Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.06.2012, 03:17:11
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ucenice ți-a căzut de mult blana de oaie de pe tine. Eu ți-am spus-o de mult timp, când alți ortodocși de pe aici îți erau prieteni sau te menajau.
Ovidiu, dupa cum imi pare acum, nu e exclus sa ti se intoarca in cap, intr-un fel sau altul, propriile vorbe.
Filmul pe care l-am vazut aici, Secta, e intr-adevar dureros de adevarat, si foarte folositor.
Dar nu te grabi sa te asezi deasupra tuturor slabiciunilor.
Sfatul meu sincer, de frate ortodox, e sa iei aminte la gropi. Mai ai multe de invatat, mereu, ca noi toti...
Nu sade bine sa faci pe grozavul si sa iti arati coltii, mai ceva ca ucenicul, catre fratii tai.
Ia seama sa nu cazi, cata vreme mai stai, frate Ovidiu.
Cu nitica iritare ti-am spus-o dar si cu buna cunoastere a trufiilor tineretii. Sa-ti fie de folos, frate, asta iti doresc! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.06.2012, 23:50:34
marius77 marius77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Noua Ordine Mondiala din perspectiva biblica:

http://www.youtube.com/watch?v=HDDGl79x4Pc
Reply With Quote
  #93  
Vechi 01.07.2012, 13:58:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=CwSomcFFfaM
Capela Ingerului
Reply With Quote
  #94  
Vechi 01.07.2012, 18:13:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=xYebNAGJrM4
Patimile Domnului Nostru Iisus Hristos, un film pe care eu mai mult nu l-am vazut decat l-am vazut.........si nici acum nu m-am putut uita la el..
Reply With Quote
  #95  
Vechi 02.07.2012, 08:44:43
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine leagana copilul?
“Cine leagănă copilul” este un documentar rusesc despre nașterea naturală și tendințele de recuperare a firescului acestui act în Rusia post-sovietică. Traducerea aparține Elenei Dulgheru.

Mai presus de moarte, în iubire
Nimeni să nu regrete
Suntem toți copii
Lăsați copilașii…
Iubiți pe gratis
Ioan Alexandru despre destinul poporului român
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.07.2012, 01:34:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sfatul meu sincer, de frate ortodox, e sa iei aminte la gropi. Mai ai multe de invatat, mereu, ca noi toti...
Mulțumesc de sfat și am să iau aminte.

Acum căt tot îmi dai ocazia aș vrea să-mi îngădui și mie să-ți dau un sfat. Cu ceva timp urmă am postat eu o idee care foarte subtil îți era adresată, pe care din păcate nu ai prins-o. Intelectul nostru e structurat dialectic; adică: orice idee apare în câmpul luminos al conștiinței, trezește, prin inducție, și ideea contrară. De aceea, să nu te miri că: plecând să realizezi o idee, te poți trezi făcând exact contrariul ei. Ei frate Ioane, tu l-ai primit pe Ucenic cu pace și gând bun (cu dragoste și pritenie) așa cum era normal, făcând abstracție de formațiunea religioasă din care el făcea parte. Dar uite că din binele pe care tu ai vrut să-l faci a ieșit rău. Ucenic a prins curaj pe aici pe forum și încet a început să dea cu bâta în BO, aducând tulburare și durere în sufletul unor useri (chiar tu ai fost unul dintre acei useri). Deci vezi frate Ioane cum poți greși, tu crezând că faci binele? Tu erai convins că faci bine și că aduci pace, însă mare tulburare s-a creat (chiar și în sufletul tău). Ia aminte frate la cuvintele Mântuitorului "Fiți întelepți ca șerpii". Fericit este cel ce termină bine, nu cel ce începe bine.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Nu sade bine sa faci pe grozavul si sa iti arati coltii, mai ceva ca ucenicul, catre fratii tai.
Prefer să discut direct și să spun lucrurilor pe nume, decât să mă ascund după tot felul de idei și cuvinte spuse frumos, dar goale. Cât despre colți depinde din ce unghi privim frate Ioane.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ia seama sa nu cazi, cata vreme mai stai, frate Ovidiu.
Mă inclin și am să iau aminte.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cu nitica iritare ti-am spus-o dar si cu buna cunoastere a trufiilor tineretii.
Sofisme frate Ioane...sofisme. Vezi că vârsta (una mai înaintată) nu este întotdeauna egală cu un nivel ridicat de cunoaștere sau înțelepciune așa cum vrei să sugerezi. Tocmai ți-am demostrat contrariul.

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sa-ti fie de folos, frate, asta iti doresc! Doamne ajuta!
Muțumesc frate Ioane de gândul cel bun. Sper să nu te irite din nou modul mai dur și direct pe care l-am adoptat și să te folosești de cele scrise. Doamne ajută!

Last edited by ovidiu b.; 03.07.2012 at 17:02:47.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.07.2012, 08:57:47
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pustnicul batran si ucenicul sau.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.07.2012, 21:27:16
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e film dar cu siguranta este interesant:

Parintele Antim - Relatiile maritale si nasterea de copii

Par. Antim - Pacatele Desfranarii
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.09.2012, 22:16:22
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

-----------------------------------------------------------------------------------

Last edited by Ion Pop; 24.07.2015 at 11:42:26.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.09.2012, 02:20:43
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit





Despre crearea universului: http://www.youtube.com/watch?feature...5Ug1dC4#at=106
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
filme duhovnicesti mirelat Arta bisericeasca in general 238 18.02.2024 19:23:03
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 21:29:45
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 13:46:10
Filme si surse de Informare ortodoxe Ion Pop Resurse ortodoxe on-line 36 27.09.2012 16:58:38
Predici, conferinte, filme ortodoxe etc. alynnna Resurse ortodoxe on-line 2 16.04.2008 14:58:35