Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2010, 20:59:16
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit Credeti ca exista mantuire fara Hristos?

Am fost intrebata astazi de cineva daca cred ca si altii, care nu sunt crestini, ar putea fi mantuiti?
Bineinteles ca am raspuns nu. Pentru ca Mantuitorul spune clar: "Nimeni nu va ajunge la Tatal decat prin mine".
Apoi, ma gandeam la miile de oameni, care au alte religii (hindusi, budhisti, s.a), care au trait o viata curata, fara ura, intrigi si clevetiri, au fost smeriti, plini de dragoste fata de oameni, au facut numai fapte bune... Oare acei oameni, care nu au ales ei sa fie de alta religie, ci asa s-au nascut, nu vor fi salvati de Dumnezeu? Pentru ca eu stiu ca Dumnezeu este bun si iertator...
Voi ce parere aveti?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2010, 21:03:44
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Dumnezeu nu aduce oameni pe lume doar ca sa aiba cu cine intretine focul iadului. In afara Bisericii lui Hristos nu ne putem pronunta asupra mantuirii. E o taina lucrul acesta. Noi sa ne vedem de ale noastre, si daca se intampla sa vorbim cu un frate de alta confesiune (chiar si catolic sau protestant), sa ii spunem cateva cuvinte si despre frumusetea ortodoxiei, fara sa-l condamnam sau ceva. totul trebuie facut cu blandete...
La ce ne foloseste sa stim daca se mantuiesc musulmanii? Oare suntem noi judecatori? Judecata este a lui Dumnezeu, noi sa ne vedem de ale noastre. Doamne ajuta!

Last edited by andrei_im; 31.01.2010 at 21:08:46.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2010, 21:34:25
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Dumnezeu nu aduce oameni pe lume doar ca sa aiba cu cine intretine focul iadului. In afara Bisericii lui Hristos nu ne putem pronunta asupra mantuirii. E o taina lucrul acesta."

E unul din cele mai frumoase lucruri pe care le-am citit aici.
Stim sigur ca au fost fericiti urmatorii:
- cei saraci cu duhul (oameni cu credinta simpla si puternica, greu de smintit de pierdere in detalii)
- cei ce plang: pocainta sincera este proxima botezului si il indreapta si pe cel spurcat din pacate
- cei blanzi (oameni care nu tulbura lumea pentru posesiuni si cresterea egoului)
- cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate - spune apostolul Petru:
„Iar pe dreptul Lot, chinuit de petrecerea în desfrânare a celor nelegiuiți, l-a izbăvit, pentru că dreptul acesta, locuind între ei, prin ce vedea și auzea, zi de zi, chinuia sufletul său cel drept, din pricina faptelor lor nelegiuite“, si cand spune l-a izbavit nu spune "numai trupeste".
- cei milostivi (au pacate dar natura lor buna va face pe Dumnezeu sa compenseze), iar mai departe in parabola samarineanului milostiv, Iisus spune lamurit ca un samarinean (cazut din dreapta credinta a iudeilor) care indeplineste legea se socoteste fiu al dreptatii mai mult decat cei care respecta litera dar nu implinesc faptele.
- cei curati cu inima (si inainte de crestinismul ortodox dreptul Abel a fost curat ca altfel nu i s-ar fi primit jertfa, pentru Avraam Dumnezeu a stat la targuiala daca sa arda sau nu Sodoma, iar Enoh si Ilie s-au ridicat la cer cu trupul, si acestia sunt cei vazuti si stiuti, dar nu inseamna ca nu mai sunt si altii), iar despre toti acestia spune chiar "vor vedea pe Dumnezeu" (intelegem: inca fiind in trup), pentru ca inima curata este prin definitie lacasul Lui
- facatorii de pace: daca este slavit ca un drept unul care salveaza o singura viata sacrificand pe a sa, cu cat mai mult cei care cu pretul suferintei sau vietii lor salveaza vieti multe sau chiar suflete de la pierzanie. Caci daca un drept impiedica pe un nedrept de la crima, atunci a salvat si pe cei in pericol si pe cel care era pericolul.
Dar mai mult, spunand "fericiti cei prigoniti pentru dreptate" Iisus la aceasta fericire intra in detalii si spune "ca asa au prigonit pe proorocii de dinainte", deci ca dreptii prigoniti si ucisi nu numai ca se considera "botez al martiriului" dar si cu plata ca de prooroc si sfant in viata vesnica.
Ori noi nu citim acolo ca Iisus vorbea celor deja convertiti, ca a conditionat acestea de cult, ca a spus "cu exceptia..." Nu exista mantuire decat prin Hristos, dar Hristos este prezent in lume fara sa dea socoteala lumii.

Last edited by inorog; 31.01.2010 at 21:37:17.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2010, 21:36:54
evdochia's Avatar
evdochia evdochia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Locație: sulina
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Smile

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Am fost intrebata astazi de cineva daca cred ca si altii, care nu sunt crestini, ar putea fi mantuiti?
Bineinteles ca am raspuns nu. Pentru ca Mantuitorul spune clar: "Nimeni nu va ajunge la Tatal decat prin mine".
Apoi, ma gandeam la miile de oameni, care au alte religii (hindusi, budhisti, s.a), care au trait o viata curata, fara ura, intrigi si clevetiri, au fost smeriti, plini de dragoste fata de oameni, au facut numai fapte bune... Oare acei oameni, care nu au ales ei sa fie de alta religie, ci asa s-au nascut, nu vor fi salvati de Dumnezeu? Pentru ca eu stiu ca Dumnezeu este bun si iertator...
Voi ce parere aveti?
eu cred ca unii dintre ei vor fi mantuiti.Daca un musulman sau protestant salveaza o viata,daruieste dragoste neconditionat,nu face rau nimanui si niciodata ,nu cred ca-l va lasa bunul DUMNEZEU si nu-l va mantui.Repet in conditiile in care chiar nu i-a zis nimeni de ortodoxism si tot ce implica acesta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2010, 21:38:51
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar nu trebuie sa-i "zica" cineva, pentru ca Evanghelia spune lamurit ca indeplinirea jertfelor dreptatii este legea si dreptatea. Nu este insa placut lui Dumnezeu sa se mantuiasca oameni numai asa, pentru ca de fapt ei repeta istoria chinuirii lui Iisus insusi si desigur le e mantuitoare, dar e rau si pacat sa se chinuie mai multi cand ii poate salva numai marturisirea. "Eu am venit ca oamenii sa aiba viata si sa aiba din belsug".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.01.2010, 21:42:57
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Nu exista mantuire decat prin Hristos, dar Hristos este prezent in lume fara sa dea socoteala lumii.
Foarte frumos, multumesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.01.2010, 21:49:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Pentru ca Mantuitorul spune clar: "Nimeni nu va ajunge la Tatal decat prin mine".
Da, asa este dar acest lucru este valabil doar la noi in crestinism. Noi stim ca NOI ne vom mintui prin acest deziderat...altii insa asa cum foarte frumos a scris inorogul mai sus care vor indeplini JERFA DREPTATII in parametrii religiei lor vor da de LEGE si dreptate si vor ajunge in rai si pentru asta trebuie RESPECTATI. Daca nu o facm riscam mintuirea noastra!! aici e buba... pe care putini crestini o inteleg!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.01.2010, 21:54:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=andrei_im;206819][b](chiar si catolic sau protestant), sa ii spunem cateva cuvinte si despre frumusetea ortodoxiei, fara sa-l condamnam sau ceva. totul trebuie facut cu blandete...



Da, dar in acelsi timp trebuie sa fi pregatit tot cu blindete sa accepti si povestea LUI, si a frumusetii catolicismului sau a altor religii si mai ales SA O TRATEZI, CA FRUMUSETE, CA SI PE A TA.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2010, 21:58:38
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, asa este dar acest lucru este valabil doar la noi in crestinism. Noi stim ca NOI ne vom mintui prin acest deziderat...altii insa asa cum foarte frumos a scris inorogul mai sus care vor indeplini JERFA DREPTATII in parametrii religiei lor vor da de LEGE si dreptate si vor ajunge in rai si pentru asta trebuie RESPECTATI. Daca nu o facm riscam mintuirea noastra!! aici e buba... pe care putini crestini o inteleg!
versetul acela nu este pentru noi, crestinii. cuvintele lui Hristos nu sunt destinate unui grup exclusivist, ele sunt pentru toata lumea. "NIMENI nu ajunge la Tatal decat prin Mine". nu a spus "nimeni dintre crestini", a spus "nimeni". repet - nu ne putem pronunta asupra mantuirii in afara Bisericii. mai bine spus, cu cuvintele parintelui Arsenie Papacioc - "Nu le putem garanta mantuirea". nu a spus ca nu exista mantuire, a spus ca nu le-o putem garanta. asa cum nici pierzania nu le-o putem prezice. sa nu ne facem judecatorii altora. una din cele mai bune "talcuiri" ale acelui verset, am gasit-o aici pe forum, mai demult, nu mai stiu la cine sau despre ce parinte era vorba, din pacate. un parinte a fost intrebat "cum sa pot mantui cei care nu sunt ortodocsi?" a raspuns "in masura in care fac cele ale ortodocsilor". Mi s-a parut stralucit raspunsul. e usor sa spui ca fiecare se poate mantui "in legea lui", dar oare de musulmanii care hulesc Sfanta Treime, pentru ca asa le spune legea lor, ce mai putem spune? Din pacate exista doar aceste doua tendinte - ori sa spunem ca nu se pot mantui, ori sa spunem ca sigur se vor mantui. in ambele raspunsuri, ne facem pe noi judecatori. Doamne fereste!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2010, 22:01:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

[quote=andreicozia;206846]
Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
[b](chiar si catolic sau protestant), sa ii spunem cateva cuvinte si despre frumusetea ortodoxiei, fara sa-l condamnam sau ceva. totul trebuie facut cu blandete...



Da, dar in acelsi timp trebuie sa fi pregatit tot cu blindete sa accepti si povestea LUI, si a frumusetii catolicismului sau a altor religii si mai ales SA O TRATEZI, CA FRUMUSETE, CA SI PE A TA.
eu sunt dispus sa ascult ce imi poate spune un catolic despre credinta lui, sunt dispus chiar sa recunosc anumite calitati ale dogmei, desi sunt extrem de putine, dar atata timp cat adevarul nu este INTREG nu il pot accepta ca adevar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Actualul Papa - Exista mantuire in afara BC! mihailt Biserica Romano-Catolica 44 19.06.2012 00:57:33
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04