Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2007, 16:00:20
anitag anitag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua,

Sunt casatorita de 5 ani si am o fetita de 2 ani si 3 luni. Va scriu pentru ca nu stiu cu cine sa mai vorbesc si nici ce sa fac. Casnicia mea a devenit un adevarat calvar de la nasterea fetei cand dupa cca 2 luni ne-am mutat de la parintii mei (zona Dristor) in casa socrilor (zona podul grand). De fapt au cumparat pe numele lor un apartament langa blocul lor. De atunci sotul meu a tot inceput sa ma acuze .. ca uite ce au facut parintii lui si ai mei nu .. ca trebuie sa-I respect pe ei sip e parintii mei sa-I “pun la punct” .. a inceput sa ma acuze ca nu sunt in stare sa fac nimic in casa .. sa-mi cresc copilul .. ajungand sa ma injure si pe mine si pe ai mei apropape zi de zi. Le-a interzis parintilor mei sa intre in casa, aproape ca nu mai au voie nici sa-si vada nepoata (nici macar in parc daca vin), nu vorbim la telefon din casa …

Anul trecut, pentru ca nu am mai suportat in luna iunie am intentat divort dar dupa 3 luni am renuntat de teama sa nu fac totusi ceva rau, am sperat ca lucrurile se vor schimba in bine, dar nu a fost asa. Am inceput serviciul dupa 1an si 2luni, atunci mi-a explicat ca mama lui trebuie sa stea cu fata ca e aproape si trebuie sa stea la noi in apartament. Am acceptat crezand ca va fi bine. Sambata sau duminica doreau si parintii mei sa vina la noi sau sa merg cu fata la ei dar a inceput sa tipe spunand ca el vrea sa stea cu fata in casa si ca nu il intereseaza de altii. Am tot tacut si i-am acceptat conditiile, dar tot nu a fost bine. La noi nu vin decat parintii lui, nu plecam nicaieri decat cu parintii lui, daca eu il rog sa mergem undeva cu fata imi zice mereu ca e obosit, ca nu are timp .. in schimb daca suna parintii lui imediat se imbaraca si se duce la ei (eventual ia si fata cu el). Nu mai stiu cum sa procedez iar acum mi-a pierit curajul sa plec din casa. Ma ameninta si ma injura mereu, mi-e frica pentru copil desi nu i-ar face rau niciodata intentionat .. asa cred .. De 3 zile mi-a luat cheile de la apartament si ma lasa sa intru doar daca e el acasa, cand pleaca ne inchide in casa, nu stiu ce sa mai cred. I-am zis sa ne vedem fiecare de viata lui ca asa nu se poate dar a inceput sa urle (din nou sa-mi injure parintii sip e mine odata cu ei) si am tacut de frica sa nu dea in mine mai ales ca fata s-a speriat si a sarit la mine in brate.

Sunt disperata, nu mai sunt in stare sa iau nici o decizie (atat de mult timp m-a facut proasta si etc.. ca am inceput sa cred si eu .. ), va rog sa ma ajutati



Multumesc,

Anita
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2007, 16:09:49
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anitag
Buna ziua,

Sunt casatorita de 5 ani si am o fetita de 2 ani si 3 luni. Va scriu pentru ca nu stiu cu cine sa mai vorbesc si nici ce sa fac. Casnicia mea a devenit un adevarat calvar de la nasterea fetei cand dupa cca 2 luni ne-am mutat de la parintii mei (zona Dristor) in casa socrilor (zona podul grand). De fapt au cumparat pe numele lor un apartament langa blocul lor. De atunci sotul meu a tot inceput sa ma acuze .. ca uite ce au facut parintii lui si ai mei nu .. ca trebuie sa-I respect pe ei sip e parintii mei sa-I “pun la punct” .. a inceput sa ma acuze ca nu sunt in stare sa fac nimic in casa .. sa-mi cresc copilul .. ajungand sa ma injure si pe mine si pe ai mei apropape zi de zi. Le-a interzis parintilor mei sa intre in casa, aproape ca nu mai au voie nici sa-si vada nepoata (nici macar in parc daca vin), nu vorbim la telefon din casa …

Anul trecut, pentru ca nu am mai suportat in luna iunie am intentat divort dar dupa 3 luni am renuntat de teama sa nu fac totusi ceva rau, am sperat ca lucrurile se vor schimba in bine, dar nu a fost asa. Am inceput serviciul dupa 1an si 2luni, atunci mi-a explicat ca mama lui trebuie sa stea cu fata ca e aproape si trebuie sa stea la noi in apartament. Am acceptat crezand ca va fi bine. Sambata sau duminica doreau si parintii mei sa vina la noi sau sa merg cu fata la ei dar a inceput sa tipe spunand ca el vrea sa stea cu fata in casa si ca nu il intereseaza de altii. Am tot tacut si i-am acceptat conditiile, dar tot nu a fost bine. La noi nu vin decat parintii lui, nu plecam nicaieri decat cu parintii lui, daca eu il rog sa mergem undeva cu fata imi zice mereu ca e obosit, ca nu are timp .. in schimb daca suna parintii lui imediat se imbaraca si se duce la ei (eventual ia si fata cu el). Nu mai stiu cum sa procedez iar acum mi-a pierit curajul sa plec din casa. Ma ameninta si ma injura mereu, mi-e frica pentru copil desi nu i-ar face rau niciodata intentionat .. asa cred .. De 3 zile mi-a luat cheile de la apartament si ma lasa sa intru doar daca e el acasa, cand pleaca ne inchide in casa, nu stiu ce sa mai cred. I-am zis sa ne vedem fiecare de viata lui ca asa nu se poate dar a inceput sa urle (din nou sa-mi injure parintii sip e mine odata cu ei) si am tacut de frica sa nu dea in mine mai ales ca fata s-a speriat si a sarit la mine in brate.

Sunt disperata, nu mai sunt in stare sa iau nici o decizie (atat de mult timp m-a facut proasta si etc.. ca am inceput sa cred si eu .. ), va rog sa ma ajutati



Multumesc,

Anita
Personal, consider ca cel mai bun ajutor il poti primi de la un preot/duhovnic.
La nivel de forum poti primi sfaturi, mai mult sau mai putin bune, in functie de priceperea si experiente fiecaruia sa ca, cel mai bine, apeleaza la duhovnic. Succes!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2007, 16:19:10
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Se teme sa nu vorbesti cu un avocat, de te incuie? A innebunit cumva?
Nu am trecut prin asa ceva, nu sunt de specialitate. Stiu de la o prietena: daca fugi, pana sa bagi divort, se considera parasire de domiciliu si are motiv sa ceara copilul, sau chiar sa bage el divort.
La biserica, la spovedanie, daca mergeti amandoi la acelasi duhovnic e si mai bine.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2007, 16:30:18
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anitag
Buna ziua,

Sunt casatorita de 5 ani si am o fetita de 2 ani si 3 luni. Va scriu pentru ca nu stiu cu cine sa mai vorbesc si nici ce sa fac. Casnicia mea a devenit un adevarat calvar de la nasterea fetei cand dupa cca 2 luni ne-am mutat de la parintii mei (zona Dristor) in casa socrilor (zona podul grand). De fapt au cumparat pe numele lor un apartament langa blocul lor. De atunci sotul meu a tot inceput sa ma acuze .. ca uite ce au facut parintii lui si ai mei nu .. ca trebuie sa-I respect pe ei sip e parintii mei sa-I “pun Multumesc,

Anita
Draga mea, sotul tau cred ca e nebun...ai grija sa nu ajunga sa iti faca rau fizic, caci psihic deja esti varza (la fel si fetita dupa cate observ). Nu mai astepta ! ai sa ajungi o leguma. Ca sa nu te simti vinovata cere sprijinul asistentei sociale, cere sfatul unui duhovnic si vorbeste cu un avocat (probabil ai un telefon sau parintii tai sa mearga sa ii ceara sfatul). Intradevar, dupa cate am auzit daca parasesti domiciliul (chiar daca esti insotita de fetita) iti poate lua copilul, dar mai bine informeaza-te sa vezi in ce conditii se aplica.

VAd ca e tare bine controlat de nebunii de parintii lui care l-au transformat intr-un schizofren.
Sa te ajute D-zeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2007, 16:43:17
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Copiii raman intotdeauna cu mama, in special daca sunt asa de mici si daca sunt fetite. Si daca mama poate sa arate ca are unde sa o creasca si cu ce. Deci chiar daca pleci, sansele de a pierde fetita in instanta sunt minime.

El is motiveaza cumva actiunile? Este gelos? PArintii lui stiu de toata treaba asta? (cu inchisul in casa, cu luatul cheilor, samd) Vrbeste cu ei. In afara daca-s nebuni, sau chiar nu te plac deloc, ar face tot posibilul ca sa salveze casnicia fiului lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2007, 19:27:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inteleg ca a luat cheia, dar telefon nu ai? Inseamna ca nu mergi nici la serviciu?
Daca e vorba de sechestru... e cam grav.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2007, 19:33:31
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anita, pur si simplu nu stiu cum sa te ajut. Ma depaseste situatia ta. Nu pot decat sa va pomenesc la rugaciune. Atat pot face pentru tine. Iarta-ma!
Maica Domnului sa va acopere cu Sfantul Acoperamant!
cu drag jeni
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2007, 21:47:57
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Anita,o sa te pomenesc si eu la sfanta liturghie,poate imi spui si cum il cheama pe sotul tau,pe fetita si pe socri.Roaga-te si tu cat de mult si mergi la duhovnic si te marturiseste.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2007, 04:34:16
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

;) vad ca tii mai mult la ideea de casatorie, decat la sotul tale (mi se pare absolut normal)! Totusi cred ca orice preot cu minte iti va da binecuvantare sa te desparti de el, dar cel mai bine roaga-te tu la Dumnezeu si fa dupa cum iti spune inima!!! Dumnezeu sa te ocroteasca, si sa dea Dumnezeu sa gasesti o casa pt tine si fetita ta, unde sa puteti duce o viata linistita!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2007, 13:19:59
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Vezi sa nu aiba vreo boala mintala. Am o cunostinta f. apropiata care atunci cind s-a casatorit nu stia nimic ca el este suferind psihic. Dupa 3-4 luni de la casatorie a inceput sa se manifeste cam cum face sotul tau. Si mai important este faptul ca parintii lui au stiut asta, umblasera cu el pe la toti medicii, dar au ascuns. Ai grija ce faci. Vorbeste cu un duhovnic deoarece cu el poti sa intrii mai mult in amanunte si in afara de asta cred ca are si mai multa experienta. Si tu continua sa ai incredere in tine, nu asculta la ce spune el.Viata este o lupta, nu trebuie sa ne lasam, lupta pina la capat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50