Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.05.2011, 22:31:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
E un pic de confuzie aici. Mai sus spunea cineva că tu, ca persoană religioasă și credincioasă, nu ai voie să ispitești pe alții. Acum tu ne spui, la fel, alte reguli ale bisericii privind ținuta, dar recomanzi ca femeile să poarte fuste pentru că sunt mai "atrăgătoare". Deci cum e până la urmă?
Confuzia este între "atrăgător" și "ispititor".
Spun că mă simt atras de înfățișarea unei femei atunci când aș vrea să am mereu în fața ochilor zveltețea unei glezne, care mă trimite cu gândul la aceea a unei căprioare. Ondulația unui mijloc, care mă trimite cu gândul la mișcările felinelor. Prospețimea unui obraz, care îmi amintește de cea a florilor dimineața.

Spun că sunt ispitit de înfățișarea unei femei atunci când văd coapse dezgolite, care în mod normal trebuie văzute numai de soțul ei, seara în pat. Coapsele dezgolite nu îmi amintesc nici de căprioare, nici de feline, nici de flori. Mie îmi amintesc de sex.

Cam asta e diferența. Dar, mai bine decât mine vorbește despre acest lucru Victor Hugo, în Les Miserables, mai exact în episodul despre Marius și Cosette.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.05.2011, 22:31:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Chiar daca vine vara,hainele trebuie sa inveleasca trupul femeii.Sa nu aiba decolteu,fusta scurta etc .Barbatul trebuie sa fie ispitit cel mult de fata,care si aceea trebuie sa fie smerita,si nu de bust sau picioare.
Da , se confirma inca odata ca suntem mari teoreticieni , iar la proba teoretica cu sguranta vom trece cu brio la a doua proba , cea practica de la examenul final , numit Mantuire !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.05.2011, 22:34:13
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , se confirma inca odata ca suntem mari teoreticieni , iar la proba teoretica cu sguranta vom trece cu brio la a doua proba , cea practica de la examenul final , numit Mantuire !
E bine ca verdictul mantuirii e dat de Dumnezeu ,si nu de oameni ...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.05.2011, 22:34:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Chiar daca vine vara,hainele trebuie sa inveleasca trupul femeii.Sa nu aiba decolteu,fusta scurta etc .Barbatul trebuie sa fie ispitit cel mult de fata,care si aceea trebuie sa fie smerita,si nu de bust sau picioare.
Poate ar fi bine , ca femeiile sa circule doar intre anumite ore , cand barbatii isi fac siesta in lunga lor puturosenie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.05.2011, 22:40:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Îți dau dreptate, pe de-o parte. Nu din motive religioase, ci pentru că sunt o idealistă și cred în acea iubire absolută și pură.
Tocmai pentru că sunt idealist și pentru că am crezut și cred în iubire am devenit religios. Pentru că Dumnezeu este Iubire. Părintele Stăniloae are o carte intitulată „La început a fost Iubirea”. Și în teologia sa găsește în permanență similitudini între iubirea Sfintei Treimi și iubirea omenească.

Citat:
Partea a doua, cu gândurile și sentimentele noastre... e de discutat. Căci, din păcate, nu ne putem controla emoțiile și gândurile. Nu întotdeauna.
Tocmai pentru că nu prea ni le putem controla e de preferat să nu ne fie tulburate de felul în care cineva se îmbracă. Căci suntem, într-adevăr, și trupuri, avem și animalitate, dar animalitatea este inconștientă, iar sexualitatea cultivă poligamia, pe când iubirea reclamă unicitatea.
Lumea în care am crescut și ne-am format e pervertită, în sensul că sexualitatea a ajuns să primeze în fața spiritualității. Adică inferiorul a devenit superior. A încerca să restabilești ordinea normală înseamnă să mergi contra curentului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.05.2011, 22:42:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
E bine ca verdictul mantuirii e dat de Dumnezeu ,si nu de oameni ...
Asta-i singura noastra sansa , mai Daniele , mai , caci daca ar fi dupa noi ne-am decima unii pe altii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.05.2011, 22:46:22
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

ideal ar fi sa nu ne epilam, parul ar acoperi picioarele si nu ai mai avea dilema asta cu lungimea fustei. iar despre transpiratie...normal ca nu trebuie sa folosesti deodorant, ca trebuie sa semnalizezi de la o posta ca esti crestin 100%. dintre toate problemele din lume asta te preocupa pe tine? poate in fiecare zi minti, barfesti, mai uiti sa faci cate un bine da ce conteaza asta? trebuie sa arati ca un crestin...pai nu?
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.05.2011, 22:54:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
ideal ar fi sa nu ne epilam, parul ar acoperi picioarele si nu ai mai avea dilema asta cu lungimea fustei. iar despre transpiratie...normal ca nu trebuie sa folosesti deodorant, ca trebuie sa semnalizezi de la o posta ca esti crestin 100%. dintre toate problemele din lume asta te preocupa pe tine? poate in fiecare zi minti, barfesti, mai uiti sa faci cate un bine da ce conteaza asta? trebuie sa arati ca un crestin...pai nu?
Topicul a început de la dorința Laurei de a primi niște sfaturi de la niște creștine (și creștini). Poate considerați că nu are nici o importanță cum te îmbraci. Dar e și asta o formă de exprimare; spune ceva despre tine.
O îmbrăcăminte senzuală te va duce cu gândul la simțuri, nu la duh.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.05.2011, 23:00:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
O îmbrăcăminte senzuală te va duce cu gândul la simțuri, nu la duh.
Repet , precum am scris ceva mai sus : Oglinda : sufletului , a mintii , a celor sapte ani de acasa , si oglinda-obiect casnic , sunt suficiente pentru a pastra bunul simt , echilibrul si dreapta socoteala in vestimentatia noastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2011, 23:21:40
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Topicul a început de la dorința Laurei de a primi niște sfaturi de la niște creștine (și creștini). Poate considerați că nu are nici o importanță cum te îmbraci. Dar e și asta o formă de exprimare; spune ceva despre tine.
O îmbrăcăminte senzuală te va duce cu gândul la simțuri, nu la duh.
Oare? Raspunsurile le are, topicul asta l-a deschis cum mai spunea cineva sa ii intareasca ideile pe care le are deja. Chiar ea spunea de fetele de preoti cum se imbraca, deci stie raspunsul. Nu stiu sa fi mentionat ceva despre felul meu de a ma imbraca, dar daca asta ai dedus tu din vorbele mele...atunci imi pare rau, dar nu o sa iti mai raspund :) Doamne ajuta
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09