Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2009, 20:02:58
oana_21 oana_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 17
Implicit Problema mea cu ortodoxia

Titlul este putin cam violent dar am cateva probleme si neintelegeri apropoo de biserica ortodoxa si va rog mult sa ma ajutati prin cuvintele voastre;

M-am nascut ca si crestin ortodox intr-o familie fara prea multe principii crestine, la biserica mergeam decat de Paste si cam atat ideea e ca nu prea am avut mare legatura cu biserica pana la vremea cand eu am putut sa decid singura ce sa fac cu viata mea. De ceva timm simpt ca nu imi gasesc locul in biserica ortodoxa si va spun de de;

- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
- tot mai multi preoti au grave probleme morale si ma intreb cum sa ma mai spovedesc eu la preot cand el poate este cu mult mai pacatos decat mine.
- de ce foarte putini crestini ortodocsi se implica in activitati de misionarism ? (eu am fost vizitata de tot soiul de crestini acasa, dar nici macar odata de vreun ortodox) ?

Acestea sunt pe scurt cateva din problemele si intrebarile ce imi macina mintea si astept parerea si simtirile voastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2009, 20:08:05
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Titlul este putin cam violent dar am cateva probleme si neintelegeri apropoo de biserica ortodoxa si va rog mult sa ma ajutati prin cuvintele voastre;

M-am nascut ca si crestin ortodox intr-o familie fara prea multe principii crestine, la biserica mergeam decat de Paste si cam atat ideea e ca nu prea am avut mare legatura cu biserica pana la vremea cand eu am putut sa decid singura ce sa fac cu viata mea. De ceva timm simpt ca nu imi gasesc locul in biserica ortodoxa si va spun de de;

- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
- tot mai multi preoti au grave probleme morale si ma intreb cum sa ma mai spovedesc eu la preot cand el poate este cu mult mai pacatos decat mine.
- de ce foarte putini crestini ortodocsi se implica in activitati de misionarism ? (eu am fost vizitata de tot soiul de crestini acasa, dar nici macar odata de vreun ortodox) ?

Acestea sunt pe scurt cateva din problemele si intrebarile ce imi macina mintea si astept parerea si simtirile voastre.
De ce zici ca sunt sfintii morti? Ei , tocmai, sunt vii.
In legatura cu misionarismul...poate ca e putina activitate sociala dar poate chiar TU vei schimba putin din asta. Fiecare dintre noi putem trai credinta cum ne cheama Dumnezeu. Daca Dumnezeu te cheama sa faci activitati sociale, pune-te pe treaba si cine stie...Si eu as vrea sincer
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2009, 20:39:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Titlul este putin cam violent dar am cateva probleme si neintelegeri apropoo de biserica ortodoxa si va rog mult sa ma ajutati prin cuvintele voastre;

M-am nascut ca si crestin ortodox intr-o familie fara prea multe principii crestine, la biserica mergeam decat de Paste si cam atat ideea e ca nu prea am avut mare legatura cu biserica pana la vremea cand eu am putut sa decid singura ce sa fac cu viata mea. De ceva timm simpt ca nu imi gasesc locul in biserica ortodoxa si va spun de de;

- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
- tot mai multi preoti au grave probleme morale si ma intreb cum sa ma mai spovedesc eu la preot cand el poate este cu mult mai pacatos decat mine.
- de ce foarte putini crestini ortodocsi se implica in activitati de misionarism ? (eu am fost vizitata de tot soiul de crestini acasa, dar nici macar odata de vreun ortodox) ?

Acestea sunt pe scurt cateva din problemele si intrebarile ce imi macina mintea si astept parerea si simtirile voastre.

Doamne ajuta si bine ai venit pe forum Oana

Ma bucur sa aud ca ai decis sa il cauti pe dumnezeu, pt ca El este izvorul vietii si bucuriei duhovnicesti
E normal sa ai indoieli, asta inseamna ca iti pasa, dar daca le tratezi cu rabdare toate ti se vor descoperi
prima problema e una doar de percepere, tamaia si lumanarile nu sunt destinate numai pt morti, tamaia e un prinos adus lui dumnezeu si simbolizeaza ridicarea rugaciunilor noastre spre El, lumanarile simbolizeaza lumina vesnica a lui hristos care este numit Luminatorul sau Soarele dreptatii, nu toate bisericile sunt intunecoase, cele vechi sunt asa, dar sunt foarte multe biserici luminoase, oricum lumina trebuie sa fie in suflet
Apoi, preotii sunt si ei oameni, nu extraterestii, si ei sunt supusi ispitei si pacatului, pacatele preotului sunt personale, noi trebuie sa ne ingrijim de viata noastra si sa ne vedem pacatele noastre nu ale semenilor nu ale preotilor, asa ne indeamna Mantuitorul
preotul nu te iarta prin propria putere sau prin propriile virtuti ci prin Harul lui iisus Hristos care a infintat aceasta taina a dezlegarii
Daca ar fi sa ierte dupa virtutile lui, niciun preot cat de sfant ar fi nu ar fi vrednic , dar Harul lui dumnezeu nu se amesteca cu pacatele, el lucreaza in oale slabe, prin unelte , cand mergi la spovedit ai in vedere marturisirea pacatelor tale inaintea lui hristos, nu ai in vedere contabilizarea pacatelor preotului, e necesar sa-ti cauti un duhovnic, la care sa mergi fregvent si o sa vezi cum viata ta si legatura ta cu Dumnezeu se va imbunatati
Referitor la misiune, daca citesti pe siteul Basilica.ro, agentia de presa a BOR, o sa vezi cata misiune face Biserica ortodoxa, problema e ca mass media nu arata aceasta fata a Biserici ci doar ce aduce audienta, adica preoti sau arhierei care calca stramb,

Dumnezeu sa te intareasca sa te lumineze si nu inceta sa te lasi de El sa sa te influenteze lucrur si fapte conjuncturale, cel mai important e ca tu sa ai legatura tainica cu Hristos si sfintele lui taine, in rest toate se lumineaza
nu inceta a intreba pe forum orice te nelamureste si in final un sfat important, rugaciune, rugaciune tot timpul, comunicare cu Tatal Ceresc
Doamne ajuta!
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2009, 20:49:57
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Tamaia si sfintii pictati pe pereti iti inspira moartea tocmai pt. ca tu nu esti aproape de biserica. Daca ai sa citesti vietile mai multor Sf. nu cred ca ii vei mai vedea ca morti, din contra, ii vei vedea ca pe niste prieteni fff. apropiati, care te ajuta fara sa-ti ceara nimic in schimb. Tamaia cred ca o asociezi cu Slujba de inmormantare. Despre spovedanie, ce pot sa iti spun este ca tu NU spui pacatele preotului, ci lui Dumnezeu, care este de fata. Nu trebuie sa ne intereseze viata si pacatele preotului, deoarece el este doar un simplu martor la marturisirea noastra. Nu poti stii tu daca un om, pr., are mai multe pacate decat tine. Se poate ca tu sa ai dreptate, pr. sa fie cel mai mare pacatos, dar fiind constient de pacatele savarsite si avand harul preotiei,caindu-se, spovedindu-se, el ramane fara ele, iar tu nu numai ca le ai pe ale tale, dar mai si adaugi prin faptul ca-l judeci si te mandresti. Incearca sa citesti despre Sf. Nectarie, Sf Serafim de Sarov, Sf. Ecaterina, Sf. Nicolaie si Sf. Mina, sa vezi ce minuni mari au facut, cat sunt de ajutatori in diverse probleme. Cere-le ceva, si vei vedea ca TRAIESC, ca te asculta si iti sar in ajutor, ceea ce un mort din groapa nu o va face.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2009, 21:07:59
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Titlul este putin cam violent dar am cateva probleme si neintelegeri apropoo de biserica ortodoxa si va rog mult sa ma ajutati prin cuvintele voastre;

M-am nascut ca si crestin ortodox intr-o familie fara prea multe principii crestine, la biserica mergeam decat de Paste si cam atat ideea e ca nu prea am avut mare legatura cu biserica pana la vremea cand eu am putut sa decid singura ce sa fac cu viata mea. De ceva timm simpt ca nu imi gasesc locul in biserica ortodoxa si va spun de de;

- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
- tot mai multi preoti au grave probleme morale si ma intreb cum sa ma mai spovedesc eu la preot cand el poate este cu mult mai pacatos decat mine.
- de ce foarte putini crestini ortodocsi se implica in activitati de misionarism ? (eu am fost vizitata de tot soiul de crestini acasa, dar nici macar odata de vreun ortodox) ?

Acestea sunt pe scurt cateva din problemele si intrebarile ce imi macina mintea si astept parerea si simtirile voastre.
1. Sfintii nu sunt morti, ci vii, in cerurui, si acolo vrem si noi sa ajungem. In afara de asta, moartea este o realitate pe care trebuie sa o avem tot timpul in fata ochilor. Este inevitabila si ireversibila, si poate surveni oricand. Iar dupa ce murim, ce vom face daca nu am avut o viata care sa ne duca in Rai?

2. In taina spovedaniei, preortul este doar un instrument, Duhul Sfant lucreaza. Oricat de pacatos ar fi preotul, Duhul Lucreaza in functie de credinta credinciosului. La spovedanie credinciosul trebuie sa (1) ii para rau de ce a facut si sa fie hotarat sa faca tot posibilul nu mai repete, (2) sa marturiseasca preotului pacatele si (3) sa faca canonul dat de preot. Simpla enumerare a pacatelor, fara pocainta, nu ajuta.

3. Greu de spus. Din cauza ca deja suntem "majoritari"? E regretabil cred ca nu face mai mult misionarism.

Bogdan.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2009, 21:30:30
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Titlul este putin cam violent dar am cateva probleme si neintelegeri apropoo de biserica ortodoxa si va rog mult sa ma ajutati prin cuvintele voastre;

M-am nascut ca si crestin ortodox intr-o familie fara prea multe principii crestine, la biserica mergeam decat de Paste si cam atat ideea e ca nu prea am avut mare legatura cu biserica pana la vremea cand eu am putut sa decid singura ce sa fac cu viata mea. De ceva timm simpt ca nu imi gasesc locul in biserica ortodoxa si va spun de de;

- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
- tot mai multi preoti au grave probleme morale si ma intreb cum sa ma mai spovedesc eu la preot cand el poate este cu mult mai pacatos decat mine.
- de ce foarte putini crestini ortodocsi se implica in activitati de misionarism ? (eu am fost vizitata de tot soiul de crestini acasa, dar nici macar odata de vreun ortodox) ?

Acestea sunt pe scurt cateva din problemele si intrebarile ce imi macina mintea si astept parerea si simtirile voastre.
Hristos a inviat si bine ai venit printre noi!

Sora Oana, incerc foarte pe scurt sa-ti raspund la nelamuririle tale:
1. Noi crestinii trebuie sa avem o anumita perspectiva asupra vietii, si anume noi in tot cea ce facem trebuie sa vedem sensul eshatologic, pentru ca altfel ne vom lovii de moarte. Gandirea crestina e singura care ne asigura o perseptiva cu un orizont mult mai lag deschis decat toate celelalte gandiri si mai precis, este singura care ne asigura o perspectiva asupra vietii vesnice! In orice act istoric analizat, daca nu il vei aborda cu o gandire crestina, sa poti vedea sensul eshatologic, al vietii vesnice,implicit te vei lovi de moarte.
2. Sfintii pe care-i vezi pictati in Sfanta Biserica sunt acolo pentru ca sunt vii si mijlocesc pentru noi, daca vei analiza mai cu atentie vei vedea ca fac anumite gesturi din mana, ca tin palma intinsa spre cineva, in teologie iconoclasta acest lucru inseamna ca ne comunica ceva, plus ca in cealalta mana ai sa gasesti un mesaj. Vazandu-i acolo vei intelege mai lamurit ca defapt nu au murit, ci au adormit in Domnul si sunt in rai bucurandu-se de viata vesnica alaturi de Preasfanta Treime si Maica Domnului.
3. Despre problema preotilor tin sa intaresc afirmatia ca preotia nu tine cont de starea morala a preotului, la fel ca si medicina de exemplu, medicul poate presta servicii in serviciul lui chiar daca fumeaza/bea s.a. Cat despre spovedanie, n-ai tu de unde stii ca respectivul e mai pacatos ca tine, nu poti judeca, daca preotul respectiv e mai smerit si el se arata mai pacatos pentru a nu-l lauda lumea, poti stii ca nu e asa? In vietile sfintilor gasesti pe unii monahi mancand carne pentru a nu-i crede lumea sfinti.
4. Lucrarile de misionarism in Biserica Otodoxa sunt foarte multe, doar ca ele se fac intr-un duh smerit tocmai pentru a nu se auzi si a se lauda. Cat despre ceilalti "crestini" care vin la usa ta, pot sa-ti zic ca pentru ei, tu esti doar o simpla "marfa" care trebuie achizitionata in "magazia" lor. La noi treaba sta ceva mai altfel, nimeni nu-ti pune cutitul la gat, nu facem prozelitism din casa in casa, cine doreste sa vina la Hristos e bine primit, cine nu, este problema lui.
5. Ma bucur ca te-ai horatat sa-l cauti pe Hristos in Biserica Lui, si ai venit la ortodoxi, singura metoda de a intelege ortodoxia, pentru ca mai bine decat Sfanta Scriptura, Sfanta Traditie si Sfintii Parinti, nimeni nu ti-o putea explica. Unii mai au obiceiul prost de-a merge la neoprotestanti pentru a intelege ortodoxia si in cele din urma o parasesc, trist!

Ma bucur ca te-ai alaturat noua. Domnul sa binecuvinteze si sa intareasca lucrarea care o are cu tine.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2009, 23:05:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Acele lucruri din Biserica iti inspira "moarte" pentru ca momentan esti mort in acele simturi prin care sa le intelegi pe acelea. Ai nevoie de un om cu simturi vii spre a putea intelege odihna venita prin cele amintite de tine.

Cauta si vei gasi omul prin care sa te odihneasca Dumnezeu. Asta daca vrei cu adevarat sa te simti "viu" in Biserica.
Daca esti doar curios, nu stiu daca are rost. Cel curios nu va intelege multe.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2009, 23:32:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acele lucruri din Biserica iti inspira "moarte" pentru ca momentan esti mort in acele simturi prin care sa le intelegi pe acelea. Ai nevoie de un om cu simturi vii spre a putea intelege odihna venita prin cele amintite de tine.

Cauta si vei gasi omul prin care sa te odihneasca Dumnezeu. Asta daca vrei cu adevarat sa te simti "viu" in Biserica.
Daca esti doar curios, nu stiu daca are rost. Cel curios nu va intelege multe.
Dorin, multe sunt de înțeles și de neânțeles din partea sectanților. Sunt simple provocări. Cine mușcă din cașcaval, e bine , asta e, cine nu , e și mai bine ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2009, 04:56:43
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_21 Vezi mesajul
Titlul este putin cam violent dar am cateva probleme si neintelegeri apropoo de biserica ortodoxa si va rog mult sa ma ajutati prin cuvintele voastre;

M-am nascut ca si crestin ortodox intr-o familie fara prea multe principii crestine, la biserica mergeam decat de Paste si cam atat ideea e ca nu prea am avut mare legatura cu biserica pana la vremea cand eu am putut sa decid singura ce sa fac cu viata mea. De ceva timm simpt ca nu imi gasesc locul in biserica ortodoxa si va spun de de;

- de fiecare data cand intru in biserica singurul lucru pe care mi-l inspira este moartea si asta din cauza mirosului de tamaie, al luminii obscure si poate al tuturor sfintilor "morti" pictati pe geamuri si pereti.
- tot mai multi preoti au grave probleme morale si ma intreb cum sa ma mai spovedesc eu la preot cand el poate este cu mult mai pacatos decat mine.
- de ce foarte putini crestini ortodocsi se implica in activitati de misionarism ? (eu am fost vizitata de tot soiul de crestini acasa, dar nici macar odata de vreun ortodox) ?

Acestea sunt pe scurt cateva din problemele si intrebarile ce imi macina mintea si astept parerea si simtirile voastre.
Titlul topicului tau nu mi se pare deloc "violent" ci doar trist...
In privinta tamaiei, cu sinceritate iti spun, ca nici cel mai atragator parfum nu ii poate egala mireasma...Tamaia, alaturi de smirna,
a facut si ea parte din darul adus de Craii de la Rasarit Domnului Iisus, la nastere. Ea este totodata si un pretios leac, cu virtuti de protectie si exorcizare.
Cand esti in drum spre scoala, sau servici, si ai in drumul tau o biserica, incearca sa intri macar pret de cateva minute, pentru o rugaciune scurta si inchinarea la sfintele icoane.Facand aceasta cat de des cu putinta, sunt sigura ca acea senzatie de moarte va disparea definitiv.Cred ca cel mai important este sa iti construiesti propriile tale amintiri si impresii pozitive, legate de biserica(si ca sa iti dau un exemplu de amintire pozitiva din viata mea: cea mai frumoasa zi de nastere pe care am serbat-o vreodata, a fost cea din anul 1997, in sfanta biserica, inconjurata de cativa prieteni (enoriasi ai bisericii)si de doamna preoteasa,iar parintele duhovnic a tinut o mica slujba cu ocazia zilei mele.Nu sunt ipocrita cand spun, ca i-am simtit pe toti ca fiind familia mea, pentru ca,adevarat este, ca facem cu totii parte din marea familiei a ORTODOXIEI.Si in cadrul acelei scurte slujbe, parintele a folosit TAMAIA!!!!)
Lumina obscura in biserica,mi se pare fff relaxanta si un cadru mult mai prielnic ptr a te putea afunda in rugaciune si a-ti inalta mintea catre cele Inalte... poate de aceea voi ramane pe veci indragostita de vecernii, de aceste minunate slujbe de seara, in care biserica e invaluita in acel aer tainic, in parfum de tamaie si glasuri ingeresti.In cadrul Sfintei Liturghii, biserica intreaga este puternic luminata, prilej de mare sarbatoare, dar totodata, pentru cei mai slabi in spirit si rugaciune, este prilej de a-ti abate gandul la cele lumesti(de cate ori nu ne surprindem studiind cu ce mai e imbracata persoana X.. domnul Y "are barba?? sau mustata?? ... si tot asa).
O alta idee care imi vine acum in minte si poate ca ti se pare un pic mai ciudata...incearca, atunci cand ai mai mult timp liber , sa iti oferi ajutorul in curatarea icoanelor(sau vitraliilor ce reprezinta sfinti) la una dintre biserici.Sunt sigura ca dupa o vreme, ei nu vor mai fi ptr tine doar niste simpli"morti".
Spui ca "tot mai multi preoti au grave probleme morale".... poate ca ai dreptate, dar sa nu uitam ca NU TOTI AU GRAVE PROBLEME MORALE... asadar.. daca chiar iti doresti lucrul acesta, cu putina ravna iti poti gasi si preotul caruia sa iti poti deschide sufletul.
Cat despre misionarissul ortodox, nu stiu ce intelegi tu prin termenul de a fi misionar... eu nu inteleg prin misionarism, a batea din poarta in poarta pe la straini, pentru a baga cuiva pe gat religia si credinta ta!
Exista si fatza nevazuta a ceea ce numesti tu misionarism, poti propovadui cuvantul lui Dumnezeu, mult mai simplu.... si fara"trambite"... poti incepe chiar cu propria ta familie, cu prietenii...cu cei din cercul tau de cunostinte...si daca tu te vei apropia mai mult de Dumnezeu si de ortodoxie, nimic nu poate fi mai graitor decat propriul tau exemplu de traire a ortodoxiei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2009, 09:30:47
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Oana,
Cind o sa te apropii de "sfintii de pe pereti" (citindu-le viata, faptele, scrieriile) o sa incepi sa-i iubesti. Iubindui aceste "poze" o sa-ti fie la fel de dragi ca cea a mamei sau bunicii moarte. Cind o sa-i iubesti o sa si intelegi ca nu-s morti ci vii.
Ceea ce simti tu (MOARTEA) in biserica de asemenea este trairea ta.
Poate tu chiar simti moartea! Nimeni nu stie cind vine (de-i tinar, de-i batrin, sanatos sau bolnav) De aceea pregateste-te sa mori curind. Spovedeste-te (indiferent cum e preotul) si fa cit mai poti fapte crestinesti! Dumnezeu este un Dumnezeu bun si vazind intoarcerea ta te v-a ierta si n-o sa mai simti prezenta mortii sau o sa o intelegi ca pe o simpla poarta spre o alta lume nemaifiindu-ti frica de ea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia este... Ion Pop Generalitati 21 30.12.2012 20:34:23
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22