Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.08.2010, 17:32:31
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am citit nici o întrebare de-a dv: numai afirmații. Anticatolice, bineînțeles.
Intrebare e acea propozitie care are la sfarsit semnul intrebarii: "?". Vedeti mesajele de mai sus ca sunt cateva semne de intrebare. Ati fi putut alege sa raspundeti simplu: Nu sau Da. Dar nu va convin intrebarile pentru ca nu va convin raspunsurile si incercati sa fiti catolici adevarati: adica in acelasi timp si in minciuna si in adevar.

Nu sunt anticatolic, nici antiprotestant, nici... nici...
Sunt doar pro-adevar, oricare ar fi acesta.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.08.2010, 09:40:50
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit Raspunsuri catolice la intrebarile lui Sergiu

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Am auzit de tot felul de cazuri de papi mai "ciudati": unul avea copii si cateva femei tiitoare, altul era femeie si avea copii papa fiind, altul organiza orgii la sediul papalitatii.
Sunt adevarate aceste cazuri?
unele, da

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De ce papa inainte de a-l numi este literalmente controlat la oua?
De ce se aseaza pe acel scaunel si trebuie sa fie verificat ca are testicole?
nu se intelege ce intrebati de fapt!

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Si daca acesti papi erau infailibili sa insemne oare ca de fapt Dumnezeu agreaza faptele lor?
infailibilitatea papala a fost definita in secolul al XIX-lea
ea nu se aplica retroactiv

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Sa inteleaga enoriasii ca Dumnezeu iubeste depravarea sexuala??
desigur ca nu

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Iar daca acestea au fost niste cazuri nefericite si izolate (cum probabil au fost) se mai poate sustine in continuare infailibilitatea papei?
Iar daca papa nu este infailibil (cum nu este) si voi sustineti in continuare ca este, nu traiti oare in minciuna??
A fost papa infailibil atunci cand patrona acest genocid (Inchizitia) ?
vedeti topicul despre infailibilitate
s-a tot vorbit aici pe forum
infailibilitatea papala nu este nicidecum ceea ce critica unii ortodocsi neinformati sau rau intentionati

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Oare nu ne-au invatat Sfintii Parinti cine este tatal minciunii?
da

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Cum se face ca biserica catolica a ascuns cazuri de molestari de copii cu buna stiinta??? Cum a putut sa ascunda Adevarul??
Biserica Catolica nu a ascuns astfel de cazuri
daca ale ascundea nu ati mai fi aflat de ele
au fost persoane care au intarziat "darea spre publicitate" pentru ca procesul de judecata sa se desfasoare in conditii optime

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Iar argumentul suprem este faptul ca enoriasii pleaca din biserica catolica. Pentru ca omul simte instinctiv ca nu este ceea ce se vrea a fi. Revista Times care reprezinta cercurile anti-Dumnezeu declara victorios pe coperta prin anii 60: "God is dead!" si venea cu statistici despre cum mai merg bisericile catolica, protestanta si anglicana. Si constata (inca atunci) ca au avut scaderi de enoriasi de 50-60%. Asta este unul din teste: simte lumea ca e buna acea biserica sau nu? Ofera-i omului ceva castig sufletesc si va deveni "dependent de adevar" si va veni iar si iar, si cand va pleca se va intoarce. Scoate-l pe Dumnezeu din ecuatie si lasa doar o birocratie si rezultatul va fi pe masura.
aici, care este intrebarea?

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Si mai am si o alta nelamurire cu faptele acestei biserici catolice in evul mediu cand au manipulat si au stat in spatele la atatea razboaie. Si atunci propovaduiau dragostea lui Hristos?
Si ororile inchizitiei tot bineplacute lui Dumnezeu au fost?
nu
la inceput, un credincios dat "pe mana" Inchizitiei era scapat de pedepse mult mai aspre pe care le-ar fi primit de la societatea laica
mai apoi, Inchizitia a luat locul tribunalului civil si "si-a facut de cap"
si despe asta s-a mai vorbit pe forum

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Iar roadele bisericii voastre de multe ori nu sunt comestibile, nu dau viata.
Sau poate gresesc?
Gresiti!
__________________
catolica
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.08.2010, 17:08:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
unii ortodocsi neinformati sau rau intentionati
Iarta-mi curiozitatea, Maria, dar exista si catolici rau intentionati?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.08.2010, 18:46:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamna, evident ca exista oameni rau intentionati in orice biserica.

Totusi, cand vine vorba de interpretarile fanteziste a conceptului de infailibilitate papala, interpretari de genul "papa infailibil inseamna papa fara pacat, sau fara greseala, sau sfant", este lesne de inteles lehamitea ce ma cuprinde, cel putin pe mine.

Atentie, nu doresc sa discut aici si acum despre valabilitatea acestei dogme, ci doar despre ce spune si ce nu spune dogma.

Am explicat deja de vreo cinci ori, doar aici pe forum, ce nu inseamna si ce inseamna infailibilitatea papala.

In aceste conditii, va puteti imagina frustrarea mea atunci cand un nou interlocutor intra in discutie cu aceeasi placa ruginita: "Daca papa e infailibil, cum se face ca papa X a avut o amanta ?"

E ca un carusel. E aceeasi situatie ca in cazul unor neo protestanti, care, la prima lor postare, intreaba, pentru a mia oara, de ce ortodocsi se inchina la icoane in loc sa I se inchine lui Dumnezeu.

Fata de aceasta situatie, caracterizarea pe care a facut-o doamna Maria este, din pacate, corecta. Orice ortodox care insista sa atace o dogma fara sa stie sau fara sa ia in considerare ce spune dogma respectiva este fie ignorant, fie de rea credinta.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.08.2010, 00:04:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Erethorn, degeaba va suparati. Daca ne uitam in DEX, ce gasim?

INFAILÍBIL, -Ă, infailibili, -e, adj. Care nu poate gresi, care nu se poate însela; perfect, desăvârsit, fără cusur. [Pr.: -fa-i-] – Din fr. infaillible

Asta intelege orice om cand vorbeste despre infailibilitate: Care nu poate gresi, care nu se poate însela; perfect, desăvârsit, fără cusur.

Faptul ca pentru catolici "infailibil" se foloseste doar intr-un anumit sens, nu e vina celor care nu sunt catolici. Nu ar trebui sa constituie motiv de suparare, ci doar o indatorire de a fi perfect, pentru cel, care vrea sa fie infailibil.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.08.2010, 09:43:04
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

INFAILÍBIL, -Ă, infailibili, -e, adj. Care nu poate gresi, care nu se poate însela; perfect, desăvârsit, fără cusur. [Pr.: -fa-i-] – Din fr. infaillible

Asta intelege orice om cand vorbeste despre infailibilitate: Care nu poate gresi, care nu se poate însela; perfect, desăvârsit, fără cusur.

Faptul ca pentru catolici "infailibil" se foloseste doar intr-un anumit sens, nu e vina celor care nu sunt catolici.
nu este vorba de vreun anumit sens, ci de o formulare trunchiata

papa este infailibil ex cathedra - nu la modul absolut
ortodocsii neinformati sau rau intentionati se opresc la "papa este infailibil"
si critica toate consecintele care decurg din aceasta
__________________
catolica
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.08.2010, 09:54:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Marele inchizitor

Dupa cele scrise in cartea Fratii Karamazov,ma gandesc ca Dostoievski nu e pe plac catolicilor.Cateva fragmente,dialogul intre papa si Hristos:

„Tu ești? Tu? neprimind însă nici un răspuns, se grăbește să adauge: Taci, nu spune nimic. Ce ai putea să mai spui? Știu prea bine ce! Numai că tu n-ai dreptul să mai adaugi nimic la cele mărturisite odinioară. De ce ai venit atunci să ne tulburi? Căci venirea ta nu face decît să ne tul¬bure, cred că-ți dai seama. Știi tu însă ce o să se întîmple mîine? Eu nu te cunosc, și nici nu vreau să știu dacă ești tu acela sau semeni numai cu el; oricum ar fi, mîine am să te osîndesc și am să te ard pe rug, ca pe cel mai nelegiuit dintre eretici, și ai să vezi atunci cum norodul, care azi ți-a sărutat picioarele, la un singur semn al meu, se va repezi sâ adune tăciunii împrăștiați în jurul rugului tău spre a înteți focul, știi tu asta? Da, poate că știi", răspunde tot el tulburat, dus pe gînduri, cu ochii pironiți asupra deținutului.

- Și deținutul? Nu spune nimic? Se mulțumește doar să se uite la bătrîn și să tacă?
- E obligat în orice caz să tacă, răspunse Ivan, din nou cu zîmbetul pe buze. N-ai auzit ce i-a spus mai înainte bătrînul? că n-are dreptul să mai adauge nici un cuvînt la cele mărturisite odinioară. Dacă vrei, într-asta rezidă însăși esența catolicismului roman, așa cel puțin cred eu: „Tu i-ai încredințat totul papei, și deci, în momentul de față, totul se află în mîna lui; tu nu mai ai deocamdată ce căuta printre noi, nu ne mai tulbura, măcar pînă ce va să vină vremea de apoi". Asta o spun chiar ei, și nu numai c-o spun, dar o aștern pe hîrtie, cel puțin iezuiții. Am citit cu ochii mei, scris negru pe alb, de teologii lor.

„Mai ai tu dreptul oare să ne dezvălui fie și o singură taină a lumii din care vii?" îl cercetează mai departe bătrînul, ca tot el să-și răspundă pînă la urmă: „Nu, nu mai ai dreptul acesta, fiindcă nu trebuie să mai adaugi nimic la cele mărturisite cîndva, nici să le răpești oamenilor libertatea pentru care te-ai luptat din răsputeri cît ai fost aici pe pămînt. Orice lucru nou pe care l-ai vesti oamenilor ar atinge cumva libertatea lor de credință, căci ar lua înfățișarea unui miracol, și, după cîte știu, în urmă cu o mie cinci sute de ani pentru tine nu era nimic mai scump pe lume decît libertatea credinței. Nu spuneai chiar pe vremea aceea: «Vreau să fiți liberi cu adevărat»? Ai avut acum prile¬jul să-i vezi pe oamenii aceștia «liberi», rostește deodată bâtrînul, zîmbind dus pe gînduri. Ca să continue apoi, mâsurîndu-l cu o privire încruntată pe captivul său: Da, să știi că ne-a costat scump treaba asta, dar acum, am ajuns, în fine, să ducem, în numele tău, lâ bun sfîrșit misiunea noastră. Cincisprezece veacuri ne-am canonit cu libertatea asta, dar acum am isprăvit, da, da, am isprăvit o dată pentru totdeauna. Ce, nu crezi c-am isprăvit pentru totdeauna? Te uiți la mine blînd și nu vrei măcar să mă învrednicești cu un cuvînt de indignare? Cu toate astea, tocmai acum, poți să mă crezi, acum, în momentul de față, oamenii poartă în ei mai adînc ca oricînd înrădăcinată convingerea că sînt liberi, cu desâvîrșire liberi, deși chiar ei ne-au oferit libertatea lor, depunînd-o smeriți la picioarele noastre. Asta e ceea ce am izbutit noi sâ facem, dar, te întreb, asta e oare cu adevărat libertatea dorită de tine, libertatea pe care ai visat-o?"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.08.2010, 09:59:58
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
nu este vorba de vreun anumit sens, ci de o formulare trunchiata

papa este infailibil ex cathedra - nu la modul absolut
ortodocsii neinformati sau rau intentionati se opresc la "papa este infailibil"
si critica toate consecintele care decurg din aceasta
Ex cathedra - inseamna ce? Ca nu sta la masa si vorbeste din picioare? Sau ca isi da cu parerea intr-un cadru neorganizat, respectiv catedra? Sau catedrala?
Cred ca nici voi nu stiti ce inseamna acest ex cathedra!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.08.2010, 10:19:57
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit Care e Marea Descoperire?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Dupa cele scrise in cartea Fratii Karamazov,ma gandesc ca Dostoievski nu e pe plac catolicilor.Cateva fragmente,dialogul intre papa si Hristos:

„Tu ești? Tu? ..."
Imi place Dostoievski dar el a fost ortodox, nu?
Si-a pus pana in serviciul ortodocsilor si a scris impotriva papei. Era in firea lucrurilor.
Surprinzator ar fi fost sa scrie ceva frumos despre catolici.

Probabil catolicilor le este pe plac talentul urias al lui Dostoievski nu anticatolicismul sau antisemitismul sau.

Last edited by penticostalulmantuibil; 17.08.2010 at 10:23:57.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.08.2010, 10:58:57
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Ex cathedra - inseamna ce? Ca nu sta la masa si vorbeste din picioare? Sau ca isi da cu parerea intr-un cadru neorganizat, respectiv catedra? Sau catedrala?
Cred ca nici voi nu stiti ce inseamna acest ex cathedra!
Eu in schimb cred ca dumneavoastra ati fi putut sa va informati, ca doar google sau wikipedia sunt la un clic distanta, inainte sa va dati cu parerea si sa ne acuzati de nestiinta.

Prin atitudinea dumneavoastra, imi pare rau sa o spun, confirmati tipul de abordare pe care il descriam mai sus, si anume lasati impresia pregnanta de rea credinta.

"Ex cathedra" inseamna literal "de pe scaun", prin scaun intelegandu-se Scaunul Sfantului Petru, adica pozitia oficiala de episcop a Romei si de conducator a Bisericii lui Cristos, cu toate carismele asociate, inclusiv infailibilitatea atunci cand Papa proclama in mod oficial, in calitate de papa, in numele Bisericii si catre toata Biserica, un adevar in materie de credinta sau morala.

Pentru o explicatie mai detaliata precum si pentru bazele scripturistice ale dogmei infailibilitatii papale va recoimand urmatorul articol:

http://www.catholic.com/library/Papal_Infallibility.asp
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Iadul, suferința de a nu mai putea să iubești“ la Dostoievski georgeval Generalitati 6 18.09.2014 19:41:26
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
catolicismul dragos_c Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 27.12.2006 15:16:22