Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1511  
Vechi 22.03.2017, 00:39:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Exact! E ca si cind ai zice "Dracii te judeca inaintea lui Dumnezeu". Blasfemie si erezie, si un chior poate vedea. De ce niste sfinti au sustinut asta? Pai erau si ei oameni, si, repet, indiferent de ce cred prostii de pietisti sanctolatri care nu vad padurea (Biserica) din cauza copacilor ("sfintii"), "sfintii" nu sint infailibili! Au sustinut din motive de loialism organizational, adica, era o cale de a speria omul ("uite ma, mai bine nu fac cutare pacat, ca ma intilnesc cu oribilii aia dupa moarte si ma iau la treispe-paispe") ca sa nu mai faca prostii. Cu alte cuvinte, (inca) o minciunica de dragul moralitatii si propagandei. Nici o organizatie ideologica sau religioasa, sau chiar stiintifica, nu a scapat de aceasta stranie si ubicuitara legitate: slujirea unui mare adevar se face doar (si) cu citeva minciunele, acolo...
Ai luat iar locul lui Vulcanescu si stabilesti tu ce e blasfemie si erezie. Daca era erezie o condamna un sinod. :)
De ce nu poti spune ca nu crezi ca exista ? Sa spun sincer, nici eu nu prea cred ca exista dar de aici pana la a da sentiinte e cale lunga. E o diferenta intre a spune ca nu crezi ca exista si a spune ca nu exista.
Reply With Quote
  #1512  
Vechi 22.03.2017, 01:01:18
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
unde se contrazic tocmai ca aci cum se exprima eu vad ca se completeaza cei doi sfinti
cei doi au trait la 1000 de ani unul dupa altul, pt sf maxim e un sacrilegiu sa ataci episcopul, celalat asta face, ataca episcopul.
Reply With Quote
  #1513  
Vechi 22.03.2017, 01:08:16
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
E ca si cind ai zice "Dracii te judeca inaintea lui Dumnezeu.
asta am inteles si eu din ce zice catalin, dar mi s-a parut atat de neverosimil ca n-am intervenit ca sa nu spun vreo tampenie. ma gandesc ca daca ar exista acele vami ar fi ceva gen raurile spre infernul lui hades, stiu ca exista traditia sa pui un banut in sicriu, deci e o mostenire pagana, probabil numai la ortodocsi.
Reply With Quote
  #1514  
Vechi 22.03.2017, 10:53:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca era erezie o condamna un sinod. :)
Esti sigur de asta? Biserica nu a avut ocazia sa condamne zecile, poate sutele de erezii aparute de-a lungul timpului. Si tu esti cu infailibilitatea sinodala? Ti-am spus, nici sinoadele nu sint instrumentul perfect. In fond, in istoria Bisericii functioneaza acelasi principiu ca si in istoria mundana: invingatorul ia tot. Si, mai ales, scrie istoria. In care, bineinteles, el e ortodoxul. Daca, de pilda, pretendentul la tron care simpatiza cu Palama nu ar fi ajuns pe tronul muribundului Imperiu Bizantin, atunci Valaam ar fi fost in sinaxare. :) Ca, de, filosofia, care sta la baza dogmaticii (facute îndeosebi tot de greci, in primul mileniu) poate fi sucita dupa cum cer interesele conducerii Bisericii, pardon, apararii puritatii dogmatice.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1515  
Vechi 22.03.2017, 11:47:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Esti sigur de asta? Biserica nu a avut ocazia sa condamne zecile, poate sutele de erezii aparute de-a lungul timpului. Si tu esti cu infailibilitatea sinodala? Ti-am spus, nici sinoadele nu sint instrumentul perfect. In fond, in istoria Bisericii functioneaza acelasi principiu ca si in istoria mundana: invingatorul ia tot. Si, mai ales, scrie istoria. In care, bineinteles, el e ortodoxul. Daca, de pilda, pretendentul la tron care simpatiza cu Palama nu ar fi ajuns pe tronul muribundului Imperiu Bizantin, atunci Valaam ar fi fost in sinaxare. :) Ca, de, filosofia, care sta la baza dogmaticii (facute îndeosebi tot de greci, in primul mileniu) poate fi sucita dupa cum cer interesele conducerii Bisericii, pardon, apararii puritatii dogmatice.
Asta e gandire tipica de ateu.

Daca exista Dumnezeu si tine la Biserica Lui, atunci o sa aiba grija ca istoria sa se petreaca in asa fel incat adevarul sa iasa la lumina.
Reply With Quote
  #1516  
Vechi 22.03.2017, 12:04:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Corect. Se cheamă pronie.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1517  
Vechi 22.03.2017, 13:11:28
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Sau apocalipsă.
Reply With Quote
  #1518  
Vechi 22.03.2017, 14:24:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta e gandire tipica de ateu.

Daca exista Dumnezeu si tine la Biserica Lui, atunci o sa aiba grija ca istoria sa se petreaca in asa fel incat adevarul sa iasa la lumina.
Nu sint ateu, si o stii bine. Pe de alta parte, eu privesc istoria, inclusiv a Bisericii, intr-un mod non-mistic. Pur si simplu pun realismul faptelor si logicii deasupra devotamentului eclesial. Asta e tot. Nu e ateism.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1519  
Vechi 22.03.2017, 14:38:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ba e ateism. Sau hai sa spunem ca nu e crestinism. Nu poti sa fii crestin si sa crezi ca lucrurile pe care le-a stabilit Biserica sunt doar rezultatul politicii. - tabara mai puternica si-a impus ideile. Se poate intampla pe termen scurt dar nu pe termen lung, altfel nu e crestinism. Daca esti crestin ortodox atunci crezi si ca adevarul este prezervat, nu poti sa afirmi ca azi credem in ideile Sf. Palama doar datorita jocurilor politice.
Reply With Quote
  #1520  
Vechi 22.03.2017, 15:13:21
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Istoria a fost scrisa de cei care L-au împuns.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare