Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2008, 17:49:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Da, parinte si eu gindesc la fel ca s-a creat un precedent periculos, si am fost initial foarte surprins, insa poate ar trebui simplificata slujba de hirotonie in aceste cazuri extreme la fel cum o faceu si cu fratii care nevoiau cite 30 de ani in pustie.

Din cite am inteles aceasta mica comunitate de emigranti saraci au hotarit ca daca este sa astepte pina vor prinde un "cheag" financiar si astfel sa devina ATRAGATORI pentru preoti si episcopi, or sa stea poate mai mult de 30 de ani in acea "pustie". De aceea in marea lor dragoste pentru ortodoxie si Hristos au hotarit, tata, sa faca Sf. Liturghie la buturuga ca par Cleopa in munti(Dumnezeu sa-l odihneasca).

Alte variante ar fi sa treaca la pocaiti sau la materialisti(tele-novele si gratare duminica dimineata)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2008, 17:56:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Realitatea este, ca e lipsa de preoti ortodocsi romani in tarile protestante.
Nu este asta realitatea Anca, sunt chiar foarte multi care au plecat cu familiile din Romania insa cind au incercat sa intre in cercul celor alesi s-au lasat pagubasi...Eu cunosc personal patru baieti dintre care doi chiar au incercat sa slujeasca...iar acum au intrat pe alte directii: computere, invatamint, psihologie, etc
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2008, 23:02:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.marius
Ancah, trebuie sa fim inca un pic rabdatori. Nu e usor sa organizezi o episcopie nou infintata si mai ales in alte tari. Cred ca PS Macarie isi da toata silinta sa faca lucrurile bine. Oricum, Doamne ajuta, ca totii romanii din diaspora sa aiba parte de preoti si Sfinte Liturghie!
Da, Parinte sunt si eu convinsa de silinta pe care si-o da IPS Macarie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2008, 07:53:07
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Daca se fac astfel de pogoraminte cozia, de ce pustnicii nostri coborau din pesteri sa se impartaseasca? Nu era mai simplu sa savareasca ei Sfanta Liturghie? Erau cu siguranta oameni induhovniciti si nu ar fi fost o problema, nu? Sustin ceea ce a scris parintele Marius. Se pot face slujbe comune, ceasuri, psaltire, acatiste dar nu Sf. Liturghie. Imi amintesc o povestioara cititta pe undeva unde 2 copilasi (curati si puri) se jucau de-a Sfanta Liturghie iara cand au ajuns la momentul Sfintei Jertfe a cazut foc din cer si a ars locul unde pusesera ei jertfa. Aceste afirmatii scrise intr-un loc deschis publicului larg :) pot deveni periculoase si interpretabile. De aceea propun adminului sa stearga aceste discutii pentru a nu cadea careva in cine stie ce pacat neintelegand exact rostul discutiei. De judecat insa numai Domnul va judeca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.10.2008, 11:23:17
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Oare nu e cazul ca romanii cu domiciliul in strainatate sa mearga si sa studieze teologia in Romania, in vederea hirotonirii, caci e mare lipsa de preoti peste tot?!?
Aceasta ar fi o solutie. Alta ar fi folosirea absolventilor de teologie existenti deja. Sunt multi (poate mii de oameni) care au facut teologia pastorala, dar nu sunt preoti.
Nu cred ca la romani e vorba de o lipsa de vocatie preoteasca, asa cum se intampla la catolicii din Occident. Problema principala in diaspora romaneasca cred ca este absenta unor comunitati compacte si putinatatea (pentru moment) a mijloacelor materiale. Acolo unde exista comunitati romanesti numeroase, exista si doritori pentru a deveni preoti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.01.2009, 16:52:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am intalnit cateva persoane care au fost hirotonite, dar nu pe seama unei parohii, desi indicarea acestui lucru este obligatorie in actul hirotonirii (Can 15 de la Niceea si Can 6 de la Calcedon 451), iar acum se vad in situatia de a sluji pe unde pot. Cred ca la romano catolici exista hirotonia independenta, parca introdusa in sec al IX lea. Pacat ca se intampla astfel de lucruri si la noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 21:11:23
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
2o DE ANI DE LA HIROTONIA INTRU ARHIEREU a Preafericitului Parinte Patriarh Daniel cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 7 22.03.2010 18:33:57
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25