Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.10.2009, 04:11:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cand s-au rugat arhierei catolici sa pogoare Dumnezeu Sfanta Lumina nu a pogorat-o.
Nu moastele Sfintilor fac minuni ci Sfintii mijlocesc la Dumnezeu ca Dumnezeu sa lucreze minuni prin Sfintele lor moaste.
Si daca Sfintii nu vor nu se fac minuni,de exemplu Sfantul Ioan Gura de Aur cand au trecut Sfintele sale moaste pe langa o vaduva nedreptatita nu a mai dat voie sa ii fie mutate mai incolo pana nu i s-a facut dreptate vaduvei respective.
Asa ca prin randuiala lui Dumnezeu sunt crestinii ortodocsi la Sfantul Mormant.
Biserica Siriaca recunoaste Sfintele Taine din Bisericile Ortodoxe Canonice dar nu scrie nicaieri ca BOR recunoaste tainele Bisericii Siriace,ca BOR e in comuniune cu Biserica Ortodoxa calcedoniand din Siria cea sub a carei jurisdictie sunt Sfanta Manastire si Institutul teologic "Sfantul Ioan Damaschinul" de la Balamand.
Este destul de inteles ca daca se numeste Sfantul Ioan Damaschinul e Biserica Ortodoxa Calcedoniana.
Apoi cuviosul Paisie Aghioritul era foarte de acord cu indreptarea calendarului zicand ca vechiul calendar fusese facut de un pagan.

Nu ma obosesc sa citesc nascocirile duhurilor rele in care sunt atacati unii ierarhi ai Bisericilor Ortodoxe Canonice ca sunt numai aiureli bazate pe niste linkuri si niste declaratii care nu sunt de incredere.

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...-si-stilismul/
"Staretul spunea: ‘Bine ar fi fost sa nu fi existat aceasta diferenta de calendar, dar aceasta nu este o chestiune de credinta’. Iar atunci cand i se spunea ca noul calendar a fost facut de Papa, raspundea: ‘Noul calendar a fost facut de Papa, iar cel vechi de un inchinator la idoli‘, referindu-se la Iuliu Cezar."
Cuviosul Paisie nu prea era de acord cu ce semnase in dialogul cu bisericile necalcedoniene (nu e vorba de copti care sunt calcedonieni).Nu am auzit de cuviosul Paisie sa fi protestat ca Bisericile Ortodoxe participa la WCC.Oricum Bisericile Ortodoxe Canonice nu slujesc in comun cu bisericile necalcedoniene.
Si patriarhul armenilor a rugat pe Dumnezeu sa pogoare Sfanta Lumina si nu a pogorat-o.

Last edited by mihailt; 03.10.2009 at 04:33:22.
  #22  
Vechi 03.10.2009, 06:35:57
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Oare ce nu ti-o fi fost clar?

Biserica Siriaca este monofizita.

Biserica Ortodoxa Antiohiana (da, cea cu Institutul Teologic de la Balamand - Liban) recunoaste tainele Bisericii Siriace dupa cum reiese din documentul semnat de patriarhii celor doua Biserici.

BOR este in Comuniune cu Biserica Ortodoxa Antiohiana. Prin urmare si BOR recunoate tainele monofizitilor. N-ai ce face, asa functioneaza "ortodoxia"!

Pe de alta parte, discutia cu tine n-are sens. Tu in mentalitate nu esti ortodox, ci papistas. Singura autoritate pe care o recunosti este ierarhia BOR de la care esti gata sa preiei orice fara discernamint.

Last edited by orthodoxia.i.thanatos; 03.10.2009 at 07:25:36.
  #23  
Vechi 03.10.2009, 09:10:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Deschid acest thread pentru cei care vor sa-si spuna opinia cu privire la subiectul pe care l-am propus aici.
Cu siguranta ramane un subiect controversat. Personal, consider ca daca botezul este savarsit in cadrul altor culte decat ortodoxie nu este valid. De ce?
Daca pacatul a avut consecinte ontologice, atunci si botezul are consecinte ontologice- nu este o impacare printr-o credinta justificatoare ca in teologia protestanta sau catolica.

Last edited by georgeval; 03.10.2009 at 09:13:28.
  #24  
Vechi 03.10.2009, 12:07:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai am mai zis linkul acela (cu acel acord) e de pe siteul care se zice ca ar apartine de BO Antiohiana necalcedoniana.
Nu am auzit pana acum ca BO calcedoniana din Damasc sa fi concelebrat vreo casatorie cu BO antiohiana necalcedoniana sau vreun botez.
De ce nu se gaseste acel acord si pe siteul institului de teologie de la Balamand?
Mai apoi Sfantul Ioan Damaschinul a scris sub inspiratia Duhului Sfant Dogmatica care e o carte clar crestin-ortodoxa,deci si calcedoniana.
Si Institul de teologie de la Balamand poarta numele Sfantului Ioan Damaschinul.
Si pe siteul acelui institut se afla Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul pe engleza unde Sever si ceilalti monofiziti sunt pomeniti ca eretici.
http://www.balamand.edu.lb/theology/book_iii.htm
"And therefore we hold that there has been a union of two perfect natures, one divine and one human; not with disorder or confusion, or intermixture(6), or commingling, as is said by the God-accursed Dioscorus and by Eutyches(7) and Severus, and all that impious company: and not in a personal or relative manner, or as a matter of dignity or agreement in will, or equality in honour, or identity in name, or good pleasure,as Nestorius, hated of God, (o mica nota in versiunea in romana e tradus Nestorie uratorul de Dumnezeu ;probabil aci e o greaseala de de scriere in loc de Nestorius, hater of God s-a strecurat Nestorius, hated of God ceea ce nu e o formulare corecta pe engleza) said, and Diodorus and Theodorus of Mopsuestia, and their diabolical tribe: but by synthesis; that is, in subsistence, without change or confusion or alteration or difference or separation, and we confess that in two perfect natures there is but one subsistence of the Son of God incarnate(8); holding that there is one and the same subsistence belong-ing to His divinity and His humanity, and granting that the two natures are preserved in Him after the union, but we do not hold that each is separate and by itself, but that they are united to each other in one compound subsistence. For we look upon the union as essential, that is, as true and not imaginary. "

Pe urma seful WCC nu e patriarhul BO Antiohiene necalcedoniene ci e patriarhul BO Ortodoxe (adica calcedoniene) a Albaniei.

Last edited by mihailt; 03.10.2009 at 13:07:53.
  #25  
Vechi 03.10.2009, 15:09:47
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai am mai zis linkul acela (cu acel acord) e de pe siteul care se zice ca ar apartine de BO Antiohiana necalcedoniana.
Nu am auzit pana acum ca BO calcedoniana din Damasc sa fi concelebrat vreo casatorie cu BO antiohiana necalcedoniana sau vreun botez.
De ce nu se gaseste acel acord si pe siteul institului de teologie de la Balamand?
Mai apoi Sfantul Ioan Damaschinul a scris sub inspiratia Duhului Sfant Dogmatica care e o carte clar crestin-ortodoxa,deci si calcedoniana.
Si Institul de teologie de la Balamand poarta numele Sfantului Ioan Damaschinul.
Si pe siteul acelui institut se afla Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul pe engleza unde Sever si ceilalti monofiziti sunt pomeniti ca eretici.
http://www.balamand.edu.lb/theology/book_iii.htm
"And therefore we hold that there has been a union of two perfect natures, one divine and one human; not with disorder or confusion, or intermixture(6), or commingling, as is said by the God-accursed Dioscorus and by Eutyches(7) and Severus, and all that impious company: and not in a personal or relative manner, or as a matter of dignity or agreement in will, or equality in honour, or identity in name, or good pleasure,as Nestorius, hated of God, (o mica nota in versiunea in romana e tradus Nestorie uratorul de Dumnezeu ;probabil aci e o greaseala de de scriere in loc de Nestorius, hater of God s-a strecurat Nestorius, hated of God ceea ce nu e o formulare corecta pe engleza) said, and Diodorus and Theodorus of Mopsuestia, and their diabolical tribe: but by synthesis; that is, in subsistence, without change or confusion or alteration or difference or separation, and we confess that in two perfect natures there is but one subsistence of the Son of God incarnate(8); holding that there is one and the same subsistence belong-ing to His divinity and His humanity, and granting that the two natures are preserved in Him after the union, but we do not hold that each is separate and by itself, but that they are united to each other in one compound subsistence. For we look upon the union as essential, that is, as true and not imaginary. "

Pe urma seful WCC nu e patriarhul BO Antiohiene necalcedoniene ci e patriarhul BO Ortodoxe (adica calcedoniene) a Albaniei.
Dupa cum si eu am mai spus, documentul a fost si pe siteul Patriarhiei Antiohiene (calcedoniene) din Damasc, si pe siteul arhidiocezei acestei patriarhii din SUA si Canada (foarte posibil sa se fi gasit si pe cel de la Balamand) pina nu demult (nu cred ca e mai mult de un an de cind am verificat ultima oara). Ca au disparul de acolo, nu inseamna ca au renuntat la el pentru ca am fi aflat, ar fi dat un comunicat in acest sens. Probabil au fost mai multe plingeri din SUA decit s-au asteptat. La un moment dat chiar au incercat sa "dreaga busuiocul" spunind ca Damascul recunoaste "tainele" monofizitilor doar in Siria si Liban! Crede-ma, cunosc destul de bine situatia din Biserica Antiohiana (calcedoniana). Am fost citiva ani cu o misiune antiohiana.
  #26  
Vechi 03.10.2009, 15:11:50
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cu siguranta ramane un subiect controversat. Personal, consider ca daca botezul este savarsit in cadrul altor culte decat ortodoxie nu este valid. De ce?
Daca pacatul a avut consecinte ontologice, atunci si botezul are consecinte ontologice- nu este o impacare printr-o credinta justificatoare ca in teologia protestanta sau catolica.
Sint perfect de-acord cu tine.
  #27  
Vechi 03.10.2009, 15:14:07
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai fratilor nu va mai obositi sa dialogati cu fratele Orthodoxia.
Nu vedeti ca acum a inceput sa conteste validatitatea botezul din BOR care e aratata ca BO Canonica chiar de minunile lui Dumnezeu?
Dupa Sfintele Canoane botezul din BOSV nu e valid.Apoi Glicherie nu e sfant pentru ca nu i-a putrezit trupul.Ca nu tot timpul neputrezirea e semn de sfintenie.
Si "moastele" lui Glicherie (care fiind inselat de duhuri rele lucra cu duhurile rele din timpul vietii crezand ca sunt Duhul Sfant; vedeti la viata lui Glicherie cum duhurile rele au omorat pe cei care au mancat din gradina manastirii unde petrecea Glicherie) de fapt e trupul neputrezit care cum am zis nu tot timpul e semn de sfintenie.Daca un arhiereu ortodox (din BOR sau alte Biserici Ortodoxe canonice) i-ar face dezlegare cerand familia lui Glicherie aceasta i-ar putrezi trupul si sufletul lui Glicherie s-ar duce la odihna.Motivele pentru care nu a putrezit trupul lui Glicherie nu le stiu.
Lasati-l la mila lui Dumnezeu pe fratele Orthodoxia.
Bai Mihailt... vad ca tu le cunosti pe toate. M'am saturat sa'ti citesc prostiile propovaduite aici. Citeste despre minunile Sfantului Glicherie; dar mai intai dati jos ochelarii de cal si coboara din pestera.

Pana atunci multa "bafta si ignore din partea mea (si mai lasa ordinele cavaleresti catolice in pace...)!
  #28  
Vechi 03.10.2009, 23:49:21
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Bai Mihailt... vad ca tu le cunosti pe toate. M'am saturat sa'ti citesc prostiile propovaduite aici. Citeste despre minunile Sfantului Glicherie; dar mai intai dati jos ochelarii de cal si coboara din pestera.

Pana atunci multa "bafta si ignore din partea mea (si mai lasa ordinele cavaleresti catolice in pace...)!
Excelent, asa vorbeste un marturisitor al ortodoxiei, nu?
  #29  
Vechi 04.10.2009, 01:11:34
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Excelent, asa vorbeste un marturisitor al ortodoxiei, nu?
Inainte de a critica, citeste ce "prostioare cu artificii" a scris domnul Mihailt (ca "stilistii sunt indraciti, ca eu apartin unui ordin catolic, ca legionarii si musulmani aveau nush ce legaturi, ca legionarii in stanga, ca legionarii in dreapta).
Daca tu poti tolera minciuna, uite ca eu nu pot! Mi se face pur si simplu scarba cand citesc atatea gogosi. Pana atunci, numa' bine!

Last edited by Antoni0; 04.10.2009 at 01:14:36.
  #30  
Vechi 04.10.2009, 23:49:52
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Daca tu poti tolera minciuna, uite ca eu nu pot! Mi se face pur si simplu scarba cand citesc atatea gogosi. Pana atunci, numa' bine!
Antonio, un om intarit in adevar ramane intotdeauna calm si pastreaza o anumita masura in dialog astfel incat, prin siguranta si rabdare, sa reuseasca sa-l ajute pe aproapele lui sa inteleaga ceva folositor dintr-o discutie.
Discutiile de aici sunt in marea lor majoritate niste idei ale forumistilor legate de un aspect din viata bisericeasca iar daca dialogul este civilizat si ponderat, exista posibilitatea sa fie si folos pentru cei care au neclaritati in ce priveste o problema.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00