Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2010, 22:41:35
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Unde-i Crucea de pe ambulanta?

Spitalul ca instituție este o începătorie creștină. Fondatorii spitalului sînt Vasile cel Mare și Ioan Gură de Aur, episcopi sfinți care au organizat în eparhiile lor lăcașuri de îngrijire a bolnavilor. Această îngrijire se făcea, desigur, în mod dezinteresat și gratuit.

Despre sensul și temeiul creștin al spitalului, care se bazează pe deplin pe mila și dragostea creștină, veți găsi mai multe în cursul marelui Doctor Nicolae Paulescu, denumit chiar așa “Spitalul”. Doctorul Paulescu se pronunța împotriva practicii de a lua bani pentru tratamentul medical, o practica pe care el o considera străină de duhul inițial al spitalului, care era un duh evanghelic.



Cu siguranță, tocmai din acest motiv, cel mai mare doctor pe care l-au avut românii, descoperitorul insulinei și al altor remedii folosite pe plan mondial, este azi necunoscut în România.
În apus creștinii catolici au fondat crucea roșie, organizație de voluntari care îngrijea gratuit bolnavii, în special pe fronturi. Crucea roșie a ajuns să fie simbol al medicinei fiind prezentă pe toate ambulanțele. Crucea roșie nu a fost scoasă nici de pe ambulanțele din URSS, un stat ateist.


De vreo cîțiva ani însă am constatat că ambulanțele nu mai sînt însemnate cu cruce roșie. Pe ele a apărut un simbol ciudat pe care am încercat să-l tălmăcesc în fel și chip, iar înțelesurile la care am ajuns nu au nici o legătură cu medicina. Cu medicina aceea evanghelică, reprezentată prin crucea roșie.


Poate că așa se explică răceala și împietrirea tot mai multor medici, medici care ucid copii la naștere sau lasă femeile gravide să moară pe targă dacă nu scot șpaga. Medici care propovăduiesc avortul și fac operații de “înfrumusețare” și schimbări de sex, operații care în orice caz duc la îmbolnăvire și moarte prematură. Medici care au transformat industria de medicamente într-un ghișeft mai mare decît afacerile cu droguri și arme. Medici care fabrică viruși în laborator. În fine, medici care se simt mai bine reprezentați de șarpe decît de Cruce.


Cînd, de cine și pentru ce a fost înlocuită Crucea Roșie de pe ambulanțe cu aceste noi simboluri străine nouă și medicinei filantropice? Poate că o petiție adresată Ministerului Sănătății și Guvernului ar putea afla un răspuns.

http://savatie.wordpress.com/2010/06...-pe-ambulante/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2010, 23:13:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Unde-i Crucea de pe ambulanta?

Asa cum a disparut icoana din scoli timp de 50 de ani, fiind inlocuita
de o alta "icoana" a unui agramat si abia ce s-a reintrodus icoana cea
adevarata ca se si incearca scoaterea ei, tot asa "cineva" depune mari
eforturi de a inlocui simbolurile crestine din toate locurile publice cu
altele. Se pregateste scoaterea crucii si inlocuirea ei cu semnul celei
uraciuni a pustiirii. Cel rau nu oboseste si nu sta degeaba. El alearga,
dar nu stie ca alearga spre pieire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2010, 23:52:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul


Cînd, de cine și pentru ce a fost înlocuită Crucea Roșie de pe ambulanțe cu aceste noi simboluri străine nouă și medicinei filantropice? ]
Crucea rosie a disparut la fel cum a disparut si numele pietei Aviatorilor( romani) din Bucuresti si inlocuita cu...un NIMENI pentru tara noastra... Charles de Gaulle!
Ce a facut asta pentru Romania...un zero barat! NIMIC!...in schimb aviatorii,martirii neamului!!!, au fost aruncati de lichele la gunoi!

Eu v-am mai spus, Romania nu mai este demult a romanilor!...este doar o iluzie a mamaligarilor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2010, 18:03:25
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Crucea rosie a disparut la fel cum a disparut si numele pietei Aviatorilor( romani) din Bucuresti si inlocuita cu...un NIMENI pentru tara noastra... Charles de Gaulle!
Ce a facut asta pentru Romania...un zero barat! NIMIC!...in schimb aviatorii,martirii neamului!!!, au fost aruncati de lichele la gunoi!

Eu v-am mai spus, Romania nu mai este demult a romanilor!...este doar o iluzie a mamaligarilor!
Mai sunt romani in Romania?Mamaligarii cine sunt?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2010, 21:10:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Mamaligarii cine sunt?
Cei ce stiu sa faca mamaliga ! Brutarii , stiu a face paine , zidarii a zidi , etc. !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2010, 23:46:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunteti cam off-topic.

S-ar putea sa fie vorba de ambulante straine, importante din alte tari.
Mai exista si ambulante are unor centre sanitare private (parca Plus se chema una, sau Crucea Malteza).
Nu pot sa cred ca nu mai este cruce rosie pe ambulantele de stat, romanesti.

Iar semnul cu sarpele infasurat este simblul lui Hippocrate, parintele medicinei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2010, 11:59:59
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
În apus creștinii catolici au fondat crucea roșie, organizație de voluntari care îngrijea gratuit bolnavii, în special pe fronturi. Crucea roșie a ajuns să fie simbol al medicinei fiind prezentă pe toate ambulanțele. Crucea roșie nu a fost scoasă nici de pe ambulanțele din URSS, un stat ateist.

De vreo cîțiva ani însă am constatat că ambulanțele nu mai sînt însemnate cu cruce roșie. Pe ele a apărut un simbol ciudat pe care am încercat să-l tălmăcesc în fel și chip, iar înțelesurile la care am ajuns nu au nici o legătură cu medicina. Cu medicina aceea evanghelică, reprezentată prin crucea roșie.


Cînd, de cine și pentru ce a fost înlocuită Crucea Roșie de pe ambulanțe cu aceste noi simboluri străine nouă și medicinei filantropice? Poate că o petiție adresată Ministerului Sănătății și Guvernului ar putea afla un răspuns.

http://savatie.wordpress.com/2010/06...-pe-ambulante/
Nu confundati ambulanta cu Societatea Crucea si Semiluna Rosie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2010, 12:10:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand omul traieste doar pe orizontala si atunci fals, nu trebuie sa ne mai mire actele sale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2010, 12:16:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Din cate am inteles eu,a fost inlocuita crucea rosie pentru a nu ofensa un bolnav de alta credinta.Este un semn care vrea sa fie neutru,sa nu contina simboluri spirituale de nici un fel.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2010, 12:51:49
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Interesant... Romania se pretinde tara crestina si inca Ortodoxa, dar a admis schimbarea crucii rosii de pe ambulante. Unde locuiesc eu in Germania ambulantele au inca cruce rosie.

(@Sophia - Nu suntem offtopic, sa sti ca au ramas cu cruce rosie numai ambulantele de la tara, sau ambulantele prea vechi sa merite revopsite)
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
Crucea de la mormant keepwalking Generalitati 2 24.08.2007 00:54:20