Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2008, 21:12:21
Macariosu Macariosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Mesaje: 3
Implicit

Hristos a inviat si Doamne ajuta la toata lumea care va citi aceste randuri!

Multi dintre dumneavoastra stiu probabil de existenta sitului dedicat Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava. Pentru cei dintre dumneavoastra care nu stiau de existenta lui voi spune cateva lucruri. El a fost creat acum vreo jumatate de an si contine viata, minunile, acatistul si paraclisul Sfantului Ioan cel Nou; informatii despre Manastirea Sfantul Ioan cel Nou; cronica manastirii (manuscris inedit - 1930); cateva carti ortodoxe in format html si o lista cu multe legaturi spre situri web ortodoxe, sistematizate pe domenii. Adresa veche la care se gasea era: http://sfantulioancelnou.srv.ro. Din cauza unei probleme de gazduire (a "cazut" serverul de la "lx.ro") am fost nevoit sa il mut in alta parte. Prin urmare iata adresele la care poate fi gasit in momentul de fata:


- adresa principala
- adresa alternativa
- adresa veche, neactualizata...

...din cauza serverului cu pricina care nu permite (deocamdata) upload.
Daca veti vizita situl, va rog sa nu ocoliti pagina “contributia vizitatorului”, daca vreti sa ajutati la imbunatatirea lui.
Astept sugestii, opinii, idei, critici etc. pe acest forum, sau la urmatoarea adresa de blog:
http://sfantulioancelnou.wordpress.com/2008/04/01/hello-world/#respond
De asemenea, daca aveti un material interesant care ar putea fi folosit la imbunatatirea sitului puteti sa-l trimiteti ca atasament


Va multumesc!

Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2008, 21:27:58
Macariosu Macariosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macariosu
Prin urmare iata adresele la care poate fi gasit in momentul de fata:


- adresa principala
- adresa alternativa
- adresa veche, neactualizata...
Imi cer iertare pentru o greseala importanta pe care voi incerca sa o indrept acum (in paranteza fiind spus, alte forumuri dau posibilitatea celui ce greseste sa reediteze (corecteze) mesajul postat; acest forum nu are aceasta facilitate).

Deci iata textul corect:

"Prin urmare iata adresele la care poate fi gasit in momentul de fata:

sfantulioancelnou.trei.ro - adresa principala
sfantulioancelnou.8k.ro - adresa alternativa
sfantulioancelnou.srv.ro - adresa veche, neactualizata...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2008, 21:37:58
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

aacest sfant o vindecat-o pe verisoara mea cand avea 8 luni,avea mari problme la picioruse si o fo unchiumeu la moaste,o atins cu vata si ccand o atinso pe ea so vindecat.Doctorii au zis ca e minune dumnezeiasca:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2008, 22:34:24
Macariosu Macariosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Mesaje: 3
Implicit

Draga Ioan,

Te rog sa revii cu amanunte privitoare la aceasta vindecare.
M-ar interesa cum o chema pe verisoara ta, din ce localitate era, in ce an s-a petrecut vindecarea, si eventual, alte amanunte, cum ar fi numele parintilor, numele preotului care era atunci de rand (de servici) la Sfant etc.
Ma intereseaza toate acestea deoarece vreau sa completez pagina "Minunile"
De asemenea, daca mai are cineva cunostinta de vreo minune savarsita de Dumnezeu prin Sfantul Ioan ii rog sa ma informeze, dar sa vina cu fapte concrete si cu amanunte. Pentru ca este una a spune "Sfantul Ioan a facut de-a lungul timpului multe minuni" si e cu totul altceva a veni cu fapte concrete si cu amanunte. Este foarte important lucrul acesta.
Asadar cei care stiu vreo minune, pot s-o impartaseasca altora prin acest forum (ar fi, poate, cel mai bine), prin acest blog sau prin acest e-mail: contribsfioan@yahoo.com

Va multumesc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2008, 19:55:49
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

deci
so intamplat in 1997.
Maria.
Hunedoara , ca si mine
parintii: pr Dumitru si emilia
numele preotului...:-??...nu l stiu
si mnoh... restu zice mai jos
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2008, 01:05:29
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Macariosu
Adevarat a Inviat!
Am intrat pe site. E frumos. Felicitari pentru cei care contribuie pentru realizarea lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hram la Manastirea "Sfantul Ioan cel Nou " de la Suceava cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 01.06.2010 17:44:46
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Situl Daniil Sihastrul TheEconomist Resurse ortodoxe on-line 1 04.05.2008 17:22:32