Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2012, 14:27:01
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit O mare nelamurire..

Am urmatoarea situatie: parintii mei au botezat 2 ( din 3) dintre copii unei prietene de-a mamei. Sotul femeii a murit. De mai bine de 20 de ani femeia a trait in concubinaj cu unul... unii cunoscuti spun ca ea nu poate "fara barbat" dar eu zic ca depindea de el material ( avand un salariu frumos). In fine. Dupa 20 de ani ( nu ca in Alexandr Dumas) si dupa ce femeia a avut multe necazuri cu el fiind un betiv si afemeiat, au ajuns sa se si casatoreasca... inclusiv la biserica. Desi el a incalcat grav bunavointa cu care a fost primit la noi in casa... si faptul ca am informat parintii mei asupra acestui lucru totusi ei au acceptat sa mearga ca... nasi la nunta lor. Acum, la nici juma' de an maica- mea e pusa in situatia sa- i dea sfaturi femeii sa se scape de el.. degeaba i- am spus eu ca e pacat s-o naseasca ... degeaba! E pacat ca dupa ce a mers de nas sa-i spuna sa divorteze! Daca- i zic ca femeia ( prietena ei) e buiaca se supara.. desi sper ca constientizeaza adevarul spuselor mele...
Nu cred ca parintii mei aveau nevoie de acest pacat care si l-au facut ...
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2012, 14:58:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Nu cred ca parintii mei aveau nevoie de acest pacat care si l-au facut ...
Si acum, ce? Cum poate fi considerata dezbinarea unei casatrorii consfintita in fata Sfantului Altar? Nu tot pacat? Eu cred ca de aici, numai cu rugaciuni pentru ei si cu sfintele masluri, se poate rezolva problema, daca ar fi sa urmam un sfat crestinesc!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2012, 15:28:39
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Multumesc pentru raspuns moșule... poate ca in spatele mesajului meu era un strigat ca lumea sa constientizeze sensul cununiei sau al botezului... of! nici nu ma pot exprima... dar sunt multi care considera aceste taine ca fiind doar o obligatie financiara ( in cazul botezului) si nu adevaratul sens..
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2012, 12:48:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si acum, ce? Cum poate fi considerata dezbinarea unei casatrorii consfintita in fata Sfantului Altar? Nu tot pacat?
Nu, fiindca traiul in stare de despartire, atunci cand traiul impreuna devine imposibil, nu este pacat.

Deci numai a indemna pe altul la pacat este pacat. Dar a indemna pe cineva la un lucru care ar putea fi prudent nu este pacat.

Sa facem o analogie. Daca eu va indemn sa mai beti un pahar cand va vad deja un pic cherchelit este un pacat, deoarece betia este pacat. Dar, daca sotia dv ar maltrata copiii dv, a va indemna la separare nu ar fi pacat, fiindca separarea sotilor nu este pacat intrinsec.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.12.2012 at 12:51:40.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2012, 13:32:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, fiindca traiul in stare de despartire, atunci cand traiul impreuna devine imposibil, nu este pacat.

Deci numai a indemna pe altul la pacat este pacat. Dar a indemna pe cineva la un lucru care ar putea fi prudent nu este pacat.

Sa facem o analogie. Daca eu va indemn sa mai beti un pahar cand va vad deja un pic cherchelit este un pacat, deoarece betia este pacat. Dar, daca sotia dv ar maltrata copiii dv, a va indemna la separare nu ar fi pacat, fiindca separarea sotilor nu este pacat intrinsec.
Nimeni nu e in totalitate rau sau in totalitate bun. Ce este intr-o familie, numai ei stiu cu adevarat si bunul Dumnezeu. Care ingaduie, sau... plateste. Nimic nu se intampla pe lumea asta fara ingaduinta Lui. Daca ni se pare ca meritam mai mult si indraznim sa ne luam dincolo de cat ni se permite, s-ar putea sa picam din lac in puț.
Aparenta ne poate influenta in fel si chip. Iar sa dai un sfat atat de delicat, numai fiindca "vrei sa faci un bine", dar un bine cu... dus-intors, ca un muritor, nu ca un Dumnezeu, mie mi se pare lipsit de intelepciune. Pana la urma, cum ne mantuim? Avem cunostinta de planul pe care il are Dumnezeu cu fiecare dintre noi? Daca ne razvratim pentru fiecare necaz, nu cumva cartim si zicem ca... "Dumnezeu nu e drept?" Cu atat mai mult cand incercam sa intervenim in cazuri precum acesta care nu mi se pare atat de grav. Aici tot Dumnezeu poate aduce linistea si pacea!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am o mare nelamurire stefan florin Generalitati 8 21.09.2011 15:47:27
Mare nelamurire redandrei90 Generalitati 11 08.01.2011 15:50:58
Am o nelamurire mare!! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 14 28.12.2010 00:29:46
Mare nelamurire CristiArg Generalitati 8 19.06.2010 01:20:37
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45