Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.07.2010, 11:25:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
A fost un raspuns pentru Erethorn...Face prozelitism catolic...Spune ca se roga in biserica ortodoxa..., etc. Daca este adevarat este un fel de ecumenist, altfel .....este altceva..Eu nu am timp sa ma duc pe site-ri catolice sau musulmane si sa deranjez...Ma uimeste "energia" unora!
Nu numai ca nu avem timp dar nici nu vad folosul de a citi pe site-uri catolice sau protestante.
Noi vrem sa ne mantuim in biserica ortodoxa ,aici aflam cele de trebuinta mantuirii.Si pe acest site : experiente ,sfaturi ,informatii utile.
Daca nu fac prozelitism cei de alta confesiune afla lucruri interesante aici ?
Daca vin cu ganduri necurate ,unde le este credinta ,faptele bune?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.07.2010, 11:46:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
A fost un raspuns pentru Erethorn...Face prozelitism catolic...Spune ca se roga in biserica ortodoxa..., etc.
Domnule Ionel, ce-i destul e destul.

Cele doua alegatii ale dumneavoastra de mai sus sunt niste minciuni ordinare.

Cand si unde am facut eu "prozelitism" ?! Sau poate nu aveti proprietatea termenilor ?

Cand si unde am spus eu ca "ma rog in biserica ortodoxa" ?!

Daca nu veti putea demonstra, repede, cele alegate mai sus, astept scuze.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.07.2010, 11:58:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
A fost un raspuns pentru Erethorn...Face prozelitism catolic...Spune ca se roga in biserica ortodoxa..., etc. Daca este adevarat este un fel de ecumenist, altfel .....este altceva..Eu nu am timp sa ma duc pe site-ri catolice sau musulmane si sa deranjez...Ma uimeste "energia" unora!
Nu face prozelitism dar se leaga de ortodocsi ca nu se inchina la Papa.
Noi stim ca Hristos este capul bisericii ortodoxe.
Avem si noi patriarh ,episcopi.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.07.2010, 13:16:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu face prozelitism dar se leaga de ortodocsi ca nu se inchina la Papa.
Noi stim ca Hristos este capul bisericii ortodoxe.
Avem si noi patriarh ,episcopi.
Formidabil. Doamna, va rog frumos sa gasiti postarea in care eu "m-am legat de ortodocsi" pe chestiunea primatului papal. Contrar, astept scuze.

Va rog frumos sa intelegeti ca intre a sustine o idee si a-i acuza pe altii ca n-o sustin ("a te lega de ei") este o diferenta imensa.

Nu stiu daca realizati, dar "argumentele" cel mai des intalnite pe acest forum, impotriva catolicismului, sunt exact "argumentele" cu care penticostalii sau alti NP va ataca pe dumneavoastra, ortodocsii, si care va fac sa sariti in sus de suparare:

NP: "Ortodoxia nu e buna pt. ca preotii sunt pacatosi iar ortodocsii betivi, curvari etc."
Ortodox: "Catolicismul nu e bun pt. ca preotii catolici abuzeaza de copii, iar catolicii au facut cruciade si inchizitie"

NP: "Ortodoxia nu e buna pt. ca se inchina la icoane in loc de Dumnezeu"
Ortodox: "Catolicismul nu e bun pt. ca se inchina la Papa"

NP: "Ortodoxia nu e buna pt. ca in loc sa ramana la Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, a adaugat la el"
Ortodox: "Catolicismul nu e bun pt. ca in loc sa ramana la Biblie si la Sinodul Ecumenic VII, a adaugat la ele".

Observati o asemanare ?

Last edited by Erethorn; 28.07.2010 at 13:22:53.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.07.2010, 13:26:00
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Formidabil. Doamna, va rog frumos sa gasiti postarea in care eu "m-am legat de ortodocsi" pe chestiunea primatului papal. Contrar, astept scuze.

Va rog frumos sa intelegeti ca intre a sustine o idee si a-i acuza pe altii ca n-o sustin ("a te lega de ei") este o diferenta imensa.

Nu stiu daca realizati, dar "argumentele" cel mai des intalnite pe acest forum, impotriva catolicismului, sunt exact "argumentele" cu care penticostalii sau alti NP va ataca pe dumneavoastra, ortodocsii, si care va fac sa sariti in sus de suparare:

NP: "Ortodoxia nu e buna pt. ca preotii sunt pacatosi iar ortodocsii betivi, curvari etc."
Ortodox: "Catolicismul nu e bun pt. ca preotii catolici abuzeaza de copii, iar catolicii au facut cruciade si inchizitie"

NP: "Ortodoxia nu e buna pt. ca se inchina la icoane in loc de Dumnezeu"
Ortodox: "Catolicismul nu e bun pt. ca se inchina la Papa"

NP: "Ortodoxia nu e buna pt. ca in loc sa ramana la Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, a adaugat la el"
Ortodox: "Catolicismul nu e bun pt. ca in loc sa ramana la Biblie si la Sinodul Ecumenic VII, a adaugat la ele".

Observati o asemanare ?
Nu. Nici una.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.07.2010, 13:34:11
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Nu. Nici una.
Q.E.D.

Pt. ca altfel, intr-adevar, ati fi mai rezervati cu aceste "argumente".
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.07.2010, 16:42:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Greco-catolicismul este o rana deschisa pt romani, iar prozelitismul catolic este o agresiune consacrata de sute de ani.
Primatul Papal este nu o monstruzitate imperiala, ci o sminteala demonica. Si daca ar fi doar acolo la ei, n-ar fi nimic, dar vine peste noi.
Actiunile catolice tind sa exprime explicit dorinta lor de a-si subordona si bisericile ortodoxe, pe bucati mai mari sau mai mici.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.07.2010, 16:57:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Greco-catolicismul este o rana deschisa pt romani, iar prozelitismul catolic este o agresiune consacrata de sute de ani.
Primatul Papal este nu o monstruzitate imperiala, ci o sminteala demonica. Si daca ar fi doar acolo la ei, n-ar fi nimic, dar vine peste noi.
Actiunile catolice tind sa exprime explicit dorinta lor de a-si subordona si bisericile ortodoxe, pe bucati mai mari sau mai mici.
Intotdeauna a existat aceasta dorinta si ma indoiesc ca vor renunta vreodata la aceasta tendinta de suprematie...
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.07.2010, 17:00:49
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Greco-catolicismul este o rana deschisa pt romani, iar prozelitismul catolic este o agresiune consacrata de sute de ani.
Primatul Papal este nu o monstruzitate imperiala, ci o sminteala demonica. Si daca ar fi doar acolo la ei, n-ar fi nimic, dar vine peste noi.
Actiunile catolice tind sa exprime explicit dorinta lor de a-si subordona si bisericile ortodoxe, pe bucati mai mari sau mai mici.
Domnule Ionel, nu va mai ascundeti dupa deget si dupa afirmatii sforaitoare si generale.

V-am cerut sa-mi aratati unde si cand am facut eu prozelitism pentru BC, iar daca nu reusiti, sa recunoasteti ca ati mintit si sa va cereti iertare.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.07.2010, 17:10:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Intotdeauna a existat aceasta dorinta si ma indoiesc ca vor renunta vreodata la aceasta tendinta de suprematie...
Doamna Gabriela, vad ca aveti niste cunostinte solide despre Biserica Catolica, despre istoricul ei, despre tendintele din sanul ei si in relatie cu alte Biserici; mai mult, pe baza acestor cunostinte v-ati format si convingeri foarte ferme.

Imi permiteti sa va intreb de unde ati dobandit aceste cunostinte ?

Ati fost vreodata abordata de catolici care au incercat sa va converteasca ?

Ati avut vreodata ceva de suferit din cauza Bisericii Catolice ? Fizic, emotional, patrimonial poate ?

Cum anume s-a manifestat, in relatia cu dumneavoastra personal, tendinta de suprematie a catolicilor ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56