Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2009, 19:22:38
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit poze

Multumesc Geo.......le-am vazut si a ramas placut impresionata....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.03.2009, 17:16:06
liliana78 liliana78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 1
Implicit referitor la minuni

Sunt noua pe aici si nu stiu daca am nimerit chiar bine. Dar ce stiu este ca am cautat un forum unde sa marturisesc o minune infaptuita de Dumnezeu cu ajutorul Sf Mina, Sf Nectarie si Maica Domnului. Nu sunt o mare credincioasa. Am multe pacate, dar incerc sa ma apropii de Dumnezeu cat mai mult si incerc sa invat sa-L iubesc. Dumnezeu si Sfintii m-au ajutat mereu dar o minune atat de mare nu credeam ca se va intampla. In urma cateva luni bune, intr-o seara ploioasa, sotul i-mi da telefon sa cobor afara cu o lanterna intrucat ia cazut verigheta de pe mana. Am incremenit. Am cautat mai bine de 1 ora dupa care am renuntat. Mi-am facut griji, mi-am inchipuit tot felul de lucruri, ca poate este un semn, ca poate ne vom despartii, samd. Am plans foarte mult si a doua zi am mers la sf mina unde l-am rugat sa ma ajute. M-am rugat si acasa si la Dumnezeu si la Maica Domnului si la Sf Nectarie. Intre timp am vorbit cu un preot si am facut o alta verigheta identica. Ne gandeam sa mergem la preot ptr a fi binecuvantati cu ea insa parca de fiecare data intervenea ceva sa nu ne ducem. In urma cu cateva zile (avand o casa in constructie) sotul meu a fost sunat de un muncitor care facea curat la casa sa-i spuna ca ia gasit verigheta in ceva rumegus pe care il strangea sa-l arunce. Atunci nu mi-a venit a crede. Sa spuna cineva ca nu este o minune. Sunt cea mai bucuroasa fiinta in acest moment si cu siguranta daca cerem ajutor vom primii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2009, 22:40:51
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

http://www.trilulilu.ro/miha_mihaela/7f7baac1c908c1


Acatistul Sf.Nectarie audio,este unul dintre cele mai frumoase acatiste dupa parerea mea.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2009, 13:36:56
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liliana78 Vezi mesajul
sa spuna cineva ca nu este o minune..... Si cu siguranta daca cerem ajutor vom primii.
de netagaduit! Acestea nu sunt doar vorbe frumoase, sau basme de adormit pruncii.. Sunt marturii din viata noastra!!!!!!!... E realitate!!! Minunile exista!!!! Si inca multe fratilor!!! Doar ca noi nu renuntam la ochelarii de cal pe care cu incapatanare ii purtam
In urma cu 4 luni am cerut sfantului nectarie ajutor intr-un fff mare necaz... Am cerut ajutorul promitand in acelasi timp o jertfa...
sfantul mi-a auzit rugaciunea imediat, dar si eu am indeplinit (cel putin pana acum )cele promise... Ma rog bunului dumnezeu sa ma intareasca in continuare ptr a nu imi incalca promisiunea facuta sfantului nectarie.amin!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.03.2009, 13:38:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
de netagaduit! Acestea nu sunt doar vorbe frumoase, sau basme de adormit pruncii.. Sunt marturii din viata noastra!!!!!!!... E realitate!!! Minunile exista!!!! Si inca multe fratilor!!! Doar ca noi nu renuntam la ochelarii de cal pe care cu incapatanare ii purtam
In urma cu 4 luni am cerut sfantului nectarie ajutor intr-un fff mare necaz... Am cerut ajutorul promitand in acelasi timp o jertfa...
sfantul mi-a auzit rugaciunea imediat, dar si eu am indeplinit (cel putin pana acum )cele promise... Ma rog bunului dumnezeu sa ma intareasca in continuare ptr a nu imi incalca promisiunea facuta sfantului nectarie.amin!
Scuze, mesajul anterior il editasem numai cu majuscule si din pacate a aparut totul scris cu litere mici.Iertare Sfinte Nectarie
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.03.2009, 15:21:22
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Citind cele scrise de tine Geo,despre Sfantul Nectarie si minunile savarsite,m-ai convins sa merg si eu macar la Manastirea Radu Voda in Bucuresti la moastele Sfantului,Grecia e un efort prea mare pt o persoana bolnava.....
Multumesc.......Dumnezeu sa te ajute in tot lucrul bun si folositor!
de cum vei trece de poarta,iti vei de seama ca ai intrat in alta lume.
a linistii si impacarii,a desprinderii de tot ceea ce este material si a "unirii" cu Dumnezeu.
Domnul sa iti ajute sa ajungi acolo cat mai curand!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2009, 00:27:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu sunt innebunit dupa acatistul postat de mine de mai sus,a lui Sf.Nectarie,interpretat de cei de la Iasi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.03.2009, 07:53:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Scuze, mesajul anterior il editasem numai cu majuscule si din pacate a aparut totul scris cu litere mici.Iertare Sfinte Nectarie

Dumnezeu sa te ajute sa-ti poti tine promisiunea facuta Sf. Nectarie!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.03.2009, 11:44:05
nectariaminune nectariaminune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 9
Implicit minuni in viata mea

M-am hotarat sa va spun minunile pe care Sfantul Nectarie le-a facut pana acum cu mine si familia mea,inca de acum o luna jumatate, de cand "l-am descoperit", cand ceva ma indemna sa iau acatistul si sa citesc viata si minunile sale.Am luat atunci de la o manastire de langa mine, carticele cu acatistul:am luat mai multe pt.cine credeam eu ca are nevoie de ajutorul Sfantului:2 prietene, mama mea, mamele lor, pt.verisorul sotului al carui tata urma sa fie dus la Cluj intr-o stare foarte grava la spital.M-am rugat atunci sfantului, si unchiul a trecut cu bine peste acea operatie.Ma rugam Sfantului sa-l ajute pe sotul meu sa-si gaseasca inca ceva de lucru, suplimentar, pt.ca nu ne descurcam cu banii, si peste putin timp a fost solicitat sa lucreze pt.o firma mare 2 ore/zi, in programul normal(el lucra 8 ore, si s-au inteles patronii intre ei, 6 ore sa lucreze pt.unul si 2 ore pt.celalalt, pt.ca erau multumiti de sotul meu), e o minune, in ziua de azi...o alta minune, de anul trecut, din vara, am inceput lucrul la apartamentul nostru, micut cum este, dar e al nostru, si am angajat un mester pt.lucrare, care ne-a tras teapa, a luat banii de pe noi si nu a lucrat nimic...ma rugam Sfantului, sa ne ajute...Acum 2 saptamani, printr-o minune, tatal meu a vorbit cu un vecin care ne-a recomandat un mester, care acum lucreaza, este un om tare de treaba, care va termina in max.2 saptamani...simt ca acestea sunt minuni pe care le-am primit.Am cerut Sfantului sa ma ajute si sa se intample fiecare la momentul potrivit...iata ca rugaciunile nu raman fara raspuns.
Ne dorim foarte mult un copil, si ma rog Sfantului Nectarie, Maicii Domnului sa mijloceasca care Bunul D-zeu, sa ne ajute sa avem un copil. Simt ajutorul Sfantului in viata mea, si am incredere, ca pana acum, de cand am citit si fac acatistul si ma rog Lui m-a ajutat mult, ma va ajuta sa am un copil, o minune...
Rugati-va si credeti cu tarie in ajutorul Divin, mijlocirea Sfintilor in viata noastra, si minunile nu vor intarzaia.Multumesc Sfinte Nectarie pentru darurile tale.
Rog pe cei binevoitori care sunt din Bucuresti, daca au posibilitatea, sa-mi trimita ulei de la candela Sfantului, de la Manastirea Radu Voda, asa simt eu ca trebuie sa-l am, sa ma ung cu el, si stiu ca voi ramane insarcinata.
Sfantul Nectarie sa mijloceasca pt.noi sa ne implineasca cererile la momentul potrivit.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.03.2009, 10:26:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectariaminune Vezi mesajul
M-am hotarat sa va spun minunile pe care Sfantul Nectarie le-a facut pana acum cu mine si familia mea,inca de acum o luna jumatate, de cand "l-am descoperit", cand ceva ma indemna sa iau acatistul si sa citesc viata si minunile sale.Am luat atunci de la o manastire de langa mine, carticele cu acatistul:am luat mai multe pt.cine credeam eu ca are nevoie de ajutorul Sfantului:2 prietene, mama mea, mamele lor, pt.verisorul sotului al carui tata urma sa fie dus la Cluj intr-o stare foarte grava la spital.M-am rugat atunci sfantului, si unchiul a trecut cu bine peste acea operatie.Ma rugam Sfantului sa-l ajute pe sotul meu sa-si gaseasca inca ceva de lucru, suplimentar, pt.ca nu ne descurcam cu banii, si peste putin timp a fost solicitat sa lucreze pt.o firma mare 2 ore/zi, in programul normal(el lucra 8 ore, si s-au inteles patronii intre ei, 6 ore sa lucreze pt.unul si 2 ore pt.celalalt, pt.ca erau multumiti de sotul meu), e o minune, in ziua de azi...o alta minune, de anul trecut, din vara, am inceput lucrul la apartamentul nostru, micut cum este, dar e al nostru, si am angajat un mester pt.lucrare, care ne-a tras teapa, a luat banii de pe noi si nu a lucrat nimic...ma rugam Sfantului, sa ne ajute...Acum 2 saptamani, printr-o minune, tatal meu a vorbit cu un vecin care ne-a recomandat un mester, care acum lucreaza, este un om tare de treaba, care va termina in max.2 saptamani...simt ca acestea sunt minuni pe care le-am primit.Am cerut Sfantului sa ma ajute si sa se intample fiecare la momentul potrivit...iata ca rugaciunile nu raman fara raspuns.
Ne dorim foarte mult un copil, si ma rog Sfantului Nectarie, Maicii Domnului sa mijloceasca care Bunul D-zeu, sa ne ajute sa avem un copil. Simt ajutorul Sfantului in viata mea, si am incredere, ca pana acum, de cand am citit si fac acatistul si ma rog Lui m-a ajutat mult, ma va ajuta sa am un copil, o minune...
Rugati-va si credeti cu tarie in ajutorul Divin, mijlocirea Sfintilor in viata noastra, si minunile nu vor intarzaia.Multumesc Sfinte Nectarie pentru darurile tale.
Rog pe cei binevoitori care sunt din Bucuresti, daca au posibilitatea, sa-mi trimita ulei de la candela Sfantului, de la Manastirea Radu Voda, asa simt eu ca trebuie sa-l am, sa ma ung cu el, si stiu ca voi ramane insarcinata.
Sfantul Nectarie sa mijloceasca pt.noi sa ne implineasca cererile la momentul potrivit.Doamne ajuta!
Sfantul Nectarie fie laudat de noi toti!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33