Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2007, 17:18:42
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

ma gandesc ca fac pacat ca nu ascult de calugar...dar la fel pot face pacat ca nu ascult de preotul meu duhovnic!!!:(nu mai stiu.....eu vreau doar sa am constiinta impacata...sa nu imi simt sufletul impovarat de un pacat pe care daca il fac nu il fac cu rea vointa ci din nestiinta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.11.2007, 08:35:08
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)
Doi soti au venit la duhovnicul lor:
- Parinte, în fiecare zi facem canonul de rugaciune pe care ni l-ati dat, si metaniile, si închinaciunile.
- Dar în restul zilei va gânditi la Dumnezeu?
- Nu, ne este de ajuns canonul.
- Rostul canonului este de a va apropia de Dumnezeu, de a-I cere sa va acopere cu mila Sa si sa va dea putere sa înfruntati ispitele. Dar daca în restul timpului traiti ca niste pagâni, fara sa Îi faceti lui Dumnezeu loc în viata voastra, fara sa Îi cereti sa va lumineze la fiecare pas mai important pe care îl faceti, unde mai e credinta voastra? Trebuie sa traiti ca niste crestini în toata vremea, nu numai când va faceti pravila.:)
fa astfel si te vei mantui!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.11.2007, 08:42:38
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doi tineri casatoriti s-au hotarât sa se spovedeasca la acelasi duhovnic, si sotia a venit la duhovnicul sotului ei. Din lucrarea vrajmasului, femeia nu a fost multumita de sfaturile pe care le primea de la noul îndrumator, asa ca s-a dus sa se plânga fostului duhovnic, parintelui Ioan:
- Nu îmi e bine deloc, nu e ca sfintia voastra. Nu îmi da canoane grele si nici el însusi nu pare prea sporit. Vreau sa ma întorc înapoi. El sa ramâna la parintele lui, si eu la sfintia voastra.
Dupa ce a stat de vorba cu ea, parintele a convins-o ca îi este de folos sa ramâna la noul duhovnic. Desi nu era la fel de renumit.
Femeia s-a întors la duhovnicul sotului ei. Dupa câteva luni, a venit la parintele Ioan sa îi multumeasca:
- Foarte mult a însemnat pentru mine ca m-ati trimis înapoi. În timp mi-am dat seama cât de bun duhovnic este.
- Nu era bine tu sa mergi într-o directie, sotul tau în alta. Afla ca, atunci când duhovnicul meu a plecat pentru o vreme în Athos, eu tot la parintele tau m-am spovedit. Data trecuta nu ti-am spus asta ca sa te las sa te convingi singura de valoarea parintelui tau. Mâhnirea ta nu avea un motiv serios, era pur si simplu o cursa a vrajmasului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.11.2007, 08:44:09
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maica Domnului sa va acopere cu Sfantul Acoperamant Ramona:) si sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.11.2007, 11:22:49
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

multumes din suflet jenica pentru raspuns.pildele imi sunt de ajutor.se potrivesc situatiei mele.multumesc si pentru gandul bun...Dumnezeu sa te auda!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.11.2007, 18:22:12
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Un calugar i-a dat canon prietenei mele sa nu se impartaseasca 20 ani! pentru fapte pentru care un preot mirean nu cred ca da mai mult de cateva luni- un an. Numai Dumnezeu a tinut-o in credinta! Putea sa deznadajduiasca. Peste destui ani s-a casatorit si de atunci a primit Sf Impartasanie. A avut aceleasi dileme: nu terminase canonul. Insa, a avut incredere in parintele ei duhovnic, in harul lui.
Asa cum l-am auzit odata pe parintele Teofil Paraianu: chiar daca pacatul este mare, conteaza cata pocainta are persoana, sa nu-l mai repete, conteaza de asemenea legatura cu biserica: se mai scade din canon daca merge la biserica la slujbe, daca posteste, daca are viata curata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2007, 10:41:58
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Pana la urma, este sau nu obligatorie impartasania inainte de casatorie? Mi s-ar parea aberant sa fie, si in acelasi timp sa fii legat de un canon sa nu te impartasesti nu stiu cati ani, fiind obligat astfel practic sa cazi in pacat, pentru care iar nu te poti imnpartasi, etc...
Mai ales ca in ziua de azi nimeni nu mai e virgin la cununie, iar pentru curvie stiu ca se dau canoane serioase. Cum s-ar mai putea cununa lumea?
Mi se parea logic sa te poti cununa si neimpartasit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.12.2007, 10:45:08
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

NU, casatoria nu e dependenta de impartasanie. Te poti casatori fare sa te impartasesti. Ideea este ca este bine sa te spovedesti inainte de casatorie ca sa intri curat si fara pacate in viata noua de om casatorit, ca de fapt inaintea fiecarui mare pas din viata ta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2007, 22:41:22
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona-elena
inainte de toate un salut cald pt toti utilizatorii acestui site.
mi-e dificil sa pun un titlu concret...sunt intr-o situatie complicata.....nu ii gasesc raspuns...poate reusiti voi sa ma ajutati...sa-mi dati raspunsuri....
locuiesc in spania...in august am fost in tara...am vizitat-o si pe mamaia care este calugarita la manastire....m-am spovedit acolo la calugarul manastirii....mi-a facut "spovedanie generala" mi-a spus el,"de la 7 ani"...a fost pt prima oara cand intr-adevar m-am simtit usurata de orice pacat....mi-a dat canon...si legare de impartasanie 3 ani!mi-a spus:"nimeni...nici un preot,nici un calugar nu te poate dezlega peste cuvantul meu.....nu iti poate da sfanta impartasanie 3 ani....doar inainte de nastere....sau inaintea unei operatii;daca ai sa iei sfanta impartasanie o sa o iei spre osanda!"
in noiembrie m-am casatorit....preotul de aici mi-a spus ca pentru savarsirea cununiei religioasa este neaparat necesar sa ma impartasesc!!i-am povestit despre calugarul din tara...m-a intrebat pentru ce pacate m-a legat de la sfanta impartasanie...i-am spus dar el tot a insistat sa ma impartasesc...ba mai mult mi-a spus ca dupa Sfanta Taina a Cununiei voi fi dezlegata de orice canon si ca nu va mai trebui sa continui canonul dat de calugar!!
Ramona draga, Domnul sa te intareasca in cautarile tale care sper sa fie sincere. Sper ca nu esti aici ca sa gasesti oameni care sa te sustina in demersul tau de a nu mai face ascultare de preotul din tara si de a urma sfaturile celui din Spania. Eu una cred cu tarie ca preotul din tara avea dreptate.

Si ce e dureros e ca preotul din Spania poate sa faca astfel de afirmatii: "ca pentru savarsirea cununiei religioasa este neaparat necesar sa te impartasesti" si ca "dupa Sfanta Taina a Cununiei vei fi dezlegata de orice canon si ca nu va mai trebui sa continui canonul dat de calugar". Nu-i adevarat. N-as dori sa deformez imaginea unui preot, dar este foarte indoielnica aceasta atitudine. Nici macar una din cele doua afirmatii nu e corecta. Marea atentie ca exista printre preoti si distrugatori de suflete. E o afirmatie grea, stiu, dar din pacate adevarata.

As incheia zicand ca omul zilelor noastre nu reuseste sa constientizeze dimensiunea pacatelor sale de se crede vreodata vrednic sa se impartaseasca. Daca ai vedea mai bine pacatele tale, cred ca si canonul calugarului ti s-ar parea mic.
Domnul sa ne lumineze pe toti!

Elena
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.12.2007, 02:12:05
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Oare nu are preotul har sa lege si sa dezlege? Oare si-ar risca el mantuirea sa impartaseasca pe cel oprit asa, fara sa judece? Nu cunosc regulile dupa care hotaraste preotul. Dar ma indoiesc ca le cunosti si tu, Elena. Preotul hotaraste de fapt pentru fiecare. Te impotrivesti si nu-i faci ascultare pe buna dreptate daca e eretic. Insa iti spun ca nu e singurul preot care a hotarat sa dea impartasanie in asemenea conditii. Pentru ca am mai cunoscut pe cineva in aceeasi situatie.
Cel mai bine e sa ai duhovnic, acelasi la care te spovedesti mereu, care te cunoaste. Caderile se repeta uneori, avem aceleasi lupte, pana le biruim uneori trece timp.
Poate stie cineva mai bine ca mine, student la teologie sau preot, cum stau lucrurile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 22:45:32
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 17.03.2012 00:13:02
Canon duhovnic darcoleu Pocainta 3 24.06.2011 14:43:39
canon mirela.b Rugaciuni 5 02.06.2011 16:33:19
Canon mirc Generalitati 2 29.08.2007 21:27:22