Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2012, 16:21:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Fiul risipitor

In legatura cu tema Fiului risipitor as dori sa amintesc doua lucruri pe care le-am auzit in predica de ieri de la biserica: fiul risipeste fara sa fi adunat, caci averea pe care o primeste este un dar si ca nu este de ajuns sa te trezesti din pacat ("si-a venit in fire"), este important sa te si desparti de el: "ma voi duce la tatal". Bine au spus parintii: cel ce a fost trezit poate sa adoarma la loc. Astept si alte idei pe tema fiului risiitor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2012, 18:23:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Fiul risipitor are un tata credincios. Are o baza. Are niste valori morale de la care pleaca si la care se poate intoarce. Daca ar mai fi trecut cateva generatii, n-ar mai fi avut. Daca s-ar fi impreunat cu desfranate si ar fi avut copii cu ele, ar fi fost mult mai greu ca acestia sa se intoarca in calea cea buna. Poate doar printr-o intamplare intamplatoare, unii din urmasii lui ar fi ajuns sa se mantuiasca ori prin apropierea de vreo biserica, ori prin intermediul unui consort/consoarte credincoase. Poate unul din frati ar fi exemplu si pentru ceilalti, dar nu pentru toti. In orice caz, norocul fiului risipitor a fost ca a avut destul "ulei in candela" ca sa-i ajunga lumina sa gaseasca drumul spre casa. Dar nu stiu insa la cate generatii ar mai fi ajuns.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2012, 18:42:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pilda Fiului risipitor are multiple chei ermineutice posibile. Din perspectiva Fiului risipitor, ea ne vorbeste de vederea pacatelor si drumul pocaintei. Din perspectiva tatalui, ne arata cat de concret se manifesta dragostea si iertarea parinteasca. Din perspectiva fratelui cel mare, ne invata ca poti in continuare risipi virtutile, stand la sanul tatalui. Ca desi te bucuri din plin de averea sa, poti ramane ingust in intelegere si simtire.

Pe parcursul vietii avem, de cele mai multe ori, ocazia sa ne identificam cu fiecare din aceaste ipostaze. In oricare ne vom afla insa, trebuie sa avem raspuns bun, urmand calea cea buna.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2012, 18:43:53
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noua ni s-a spus ca noi tatal din parabola este chiar Tatal nostru cel Ceresc, iar noi suntem ori fiul risipitor, ori fiul cel mare.
Fiul risipitor este cel care se emancipeaza, devine individualist, dar in final isi revine in sine si se intoarce la Tatal. Fiul cel mare face trimitere si la Cain, care se intoarce de la tarina, si pe care il prinde invidia fata de fratele sau. Prin extensie, fiii cei mari sunt(em) si cei formalisti, care indeplinesc (indeplinim) ritualul religios exterior, dar nu mai vad (vedem) si nu il mai ajuta(m)/ iubesc (iubim) pe fratele nostru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2012, 18:53:57
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Pilda Fiului risipitor are multiple chei ermineutice posibile. Din perspectiva Fiului risipitor, ea ne vorbeste de vederea pacatelor si drumul pocaintei. Din perspectiva tatalui, ne arata cat de concret se manifesta dragostea si iertarea parinteasca. Din perspectiva fratelui cel mare, ne invata ca poti in continuare risipi virtutile, stand la sanul tatalui. Ca desi te bucuri din plin de averea sa, poti ramane ingust in intelegere si simtire.

Pe parcursul vietii avem, de cele mai multe ori, ocazia sa ne identificam cu fiecare din aceaste ipostaze. In oricare ne vom afla insa, trebuie sa avem raspuns bun, urmand calea cea buna.
Eu nu m-am regasit niciodata decat in ipostaza fiului risipitor, si mai exact in hranirea cu roscoave. Caci din pacate desi mi se pun in fata bucate imbelsugate, eu tot cu laturi dau sa ma hranesc.

Secretul nu sta, intr-adevar, in a constata ca ne hranim cu roscoave, ci a dori ceva mai mult si a avea curajul de a ne scarbi de o asemenea hrana neindestulatoare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2012, 21:38:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Mi se pare extraordinara o ilustrare a fiului risipitor in viziunea lui Ilia Glazunov.


Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2012, 12:16:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu nu m-am regasit niciodata decat in ipostaza fiului risipitor, si mai exact in hranirea cu roscoave. Caci din pacate desi mi se pun in fata bucate imbelsugate, eu tot cu laturi dau sa ma hranesc.

Secretul nu sta, intr-adevar, in a constata ca ne hranim cu roscoave, ci a dori ceva mai mult si a avea curajul de a ne scarbi de o asemenea hrana neindestulatoare.
Sa retinem ca fiul risipitor dorea sa se hraneasca cu roscove, dar nimeni nu-i dadea. Asa ca diavolul te ajuta sa-ti cheltuiesti averea, sa-ti pierzi darurile, dar cand vine vorba de a te hrani, nu-ti da nici macar din cele ce se cuvin animalelor. Hrana te sustine in existenta, ori diavolul nu doreste decat moartea omului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2012, 13:02:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa retinem ca fiul risipitor dorea sa se hraneasca cu roscove, dar nimeni nu-i dadea. Asa ca diavolul te ajuta sa-ti cheltuiesti averea, sa-ti pierzi darurile, dar cand vine vorba de a te hrani, nu-ti da nici macar din cele ce se cuvin animalelor. Hrana te sustine in existenta, ori diavolul nu doreste decat moartea omului.
Doreste moartea spirituala, pentru ca de cea fizica avem cu totii parte.
Preotul spunea odata ca porcii sunt pacatele, iar roscovele sunt ceea ce simte omul dupa pacat. Din ce imi amintesc spunea ca la inceput roscovele sunt dulci apoi amare, la fel ca si pacatul, la inceput ne simtim bine cand il repetam apoi ne lasa un gust amar. De aceea spune ca fiul risipitor nu mai avea parte nici de dulceata pacatului macar. O data cu repetarea starea de bine incepe sa dispara tot mai mult, ramane doar obisnuinta si nevoia de a-l repeta.
In slujba de anul acesta preotul spunea ca fiul risipitor e cel ce vine in ceasul al doisprezecelea, ca talharul de pe cruce sau alti pacatosi ajunsi sfinti. Fiul de acasa e cel ce cade chiar la sfarsit, care pana atunci a facut fapte bune dar probabil s-a increzut prea mult in faptele sale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2012, 18:09:39
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Una din talmacirile acestei pilde este aceea ca in raport cu Dumnezeu, ii putem fi ca niste fii, argati, sau robi. Adica sa-L ascultam din dragoste, din obligatie sau de frica. Fiul din poveste, care ajunge rob diavolului, vrea sa se intoarca la tatal lui macar ca argat, dar este primit ca fiu.
Nu stiu unde ne plasam fiecare dintre noi vizavi de Dumnezeu, dar e tragic cand constatam ca ne purtam ca robi sau argati fata de ai nostri sau chiar fata de noi insine. Adica cand constatam ca facem anumite lucruri numai din obligatie sau de frica, nicidecum din dragoste sau placere...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2012, 18:31:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Fiul din poveste, care ajunge rob diavolului, vrea sa se intoarca la tatal lui macar ca argat, dar este primit ca fiu.
Aici e lucrul minunat. Sa te vezi mic si Dumnezeu iti iese in intampinare. Ne lipseste smerenia. La noi este prezenta peste masura indreptatirea de sine.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fiul, risipitor

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 26.12.2013 00:05:33
Rugaminte pentru fiul meu! simona Generalitati 26 01.07.2011 09:46:39
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 23:25:31
Fiul Risipitor iosif Despre Sfanta Scriptura 6 11.03.2009 20:12:02