Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 02.02.2012, 15:58:44
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

De la romanbun catre un OmuBun...Care ar fi solutiile PRACTICE pentru aceasta sora a noastra?
Dumnezeu ne cere si actiune, nu doar rugaciune. Suntem trup, minte, suflet.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 02.02.2012, 16:11:16
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
De la romanbun catre un OmuBun...Care ar fi solutiile PRACTICE pentru aceasta sora a noastra?
Dumnezeu ne cere si actiune, nu doar rugaciune. Suntem trup, minte, suflet.
Doamne-ajuta!
Oricat am dori sa fim de "buni", noi NU PUTEM SCHIMBA DESTINE. Singurul Dumnezeu este si sursa si solutia. Intre "practic" si "teoretic" exista intreaga invatatura a Sfintilor Parinti. Ei ne-au invatat sa facem deosebirea. Teoretic este sa crezi. Practic... cine crede cu adevarat? Ei bine, in raport cu propria noastra credinta, "teoreticul" devine "practic". Cu alte cuvinte, fara "moneda de schimb", nu poti face cumparaturi. E greu de inteles ca smerenia este o moneda mai valoroasa decat tot aurul din lume!...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 02.02.2012, 16:49:27
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Inginerii, brigadierii silvici si padurarii depun un juramint prin care lupta sa apere plaminul planetei (pasurea) bogatiile ei (animale, fructe , etc)si sa sporeasca fondul silvic , iar ei sfirsesc prin a ajunge cei mai mari hoti ai padurilor.
Aceștia nu depun nici un jurământ, nici la absolvirea unui liceu silvic, facultate de silvicultură, nici la angajare. Nici înainte de decembrie 1989 n-a fost așa ceva. Asta se întâmplă, cel puțin, într-o zonă în care suprafața împădurită este considerabilă. Partea a doua, depinde de la om la om. Scuzați off-topicul! Doamne ajută!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.02.2012, 18:40:25
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Sunt navestit cu trenul cu firma Terra Nova din Cluj-Napoca si in luna ianuarie am facut cu telefonul mobil si un termometru poze sa am dovada ca nu prea dau incalzire in tren. IERI i-am sunat sa le spun ca daca in 3 zile nu fac ceva, ii reclam oficial. AZI dupa-masa un reprezentant de-al lor a venit in control si S-A DAT CALDURA in tren. Dragii mei, chiar trebuie sa stam cu limba in gura sa ne cerem drepturile? Si asa ne apasa statul destul, si tot mai tare, macar ce putem sa rezolvam. Prea mult isi bat joc de noi si am reactionat cu succes. E un caz, pot fi mai multe...
Iar doamna cu operatia, totusi ce ziceti, ce sa faca?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.02.2012, 18:56:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
am deschis acest subiect pt ca acum un an vecina mea a fost lasata fara tratament in spital,pt ca nu a vut bani de dat si a murit. cu ani in urma o colega de a mea nastea pe cale naturala(tot din lipsa banilor pt cezariana).bebelusul a murit pt ca a fost strangulat de cordonul ombilical.ambele cazuri au fost mediatizate si bineinteles ca nu a fost gasit nici un dr sau asistenta vinovati.
Mai întâi, trebuie să vă spun un secret: sănătatea costă bani. Dacă eu am o țeavă spartă, niciun instalator, dar absolut niciunul, nu vine să repare fără ca să bag bani în buzunar să îl plătesc. Curge până ce se inundă. Dacă am o problemă la mașina mea, nici un mecanic nu o rezolvă fără să plătesc. Problema persistă și se agravează până ce mașina nu mai merge, sau poate ia foc. Dacă sunteți de acord cu această stare de lucruri la instalator, la mecanicul auto sau la fotograf, de ce nu sunteți de acord cu ea la doctor ?

În al doilea rând, din cele relatate de dv, înțeleg că s-a făcut o anchetă, al cărei rezultat a fost că nici medicul, nici asistenta nu sunt vinovați. Înțeleg că dv contestați rezultatul anchetei, sau bănuiți pe anchetatori de părtinire ? Pe ce bază ?

Citat:
inainte de a deschide subiectul am fost la consultatie la cabinet particular pt ca am de scos un lipom.dl dr profesor a fost f amabil si mi-a spus ca operatia la particular costa cam 600ron.daca vreau sa ma adoarma va costa mai mult.dar dl profesor mi-a oferit si o varianta mai ieftina(ce om de treaba,nu?):mi-a spus ca daca vreau sa fac operatia in spitalul de stat(ATENTIE ESTE O OPERATIE DECONTATA DE CAS) sa-i dau doar 200ron(2 milioane lei vechi).si daca vreau sa ma adoarma (poate mi-e frica, nu e obligatoriu sa ma adoarma)sa-i dau d-nei dr anestezista 100ron(un milion lei vechi).m-am interesat la contabilitate :operatia e gratuita ca sint asigurata iar materialele necesare sint in sectie.imi pare rau ca nu am cerut o camera video de la un post tv.ce ma sfatuiti sa fac?sa-i tin o predica d-lui profesor si sa-i spun ca nu e crestinesc ceea ce face :):):) ?cred ca ma trezesc cu un sut undeva.sau sa ma duc la alt dr care nu cere ?daca ma vede operata de un coleg de al lui e posibil sa ne faca probleme si mie si colegului pt ca dl profesor are funcie de raspundere in spital.va rog sa ma sfatuiti ce sa fac pt ca trebuie sa ma internez cit de curind
Acuma, sincer să fiu, tarifele care vi s-au cerut mi se par mici. Intervenție făcută de profesor universitar pe 45 de euro și anestezie generală cu 25 de euro, cred că nu se mai practică decât la Spitalul Facultății din Burkina Fasso, când operează șeful de catedră Mobembe Mbembe. Mă amuză ideea că ați fost la ditamai profesorul pentru un lipom. Ca să fac o analogie, este ca și când v-ați cumpărat o cruciuliță și mergeți la mitropolit să o sfințească. Am citit cu ani în urmă o știre cu neamul lui Fane Spoitoru mi se pare, în care trebuia botezat un copil și l-au contactat pe patriarh să boteze și să sfințească bucatele de la restaurantul Casei Poporului, unde avea loc chiolhanul.

Stimată doamnă: cursul normal, de la care dv v-ați abătut mergând cu lipomul la consultații private la dom' profesor, este să mergeți mai întâi la medicul de familie. El va constata lipomul și vă va recomanda, probabil, exereză chirurgicală, dându-vă un bilet de trimitere în acest sens. Atunci, spuneți-i că sunteți un caz social, că nu aveți bani și întrebați-l unde v-ați putea opera fără să plătiți. Precis cunoaște un medic al săracilor, sau a primit vizita unui rezident chirurg dornic de cazuistică (da ! lipoamele sunt "pâinea chirurgului rezident", doamnă). De când sunt medic de familie, adică de aproape 20 de ani, niciunul dintre pacienții mei nu a rămas neoperat fiindcă nu a avut bani. Operat prost, da. Amânat de la operație vreo șase luni pe motivul justificat că e vorba de un lipom necomplicat, da. Dar, într-un fel sau altul, până la urmă am găsit o soluție pentru fiecare, bogat sau sărac. Sunt absolut convins că și medicul dv de familie va găsi o soluție pentru cazul dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.02.2012, 11:31:46
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Wink Fire topite

Revenind la "oile" noastre, poare ar fi bun un telefon rosu la minister, tot asa cum este la invatamant...pentru semnalarea de nereguli in sistem, nu doar de mita. Cred ca s-ar topi firele...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.02.2012, 12:04:52
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Revenind la "oile" noastre, poare ar fi bun un telefon rosu la minister, tot asa cum este la invatamant...pentru semnalarea de nereguli in sistem, nu doar de mita. Cred ca s-ar topi firele...
te felicit pentru atitudine !

asa trebuie sa actioneze orice roman, orice cetatean de bine al acestei tari !

pentru ca numai asa, daca ne strangem mai multi si facem reclamatii oficiale pentru a sesiza lucrurile strambe, se mai pot indrepta lucrurile in tara noastra !

a sta cu limba in gura, cred ca e ineficient si stagnant ca societate !

poate nu totdeauna si rezolvam situatia ce se reclama, insa suntem cu constiinta impacata ca am luat titudinea adevarului !

inca odata felicitari,si sunteti un exemplu de urmat si pt altii !
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.02.2012, 15:42:31
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

recunosc ca am gresit cind am ales medicul si cum nu era de ajuns am platit consultatia la cab privat dar dl profesor nu a dat chitanta.am fost la alt dr recomandat de prieteni nu e prof e doar dr primar,ma operez in spital prin cas(doar sint asigurata) ,mi-a spus asistenta(ca o cunosc) ca dl dr nu cere bani, sa-i dau cit pot DUPA operatie si fara sa ma adoarma daca nu am bani de anestezist(oricum nu e obligatoriu).nici asa nu-i corect.dar din 2 rele il alegi pe cel mai mic.sper sa fie multumit cu 100 ron ca nu am mai mult.va urez multa sanatate la toti inclusiv la cei care nu ati fost de acord cu mine,multa sanatate chiar si d-lui profesor(ca e bine sa te rogi si pt dusmani)sa fiti sanatosi pina la sf vietii sa nu ajungeti niciodata pacienti
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.02.2012, 16:14:25
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
recunosc ca am gresit cind am ales medicul si cum nu era de ajuns am platit consultatia la cab privat dar dl profesor nu a dat chitanta
am fost la alt dr recomandat de prieteni nu e prof e doar dr primar,ma operez in spital prin cas(doar sint asigurata) ,mi-a spus asistenta(ca o cunosc) ca dl dr nu cere bani, sa-i dau cit pot DUPA operatie si fara sa ma adoarma daca nu am bani de anestezist(oricum nu e obligatoriu).nici asa nu-i corect.dar din 2 rele il alegi pe cel mai mic.

va urez multa sanatate la toti inclusiv la cei care nu ati fost de acord cu mine,multa sanatate chiar si d-lui profesor(ca e bine sa te rogi si pt dusmani)sa fiti sanatosi pina la sf vietii sa nu ajungeti niciodata pacienti
Consultatiile in privat se platesc; trebuia sa cereti chitanta la casierie.
Daca omul nu a cerut nimic, atunci de ce rau? Si ce a facut incorect?
Profesorul respectiv nu va e dusman, pur si simplu nu v-ati permis serviciile dansului. Colegul Mihnea Dragomir v-a explicat clar si la obiect cum trebuie procedat (de altfel este si 100% calea legala); toata lumea are dreptul sa aleaga pentru propria persoana, dar sa alegi un Maseratti, ca sa te duci la seviciu cu el, cand te descurci si cu Logan... inseamna ca problema e a atitudinii, nu a pretului masinii.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.02.2012, 16:26:06
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

ati urmarit toate postarile?dl profesor mi-a spus cat costa operatia la particular si cat sa-i dau lui si d-nei dr anestezista daca vreau prin cas la spital.adica spaga.din cauza asta am ales alt dr mai ieftin si care nu conditioneaza dar primeste bani cit ai posibilitatea sa-i dai.mai intru pe net dupa operatie.multa sanatate!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42