Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #6  
Vechi 07.06.2018, 18:12:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E surpinzator sa spui aceste lucruri si sa nu le intelegi, avand in vedere ca esti credincios ortodox. Desi toate icoanele sunt sfinte icoane exista si icoane numite "facatoare de minuni", cu o mai mare putere. Am mai intalnit aceste conceptii la parintele Pruteanu, poate de acolo le-ai luat.
Nu sunt obligat să cred orice mărturie de pe internet care nici măcar nu pare că e scrisă de un cadru didactic, să ne fie cu iertare e cam dezordonat testimonialul.
Apoi n-aș fi comentat nimic dacă nu ar fi apărut pasajul din care subliniez:

Citat:
În prealabil postat de veros ica Vezi mesajul
MERGETI IN LOCASURILE DOMNULUI...MERGETI SI RUGATI-VA CU CREDINTA...IAR EL , CU SIGURANTA, VA VA AJUTA...ASA CUM A FACUT SI CU MINE...MERGETI LA ICOANELE FACATOARE DE MINUNI DE LA CELIC DERE...ACOLO EU MI-AM GASIT SALVAREA...
Dacă ar fi zis mergeți în lăcașurile Domnului, nu era nimic care să atragă atenția, dar așa mergeți la Celic Dere, mie îmi sună a reclamă disperată cu trimitere.

Da de ce mergeți la Celic Dere ?

La cum e alcătuit testimonialul agonie-disperare-soluția minune, tare mi-e că e creația unui apropiat al mănăstirii de acolo, nu știu călugăr, femeie de încredere, rudă de călugăr care o fi fost rugat să dea o mărturie pe net să mai vină oamenii.

Să-mi fie cu iertare dacă vorbesc cu păcat față de autoarea topicului, nu o fac în zeflemea.

Nu contest că există icoane făcătoare de minuni, dar Părintele Pruteanu semnala o situație particulară care există în spațiul ex sovietic Rusia și Rep. Moldova.

Și-o fi pus mai multă lume întrebarea de ce explozia asta de minuni la icoane în special în anumite spații geografice, însă în altele cu tradiție mai veche ortodoxă gen Grecia unde există icoane făcătoare de minuni legendare chiar pe Athos, nici ierarhii și nici preoții nu țin cu orice preț să înstăpânească un obicei de masă în sensul acesta, deși ar avea toate argumentele.

Nici pr Pruteanu nu cred că a criticat icoanele făcătoare de minuni, ci o anumită buluceală de gloată care se face în fiecare an, care are în spate o raportare comercialo-magică, Dumnezeu nu e obligat să facă minuni pentru noi și e chiar ispitire a lui Dumnezeu să umbli pe la biserici și mănăstiri numai pentru a observa fenomene miraculoase sau să dai la o parte alte parohii numai pentru că nu au aceeași faimă de miracole.

Eu mi-am mai manifestat nemulțumirea față de unele idei ale părintelui Pruteanu, dar nu țin cu orice preț să fiu contra lui, el are și lucruri bune nu vreau să-i iau din merite și nu sunt nici fanul lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.06.2018 at 18:20:42.
Reply With Quote