Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Utrenie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2008, 23:17:34
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

In timpul saptamanii la Utrenie la strana se citeste canonul sfintilor (sau sfantului) praznuiti in acea zi.Din ce carte se iau aceste canoane?

Ce carti sunt folosite pentru savarsire utreniei in afara de Ceaslov si Utrenier(?nu stiu daca e bine spus)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2008, 23:46:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pe langa cartile enumerate se mai folosesc: Psaltirea (de obicei, in manastiri se pun catismele), Octoihul Mare si Mineiul. Exista cate un Minei pentru fiecare luna a anului ce cuprinde slujbele sfintilor din fiecare zi a lunii respective. Canoanele se gasesc in Minei. Se mai folosesc Triodul si Penticostarul in functie de perioada anului liturgic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2008, 23:50:58
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
Pe langa cartile enumerate se mai folosesc: Psaltirea (de obicei, in manastiri se pun catismele), Octoihul Mare si Mineiul. Exista cate un Minei pentru fiecare luna a anului ce cuprinde slujbele sfintilor din fiecare zi a lunii respective. Canoanele se gasesc in Minei. Se mai folosesc Triodul si Penticostarul in functie de perioada anului liturgic.
Bog da prosti Marius!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2008, 23:57:03
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

dar de obicei mineiul.
si nu stiu parca la 2 "canonase" vine o alta cantare ,nu luminanda sau svetlina,catavasie parca, si apoi dupa canonashul al 9-lea vine polieleul-Pe nascatoarea de Dumnezeu si Maica Luminii...care iarasi depinde ..
intre un praznic si odovania sa e unul.
in triod,penticostar si octoih iar is altele.
dar cel mai folosit este.
Mareste suflete al meu pe Domnul..
Ceea ce esti mai cinstita..
tot ase:D
si apoi dupa luminanda,vine doxologia mare si cam gata utrenia cat de cat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2008, 23:58:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
dar de obicei mineiul.
si nu stiu parca la 2 "canonase" vine o alta cantare ,nu luminanda sau svetlina,catavasie parca, si apoi dupa canonashul al 9-lea vine polieleul-Pe nascatoarea de Dumnezeu si Maica Luminii...care iarasi depinde ..
intre un praznic si odovania sa e unul.
in triod,penticostar si octoih iar is altele.
dar cel mai folosit este.
Mareste suflete al meu pe Domnul..
Ceea ce esti mai cinstita..
tot ase:D
si apoi dupa luminanda,vine doxologia mare si cam gata utrenia cat de cat.
Nu Ioan, polieleul se canta in cazul Sfintilor, dupa al doilea rand de sedelne. Mai multe informatii pe acest site.
[randuiala si simbolism utrenie]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2010, 10:01:58
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ora de cateheza


Aseara am vazut pe Trinitas o emisiune despre
"Cantarile bisericesti intalnite in slujbele ortodoxe" si mi-am amintit ca a fost si pe aici dezbatut acest subiect.
Pe undeva prin forum, Sophia parca intreba ce inseamna: Stihira, Tropar, Icos, Antifoane, Axion...

iata un articol ff bun

http://www.google.ro/url?sa=t&source...2Fh0feB9zvpoVw


Last edited by eduardd; 12.02.2010 at 10:05:11.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2010, 18:54:22
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
In timpul saptamanii la Utrenie la strana se citeste canonul sfintilor (sau sfantului) praznuiti in acea zi.Din ce carte se iau aceste canoane?

Ce carti sunt folosite pentru savarsire utreniei in afara de Ceaslov si Utrenier(?nu stiu daca e bine spus)?
Pentru inceput, daca vrei sa intelegi ce anume se canta in timpul Utreniei, iti va fi foarte utila cartea CATAVASIER (i se mai spune si Octoih-ul mic).

Apoi, iti recomand sa citesti in calendar, la dumica de rand, indicatiile scrise cu rosu.
Este precizat Apostolul, Evanghelia, glasul si luminanda.
In fiecare duminica din an, glasul de rand se schimba. Sunt 8 glasuri si 11 lumanande, in functie de Evanghelia Invierii care se citeste dimineata la Utrenie.

Daca vrei sa inveti, urmareste pe Catavasier Utrenia in functie de glasul duminicii de rand.
Sunt multe precizari si explicatii cu rosu.
Apoi, cand vrei sa inveti notele si muzica liniara.. poti sa-ti cumperi Utrenierul cu note sau Anastasimatarul uniformizat (50 RON).

Canoanele sfintilor sau catavasiile din timpul saptamanii le gasesti in Triod, Penticostar sau Minei. Sunt perioade diferite din timpul anului. Triodul incepe cu 2 saptamani inainte de Postul Sf. Pasti...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce se canta pricesnele in biserica? tudor2012 Sfanta Liturghie 70 05.02.2013 22:18:20
Cum se cântă cântările din Minei ? STEPHAN Muzica Bisericeasca 5 21.05.2012 19:24:11
Despre blasfemia de la slujba catolica...! Legionarul Generalitati 0 28.12.2010 23:17:09
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06