Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2009, 22:17:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pai de bun simt ar fi ca macar o data sa dezvalui si tu ce invata cu adevarat secta ta prietene.

Iar ei iti zic ca nu avem ABSOLUT NIMIC in comun cu voi.Nici nu stiu daca va puteti numara printre crestini.Faceti parte din acele 3 secte crestine care au schimbat totalmente Evanghelia lui Hristos:mormonii,martorii lui Iehova si adventistii.Voi care nici macar pe Hristos nu il aveti, ca , credeti intr-un Hristos care nu e Hristos, ci arhanghelul Mihail.O credinta moarta in ea insasi fara viata si venita din strafundurile locuintei mortilor.Precum sunteti si voi morminte goale,caci nu credeti nici in suflet, nici in viata dupa moarte.Omoriti duhul pentru a trai literei , si pentru a trai trupului.Sa nu amintesc de ziua voastra de odihna de sambata in care nu are legatura nici cu praznicul evreiesc , nici cu cel crestinesc al odihnei, ci este o alta "odihna.Asha ca draga mea elisabeta nu mai te infrati cu dracul.Vezi ca astia nici pe Hristos nu il au.

Va continua...
Danut, măcar pe topicul acesta încearcă să te abții. Mulțumesc.
  #12  
Vechi 20.11.2009, 22:21:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Toti am fost creati de Dumnezeu si suntem chemati la mantuire, asta e ce avem in comun.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #13  
Vechi 20.11.2009, 22:24:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Toti am fost creati de Dumnezeu si suntem chemati la mantuire, asta e ce avem in comun.
Deci avem un trecut și un viitor comun. Cine are interes să ne învrăjbească la momentul prezent?
  #14  
Vechi 20.11.2009, 22:24:45
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mulțumesc elizabeta.
Absolut nici o diferență :)
Mai departe...
(Scuze, am ramas fara Internet, ceea ce se poate intampla din nou oricand...)

2. Credem ca Iisus Hristos este Fiul Tatalui si a doua persoana Dumenzeiasca din Sfanta Treime, care s-a intrupat in mod miraculos din Preasfanta Fecioara Maria prin interventia Duhului Sfant
  #15  
Vechi 20.11.2009, 22:30:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
(Scuze, am ramas fara Internet, ceea ce se poate intampla din nou oricand...)

2. Credem ca Iisus Hristos este Fiul Tatalui si a doua persoana Dumenzeiasca din Sfanta Treime, care s-a intrupat in mod miraculos din Preasfanta Fecioara Maria prin interventia Duhului Sfant
Perfect de acord. Aș mai adăuga la acestea pre-existența Lui din veșnicii. (de fapt acest lucru se subînțelege, El fiind Dumnezeu Adevărat)

Până aici, două puncte (importante) comune între crezul ortodox și cel adventist. Fumos.
  #16  
Vechi 20.11.2009, 22:38:59
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Perfect de acord. Aș mai adăuga la acestea pre-existența Lui din veșnicii. (de fapt acest lucru se subînțelege, El fiind Dumnezeu Adevărat)

Până aici, două puncte (importante) comune între crezul ortodox și cel adventist. Fumos.
O sa incerc sa folosesc termeni pe care sa-i intelegem amandoi (desi e cam greu pentru mine, pentru ca n-am pregatire, dar incerc).
Dumnezeu in trei Persoane exista dintotdeauna, nefiind creat. A doua si a treia persoana dumnezeiasca, adica Fiul si Duhul Sfant sunt din prima persoana - Tatal. Fiul S-a nascut, avand astfel dubla natura - dumnezeiasca si umana in acelasi timp. (in biserica romano-catolica Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul)
  #17  
Vechi 20.11.2009, 22:42:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Deci avem un trecut și un viitor comun. Cine are interes să ne învrăjbească la momentul prezent?
nu stiu daca avem un trecut comun. Noi avem Sfanta Traditie, Sfanta Scriptura si Sf. Parinti, adica avem un trecut bine articulat, care ajunge pana in prezent (pentru ca si acum avem Sfinti Parinti, asa cum este Arsenie Boca), avem o istorie continua, care nu incepe si nu se termina cu Sf. Scriptura. De altfel, m-a mirat foarte tare prima postare, deoarece Crezul, simbolul de Credinta, a fost elaborat la Niceea, in 325, de catre Sf. Parinti ai Bisericii, pe care, din cate stiu eu, nu ii prea recunoasteti. Daca veti ajunge cumva la concluzia ca simbolul nostru de credinta este comun cu invataturile voastre (ma cam indoiesc totusi), ar fi perfect, pentru ca v-ati demonstra singuri autoritatea Sf. Parinti, ale caror icoane nici macar nu suportati sa le vedeti. cat despre invrajbire... se stie prea bine ce personaj a avut, are si va avea acest interes, ca doar se regaseste peste tot.Ma opresc aici cu postarea mea, va urez sa aveti foloase duhovnicesti cu acest topic!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #18  
Vechi 20.11.2009, 22:56:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Draga sambatare macar acum ai avut sansa sa te pui bine pe langa mine, dar si acum ai dat dovada de o falsa piositate si o nesimtire si lipsa de bun simt.Trebuia sa incepi cu bun-simt topicul asta si sa expui in fiecare subpunct ce invata cultul vostru.Ca tu esti aci la noi, nu noi la tine.Dar si acum de-ai dovedit de o falsa piesonie , o fatarnicie si de o lasitate si frica in a declara realitatea cultului tau.Iarasi cu coada intre picioare ascuns la intuneric.Urite fapte, urita si credinta voastra.

Adventistii ca si ceilalti sectari nu cred in nici o forma de manifestare a pioseniei si a inchinarii, nu cred in Maica Domnului, nu cred in sfintii , nu cred in moaste , nu cred in semnul sfintei cruci s.a.m.d.Adventistii nici macar nu sunt crestinii.Pune-l sa-ti zica ce reprezinta Iisus Hristos pentru ei.Fugi de proorocii astia mincinosi care sunt lupi imbracati in haine de oi, elisabeta.Nu avem nici un trecut comun , noi suntem de la Cincizecime prin Hristos si apostoli, voi sunteti din secolul 19 prin mileritii si profeteasa White.

14. Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtășire are lumina cu întunericul?
15. Și ce învoire este între Hristos și Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?
16. Sau ce înțelegere este între templul lui Dumnezeu și idoli? Căci noi suntem templu al Dumnezeului celui viu, precum Dumnezeu a zis că: "Voi locui în ei și voi umbla și voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul Meu".
17. De aceea: "Ieșiți din mijlocul lor și vă osebiți, zice Domnul, și de ce este necurat să nu vă atingeți și Eu vă voi primi pe voi.
18. Și voi fi vouă tată, și veți fi Mie fii și fiice", zice Domnul Atotțiitorul.
  #19  
Vechi 21.11.2009, 07:23:08
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Noi credem intr-un Dumnezeu in 3 persoane, diferite, dar care sunt in perfecta armonie: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Aceste trei persoane alcatuiesc Sfanta Treime, nedespartita, a carei taina ne este imposibil s-o intelegem aici, pe pamant.
Imi place cum un Sfant Parinte a incercat sa ne ajute sa intelegem cum poate fi Dumnezeirea, una singura dar din trei persoane. Pentru aceasta a folosit o imagine: soarele. Soarele este Tatal, razele sale sunt Domnul Iisus Hristos iar caldura sa este Duhul Sfant. Nu putem vorbi despre soare fara acestea trei la fel cum nu putem vorbi despre Dumnezeire fara Tatal, Fiul sau Duhul Sfant.

P.S. Nu mai stiu cum se numea Sfantul Parinte care a adus aceasta frumoasa explicatie.
  #20  
Vechi 21.11.2009, 07:28:52
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
nu stiu daca avem un trecut comun.
In ce priveste mantuirea personala, istoria fiecaruia incepe din momentul cand incepe sa cugete si poate sa creada si sa aleaga. Toti avem la indemana invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli, invataturi care ne pot duce spre mantuire.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42