Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2008, 11:34:52
andreea_katalinna andreea_katalinna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2008
Locație: Suceava, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit oricine poate picta icoane?

Stiam ca intr-o vreme trebuia sa se respecte anumite canoane pentru a picta o icoana...Insa acum picteaza oricine....De fapt, si eu mi-am dorit sa dau la o facultate de arta sacra,pentru ca tot sunt la un lieceu de pictura...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2008, 18:14:39
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Nu toate picturile cu perjonaje din religie sunt icoane ,ci multe sunt doar picturi religioase.
Cand este canonizat un sfant,se stabileste de sinod,textul care reprezinta viata si minunile sfantului(adica cel se confirma de sinod a fi real cu siguranta),cum se picteaza icoana sfantului si randuiala de slujba pt praznuirea sfantului(in care intra troparul si condacul sfantului,acatistul sfantului si altele pt pravila zilei sfantului).
Deci pt fiecare sfant trebuie cautat canonul sfantului pt a gasi modul cum se picteaza acel sfant!
Felul cum se picteaza sfintii in biserica face parte din Erminie!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2008, 16:44:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Oricine poate picta pentru el ,dar pana la scoaterea lor pe piata sau punerea lor in Biserica e drum lung..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2009, 20:15:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Indraznesc sa spun ca nimeni nu poate picta pentru el. Vad o mare indrazneala si ne-frica in a incerca sa pictezi chipurile sfinte, fara ca, mai inainte tu insuti sa ajungi sa simti ca un chip sfant.

De ce vechile icoane si fresce au pana astazi un puternic duh si o minunatie inegalabila? Deoarece aceia simteau mai intai ei lumea de dincolo, o traiau in inima lor, o simteau, o vedeau, o miroseau, o gustau. Apoi, cu smerenie si frica in inima, indrazneau sa picteze. Si nu erau multi pictori (zugravi) de icoane.

Pictorul de azi ia cartea cu erminii si canoane si picteaza ce poate si el. Imi cer iertare fata de cei ce simt cu adevarat ceea ce lucreaza. Cu toate ca aceia care simt cu adevarat, recunosc ei insisi ca nu sunt vrednici sa faca lucrarea la care sunt chemati, dintr-o sincera smerenie.

Un pictor postea de cand punea mama pe pensula si pana cand termina, se ruga zilnic, facand un mare canon inchinat celui/celei pe care o lucra in icoana. Totul avea o unitate imensa si o profunzime aproape uitata.

Imi cer iertare celor care picteaza astazi. Insa atat de rar mai raman fara cuvinte in fata unei icoane noi. Mult prea rar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2010, 20:03:02
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E la fel de adevarat ca pictorul lucreaza icoana pe cat este de adevarat ca icoana il lucreaza pe el. Nu cred ca e nevoie sa-ti ceri iertare pentru critica. E cu neputinta ca toti care se apuca de lucru sa picteze "din prima" ca Teofan Grecul sau ca Manuel Panselinos. Nici chiar acesti fericiti parinti n-au fost desavarsiti de la inceput. Prin urmare, poate e mai bine sa consideram ca desi priceperea unora este putina, lucrarea insasi ii va face mai buni, si nu numai ca artisti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Icoane vidoveczandrei Moaste 25 23.08.2011 23:28:00
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Icoane cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 5 12.09.2010 20:14:53
icoane adelasibiu Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2010 11:28:01