Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2011, 19:04:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Prezentarea cartii E posibila mantuirea in sec XXI?

Astazi,dupa prorociile Sfintilor Parinti,traim intr-o lume adancita in ispite crunte.Nu exista literatura patristica contemporana,pentru ca nu mai sunt indrumatori sfinti care sa scrie despre mantuirea omului.In cartile Parintilor din vechime descoperim cu greu raspunsuri la dilemele si problemele actuale.In mare parte,oamenii de azi nu pot intelege si nici practica sfaturile acestora.Singura modalitate de a deprinde aplicarea lor corecta este sa apelam la sfaturile pastorilor si ale duhovnicilor din zilele noastre care au dragoste pentru invataturile sfintilor si se straduiesc sa le urmeze.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2011, 19:12:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Eu in prezent citesc "Vanatorii de zmeie" de Khaled Hosseini.Prezinta destinul unei familii pe fondul contextului istoric,politic din Afganistan in cea de-a 2-a jumatate a secolului trecut.
Ai ce invata din poveste...
Si filmul este foarte bun, l-am vazut acum vreo doi ani.
S-ar putea sa iti placa si Persepolis, animatie frantuzeasca din 2007 care urmareste povestea unei tinere fete si impactul pe care revolutia iraniana din 1978 l-a avut asupra vietii ei.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2011, 19:15:11
gicutabacaru gicutabacaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Doar ce am terminat de citit "1984" de George Orwell si "Minunata lume noua" de Aldous Huxley. Remaracabil la aceste carti este cat de profund subliniaza ce se intampla din punct de vedere social , psihologic si politic in viata noastra de zi cu zi, cum suntem manipulati si influentati de "sistem" si incotro se indreapta aceasta lume fizica.
M-au facut sa-mi dau seama ca de fapt acei reprezentanti ai bisericii care sunt impotriva controlului si conditionarii umane nu vorbesc degeaba, dand exemple de experimente facute pe oameni si rezultatele uimitoare ale acestora. Tind sa cred ca in acest moment, doar biserica ne mai da o directie catre o gandire coerenta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2011, 19:16:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Momentan citesc:
"Finding God's Will for You" -- Francis de Sales
"Confesiuni" -- Sf. Augustin

Am citit: "Ortodoxia pentru postmodernisti" -- Savatie Bastovoi
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2011, 21:56:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Eu in prezent citesc "Vanatorii de zmeie" de Khaled Hosseini.Prezinta destinul unei familii pe fondul contextului istoric,politic din Afganistan in cea de-a 2-a jumatate a secolului trecut.
Ai ce invata din poveste...
Da, si mie mi-a placut!
Mai mult insa mi-a placut de acelasi autor 'Thousand splendid suns' - in care este vorba despre cam aceeasi perioada, descrisa insa mai mult din interiorul Afganistanului, si povestita sub forma vietii a doua femei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2011, 21:59:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citesc The Problem of Pain de C.S. Lewis (foarte buna 'teodicee', desi sunt o mare fana a lui Lewis cartea asta nu o mai citisem), recitesc Persuation de Jane Austen (cred ca le stiu cam pe dinafara pe toate dar nu ma satur de ele) si incep The part of the Lion de Charles Williams (un autor crestin mai putin cunoscut, prieten cu Tolkien si Lewis).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2011, 22:06:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

"Stiinta si razboiul sfarsitului lumii" de Virgiliu Gheorghe.
Stiu ca v-am plictisit deja cu cat am laudat aceasta carte pe diverse threaduri..
Dar gasesc ca este extraordinara.
Mi-a schimbat perceptia asupra realitatii, m-a facut sa-mi reordonez prioritatile etc..

Partea buna e ca nu este nevoie sa o cumparati pt a o citi, exista in format audio pe internet (eu o ascult de pe situl radio unison - atentie, nu e ortodox - cand merg la sala, cand gatesc etc..).

Unele idei din aceasta carte le-am gasirt vehiculate/aplicate in unele filme mind bending, cum ar fi Inception sau The imaginarium of dr. parnassus sau The box.. (filme care exploateaza ideea ca imaginarul este mai "real" decat realitatea).


Recomand carrtea aceasta.. este f utila.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2011, 22:12:28
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Etica crestina personala"(Henry),,A visit from from the Goon Squad"(Jennifer Eagen), ,,Leap of Faith"(Regina Noor),,Comentariu integral la Evanghelia dupa Ioan"(Andre Scrima), ,,Alexander the Great"(Fox)

Offtopic(sorry)pentru filme:,,Discursul Regelui" si ,,Cautandu-l pe Richard"(Al Pacino genial)

Last edited by Scotsman; 06.02.2011 at 22:54:35.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2011, 22:24:50
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit ''Ultimul devorator de pacate'' de Francine Rivers

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .
''Ultimul devorator de pacate'' de Francine Rivers , se intampla prin sec XVII prin Scotia , acolo aveau un obicei , cand o persoana murea , in noaptea inmormantarii , venea un ''devorator de pacate'' un om ales special pt asta , si i se oferea de catre rudele decedatului , mancare , prin acest lucru acest ''devoratorul de pacate '''lua asupra sa pacatele intregii vieti a celui mort, pana la urma apare un predicator si dezvaluie adevarul cum , ca numai Iisus Hristos poate lua asupra Lui pacatele noastre, are ceva influente crestine , foarte frumoasa cartea v o recomand,


http://www.youtube.com/watch?v=sBJpmbbERFk Aveti aici trailerul acestui film


A si am mai citit ''Ne vorbeste parintele Cleopa '' cateva volume , fiindca mai am de completat colectia
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2011, 22:33:06
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, si mie mi-a placut!
Mai mult insa mi-a placut de acelasi autor 'Thousand splendid suns' - in care este vorba despre cam aceeasi perioada, descrisa insa mai mult din interiorul Afganistanului, si povestita sub forma vietii a doua femei.
Am citit-o:).
"Splendida cetate a celor o mie de sori".Ambele povesti sunt triste...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 12:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 11:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 13:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 14:23:27