Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 30.10.2013, 23:31:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.09.2006
Implicit Rugaciunea celui prigonit de oameni

"Multumesc Tie, Doamne si Dumnezeul meu, pentru tot ce s-a savarsit asupra mea! Multumesc Tie pentru toate necazurile si ispitirile pe care mi le-ai trimis pentru curatirea si tamaduirea sufletului si trupului spurcate, ranite de pacate!

Miluieste si mantuieste uneltele pe care le-ai intrebuintat pentru tamaduirea mea: pe acei oameni ce mi-au pricinuit necazuri. Binecuvanteaza-i si in veacul acesta, si in cel viitor! Socoteste-le intru fapta buna ceea ce mi-au facut! Daruieste-le rasplati imbelsugate din vistieriile tale cele vesnice.

Dar ce Ti-am adus eu Tie? Ce jertfe bineplacute? Nu Ti-am adus decat pacate, decat calcari ale dumnezeiestilor Tale porunci. Iarta-ma, Doamne, iarta-l pe cel vinovat inaintea Ta si inaintea oamenilor! Iarta-l pe cel fara de raspuns! Da-mi mie sa ma incredintez si sa recunosc fara fatarnicie ca pacatos sunt! Da-mi sa lepad dezvinovatirea vicleana! Da-mi pocainta!

Da-mi inima infranta! Da-mi blandete si smerenie! Da-mi iubire de aproapele, iubire fara de prihana, deopotriva fata de toti, atat fata de cei care ma mangaie, cat si fata de cei care ma necajesc! Da-mi rabdare in toate necazurile mele! Fa-ma mort pentru lume! Ia de la mine voia mea pacatoasa si sadeste-mi in inima sfanta Ta voie, ca numai pe aceasta sa o fac cu faptele si cuvintele si gandurile mele.

Tie se cuvine slava pentru toate! Numai a Ta e slava! Singura mea avere e rusinarea fetei si tacerea gurii. Stand inaintea infricosatei Tale judecati in sarmana mea rugaciune, nu aflu in mine nici un lucru bun, nici o vrednicie — si stau, impresurat din toate partile, ca de un nor gros si o bezna deasa, de multimea cea fara numar a pacatelor mele, avand o singura mangaiere in inima mea: cu nadejdea in netarmurita Ta mila si bunatate. Amin." (Sfantul Ignatie Briancianinov)

Tare mult mi-a placut aceasta rugaciune. Daca ati mai intalnit rugaciuni ale Sfintilor Parinti in genul acesteia, va rog sa le postati.
Reply With Quote

Tags
rugaciunea celui prigonit

Thread Tools
Moduri de afișare