Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.03.2013, 18:03:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Este o pilda cu foarte multe intelesuri.

Punctele FUNDAMENTALE ale invataturii sunt:

1. Ca Tatal isi iubeste foarte mult fiul, si ca a creat o legatura puternica intre el si fiu.

Asta este fundamentul legaturii familiale: ca fiul sa-l recunoasca in tata ca iubitor, intelept si ca este intotdeauna langa el si-l ajuta.

Orice parinte are obligatia morala si evanghelica sa nu se transforme intr-un bicisnic care isi nenoroceste copilul cu insulte. Nu poate sa fie un tata prea permisiv dar nici un cioban prost care da cu bata de dimineata pana seara in copil.

Fundamentul familiei este crearea unei temelii de incredere pe care copiii sa o aiba in parinti.


2. Fara aceasta temelei, copiii NU se vor intoarce la parinti. Parintii nu sunt dusmanii copiilor, nu sunt numai cei care pun piedici, ci sunt si un resort de sprijin si ajutor.

Parintele este cel care il invata, ii pune limite, dar este si cel la care copilul trebuie invatat sa apeleze.


Asta mi se pare invatatura fundamentala aici:
INVATA PE COPILUL TAU, CA TU, PARINTELE LUI, IL AJUTI TOTDEAUNA.
Copilul sa apeleze totdeauna la tine.

Invata copilul ca atunci cand greseste, orice face, sa vina la tine.


3. Dar o alta invatatura este urmatoarea:
- parintele trebuie neincetat sa dea o invatatura serioasa copilului; Hristos ne spune asta de multe ori, dar nu direct.

Tanarul bogat - avea o educatie morala profunda; el nu incalcase legea niciodata. Avea parinti foarte foarte intelepti, care l-au invatat temeinic legea, si care l-au constientizat clar:

- ce este pacatul
- ce inseamna binele
- cum se aplica
- sa fie echilibrat.
- sa isi asume ce face in viata

4. Pilda asta a fiului risipitor, mi se pare foarte mult o pilda care ne constientizeaza asupra educatiei care trebuie sa o dam (si de cele mai multe ori nu o dam) copiilor nostri.


5. Restul invataturilor:
- copilul se intoarce din greseala
- parintele il primeste in iubirea parinteasca
sunt o consecinta a educatiei.

Mesajul meu este: tineti in familie un echilibru puternic, vorbiti frumos in familie, educati-va copiii sa fie echilibrati in viata, si sa caute intotdeauna si povata voastra.

O lesa prea scurta pentru un copil va avea consecinte gresite.
In cazul asta parintele si-a lasat copilul sa incerce pe pielea lui raul.


6. Dar mai este un lucru de invatat: fiul risipitor nu a omorat, nu a talharit. S-a desfranat, adica s-a jucat, dar nu a facut nebuniile mari ale vietii.
Greselile lui arata totusi ca educatia lui l-a impiedicat sa greseasca pana la capat.

Educati-va copiii si iubitii. Nu-i iubiti gresit, dar creati o legatura corecta, de incredere intre parinte si copil. Fiul are nevoie de timp pana sa ajunga la intelepciuna tatalui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.03.2013, 18:35:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este o pilda cu foarte multe intelesuri.

Punctele FUNDAMENTALE ale invataturii sunt:

1. Ca Tatal isi iubeste foarte mult fiul, si ca a creat o legatura puternica intre el si fiu.

Asta este fundamentul legaturii familiale: ca fiul sa-l recunoasca in tata ca iubitor, intelept si ca este intotdeauna langa el si-l ajuta.

Orice parinte are obligatia morala si evanghelica sa nu se transforme intr-un bicisnic care isi nenoroceste copilul cu insulte. Nu poate sa fie un tata prea permisiv dar nici un cioban prost care da cu bata de dimineata pana seara in copil.

Fundamentul familiei este crearea unei temelii de incredere pe care copiii sa o aiba in parinti.


2. Fara aceasta temelei, copiii NU se vor intoarce la parinti. Parintii nu sunt dusmanii copiilor, nu sunt numai cei care pun piedici, ci sunt si un resort de sprijin si ajutor.

Parintele este cel care il invata, ii pune limite, dar este si cel la care copilul trebuie invatat sa apeleze.


Asta mi se pare invatatura fundamentala aici:
INVATA PE COPILUL TAU, CA TU, PARINTELE LUI, IL AJUTI TOTDEAUNA.
Copilul sa apeleze totdeauna la tine.

Invata copilul ca atunci cand greseste, orice face, sa vina la tine.


3. Dar o alta invatatura este urmatoarea:
- parintele trebuie neincetat sa dea o invatatura serioasa copilului; Hristos ne spune asta de multe ori, dar nu direct.

Tanarul bogat - avea o educatie morala profunda; el nu incalcase legea niciodata. Avea parinti foarte foarte intelepti, care l-au invatat temeinic legea, si care l-au constientizat clar:

- ce este pacatul
- ce inseamna binele
- cum se aplica
- sa fie echilibrat.
- sa isi asume ce face in viata

4. Pilda asta a fiului risipitor, mi se pare foarte mult o pilda care ne constientizeaza asupra educatiei care trebuie sa o dam (si de cele mai multe ori nu o dam) copiilor nostri.


5. Restul invataturilor:
- copilul se intoarce din greseala
- parintele il primeste in iubirea parinteasca
sunt o consecinta a educatiei.

Mesajul meu este: tineti in familie un echilibru puternic, vorbiti frumos in familie, educati-va copiii sa fie echilibrati in viata, si sa caute intotdeauna si povata voastra.

O lesa prea scurta pentru un copil va avea consecinte gresite.
In cazul asta parintele si-a lasat copilul sa incerce pe pielea lui raul.


6. Dar mai este un lucru de invatat: fiul risipitor nu a omorat, nu a talharit. S-a desfranat, adica s-a jucat, dar nu a facut nebuniile mari ale vietii.
Greselile lui arata totusi ca educatia lui l-a impiedicat sa greseasca pana la capat.

Educati-va copiii si iubitii. Nu-i iubiti gresit, dar creati o legatura corecta, de incredere intre parinte si copil. Fiul are nevoie de timp pana sa ajunga la intelepciuna tatalui.
Este un punct de vedere, dar din pacate "rezolva" doar partea morala de comunicare in societate. Acest punct de vedere vizeaza doar pe cel care a ales sa plece... Daca ar fi sa putem "radiografia" omenirea, procentul celor care raman alaturi de Tatal este de 0,0000001% (dar poate si aceasta cifra este considerata prea mare...) Altfel spus, daca eu le las zilnic copiilor mei cate o lista cu cele bune si cele interzise, aproape cu certitudine voi culege roadele cu lacrimi de durere.
Ma intreb daca s-ar putea inventa vreun instrument care sa-i trezeasca omului dragostea in detrimentul egoismului?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fiul, risipitor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 25.12.2013 23:05:33
Rugaminte pentru fiul meu! simona Generalitati 26 01.07.2011 08:46:39
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31
Fiul Risipitor iosif Despre Sfanta Scriptura 6 11.03.2009 19:12:02