Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.01.2014, 10:29:07
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Eu zic sa ai grija sa nu faci ca in vorba aia "Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ". Poti sa faci 1000 de planuri cum spui tu, cu programul de iubit, cu ore daca vrei. Daca o sa fi foarte indragostita de sotul tau, s-ar putea, cel putin la inceput, sa-ti calci tu peste program, fara sa-ti ceara el.
Sunt discutii de prisos. Cred ca totul depinde de persoana cu care o sa ajungi. In toata ecuatia asta cu dragostea trupeasca si atractia fizica are un cuvant greu de spus. E normal ca daca faci o casatorie doar asa ca sa fie, sa nu ramai nemaritata, sa te poti tine de programul asta si sa te lupti cu sotul tau pentru a-i impune aceste idei. Dar ia in calcul si posibilitatea ca poti cunoaste un baiat crestin, bun la suflet, pe care sa-l iubesti si sa te si iubeasca. Si daca pe deasupra mai esti foarte atrasa fizic de el, s-ar putea sa-ti uiti tot orarul cu martea si joia. (cel putin primul an de la nunta).
Foarte mare adevar. Sunt atatea lucruri care pot interveni si atatea prioritati "instinctive" incat poti cadea in propriile capcane. Important e sa incerc sa te tii de ceea ce ti-ai propus. Restul e in mana divinitatii.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.01.2014, 10:30:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum sincer, atunci când iubesti cu adevarat pe cineva si persoana respectiva te iubeste si ea, si dupa ce o cunosti cat de cat un timp rezonabil, nu vad ce ar fi gresit, chiar daca nu esti inca casatorit/casatorita cu persoana respectiva, sa faci dragoste cu ea! E ceva omeneste, normal!

In cazul in care femeie isi exprima dorinta de a nu aveea relatie trupesti pana la casatorie pe considerente religioase, daca o iubesti cu adevarat, i respecti aceasta dorinta (desi lucrul asta pentru un barbat poate fi mai greu, dar nu imposibil).
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.01.2014, 22:04:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acum sincer, atunci când iubesti cu adevarat pe cineva si persoana respectiva te iubeste si ea, si dupa ce o cunosti cat de cat un timp rezonabil, nu vad ce ar fi gresit, chiar daca nu esti inca casatorit/casatorita cu persoana respectiva, sa faci dragoste cu ea! E ceva omeneste, normal!

In cazul in care femeie isi exprima dorinta de a nu aveea relatie trupesti pana la casatorie pe considerente religioase, daca o iubesti cu adevarat, i respecti aceasta dorinta (desi lucrul asta pentru un barbat poate fi mai greu, dar nu imposibil).
Uite domne un ortodox adevarat. Si plin de intelepciune. Mai rar asa ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.01.2014, 22:19:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Incerci sa fii ironic, sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.01.2014, 22:50:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Incerci sa fii ironic, sau cum?
Doar nu ii dadeam dreptate unui care gaseste motivatii pentru desfranare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.01.2014, 08:10:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum ar trebui sa lamurim mai exact ce intelegeti dumneavoastra prin desfranare!
Desfranarea poate fi atunci când ai relatii trupesti intamplatoare, cu cine se nimereste, sau când de-abia ne-am intalnit sau cunoscut si trecem direct la pat. Sau in cazul acelor persoane care isi schimba partenerii/partenerele mai ceva precum ciorapii, sau in cazul in cazul acelui gen de femei care stau numai prin cluburi sa agate barbati cu bani si sa fie intretinute. Asta da- este desfranare, si evident ca este condamnabila.

Insa in cazul in care ne cunoastem de un timp mai indelungat, când relatia deja a evoluat spre ceva stabil si mai serios, când deja ne putem gandi la niste planuri de viitor si când constatam deja ca exista sentimente autentice de ambele parti, atunci-chiar daca nu suntem inca casatoriti- nu cred ca mai e cazul de desfranare.
Repet- am tot respectul pentru acele fete care isi pastreaza virginitatea pana la casatorie, daca s-ar intampla sa cunosc o astfel de fata si ne-am place reciproc i-as respecta dorinta.
Insa nici nu pot sa arunc o anatema sau sa condamn o femeie care are o relatie stabila, serioasa, si are relatii trupesti cu partenerul/iubitul inainte de casatorie.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.02.2014, 21:57:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acum ar trebui sa lamurim mai exact ce intelegeti dumneavoastra prin desfranare!
Desfranarea poate fi atunci când ai relatii trupesti intamplatoare, cu cine se nimereste, sau când de-abia ne-am intalnit sau cunoscut si trecem direct la pat. Sau in cazul acelor persoane care isi schimba partenerii/partenerele mai ceva precum ciorapii, sau in cazul in cazul acelui gen de femei care stau numai prin cluburi sa agate barbati cu bani si sa fie intretinute. Asta da- este desfranare, si evident ca este condamnabila.

Insa in cazul in care ne cunoastem de un timp mai indelungat, când relatia deja a evoluat spre ceva stabil si mai serios, când deja ne putem gandi la niste planuri de viitor si când constatam deja ca exista sentimente autentice de ambele parti, atunci-chiar daca nu suntem inca casatoriti- nu cred ca mai e cazul de desfranare.
Repet- am tot respectul pentru acele fete care isi pastreaza virginitatea pana la casatorie, daca s-ar intampla sa cunosc o astfel de fata si ne-am place reciproc i-as respecta dorinta.
Insa nici nu pot sa arunc o anatema sau sa condamn o femeie care are o relatie stabila, serioasa, si are relatii trupesti cu partenerul/iubitul inainte de casatorie.
Orice relație trupească in afara căsătoriei este socotită desfrânare si asta nu o zic eu, ci o spune Dumnezeu! Dacă e serioasă relația și există respect de ce sa nu facem cele ale Domnului întâi?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.02.2014, 22:47:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acum ar trebui sa lamurim mai exact ce intelegeti dumneavoastra prin desfranare!
Ar trebui sa lamuri doua lucruri:
1. Ca nu conteaza parerea personala a nimanui.
2. Ce este de fapt desfranarea: actul sexual in afara casatorie.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Desfranarea poate fi atunci când ai relatii trupesti intamplatoare, cu cine se nimereste, sau când de-abia ne-am intalnit sau cunoscut si trecem direct la pat. Sau in cazul acelor persoane care isi schimba partenerii/partenerele mai ceva precum ciorapii, sau in cazul in cazul acelui gen de femei care stau numai prin cluburi sa agate barbati cu bani si sa fie intretinute. Asta da- este desfranare, si evident ca este condamnabila.
Nu. Desfranarea este condamnabila in orice conditii. Restul sunt pretexte si incercari lamantabile de justificare a pacatului. Din punctul de vedere al invataturilor Bisericii actul sexual are justificare doar in dorinta de a procrea, in interiorul Tainei Cununiei. In afara de asta nu exista justificare. Mai mult exista desfranare incusiv intre cei casatoriti daca evita procreerea.



Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Insa in cazul in care ne cunoastem de un timp mai indelungat, când relatia deja a evoluat spre ceva stabil si mai serios, când deja ne putem gandi la niste planuri de viitor si când constatam deja ca exista sentimente autentice de ambele parti, atunci-chiar daca nu suntem inca casatoriti- nu cred ca mai e cazul de desfranare.
Repet, nu conteaza ce crede nimeni. Invatatura Bisericii nu se bazeaza pe pareri personale. O relatie care "a evoluat spre ceva stabil si serios", nu "mai serios", isi gaseste finalitatea in Taina Cununiei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.02.2014, 15:30:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In privinta dogmei crestin-ortodoxe dumneavoastra probabil cunoasteti mai multe decat mine- nu neg lucrul asta!
Insa eu v-am spus ceea ce simt! Nu stiu- din punct de vedere ortodox poate gresesc, dar ca barbat e destul de greu sa rezisti sa nu faci dragoste cu o femeie pe care o iubesti si te iubeste.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.02.2014, 17:30:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Insa eu v-am spus ceea ce simt! Nu stiu- din punct de vedere ortodox poate gresesc, dar ca barbat e destul de greu sa rezisti sa nu faci dragoste cu o femeie pe care o iubesti si te iubeste.
Si daca iubirea e reciproca, de ce sa nu se casatoreasca?
Ce credeti ca s-ar mai castiga asteptand si traind in mod neplacut lui Dumnezeu, de fapt este risc major pentru pierderea sufletului amandorura.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 21:53:44