Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2009, 03:35:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Despre cultura poporului Canadian

Scurt cuprins despre culrura poporului canadian


Am considerat sa pun citeva cuvinte despre acest subiect, in cazul in cre cineva este interesat.

Istoricul cred ca oricine il stie: ca sint un mixt de indieni nativi piele rosie cu albii emigrati aici; partea engleza are irlandezi, enlglezi, scotieni etc ir partea franceza ( cel mai usor de emigrat aici) din albi francezi cu indieni piele rosie de-a lungul timpurilor.

Eu locuiesc pe partea engleza, coasta de vest, mai precis in prerii.

Ceea ce nu se stie, decit daca traiesti intr-o tara, sint maruntisuri care de fapt constituie pina la urma si viata noastra, a altor comunitati aici.

Ceea ce este important este la ei "Experienta canadiana".
Asta este numarul 1 in a deveni o persoana buna de angajat.
Nu se refera la educatia ta, scoala ma refer atat de mult ( doar in procent de 50%) ci se refera la felul tau de a te comporta cu altii.
Deci poti fii cel mai mare om de stiinta cu o galeata de carte, nu asta e important... cit stii sa zimbesti, sa fii politicos, sa spui de o mie de ori multumesc si scuza-m, canadienii fiind renumiti prin exagerata politete.

Deci trbeuie sa fii o combinatie de: scoala ( da, ceva) cu politete si un sac de zimbete ( niciodata sa nu-ti uiti sacul acasa, ca esti pierdut).

Nu discuti despre politica, religie la locul de munca.

Este inadmisibil sa pui intrebari personale de tipul: virsta, sex, esti casatorit sau, religie, anul nasterii, tara de nastere, etc. Este discriminare: de virsta, nationalitate, religie, sex etc.

Persoanele cu piele colorata au intaietate la locuri munca: asiatici, arabi, indieni ( east-indians), chinezi in fata celor chemati " caucasian" deci albi.

Este pedepsit de lege de ex. un sot sau sotie daca spune copilului lor (sau) prost, cretin, idiot - se cunoaste sub denumirea de ofensa personala si este pedepsit cu legea.

La fel si daca isi spun unul altuia asa ceva: sotul meu nu ma poate chema proasta etc, la fel nici eu pe el.

Zimbiti, zimbiti, zimbiti... este cel mai mare secret.

Asta e pe scurt, forte pe scurt din viat de aici.

Poate altii , ne vor spune din viata din alte parti.
Ar fii interesant de stiut.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2009, 06:20:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Persoanele cu piele colorata au intaietate la locuri munca: asiatici, arabi, indieni ( east-indians), chinezi in fata celor chemati " caucasian" deci albi.
probabil la locurile de munca... de la munca de jos! ca albii sunt overqualified!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2009, 06:27:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Nu, asa este aici.
Guvernul da o reducere la taxe pentru companiile care angajeaza in felul asta: deci pielea colorata merge in fata ta.
Nm spus ca se intimpla intotdeauna si in practica, insa... vezi si auzi destul de des despre "visibil minority" cind completezi fisierul de angajare.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2009, 06:40:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vezi, tot in State e mai bine, te-ntreaba doar ce stii sa faci. e drept insa ca si aici valoreaza "experienta americana" --- insa in ideea sa stii intr-adevar practicile de market de aici. iar la capitolul politete, nu-ti cere nimeni sa dai pe dinafara, cel mai bine e sa fii "egal", adica fara suisuri sau coborasuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2009, 07:06:00
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
vezi, tot in State e mai bine, te-ntreaba doar ce stii sa faci. e drept insa ca si aici valoreaza "experienta americana" --- insa in ideea sa stii intr-adevar practicile de market de aici. iar la capitolul politete, nu-ti cere nimeni sa dai pe dinafara, cel mai bine e sa fii "egal", adica fara suisuri sau coborasuri.

Misto!!!!
Pai ia sa merg si eu acolo, ca mesrie stiu toba.
Sa vedem ce iese cu USA, am avut un interviu acolo, astept al doilea.
Si atunci voi vedea.
Practicile de market din US sint cele din North America, deci sint si aici, asta am trecut deja la interviu.
Poate postezi mai multe despre USA!
Ar fii interesant!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2009, 13:01:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Intotdeauna mi-au placut americanii si USA,de mic copil vreiam in America si atat o tineam.Am cunoscut americani ,sunt foarte generosi si simpatici,nu sunt rai cum zic altii si sunt mai zambitori ca noi pentru ca poporul roman este un popor mai trist fata de cel american poate de aceea au castiguri.Trebuie sa fim fericiti,sa gandim pozitiv.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2009, 14:30:03
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Haideti sa nu mai privim peste gard, ca in curtea noastra avem tot ce ne trebuie...

Din punct de vedere "documentar", e interesant de stiut cum e si pe la altii, dar de aici pana la a face un ideal din culturile mai sus amintite...stati linistiti...ca nu-i chiar asa.

In ce priveste "experienta canadiana" ...nu e nimic deosebit fata de oricare alta cultura occidentala. O masca de politete comerciala, de robotei cu inimi de piatra, ca daca nu mai au nici un Dumnezeu, de unde ..."caldura"! Totul e de suprafata, rece, chiar si gesturile de solidaritate...cu care se tot falesc!

Odata, la un zambet de ghiseu, m-a intrebat o cunostiinta care s-a aflat pt catava vreme intr-o astfel de<"cultura>, ca "dece si-a ranjit femeia aceea fasolea la noi?" Si i-am zis si eu ca asa e politicos aici. "Grimasa asta o numesc ei politete? ca mi-a dat fiori..." Era ceea ce a simtit un ortodox cu cu oarecare traire! Si da si ortodoxul apoi o Binetze din inima, de le inflori fetzele la toti cati erau acolo, de bucurie...

Asta inseamna sa fii OM, nu "facatura" cu "experienta...." spalatura pe creier!

Pe noi nu ne invata credinta noastra ortodoxa, ca tot ceea ce noua insine nu ne place, nici altora sa nu le facem? Si cum ne-am dori sa se poarte lumea cu noi, tot asa sa ne purtam si noi cu ea. Mai e loc de adaugat ceva aici?
Ca nu e frumos sa-i iscodim pe semeni cu intrebari? Nu ne invata sfintii parinti sa raspundem numai cand suntem intrebati? Mai de curand, nu avem si-un DECALOG AL TACERII. Sa stii cand sa vorbesti si cand nu!
Chiar, nu avem ce imprumuta de la alte neamuri in ce priveste politetea cea adevarata!

Cu toate astea, nici noi romanii nu ne purtam asa dupa cum ar trebui, dupa cum ne-a lasat bunicii si strabunicii nostri, dupa adevarata traditie si traire ortodoxa.
Se simte oarece incercare de "spalatura la creier" si la noi in ultimii ani...ca ne impietresc inimile, de rautate, manie si cate si mai cate...Lucruri ce trebuiesc indreptate, nu privind peste gard la vecini, ci intorcandu-ne la originile cele sanatoase ale neamului nostru...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2009, 18:18:45
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

[quote=patinina34;107467]


Ceea ce nu se stie, decit daca traiesti intr-o tara, sint maruntisuri care de fapt constituie pina la urma si viata noastra, a altor comunitati aici.

Dar tocmai aceste ma"maruntisuri" sunt cele care ne ucid neuronii pe care ne luptam cu indarjire sa ni-i pastram


Deci poti fii cel mai mare om de stiinta cu o galeata de carte, nu asta e important... cit stii sa zimbesti, sa fii politicos, sa spui de o mie de ori multumesc si scuza-ma......

De aceasta falsa politete te izbesti si in Australia.. ca sa fim sinceri e ff confortabila ptr gadilarea propriului nostru"eu".... eu personal nu prea agreez aceasta exagerare... bineinteles ,nu spun ca ar fi mai bine in Romania unde te afli de fapt la polul opus.. cel putin in ajunul Craciunului.. cand am plecat la cumparaturile de rigoare.. a trebuit sa ingurgitez vreo 2 extraverale ca sa imi mentin calmul la tipetele si modul execrabil in care se purtau vanzatorii cu noi ( de parca eram slugile lor, parca cerseam produsele respective)


Este inadmisibil sa pui intrebari personale de tipul: virsta, sex, esti casatorit sau, religie, anul nasterii, tara de nastere, etc. Este discriminare: de virsta, nationalitate, religie, sex etc.
Acelasi lucru e valabil si in Australia,si nu numai in ceea ce priveste obtinerea unui job dar si in intalnirile cu asa zisii "prieteni"... un exemplu amuzant, dupa 2 ani de "prietenie" in stil australian cu o chinezoaica, abia acum 3 luni mi-am luat inima in dinti, si prin intrebari ocolitoare , (un fel de a te scarpina la urechea stanga cu mana dreaptaam reusit sa aflu ce varsta are!!!!!!Victorie!!!!!!Vi se pare normal asa ceva???

Este pedepsit de lege de ex. un sot sau sotie daca spune copilului lor (sau) prost, cretin, idiot - se cunoaste sub denumirea de ofensa personala si este pedepsit cu legea.

In Australia e la fel, daca isi mai altoieste odrasla cu o palmutza, cat de delicata ar fi ea, risca sa decada din drepturile parintesti.. cel mai trist este ca multi copii, adolescenti pana in varsta de 18 ani, profita de aceasta lege prost facuta, si anunta autoritatile mintind si exagerand de multe ori.. totul e degenerat.. copii prost crescuti, care isi permit orice si oricum... respectul si rigorile in care am crescut noi, sunt demult uitate in aceste state asa numite"civilizate"

La fel si daca isi spun unul altuia asa ceva: sotul meu nu ma poate chema proasta etc, la fel nici eu pe el.

Da, la nivel teoretic nu poate, dar sa fim seriosi.. cate aud bietii 4 pereti ai caselor lor, pana ce unul dintre ei are curajul sa anunte "Domestic violence"???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2009, 02:38:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, asa este, asta este societatea in care traim si trebuie s ane acomodam.
Este o societate rece, plina de politeturi.
Ne place stam, nu ne place, plecam.

Rspuns pentru Constantin: multi romani, si nu numai au venit aici si s-au intors acasa, nu le-a placut.
Asa ne invata sfintii, bine zici, ins anu se aplic in practica in Romania. Aici se aplica, asta e marea diferenta.

Eu doar voiam sa expun cum e aici, atita tot. Nu la toti le place, chiar pot spune, la cei mi multi nu le place. Si stii de ce? Regulile trebuiesc respectate, nu le respecti, platesti!!!

Personal: ceea ce imi place este tocmai respectul fata de persoana, conditiile de viata ridicate, faptul ca sint "fair"=corecti ( stii s afaci ai loc de munca, nu stii s afaci stai acasa),credinta celor - care o au - mult mai profunda si mai patrunzatoare decit o aveau in tara, valabil pentru multi dintre emigranti.
Ceea ce nu-mi place:raceala, zgarcenia lor si falsitatea localnicilor.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2009, 02:42:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[quote=MarinaAlca;107641]
Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul


Ceea ce nu se stie, decit daca traiesti intr-o tara, sint maruntisuri care de fapt constituie pina la urma si viata noastra, a altor comunitati aici.

Dar tocmai aceste ma"maruntisuri" sunt cele care ne ucid neuronii pe care ne luptam cu indarjire sa ni-i pastram


Deci poti fii cel mai mare om de stiinta cu o galeata de carte, nu asta e important... cit stii sa zimbesti, sa fii politicos, sa spui de o mie de ori multumesc si scuza-ma......

De aceasta falsa politete te izbesti si in Australia.. ca sa fim sinceri e ff confortabila ptr gadilarea propriului nostru"eu".... eu personal nu prea agreez aceasta exagerare... bineinteles ,nu spun ca ar fi mai bine in Romania unde te afli de fapt la polul opus.. cel putin in ajunul Craciunului.. cand am plecat la cumparaturile de rigoare.. a trebuit sa ingurgitez vreo 2 extraverale ca sa imi mentin calmul la tipetele si modul execrabil in care se purtau vanzatorii cu noi ( de parca eram slugile lor, parca cerseam produsele respective)


Este inadmisibil sa pui intrebari personale de tipul: virsta, sex, esti casatorit sau, religie, anul nasterii, tara de nastere, etc. Este discriminare: de virsta, nationalitate, religie, sex etc.
Acelasi lucru e valabil si in Australia,si nu numai in ceea ce priveste obtinerea unui job dar si in intalnirile cu asa zisii "prieteni"... un exemplu amuzant, dupa 2 ani de "prietenie" in stil australian cu o chinezoaica, abia acum 3 luni mi-am luat inima in dinti, si prin intrebari ocolitoare , (un fel de a te scarpina la urechea stanga cu mana dreaptaam reusit sa aflu ce varsta are!!!!!!Victorie!!!!!!Vi se pare normal asa ceva???

Este pedepsit de lege de ex. un sot sau sotie daca spune copilului lor (sau) prost, cretin, idiot - se cunoaste sub denumirea de ofensa personala si este pedepsit cu legea.

In Australia e la fel, daca isi mai altoieste odrasla cu o palmutza, cat de delicata ar fi ea, risca sa decada din drepturile parintesti.. cel mai trist este ca multi copii, adolescenti pana in varsta de 18 ani, profita de aceasta lege prost facuta, si anunta autoritatile mintind si exagerand de multe ori.. totul e degenerat.. copii prost crescuti, care isi permit orice si oricum... respectul si rigorile in care am crescut noi, sunt demult uitate in aceste state asa numite"civilizate"

La fel si daca isi spun unul altuia asa ceva: sotul meu nu ma poate chema proasta etc, la fel nici eu pe el.

Da, la nivel teoretic nu poate, dar sa fim seriosi.. cate aud bietii 4 pereti ai caselor lor, pana ce unul dintre ei are curajul sa anunte "Domestic violence"???
Ca si aici.
Am o prietena care s-a casatorit cu un austrlian venit aici, pentru ea, acum un an.
Este f. simpatic tipul, insa cum zici, "perfect australian" deci, rece si neindurat!
Da, domestic violence, aici chemi si vin imediat. Sint chemati chiar pentru un cuvint, daramite pentru altceva, aici functioneaza, nimeni nu tace daca e luat peste picior.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
BISERICA SI CULTURA urzicuta Despre Biserica Ortodoxa in general 5 21.08.2007 23:59:54
Nevoia de Dumnezeu a poporului danyel Generalitati 21 12.02.2007 13:49:03