Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2013, 17:39:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Ieroschimonahul Daniil Tudor

"Născut în anul 1899 la București, Sandu Tudor (pe numele său adevărat, Alexandru Theodorescu ) va fi, de-a lungul epocii interbelice, ofițer de marină și profesor de liceu, poet și publicist anticomunist și antifascist de renume. În 1948 devine călugăr, sub numele de Agaton, la Mănăstirea Antim din București. La Antim organizează și conduce gruparea Rugul Aprins. După o primă arestare și o detenție de trei ani, Agaton se așază în Schitul Cresna din judetul Gorj, unde este hirotonit ieromonah. Apoi îmbracă schima cea mare și devine ieroschimonahul Daniil, în Mănăstirea Neamț, de unde se va retrage la Schitul Rarău. E arestat de Securitate, în noaptea de 13/14 iunie 1958, și i se confiscă toate manuscrisele, după cum notează Bartolomeu Anania în volumul Monahul Daniil (Sandu Tudor)" - (Acatiste Ed. Anastasia, 1997).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2013, 17:46:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Astfel a dispărut, înghițită fără urmă, una din marile conștiințe ale Ortodoxiei românești. Conștiința - adică luciditatea, trezvia - s-a convertit, firesc, în mucenicie. Ce a rămas în urma unui om despre care se spune că a citit și a scris enorm? Niște cărți, câteva amintiri, regrete... și iată, o scrisoare, un îndreptar duhovnicesc care îl pune pe monahul Daniil în rând cu marii duhovnici-epistolieri din Răsărit și din Apus: de la Sf. Vincent de Paul la Ioan de la Valaam.
Scrisă la data de 27 februarie 1956, epistola de mai jos a zăbovit - până în 1998, când am copiat-o de mână și am publicat-o în revista "Biserica și probleme vremii" - pe fundul cufărului unui haiduc, la destinatarul ei, domnul George Ungureanu din Câmpulung-Moldovenesc: bucovinean, român de stirpe veche, meșter în snoave și povești, om al pădurii și stihiilor, muntean sfătos și deținut politic care a stat vreme de trei ani în intimitatea lui Alexandru Mironescu. În plină teroare comunistă a anilor 50, în pădurile Neamțului, Adevărul iradia bunătate și libertate." (M.P.)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2013, 17:48:32
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Epistola

"Prietene,

Mi-ai povestit cândva câte ceva despre dumneata, dureri, suferințe, încercări, și poate dacă am fi fost mai vechi prieteni mi-ai fi spus și de bucurii, căci nu este viață care să nu cuprindă și de una și de alta.

Te-am ascultat și, pentru că și viața mea e singuratică și plină de meditație în orice colț unde mă mișc, m-am gândit mult la cele ce-mi spuneai, precum și la cele ce observasem fără să-mi spui și de care poate nici dumneata nu-ți dai seama, căci omul nu se cunoaște bine pe sine niciodată, oricat s-ar studia.

Ți-am ascultat ultima povestire din care înțeleg prea bine că te zbați în interiorul făpturii D-tale ca un încarcerat. O, cum te înțeleg, ai vrea să scapi, să-ți simți sufletul iar ușor și liber, depărtat de umilințele și deznădejdea ce te-au copleșit, ai vrea să te agăți de ceva valabil, ceva deosebit, ceva mare care să întreacă tot ce ai trăit, să acopere totul și să te stăpânească numai acel ceva de care nici D-ta nu știi prea bine ce ai vrea să fie! Am observat că scrii, deci cunoști inspirația, e și ea o parte din acel ceva pe care îl dorești in viața D-tale încercată. Am observat că te duci kilometri ca să cunoști câte un om deosebit, ai fost la mănăstire, ai trecut prin toata gama începătorului în viață, trufie, sporovăială etc. dar am reținut că te-a mișcat ceva, te-a răscolit, ai plâns, te-ai cutremurat descoperind atâta renunțare, atâta iubire simplă și mare pentru Adevărul care e Hristos. Orbecăind, prietene, ai ajuns și aici, și de aici e posibil să-ți fi rămas în inimă, ca un moment emoționant, amintirea ceasurilor zguduitoare de tresărire a adâncimii sufletești. Când mi-ai povestit, pentru prima oară - deși te cunosc puțin - am observat pe chipul D-tale transfigurarea, luminița aceea scurtă, dar orbitoare, care urcă sufletele mari pe înălțimi unde unele rămân mai mult și creează, altele se coboară copleșite, însă transformate.

Pentru prima dată am simțit că sufletul D-tale mi-e frate; și e un frate mai mic, care mi-a dezvăluit cu încredere o latură a sa pe care și-a descoperit-o uimit și nici nu știe dacă o mai are: l-a străfulgerat o clipă, l-a zguduit - și el a rămas nehotărât, nesigur, cu vechile-i suferințe și regrete, cu viața prinsă cu odgoane groase de lut, ființă implantată adânc în minciună, în care se zbate și se chinuie - și din adâncuri tenebroase a zărit o clipă lumina de mai sus...

Această constatare m-a determinat să-și scriu, sunt o mulțime de lucruri pe care ar trebui să le faci pentru prima oară în viața D-tale, deoarece D-ta ești chemat să te desăvârșești. De aceea ai suferit atâtea lovituri, de aceea ai fost văduvit de atâtea lucruri, ai fost batjocorit, umilit, înfrânt, ca să te poți smeri, să înveți să te smerești. Retras în smerenie și în umilință voită, vei începe prin a cunoaște primii pași de libertate. Conștiința se va ușura brusc ca un arc. Sufletul îți va deveni simplu, inima sinceră ca a unui copil. O, ce fericit vei fi dacă vei reuși măcar o dată să cunoști această stare.

Dar pentru asta trebuie să te lupți cu D-ta însuți ca un leu, să-îi recunoști totul, și bine și rău, cu curaj, să te lepezi de păcatele grele, să te îndepărtezi de ce e murdar sau ce te-ar murdări prin cugetări sau fapte ca: răzbunari, ponegriri, bârfiri, ură, revoltă etc. - toate fac primul rău nouă înșine și... mai puțin obiectului urât. Acestuia poate să-i facă și un bine, poate să-l scutească de regrete, considerandu-și vina lichidată in fața urei ce i-o porți. Aici mă refer numai la drama D-tale familială.

Îndrăznesc însă să mă refer și la prieteni, fii atent, sufletul D-tale e derutat, credințele zdruncinate, o influență rea îți poate strica; și nu uita că cel mai bun prieten al omului gânditor este singurătatea, în ea te arăți cum ești, cu ea meditezi, chibzuiești, plănuiești, te umpli de spirit și înțelepciune și drumul D-tale își lărgește treptat suprafața pe care o netezește și o urmează înțelepciunea. Nu face caz de cunoștința nimănui, orice om e un biet om, azi e așa, mâine poate să fie altfel, nu te încrede în nimeni decât în Dumnezeu, pe care să-l rogi ca un copil să-ți dea putere, sănătate și pace sufleteasca.

În momentul de față D-tale nu-ți poate fi nimeni de folos, decât numai bunul Dumnezeu, căci ce om poate să te iubească, cu toate slăbiciunile și inegalitățile personale, în ceasul disperării, când nu mai știi ce vrei, nici ce-ți trebuie?

O femeie? E cel mai puțin folositor, ea te va sili pe nesimțite să-ți urnești întregul eu, încărcat de neliniști, spre ea, ca și cum ea ar fi centrul pământului! - Crede-mă, prietene, nimic nu-ți poate ajuta singur, gândind intens și cu curaj, smulgând lipsurile ce dăinuie înlăuntrul ființei bine păzite de vanitate și punând în locul lor sentimente mai proaspete, adânci și... așa de simple... iertarea, bunătatea, cumpătarea, răbdarea, sinceritatea etc.

De fapt, într-o scrisoare cât pot fi cuprinse din adevărurile trăite de o ființă asemeni D-tale încercată? Cu toată dorința ce am să te îndrumez, să te ajut, ar fi insuficiente bietele scrisori, chiar de ar fi mai multe. Nu-ți bate capul să afli cine ți le scrie, nu te-ar mulțumi mai mult. Aș vrea numai să reții și să crezi că ceea ce mă determină să-ți scriu e o oarecare asemănare de fire, cândva și eu m-am risipit iubind, urând, dorind una și alta din tot ce e omenesc și e pe lume. Și între ele aveam scurte răgazuri de inspirație, scriam, cugetam, apoi toate m-au obosit și am dorit ceva unic și sublim; pentru aceasta am făcut o mulțime de greșeli și am suferit, până am aflat că acel ceva e dragostea de Dumnezeu.
Cu bine!

P. S. Iți voi mai scrie, sper că scrisorile mele îți vor folosi câtuși de puțin. Fii discret, nu le arăta la nimeni, umple-ți viața cu aceste sfaturi sincere, nu e un subiect de roman ieftin; dar nu am ocazia să-ți vorbesc și simt o obligație morală să te ajut, să-ți țin de urât; cu ceva mai viu decât o carte.
Scuză-mi scrisul cu unele greșeli; îți scriu în fugă, printre foarte puținul timp pe care îl am, nu te interesa de formă, ci caută a înțelege fondul."
Reply With Quote
Răspunde