Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2007, 00:54:48
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Stim ca stiinta afirma acest lucru.

De asemeni în Sfânta Traditie nu exista, din câte stiu, învatatura ca oamenii pot sa ramâna tineri.


Totusi, eu nu pot sa accept ca cei mântuiti în vesnicie sunt batrâni. Mântuitorul este pictat uneori imberb, semn al tineretii vesnice. De asemeni unor Sfinti li S-a aratat ca un copil.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2007, 12:46:00
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

La Dumnezeul cel Adevarat sunt toate cu putinta celui ce crede!

Deci, mai istorie este "Tineretze fara batranete si viata fara de moarte" decat "Istoria" pe care o invatzam in scoala....:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2007, 14:43:43
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ce este batrânetea?

Eu cred ca este o forma de paranoia, adica oamenii au impresia ca e normal sa îmbatrâneasca, când de fapt nu e normal.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2007, 17:24:02
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Batranetile sunt o moarte inainte de a muri. Batranetea este o urmare a omului decazut de la ADAM incoace. Presupun ca e normal so acceptam ca pe o pedeapsa a pacatelor noastre. Acum depinde si de noi cum imbatranim: frumos, avand o viata aleasa si curata, sau urat tarind in patimi si boli. Nu cred ca batranetea eo forma de paranoia, asta e cu totul altceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2007, 18:14:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

... precum spun Sf Parinti este important la batrinete sa nu ajungem un putregai.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2007, 18:15:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

... precum spun Sf Parinti este important la batrinete sa nu ajungem un putregai.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2007, 19:34:55
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Eu unul nu am de gând sa îmbatrânesc, nu consider ca am aceasta datorie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2007, 20:28:33
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Am intalnit persoane de peste 70 de ani mai informate decat multi tineri.Si am avut surpriza sa constat ca aceste persoane(cel putin eu nu am cunoscut decat 3-inclusiv o ruda la care tin mult) sfidau aproape ideea batranului care vorbeste numai despre ce bine era pe vremea lui/ei,si nu poate intelege deloc persoanele tinere-stiu si despre "noile tehnologii",stiu si despre moda,iar aceasta ruda este un fel de feminista,care imi povestea cand eram mai mica ce tampenii faceau ei in adolescenta.....si mi-a spus,la un moment dat sa nu cred toate "prostiile" pe care le aud,ca "pe vremea lor" adolescentii erau cele mai ascultatoare fiinte,fetele mergeau doar la scoala si acasa....ptr ca(cel putin asa spune ea),si ei faceau petreceri,si ei beau cateodata,dansau,chiuleau,minteau profesorii,aveau relatii,etc.


Dar despre a nu imbatrani,a fi mereu tanar,omul si-a dorit mereu acest lucru.Si nimeni nu a realizat-o pana acum.....dar daca vei reusi tu,presupun ca vei avea multe invitatii la emisiuni:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2007, 21:19:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
... precum spun Sf Parinti este important la batrinete sa nu ajungem un putregai.
Apoi mai inteleapta vorba nu putea fi. Asa este si de fiecare in parte depinde acest lucru. Multi spre varsta a treia se lumineaza si se intaresc sufleteste intru dragoste de Dumnezeu. Si apoi ce inseamna batranetea ? Viata este un tot unitar, cu inceputul si sfarsitul ei. Sfarsitul din asta lume poate veni la orice varsta. In si prin batranete se contabilizeaza cele primite si dobandite intru fiinta noastra. De modul nostru de a trai, suma contabilizata, va fi mica sau mare si Doamne fereste, zero.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2007, 21:24:37
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Eu unul nu am de gând sa îmbatrânesc, nu consider ca am aceasta datorie.
Buna seara tuturor! Desi va citesc demult ,abia acum mi-am facut curaj sa va impartasesc cateva ganduri (legate de acest subiect.)Cu voia Domnului vom imbatrani...pt ca de la Adam incoace asa a hotarat Tatal Ceresc.Stiti voi de ce . Omul imbatraneste si moare dintr-o necesitate interna ,inscrisa in cromozomii celulelor.Deci moartea este si ea inclusa in patrimoniul genetic al omului. Asta despre trup. Despre suflet cred ca si el se maturizeaza dar ,ati observat ca nu imbatraneste. Cel putin asta am constatat eu care ,am deja 52 de ani.Si ar ami fi ceva..nu batranetea trupului imbatraneste sufletul ci pacatele .Pentru ca am intalnit oameni tineri cu suflete batrane si garbovite de indoieli si teama.Asa ca va doresc sa imbatraniti frumos si trupeste si sufleteste , cu credinta in Domnul.Nasterea Domnului Iisus sa va aduca bucurie si lumina in suflete.Pace voua!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa alinam batranetea unor batrane greu incercate Alidana Umanitare 0 28.03.2011 23:13:30
Cum privim batranetea Alidana Umanitare 8 03.03.2011 20:12:23