Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 24.05.2021, 12:01:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dovezi? Pentru ca ai scris zeci de posturi si nu ai adus nici o dovada.

Din nou, nu ai nici cea mai mica dovada de observabilitate directa.

Ai vazut tu asta? Sau doar elucubrezi ca de obicei?

Propui o ipoteza - ce aduci in sprijinul ideii astea?
Întreabă-l pe Felix. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #352  
Vechi 24.05.2021, 12:30:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cap coada se poate reproduce si observa direct.

Fiul minciunii Moroco, ramane in conspirationism si refuza el insusi sa reproduca si sa vada.

Plus ca se vede din avion suficient.

Adica e mare si se vede cu ochiul liber.

Negationistul Moroco baga capul in pamant ca strutul si stratelgia lui de argumentare este: "nu vreau sa aud nimic sa vad nimic pt ca este cum spun eu".

Adica el nu vrea nici sa vada dovezi nici sa reproduca de unul singur ca de.. este atatde evident incat nu e nevoie decat sa... Crezi

Adica neaga si refuza si ... sa vada el cu ochiul lui.

Last edited by gpalama; 24.05.2021 at 12:33:07.
  #353  
Vechi 24.05.2021, 16:30:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cap coada se poate reproduce si observa direct.

Fiul minciunii Moroco, ramane in conspirationism si refuza el insusi sa reproduca si sa vada.

Plus ca se vede din avion suficient.

Adica e mare si se vede cu ochiul liber.

Negationistul Moroco baga capul in pamant ca strutul si stratelgia lui de argumentare este: "nu vreau sa aud nimic sa vad nimic pt ca este cum spun eu".

Adica el nu vrea nici sa vada dovezi nici sa reproduca de unul singur ca de.. este atatde evident incat nu e nevoie decat sa... Crezi

Adica neaga si refuza si ... sa vada el cu ochiul lui.
N-am de ce sa mint. Vad ape plate ce inconjura pamatnul-insule si orizont perfect drept iar daca ma inalt cu balonul sau avionul vad de jur imprejur un cerc luminos plat si un orizont perfect drept de jur imprejur.

De ce as sustine ca vad o sfera? De ce as sustine ca daca merg perfect drept-laser prin aer defapt nu merg perfect drept ci ca ma invart dupa o sfera cum sustin globistii sau dupa un pol nord cum sustin farfuristii?

N-am de ce sa dau dreptate puilor lui Miunhauzen ce se grozavesc pe sfinvers laudandu-se ca pescarii si vanatorii cu trofeele lor..: fraierii de ortodocsi care pun botul la teoriile eretice ale lumii.

E simplu deci sa-ti dai seama ce vezi si ce se vede de sus: un cerc luminos exact asa cum este scris in Scripturi. Deci si noi vedem asa cum vede Dumnezeu. De ce as minti? De ce m-as ascunde cu capul in nisip? De ce as evita sa spun sincer ceea ce vad?

Nu eu sunt cel ce mint! Asta se vede si se intelege, ceea ce am prezentat in Teoria PacMan3D-nD.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.05.2021 at 16:38:24.
  #354  
Vechi 25.05.2021, 03:10:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine-i Felix? Cosmonautul din cele 2 imagini?
Mie mi se par curbe amandoua, si FLAT si FAKE.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #355  
Vechi 25.05.2021, 18:00:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
N-am de ce sa mint. Vad ape plate ce inconjura pamatnul-insule si orizont perfect drept iar daca ma inalt cu balonul sau avionul vad de jur imprejur un cerc luminos plat si un orizont perfect drept de jur imprejur.
Poti sa imi spui cum vezi tu pamantul plat din aer?

Ca in momentul asta tu folosest pe post de argumentatie o generalizare incorecta de la local la general.

De fapt tu ce afirmi este "eu vad local pe raza de 5-10 km" ca pamantul PARE plat

DECI CA SI CONSECINTA "AR TREBUI" SA FIE PLAT GENERAL.



Si din spatiu cum il vezi? tot plat? Pentru ca tu vezi pe orizontala CEVA LOCAL, pe raza mica.

Dar nu vezi din spatiu nimic.


Asa ca ocolesti intrebarea prin raspunsuri PARTIALE SI MINCINOASE SI PRIN GENERALIZARE INCORECTA.

Asta este "tehnica ta de raspuns", minciuna si generalizarea de la local la general.


Fiul minciunii, din spatiu cum vezi tu pamantul? L-ai vazut? Pentru ca prin conspirationism negi orice dovada adusa pentru "vederea din spatiu".

Dar tu cum ai vazut pamantul pe verticala si nu pe orizontala ????

Pui al tatalui minciunii care te invata sa te minti si sa nu gandesti
  #356  
Vechi 25.05.2021, 18:00:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cine-i Felix? Cosmonautul din cele 2 imagini?
Mie mi se par curbe amandoua, si FLAT si FAKE.
Este vorba despre unul care imbracat intr-un costum a sarit de foarte de sus. Felix Baumgartner parca.
  #357  
Vechi 25.05.2021, 18:06:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Pe scurt Teorel, tu ai o abordare in 2 pasi:

1. Ai doar 2 argumente locale apa si vasele (babismele clasice) pe care le generalizezi.

2. Si restul rezolvi prin conspirationism, ignorare, negationism sau altele. Cand te uiti la pamant din spatiu si vezi ca e rotund - nu exista. Cand te uiti din avion - nu se poate, samd.... negationsim ieftin fara dovezi. Nu iti convin astea si nu vrei.


Pe scurt tu rezolvi printr-o eroare de logica, prin generalizare incorecta si prin negarea a "orice" nu iti convine.

Adica esti un mincinos ordinar care nu intelege nici ce face si nici nu il duce capul sa gandeasca ce i se spune.


Adica nici nu poti tu personal, dar nici nu poti sa vezi ce ti se zice.




Arati ca aia din ilumination, ca minionii, cam asta e poza ta de "inteligent".

O sa folosesc comparatia pe care tu ai dat-o pentru tine aia cu minionii.

MOROCO - ipostaze multiple de intelepciune
  #358  
Vechi 26.05.2021, 12:54:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poti sa imi spui cum vezi tu pamantul plat din aer?

Ca in momentul asta tu folosest pe post de argumentatie o generalizare incorecta de la local la general.

De fapt tu ce afirmi este "eu vad local pe raza de 5-10 km" ca pamantul PARE plat

DECI CA SI CONSECINTA "AR TREBUI" SA FIE PLAT GENERAL.
Domnule, atat cat vad asta vad ceea ce vad si spun ca vad. Nu folosesc nicio generalizare incorecta, nicio argumentatie cu vreun scop ascuns. Nu vad doar 5-10km ci sute de km sau mii de km. Depinde cat de sus ma ridic cu balonul.


Citat:
Si din spatiu cum il vezi? tot plat? Pentru ca tu vezi pe orizontala CEVA LOCAL, pe raza mica.
Dar nu vezi din spatiu nimic.
Din balon cu cat te ridici tot mai mult tot aia vezi: un cerc luminos inconjurat de un orizont perfect drept. De ce as minti si as confunda cercul cu sfera? De ce as sustine ca de sus, cu cat ma ridic mai sus incep sa vad asa pe mijloc, un mijloc bombat si mai sus ca sa sustin ca vad o sfera?

Citat:
Asa ca ocolesti intrebarea prin raspunsuri PARTIALE SI MINCINOASE SI PRIN GENERALIZARE INCORECTA.
Nu ocolesc si nu mint ci spun exact ceea ce vad! N-am voie sa cred ceea ce vad ca vii tu sa-mi spui ca mint si ca vad ce zici tu ca vad? Nu vad ce zici tu ceea ce vad eu aia vad. De ce ar trebui sa mint ca ma persecuti tu mintind ca evit si ca generalizez incorect? Pai nu generalizez nimic ci spun ca atat cat vad aia vad: un cerc luminos inconjurat de orizont drept perfect si pe care nu-l confund cu o sfera!

Citat:
Asta este "tehnica ta de raspuns", minciuna si generalizarea de la local la general.
Ce tehnica? Ce minciuna? Nu vezi ca tu vrei sa ma fortezi sa spun ca vad ceea ce nu vad? Nu vezi ca tu vrei sa generalizez ceva in favoarea ta si daca nu o fac atunci susti ca mint? Tu esti vicleanul nu eu, tu ai tactici de manipulare si generalizare eronata. Eu ti-am marturisit ceea ce vad si ceea ce se vede pe orice film facut din balon si care foloseste lentile corecte. De ce negi evidenta sustinand ca se vede altceva decta vede toata lumea? Asa cum vad asa vad toti oamenii si toti pot sustine exact ceea ce vad: un cerc luminos inconjurat de orizont perfect drept, circular, si acest cerc nu poate fi confundat cu o sfera oricat te-ai inalta!

Citat:
Fiul minciunii, din spatiu cum vezi tu pamantul? L-ai vazut? Pentru ca prin conspirationism negi orice dovada adusa pentru "vederea din spatiu".
Tu esti pui de baron de Miunhauzen nu eu caci tu negi evidenta filmelor de pe youtube prezentate ca sa crezi in bile facute in fotoshop. Nu pricepi ca oricat de sus te inalti tot un cerc luminos vezi? Daca vrei sa-l confunzi cu o sfera e treaba ta. Eu stiu un lucru. Daca treptat te inalti si tot un cerc il vezi mereu, de ce de la o inaltime mai inalta sa mint si sa sustinc ca incep sa vad o sfera?

Citat:
Dar tu cum ai vazut pamantul pe verticala si nu pe orizontala ????

Pui al tatalui minciunii care te invata sa te minti si sa nu gandesti
Tu esti ala ce vrea sa ma invete sa mint si sa cred in minciuni!

Pamantul pe orizontala l-am vazut cu apa plata iar pe veritcala l-am vazut din filmarile din balon care ne prezinta un cerc luminos inconjurat de orizont drept , cerc in jurul camerei! N-am niciun interes sa sustin ca vad altceva. Tu de ce nu accepti realitatea ca sa ne spui tu ce vezi? Ia spune tu ce vezi fara interese ascunse si fara argumentatie si fara tactici de manipulare!

Ce vezi dumneata domnule pui al baronului de Miunhauzen care sustine ca stie el mai bine ca mine ceea ce vad eu? Hai prezinta-ne ce vezi?

Daca vezi si tu un cerc luminos inconjurat de orizont perfect drept, cerc, hai spune de la care inaltime incepe sa se vada cercul ca o sfera? De ce ar deveni cercul sfera daca te inalti mai sus? Cercul cu cat te inalti se vede ca ramane cerc. Daca ar fi sfera atunci cu cat esti mai aproape de sfera se vede ca este o sfera. De ce? Pentru ca ar trebui sa vezi cum marginile cercului se lasa in jos in jurul centrului cercului care devine asa ca un deal. Asta nu se intampla. Pentru ca asta nu se intampla atunci o duci tu impreuna cu prietenii tai de baroneala, o duceti la distanta foarte mare ca sa poti acolo confunda cercul cu o sfera. De la o distanta foarte mare orice cerc poate parea sfera. Ca sa-ti dai seama trebuie sa te apropii! Apropiindu-te, ”sfera” devine cerc si-ti dai seama ca e cerc. Voi zice-ti invers, ca de la distanta se vede mai clar ca e sfera. Luna de unde stii ca e o sfera in partea ei vazuta? Daca si ea e un cerc luminos? Ca sa-ti dai seama trebuie sa te apropii si nu sa te departezi. De la distanta mare oricine confunda cercul, discul cu bila-mingea. Cum faci sa-ti dai seama daca e sfera sau e cerc-disc? Te apropii si apropiindu-te constati ca vezi un cerc luminos si mai jos, pamant-insule inconjurat de ape plate. Vezi cumva altceva decat mine domnule pui al baronului de Miunhauzen?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.05.2021 at 13:07:03.
  #359  
Vechi 26.05.2021, 13:08:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Din balon cu cat te ridici tot mai mult tot aia vezi: un cerc luminos inconjurat de un orizont perfect drept. De ce as minti si as confunda cercul cu sfera? De ce as sustine ca de sus, cu cat ma ridic mai sus incep sa vad asa pe mijloc, un mijloc bombat si mai sus ca sa sustin ca vad o sfera?
De unde stii ca "tot aia vezi" ???

Ce dovezi ai aici? Asta este o ipoteza nicidecum o certitudine asa cum o vinzi tu, prin generalizare.

1. Ai vazut tu cu ochii tai ?

2. Au vazut altii cu ochii lor ?

3. Ce dovezi de observabilitate directa ai ? Cum de iti permiti sa afirmi ca vezi ceva cand tu.. de apt nu vezi.

Tu de fapt presupui ca vezi, dar nu vezi nimic.

Doar iti inchipuiesti ca vezi, cand de fapt ce zici tu "vezi" este de fapt "prespui ca vezi".

Cum treci de la presupunere la certitudine. Cum sustii tu certitudinea? Doar pe "credinta"?
  #360  
Vechi 26.05.2021, 13:28:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pe scurt Teorel, tu ai o abordare in 2 pasi:[/b]

1. Ai doar 2 argumente locale apa si vasele (babismele clasice) pe care le generalizezi.

2. Si restul rezolvi prin conspirationism, ignorare, negationism sau altele. Cand te uiti la pamant din spatiu si vezi ca e rotund - nu exista. Cand te uiti din avion - nu se poate, samd.... negationsim ieftin fara dovezi. Nu iti convin astea si nu vrei.
Apele plate nu sunt babism sau conspirationism. Presiunea si incompresibilitatea lichidelor impune ape plate la suprafata.
Nu neg, nu ignor, nu conspir cu nimeni. Din avion, din balon, de la orice distanta vezi un cerc luminos inconjurat de orizont perfect drept. Din centrul cercului nu se ridica niciun deal ca sa cred ca vad o sfera. De la distanta foarte foarte mare, orice disc se confunda cu o sfera mai ales daca lumina cu care este luminat discul se afla in centrul discului luminos. La extremitati luminanta scade si acest efect cauzeaza ILUZIA optica incat ti se pare ca vezi o sfera.


Citat:
Pe scurt tu rezolvi printr-o eroare de logica, prin generalizare incorecta si prin negarea a "orice" nu iti convine.
Nu rezolv nimic, nu este nicio eroare, spun ce vad si ce inteleg ca vad.

Citat:
Adica esti un mincinos ordinar care nu intelege nici ce face si nici nu il duce capul sa gandeasca ce i se spune.
Spui prostii despre mine ca de obicei. Tu esti mincinosul care neaga evidenta si n-are curajul sa spuna ceea ce vede. Nu-l lasa globalaii sau farfuristii.


Citat:
Adica nici nu poti tu personal, dar nici nu poti sa vezi ce ti se zice.
Din dreptul tau mi se zice minciuni, hule, insulte, abureli, aberatii, nesimtiri, blesteme, demonstratii absurde si altele... vad ce mi se spune!

Citat:
Te descrii perfect!

Citat:
Arati ca aia din ilumination, ca minionii, cam asta e poza ta de "inteligent".

O sa folosesc comparatia pe care tu ai dat-o pentru tine aia cu minionii.
N-are importanta cine esti, cum esti, cum arati, ce inaltime sau culoare a pielii ai daca ai curajul sa nu minti si sa marturisesti ceea ce vezi. Tu se pare ca nu poti sa vezi ci marturisesti ceea ce te-au prelucrat globalaii ca vezi.

Si apoi ca un caine ”credincios” sari si latrii ca un ”curajos” defapt neavand puterea sa afirmi exact ceea ce vezi!

Hai spune, tu ce vezi? Arata-mi filme si imagini si spune ceea ce vezi. Dar spune ceea ce vezi si in filmele prezentate de altii care nu sunt trucate sau prelucrate sau folosesc lentile ce bombeaza!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.05.2021 at 13:38:18.
Subiect închis