Evghenie

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si ceilalti colegi ai lui de ce au fost ucisi? Ooare lor li s-a cerut lepadarea de credinta crestina ca lui Evgheni?
Ceilalti colegi au fost ucisi fiindca probabil ca familiile lor nu au avut posibilitatea de a-i rascumpara, nu au reusit sa faca rost de bani 'la timp', sa stranga intr-un timp record sumele ridicol de mari pretinse de catre teroristi in schimbul eliberarii lor etc.
Da, din cate am citit, si celorlalti colegi ai lui Evghenie li s-a cerut lepadarea de credinta, si cred ca unii dintre ei au si facut-o (tot din cate am citit, cel putin unul dintre ei, de frica alora, si-a renegat public mama etc in fatza camerei de luat vederi, in timp ce-i filmau nenorocitzi aia). Spurcatii aia de ceceni i-au pus si sa se tortureze intre ei, i-au mai torturat si ei, sau i-au pus si sa traga in de-ai lor etc. Insa cu toate ca ceilalti au facut ce le-au cerut satanistii aia ceceni, tot nu i-au crutzat, nu i-au lasat in viatza, ci i-au ucis, dar probabil cu o moarte ceva mai usoara (prin impuscare sau decapitare mai rapida etc) decat cea agonizanta a lui Evghenie, pe care l-au torturat si chinuit intr-adins, taindu-l si decapitandu-l treptat, cu o sabie (sau cutzit, fierastrau, ce era) ruginita ('operation that took over an hour to complete', citisem printr-un articol in lba engleza). Groaznic si infricosator martiriu!!! Si mi se pare ca in mod asemanator de brutal si atroce l-au mai ucis si pe un altul dintre ei, Alexandru (sau Alexander) Lipatov (care, ca si Evghenie, nu s-a lepadat de credinta lui crestina, si care, sarmanul, a-ncercat sa le spuna alora ca nu vroia sa moara si sa-l lase in viata etc, dar daca teroristii aia satanici nu au ascultat, s-a resemnat si el, aproape instantaneu, si totusi a murit cu demnitate). In link-ul postat aici de mine, anterior, nu stiu sigur care dintre ei este cel executat (ca n-am suportat nici macar sa urmaresc filmuletzul respectiv), Evghenie Rodionov sau Alexander Lipatov; in orice caz, tot oribila a fost si executia respectiva!...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.06.2010, 18:50:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

E groaznic intr-adevar. Eu nu am avut macar taria sa dau drumul la filmulet. Deci se pare ca mai avem de-a face cu cel putin inca un tanar care a murit ca un martir, fara sa-si lepede credinta...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.06.2010, 19:18:46
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nici eu nu am avut curajul sa ma uit la film, dar am citit traducerea si mi-a fost de ajuns. Depaseste orice film horror in brutalitate, chiar daca ar fi trait in pesteri "soldatii" aia nu ar fi ajuns asa animale!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se intampla minuni si in zilele noastre! viviana Generalitati 5 26.10.2011 09:27:24
Cuvintele nu sunt ale noastre florin.oltean75 Generalitati 10 06.05.2011 23:18:53
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 18:36:06
De ce sunt importante cuvintele de dragoste? andreiv Generalitati 1 13.12.2007 18:45:32