Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2010, 05:47:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb "Acatist pentru adormiti" - se poate?

Azi mi-a cazut in mana o carticica a Protos. Ioachim Parvulescu (Manastirea Lainici, Gorj).

Se numeste "Acatistul pentru cei adormiti" si este in formatul acela mic, de buzunar.

Pe pagina de titlu nu apare binecuvantarea niciunui ierarh (cum ar trebui sa fie pe toate scrierile bisericesti).
Pare sa fie relativ noua, dar nu scrie unde a fost tiparita si nici anul aparitiei.

Eu una, nu stiam ca pentru cei adormiti se pot citi acatiste, de fapt nu stiam sa existe un acatist pentru asa ceva.
Stiam ca se pot da pomelnice si se fac parastase si pomeniri.

In fine, in interiorul acestei cartulii, pana la "Acatist" sunt tot felul de povestioare in stil simplist, una despre imparatul Olandei care calatorea dinspre India, alta cu Sundar Singh, alta din viata Sf. Ioan Gura de Aur, alta despre o doamna al carei baiat a decedat in 1965... sincer nu prea pare sa fie o carte serioasa. Oare gresesc? Ati intalnit si voi asa ceva prin pangarele romanesti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2010, 08:52:55
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista Mirela si Acatistul celor adormiti. Uite, il gasesti aici:
http://www.crestinortodox.ro/acatist...u-cei-adormiti

Asculta-l si vezi daca e cel pe care il ai si tu in carticica. Eu il am in Acatistier si chiar il citesc din cand in cand. Imi place foarte mult.

Imi amintesc cu cata emotie l-au citit la inmormantarea IPS Ioachim al Husiului, parintii slujitori. Acel "Tatal nostru" de la inceputul fiecarui vers parca iti muta inima din loc.

Cat despre ceea ce scrie in carticica..nu stiu ce sa spun. Poate daca ne-ai scana cateva pagini..sa vedem si noi..
Nu stiu ce sa zic..fa cum simti, tu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2010, 09:02:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Eu una, nu stiam ca pentru cei adormiti se pot citi acatiste, de fapt nu stiam sa existe un acatist pentru asa ceva. Stiam ca se pot da pomelnice si se fac parastase si pomeniri.
Acatistul este o rugaciune printre altele.
Pentru orice lucru sau nevoie in care se poate face rugaciune, cu siguranta se poate face si un Acatist.

Mie imi place tare mult Acatistul de Multumire - Slava lui Dumnezeu pentru toate !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2010, 11:46:50
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acatistul este o rugaciune printre altele.
Pentru orice lucru sau nevoie in care se poate face rugaciune, cu siguranta se poate face si un Acatist.

Mie imi place tare mult Acatistul de Multumire - Slava lui Dumnezeu pentru toate !
l am descoperit si eu in Comornic! este ...Dumnezeiesc! de cate ori il citesc ma insostesc lacrimile!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2010, 03:30:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Offf, nu stiu ce sa zic, mai Jenica.

Tu imi dai un link cu Marian Moise, de parca cine stie ce autoritate ar fi. (Btw, mie nu-mi place reclama care i se face, mi se pare ff comercial).

Extrase din cartulie nu dau, ca mai stii, vine careva sa reclame ca i-am furat proprietatea intelectuala.

Iar tu Dorin, care stii atatea, poate imi dai si mie un raspuns on topic.

Sau poate stiu alti teologi care citesc pe aici. Adica, de cand nu mai sunt bune pomelnicele si pomenirile pentru cei morti, si mai nou, e indicat sa facem Acatist.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.02.2010, 09:05:14
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Am si eu acasa Acatistul pt. cei morti. Acest Acatist nu inlocuieste pomenile si slujbele care se fac in biserica, ci este o rugaciune in plus pt. cei morti, pe care putem sa o facem noi acasa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.02.2010, 09:07:56
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu e neaparat ,,indicaŽŽt sa facem acest Acatist, dar il poti face daca simti nevoia sa te rogi acasa pt. sufletele dragi care au plecat din aceasta viata. Mie mi-a fost de folos si mi-a alinat sufletul atunci cand imi era f dor de bunicii mei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2010, 09:19:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Offf, nu stiu ce sa zic, mai Jenica.

Tu imi dai un link cu Marian Moise, de parca cine stie ce autoritate ar fi. .
Mai, Mirela asta-i! ce sa fac??! Alta solutie mai la'ndemana nu am gasit.
M-am gandit ca iti este suficienta specificarea mea "voita" ca a fost citit de Ierarhi la inmormantarea unui IPS. Deci este canonic acatistul, sau recunoscut de BOR, spune-i cum vrei.
Nu stiu raspuns teologic, dar stiu ca pe mine nu ma deranjeaza ca au alcatuit un Acatist si pentru cei adormiti. Personal simt bucurie cand il citesc.
Ma gandesc ca au simtit nevoia sa completeze rugaciunile din Moliftelnice cu un acatsit, din evlavie si iubire pentru cei adormiti. Rugaciunea este la urma urmei un mod de a-ti exprima evlavia, iubirea, recunostinta fata Hristos (sau Stapana, sau sfintii Sai). Eu am un Acatistier vechi si aici am gasit acatiste mai putin intalnite ale Maicii Domnului.
Spre exemplu "Acatsitul Maicii Domnului Egumena Manastirilor" sau "Acatistul Sfantului Mormant" sau "Acatist dinaintea Sfintei Impartasanii".

Eu cred ca acestea toate au aparut in urma evlaviei si a iubirii (din nou) unor mari duhovnici fata de Cel/Cea caruia ii este adresat.

Spre exemplu, in Sfantul Munte fiecare Icoana a Stapanei are o denumire legata in mod direct de o minune a Sa.
Uite citeste putin pe aici cand ai timp.
http://www.munteleathos.com/Pagina/A...tirea_Vatopedu


Ma gandesc ca tot asa au aparut si acatistele.. .E parerea unui om simplu. Asteptam si verdictul unui teolog.

In rest, bucurie!

Last edited by eduardd; 03.02.2010 at 09:33:46.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2010, 09:48:42
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Azi mi-a cazut in mana o carticica a Protos. Ioachim Parvulescu (Manastirea Lainici, Gorj).

Se numeste "Acatistul pentru cei adormiti" si este in formatul acela mic, de buzunar.

Pe pagina de titlu nu apare binecuvantarea niciunui ierarh (cum ar trebui sa fie pe toate scrierile bisericesti).
Pare sa fie relativ noua, dar nu scrie unde a fost tiparita si nici anul aparitiei.

Eu una, nu stiam ca pentru cei adormiti se pot citi acatiste, de fapt nu stiam sa existe un acatist pentru asa ceva.
Stiam ca se pot da pomelnice si se fac parastase si pomeniri.

In fine, in interiorul acestei cartulii, pana la "Acatist" sunt tot felul de povestioare in stil simplist, una despre imparatul Olandei care calatorea dinspre India, alta cu Sundar Singh, alta din viata Sf. Ioan Gura de Aur, alta despre o doamna al carei baiat a decedat in 1965... sincer nu prea pare sa fie o carte serioasa. Oare gresesc? Ati intalnit si voi asa ceva prin pangarele romanesti?

In primul rand, ca si compozitie si rugaciune, nu vad ce problema ar fi cu un "Acatist pentru cei adormiti". Rugaciunile pentru morti sunt binecuvantate in Biserica noastra, fie ele sub forma pomenirilor la Sfanta Liturghie, a parastaselor sau a rugaciunilor facute in particular. Atata timp cat respectiva rugaciune nu intra in conflict cu invatatura Bisericii, nu vad care ar fi problema.

In al doilea rand, trebuie facuta o demarcatie. De multe ori in lumea noastra, adevarul este in mod voit amestecat cu minciuna, sau cunoasterea cu paruta cunoastere. Din acest punct de vedere este ciudat ca respectiva carticica nu are binecuvantarea unui ierarh, asa incat te incurajez sa postezi cateva fragmente, ca sa putem vedea si noi despre ce e vorba (mai ales din acele "povestioare", caci acolo ar putea fi chiar lucruri vadit neortodoxe)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2010, 10:53:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Iar tu Dorin, care stii atatea, poate imi dai si mie un raspuns on topic. Sau poate stiu alti teologi care citesc pe aici.
Adica, de cand nu mai sunt bune pomelnicele si pomenirile pentru cei morti, si mai nou, e indicat sa facem Acatist.
Nimeni nu a spus vreodata ca pomelnicele si pomenirile"nu mai sunt bune". Doamne fereste !
Acestea au mare putere, cu atat mai mult cu cat ele sunt rostite de preot, ba chiar si la Sfanta Liturghie.

Aparuse insa problema daca se poate face acatist pentru cei adormiti, sau nu.
Si eu am gandit la faptul ca acatistul fiind un mod de rugaciune, se poate face si pentru cei morti o asemenea rugaciune.

Nu stiu daca am inteles bine nedumerirea ta.

Pace, bucurie si o zi cat mai buna !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 09:49:09
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42