Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Vezi rezultatele sondajului: Cand cititi “zilele creatiei” la ce va ganditi ?
ma gandesc la durata, la intervalul de timp de 24 de ore 16 41,03%
nu ma gandesc la durata, ci la functiune, la perioada de munca a Domnului 14 35,90%
alt raspuns 9 23,08%
Votători: 39. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 18.12.2012, 21:17:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
argumente gen "ba al meu a mai puternic".
să căutăm argumente din surse corecte. adică ale mele...
Sursa e elevul Hypatiei, nu cineva care a trait dupa 100 de ani. Exista si alte interpretari partizane crestinismului, mai putin obiective, eu am dat cea mai exacta sursa, acum vrei sa mintim doar ca sa scriem ceva impotriva crestinismului?
P.S. Daca nu s-a inteles, nu sunt surse care spun asa si surse care spun ce spune filozoful pagan. Dintre toaet sursele doar filozoful pagan spune acele lucruri, numai pe wikipedia sunt date patru surse. Dar singura sursa din acea perioada e acel elev al Hipatiei.

Last edited by catalin2; 18.12.2012 at 21:27:55.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 18.12.2012, 22:11:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
argumente gen "ba al meu a mai puternic".
să căutăm argumente din surse corecte. adică ale mele...
:))

Nu stiu, nu prea cred ca mai exista surse obiective. Toata povestea(ca fooooooarte multe altele) a fost amestecata cu atatea interese politice, incat nu cred ca mai exista povestea originala.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 18.12.2012, 23:02:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca imi amintesc cred ca ti-am raspuns la intrebarea asta si pe alt topic. Sfantul Efrem Sirul ne spune despre acest lucru, exista si explicatii de ce au fost sase zile si nu o secunda, in citatul al doilea, al Sfantului Ioan Gura de Aur.
Deci Sfantul Efrem Sirul:
"Nimenea să nu creadă că zidirea cea de Șase Zile este o alegorie; tot așa, nu este îngăduit a zice că ceea ce pare, potrivit celor istorisite, a fi fost zidit în șase zile, a fost zidit într-o singură clipă și, de asemenea, că unele nume înfățișate în acea istorisire fie nu înseamnă nimic, fie înseamnă altceva."

Si explicatia data de Sf. Ioan Gura de Aur:
"Nu putea oare dreapta Lui cea atotputernică și nesfârșita Lui înțelepciune să aducă la ființare pe toate și într-o singură zi ? Dar ce spun eu o singura zi, putea sa le aducă într-o clipită ! Dar pentru ca Dumnezeu n-a adus la ființare pentru trebuința Lui nimic din cele ce sunt - căci El n-are nevoie de nimic, fiind desăvârșit, ci a făcut totul din pricina iubirii Sale de oameni și a bunătății Lui - pentru aceea le creează treptat, iar prin gura fericitului prooroc ne învață lămurit despre cele ce s-au făcut, pentru ca, știindu-le bine, să nu cădem în greșalele celor ce judecă mânați de gânduri omenești. [...] Dar pentru ce, dacă omul este mai de preț decât toate, a fost făcut pe urmă ? Pentru o pricină foarte dreaptă. După cum atunci când are să vina un împărat într-un oraș este nevoie să meargă înainte însoțitorii și toți ceilalți, ca să pregătească palatul împărătesc, și apoi intra împăratul în palat, în același chip și acum. Vrând Dumnezeu să-l pună pe om peste toate cele de pe pământ ca împărat și stăpânitor, i-a zidit mai întâi aceasta locuință frumoasă, lumea; și numai după ce a fost gata totul l-a adus pe om ca să o stăpânească."
si de unde stim ca atunci o zi avea 24 de ore? Daca in primele zile soarele nu era creeat cum putem spune atunci ca o zi avea 24 de ore? Daca atunci o zi avea un miliard de ore?
Reply With Quote
  #154  
Vechi 19.12.2012, 11:17:01
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si de unde stim ca atunci o zi avea 24 de ore? Daca in primele zile soarele nu era creeat cum putem spune atunci ca o zi avea 24 de ore? Daca atunci o zi avea un miliard de ore?
Inainte de toate, voi presupune ca-s literal creationist, sau fie absolut simbolist (ce sunt).

In ambele cazuri ziua este descrisa in Geneza 1 ca fiind: "o seara si apoi o dimineata" - ce este o referinta la un timp pe intelesul tuturor (ce o citeau in acel timp). Daca ziua 4 ce incepea sa aiba "luminator de zi" si "luminator de seara", ziua 5, 6 si 7 erau explicit de 24 de ore, ce ar face ca zilele anterioare sa nu fie de 24 de ore, deoarece formularea asupra noilor zile nu este facuta in referinta cu zilele.

In fapt perspectiva era ca lumina (din ziua I) era ceea ce definea ziua (de 24 de ore), iar Soarele era cel ce o aduce plecand din ziua a IV-a. Inainte de asta, putea sa fie doar o explozie (zic o pozitie pseudo-stiintifica aici) ce era inainte de formarea Soarelui, si in ziua 4 abia sa se fi terminat creerea soarelui. Poate explozia era odata cu ciocnirea lui Venus cu un asteriod ce il face sa se invarta retrograd. In fapt Geneza nu zice, si speculatiile pot fi nenumarate, dar sensul literal, este foarte puternic spre 24 de ore.

Porunca de pastrare a zilei Sabatului, este o alta dovada (destul de clara) ca evreii intelegeau ca zilele creatiei erau de 24 de ore, si ei voiau sa repete acest mod de viata.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 19.12.2012, 14:07:21
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit timp si munca

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si de unde stim ca atunci o zi avea 24 de ore? Daca in primele zile soarele nu era creeat cum putem spune atunci ca o zi avea 24 de ore? Daca atunci o zi avea un miliard de ore?
eu am votat a treia varianta.
dpmdv, Dumnezeu a "muncit" e asemantor ca sens cu "ziua are 24 ore".....noi cu mintea nostra de om, intelegem ca:
- pt a face ceva, trebuie sa muncesti.:) (asa cum sugereaza intrebarea 2),
- asa cum intelegem ca ziua trebuie ca are 24 ore. Oare Dumnezeu chiar a robotit la facerea a ceea ce este?

Dumnezeu numeste lumina "ziua" nu a determinat "ziua" in functie de lumina. Intunericul este numit noapte, dar succesiunea de zile este delimitata de " a fost seara si a fost dimineata" ...noaptea fusese creata, de ce nu delimita zilele, ca timp de 24 de ore?

Pt Dumnezeu nu exista timp.... cum creaza El sub timp? in Facere zice ca Dumnezeu zice sa fie .. una , alta.. ele apar si abia apoi apare mentionarea " a fost seara si a fost dimineata".

alte pareri?

K.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #156  
Vechi 19.12.2012, 15:56:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

...mai ales ca cei doi "luminatori", Soarele si Luna, au fost creati abia in ziua a 4-a, prin urmare ideea de zi de 24 de ore, inainte de ziua a 4-a, nu-si are sensul.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 19.12.2012, 16:12:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si de unde stim ca atunci o zi avea 24 de ore? Daca in primele zile soarele nu era creeat cum putem spune atunci ca o zi avea 24 de ore? Daca atunci o zi avea un miliard de ore?
Si al intrebarea asta cred ca am dat raspunsul, tot din citate din sfinti. Sfantul Efrem spune ca ziua inainte de crearea soarelui avea tot 12 ore, iar sf. Vasile ne spune ca Domnul dadea si retragea lumina creata in prima zi ca sa fie ziua, dimineata si seara.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 19.12.2012, 18:22:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
:))

Nu stiu, nu prea cred ca mai exista surse obiective. Toata povestea(ca fooooooarte multe altele) a fost amestecata cu atatea interese politice, incat nu cred ca mai exista povestea originala.
aici îți dau dreptate.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 19.12.2012, 19:34:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
...mai ales ca cei doi "luminatori", Soarele si Luna, au fost creati abia in ziua a 4-a, prin urmare ideea de zi de 24 de ore, inainte de ziua a 4-a, nu-si are sensul.
asta am spus si eu
Reply With Quote
  #160  
Vechi 20.12.2012, 10:03:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta am spus si eu
da, dar eu am adaugat ca luminatorii au fost creati in ziua a 4-a.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea in zilele de azi gmariusg Generalitati 17 22.12.2010 09:51:52
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 12:50:40
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32
Zilele Bucurestilor costel Generalitati 3 24.09.2009 03:24:19
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 18:09:08