Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.11.2011, 15:50:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
PS: Ar fi corect ca să răspundem fără să ne uităm pe net. Adică cine știe răspunsul pe dinafară, nu cine știe să caute. Este doar o propunere.
Atunci ar participa doar ce care stiu...eu unul consider un exercitiu cautarea raspunsului si astfel invatatura...eu m-as simti exclus din acest joc...oricum nu intru pentru ca nu stiu ce intrebari sa pun...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.11.2011, 16:01:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Atunci ar participa doar ce care stiu...eu unul consider un exercitiu cautarea raspunsului si astfel invatatura...eu m-as simti exclus din acest joc...oricum nu intru pentru ca nu stiu ce intrebari sa pun...
si eu zic la fel.
Plus ca in ciuda faptului ca anumite lucruri le-ai stiut odata, cu timpul se asterne uitarea peste ele. Si e important sa mai reiei studiul ca sa le scoti de la naftalina.
Iar altele poate nu le-ai stiut, dar e o ocazie potrivita sa te informezi despre ele.
Asa putem afla cine a fost Sf Maxim Marturisitorul, Sf Marcu Eugenicul , care au fost sinoadele si ce au tratat ele s.a.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.11.2011, 17:48:04
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
E vorba de unii dintre cei mai indragiti sfinti marturisitori:
Sfantul Maxim Marturisitorul, caruia ptr indrazneala de a se impotrivi imparatului si a indemna si pe altii la marturisirea dreptei credinte i s-a taiat limba si mana dreapta Si ucenicul sau, sfantul Anastasie, care a patimit la fel.
Mi s-a parut extraordinar faptul ca era un om impotriva unui sistem. Fratii sai, episcopi, preoti si calugari l-au judecat, l-au batut crunt, cu toate ca era un batranel respectabil care avea 75 de ani reprosandu-i cu dispret"Ce crezi ca numai tu o sa te mantuiesti?"
Si sfantul a refuzat sa se impartaseasca cu ereticii.
Asemen asa bine seamana situatia cu cea contemporana. Cati ierarhi, preoti, calugari nu imbratiseaza ecumenismul? Totusi si azi mai sunt"Sfanti Maxim", care isi mai ridica glasul si striga. dar acestia, la fel ca si sfantul Maxim sunt considerati nebuni, lipsiti de dragoste, in schisma cu BO.
Ai raspuns cum as fi raspuns si eu!...
Dar in cartea de IBU (material de seminar de la Fac. de Teologie) sunt evidentiati ca principale victime Sfantul Maxim Marturisitorul :) si Papa Martin.
Papa Martin, dupa dezbaterile cu Sfantul Maxim, a convocat (dupa aparitia decretului imparatului Constantin II) sinodul din Lateran unde a fost combatuta erezia monotelista. Nu imi este insa clar care a fost soarta suveranului Pontif in urma pedepsei imparatului.
Poate cineva dintre fratii catolici sa ne dea o mana de ajutor aici? (informatii suplimentare)

Cat despre Sfantul Maxim, intr-adevar a luptat singur impotriva, practic, unei crestinatati intregi (multi dar debusolati) si ... a invins! Ca dovada, zic eu intru folos duhovnicesc, ca omul care este cu adevarat iubit de Hristos, se afla mereu in majoritate, chiar impotriva lumii intregi de-ar lupta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.11.2011, 18:53:11
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Ce cult crestin are o istorie paralela cu Biserica pana prin preajma secolului 4?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.11.2011, 18:57:39
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Ce a vazut mai exact imparatul Constantin (cruce) pe cer si unde.Ce religie a avut.Cand s-a convertit la crestinism?Cine l-a botezat si cand.. Sub ce botez s-a botezat... Ce religie avea Eusebiu de Cezareea?Ce s-a discutat la primul sinod ecumenic?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.11.2011, 20:15:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Ce a vazut mai exact imparatul Constantin (cruce) pe cer si unde.Ce religie a avut.Cand s-a convertit la crestinism?Cine l-a botezat si cand.. Sub ce botez s-a botezat... Ce religie avea Eusebiu de Cezareea?Ce s-a discutat la primul sinod ecumenic?
hopa..mai incet..ia-le una cate una. Cand le vine randul:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.11.2011, 21:46:14
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Incepeti cu care vreti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.11.2011, 15:26:46
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri și pentru aprecieri. :)
M-a bucurat mult dorința voastră de a participa la acest concurs online. :)
Într-adevăr, așa cum ați scris unii dintre voi, ar trebui să avem și o bibliografie clar stabilită și să răspundem la întrebări arătând consecințele pe care evenimentele istorice le au în zilele noastre.
Regret sincer că, zilele acestea, n-am posibilitatea de a mă ocupa de topic-ul acesta așa cum ar trebui... dar observ că voi sunteți foarte activi și bine informați în privința istoriei Bisericii, ceea ce mă bucură mult.

Observ că ați răspuns corect la prima întrebare și ați postat alte câteva întrebări deosebit de interesante.
Voi încerca să răspund la întrebările la care nu s-a răspuns până acum (sper să nu sar vreo întrebare din neatenție) și vă aștept să reintrați în joc fiindcă am văzut că, de câteva ore bune, n-ați mai postat nimic.

Numai bine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.11.2011, 15:43:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Ce cult crestin are o istorie paralela cu Biserica pana prin preajma secolului 4?
Nu-mi dau seama la ce cult creștin te referi... Toate ereziile care s-au despărțit de Biserică până în sec. IV au avut, până la această dată, o istorie paralelă cu Biserica. Poți da un indiciu? :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.11.2011, 16:03:28
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Nu-mi dau seama la ce cult creștin te referi... Toate ereziile care s-au despărțit de Biserică până în sec. IV au avut, până la această dată, o istorie paralelă cu Biserica. Poți da un indiciu? :)
Esenii, Nazarenii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 16.05.2012 00:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 23:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 23:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 14:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 19:47:32