Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 06.07.2012, 17:26:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu inteleg expresia; daca ati vrut sa spuneti ca am capul mic si creierul joaca in el sa stiti ca nu ma supar. Chiar de loc. Putin mi s-a dat, putin mi se va cere.
Nu e cazul să vă subestimați, nu asta am vrut să spun. E doar o expresie întoarsă ca la Ploiești.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Era vorba pur si simplu ca intotdeauna comentati si judecati paiul din ochiul aproapelui fara sa va vedeti birna proprie.Judecati mereu ce se intimpla in ograda altuia, iar cind intram mai in amanunt constatam ca ceea ce criticati creste frumos si viguros in ograda dumneavoastra.
Am pus Punct pe acest subiect.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si daca vorbim de modelul primilor crestini, dumneavoastra aveti doar o amintire a lui Hristos in timpul serviciului divin. Biserica Catolica (si cred ca si cea Ortodoxa) Il are prezent pe Insusi Domnul nostru Isus Hristos in timpul Sfintei Liturghii.
Oriunde se adună doi sau trei în Numele Lui, El este prezent în mijlocul adunării. Mat.18,20.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Exact ca in versetul din Matei pe care ni l-ati indicat, Hristos este prezent cu noi, se jertfeste din nou pentru noi, iar noi asistam la patima si moartea Lui si asteptam revenirea Lui in slava. Asa ca, si la acest capitol, sinteti departe de modelul crestinilor din Matei
Noi înțelegem din Scriptură (chiar din cea catolică) că Hristos S-a jertfit o dată pentru totdeauna:

"Când a murit, El a murit pentru păcat o dată pentru totdeauna, dar acum este viu; El trăiește pentru Dumnezeu." (Rom.6,10 - Biblia Catolică)

Înțelegem de asemenea că doar cei căzuți de la credință Îl răstignesc din nou pe Hristos ("în ei înșiși"- cum paradoxal spune versiunea catolică) Evrei 6,6.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mi se pare destul de arogant din partea dumneavoastra sa spuneti ca sinteti asemenea apostolilor
De ce-mi răstălmăciți vorbele? Știindu-vă aplecarea spre dezinformare, special am pus în paranteză:

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
(fiți liniștită, eu nu sunt unul dintre ei)
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
nici unul dintre dumneavoastra nu si-a lasat familia, casa, averea pentru Hristos.
Fiți rezonabilă! Încă n-ați avut ocazia să-i recenzați pe toți cei 18.000.000 de adventiști...
  #522  
Vechi 06.07.2012, 17:29:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Pai asta afirma unanim teologiile crestine principale (ortodoxa, romano-catolica, protestanta): Mantuirea omului este darul lui Dumnezeu (ce nu poate fi "cumparat" cu fapte bune). "Nu voi M-ati ales pe Mine ci eu v-am ales pe voi". Acceptarea darului mantuirii se vede in faptele omului care sunt roadele conlucrarii cu harul Duhului Sfant
Mantuirea este un dar nu un troc (schimb): Doamne iti dau un "sac" de fapte bune si tu imi dai in schimb mantuire muuuulta pe masura sacului de fapte bune.
Mă bucur să văd în sfârșit o atitudine conciliantă și foarte biblică de altfel în privința mântuirii. Subscriu întrutotul.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Probelma este insa definirea mantuirii.
Chiar și în ce scrieți mai departe pot confirma că se aseamănă cu doctrina adventistă a mântuirii. Desigur, sunt unele mici diferențe, dar nu e cazul să adăugăm noi puncte de dispută...
  #523  
Vechi 06.07.2012, 17:31:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
HARUL il primesti cand ai credinta+ ai facut fapte bune.
Precum dl. Eugen7, nici eu nu pot fi de acord cu această afirmație. Poate dacă citeați linkul dat de mine, vă lămureați cum e cu harul și mântuirea.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Atunci cand devii credincios nu primesti la pachet si faptele.
Nu primești, și poate totuși primești ceva:

"Pentru că a Lui făptură suntem, zidiți în Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gătit mai înainte, ca să umblăm întru ele." (Efes.2,10 - versiunea Sinodală)
  #524  
Vechi 06.07.2012, 19:43:20
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce vă determină să credeți că am ignora acest principiu biblic? Principiul dăruirii din inimă și nu cu părere de rău este valabil atât pentru daruri (despre care se vorbește în verset), cât și pentru zecime.
Si despre zecime unde apare ca este o practica crestina, in Noul testament? Spun asta, deoarece nu toate bisericile neoprotestante au acest sistem preluat din Vechiul testament.
  #525  
Vechi 06.07.2012, 20:31:39
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Fiți rezonabilă! Încă n-ați avut ocazia să-i recenzați pe toți cei 18.000.000 de adventiști...
Lucrez cu cifre si nu ma pot abtine sa nu fac o mica socoteala: macar un dolar pe luna daca cotizeaza fiecare si afacerea e infloritoare...

Nu e nevoie sa-i cunosc pe toti. Toti cei pe care care ii cunosc afirma ca sint asemenea apostolilor cu toate ca viata lor nu e cu nimic diferita de a mea sau a altora; totusi, ei afirma si cred in acest lucru (mai nou sustin ca sint asemenea primilor crestini). Am auzit expresia "asemenea apostolilor" sau "asemenea primilor crestini" in foarte multe locuri ( pe forum, in oras, in Bucuresti, unde locuieste un cunoscut adventist, deci nu numai la dumneavoastra) si asta m-a dus cu gindul ca pastorii dumneavoastra vorbesc toti despre acelasi lucru. Iar asta ma face sa cred ca pastorii dumneavoastra primesc directive, dumneavoastra sinteti manipulati de pastori, iar biserica adventista e doar o afacere.
  #526  
Vechi 06.07.2012, 22:38:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Si despre zecime unde apare ca este o practica crestina, in Noul testament? Spun asta, deoarece nu toate bisericile neoprotestante au acest sistem preluat din Vechiul testament.
E adevărat, nu toate bisericile au această dăruire sistematică, însă tot mai multe ajung la concluzia că e soluția cea mai bună atât din punct de vedere al administrării resurselor financiare, cât și al binecuvântării divine (făgăduite) de care se bucură cel credincios.
Incontestabil, zecimea este o practică biblică și adoptarea acestei practici pentru finanțele Bisericii este mai recomandabilă decât taxarea bucuriei (nunți, botezuri), a necazului (înmormântări), ori apelarea la mila Statului secular.

În ce privește practica primilor creștini, aceasta era mult mai "substanțială", ea nemărginindu-se doar la 10%.
  #527  
Vechi 06.07.2012, 22:41:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Lucrez cu cifre si nu ma pot abtine sa nu fac o mica socoteala: macar un dolar pe luna daca cotizeaza fiecare si afacerea e infloritoare...
Socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg... aveți impresia că toți banii aceia intră într-un singur buzunar? E o prejudecată împământenită de secole pe la noi... știți vorba aceea: "Lasă că știe popa ce să facă cu banii Bisericii".

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu e nevoie sa-i cunosc pe toti. Toti cei pe care care ii cunosc afirma ca sint asemenea apostolilor cu toate ca viata lor nu e cu nimic diferita de a mea sau a altora
Chiar de ar fi să vă cred, eu cunosc incomparabil mai mulți adventiști decât dvs. și n-am auzit încă pe niciunul (niciunul măcar) să afirme despre sine că e "asemenea apostolilor". Dacă tot spuneți că lucrați cu cifrele, faceți încă o mică socoteală statistică: cine are șanse mai mari să fie credibil?
  #528  
Vechi 07.07.2012, 03:38:40
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc celor ce au raspuns.

Ati afirmat:


"Eu nu cred ca Biserica Catolica spune ca trebuie credinta+fapte. Singura lupta pe care trebuie sa o ducem si careia trebuie sa ne abandonam este lupta de a deveni sfinti. Sfintenia inseamna apropierea si comuniunea cu Dumnezeu, iar atunci vin de la sine atit credinta cit si faptele. Avem credinta si fapte valoroase in aceiasi masura in care sintem sfinti. Faptele nu trebuie sa reprezinte un scop pentru nici un crestin (daca as imparti toata averea saracilor, dar n-am dragoste, nu-mi foloseste la nimic, ne spune sfintul Pavel)."

Nici eu nu am zis altceva daca ati citit integral postarea. Dupa cum am remarcat, fiecare spune acelasi lucru dar in felul sau. Si dau aici si citatul adventist ca sa vedeti ca si acela spune exact acelasi lucru:

"
Ți se pare prea complicată teologia aceasta? La cât să reduc pentru a nu distorsiona doctrina și în același timp pentru a nu-i găsi metehne?
Scriptura afirmă că mântuirea e prin har, prin credință. Faptele [bune] nu ne recomandă pentru Cer, ele sunt doar dovada adevăratei credințe. Dacă cineva ar putea fi mântuit prin fapte bune, Jertfa lui Hristos ar fi fost inutilă."

Cele doua citate spun acelasi lucru, eu am zis la fel, si dintre toate cel adventist este cel mai fidel ca si exprimare de modul in care se exprima Biblia.


In legatura cu cine trebuie sa se adapteze: biserica credinciosului sau credinciosul bisericii? Apostolul Pavel a spus ca se facea grec cu grecu, evreu cu evreul etc pentru a-i aduce pe cati mai multi la Hristos, deci se adapta biserica credinciosului si metoda acestui apostol a dat cele mai multe roade dupa spusele sale. Dvs. sunteti catolica si exact pe catolici i-am avut in minte cand am scris pentru ca africanii catolici danseaza mult in biserica si canta pe ritmurile lor africane iar Domnul Iisus este negru. Daca li s-ar fi impus Liturghia latina cu muzica de orga si cu un Iisus alb, crestinizarea africanilor ar fi fost un mare esec. Ca sa nu mai vorbim de greco-catolici versus romano-catolici etc. Este biserica cea mai variata si inomogena, adaptata oamenilor si este un plus pentru ea, a facut-o cea mai mare biserica crestina la ora actuala.


Si nu vad ce este rau a fi asemenea apostolilor. Ap. Pavel spune sa il imitam pentru ca el il imita pe Domnul (nu imi amintesc exact cuvintele folosite dar asta era sensul). Este ceva rau? Nu. Rau este contrariul.


Vad ca prin indumnezeire intelegeti faptul de a fi desavarsit ca si Tatal Ceresc. In cazul asta nu inteleg de ce considerati ca Adam si Eva nu se aflau pe aceasta treapta inainte de cadere.

Multumesc de raspunsuri.
  #529  
Vechi 07.07.2012, 09:12:30
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
E adevărat, nu toate bisericile au această dăruire sistematică, însă tot mai multe ajung la concluzia că e soluția cea mai bună atât din punct de vedere al administrării resurselor financiare, cât și al binecuvântării divine (făgăduite) de care se bucură cel credincios.
Dimpotriva, tot mai multe biserici renunta la aceasta practica, pentru a deveni mai credibile.

Zeciuiala nu este o practica nou-testamentara, oricat de "incontestabil" vi s-ar parea contrariul!
  #530  
Vechi 07.07.2012, 09:25:23
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Stiti ca exista adunari crestine in care liderii nu primesc salarizare de niciun fel? si au servicii ca oricare alt individ? iar lucrurile merg foarte bine.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09